Aspekty zdrowotne jeżdżenia na hulajnodze

Jazda na hulajnodze

Hulajnogi zdobywają coraz większą popularność. To nie tylko szybki oraz oszczędny sposób poruszenia się po mieście, ale także bardzo przyjemny. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów hulajnóg, począwszy od tradycyjnych, które poruszają się za pomocą pracy nóg, a skończywszy na elektrycznych. Korzyści, jakie przemawiają za tym pojazdem, jest bardzo wiele. Wśród zalet wymienia się te, które wpływają na środowisko, ekonomię, a także walory zdrowotne. Nic dziwnego zatem, że hulajnogi zaczynają podbijać ulice polskich miast.

Dlaczego warto jeździć hulajnogą?

Wiele osób wybiera ten środek transportu, gdyż tak samo jak w przypadku rowerów, jest on niezwykle przyjazny środowisku. Poruszając się na tym pojeździe, nie tylko omija się korki, ale także przyjemnie spędza czas. Zarówno samemu, jak i w gronie rodziny. To także spora oszczędność pieniędzy, ponieważ hulajnoga nie wymaga tankowania czy kupowania biletów. To sprzęt łatwy w obsłudze, którym może poruszać się praktycznie każdy człowiek. Zarówno dorośli, jak i dzieci. Proces nauki jazdy na hulajnodze jest bardzo prosty, wystarczy nauczyć się zmieniać nogi i za ich pomocą odpychać się od podłoża. To także ogromna oszczędność miejsca, wszak można ją po prostu złożyć i przechowywać w wybranym miejscu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą jazda na hulajnodze. To nie tylko wspaniała frajda, ale także trening wielu partii ciała.

Hulajnoga na odchudzanie

Współcześnie wiele osób zmaga się z nadwagą lub otyłością. Nie wszyscy mają możliwość podjęcia ciężkich ćwiczeń, czy to ze względów zdrowotnych, czy też ograniczeń czasowych. Doba wielu osób jest bardzo ograniczona i nie każdy może pozwolić sobie na godzinny trening. W tym przypadku z pomocą może przyjechać hulajnoga. Zdecydowana większość osób przemieszcza się do pracy, czy na zakupy. W takiej sytuacji warto postawić na pojazd, który będzie przyjazny spalaniu kalorii. Dla przykładu: na dystansie 3,5 kilometra hulajnoga pozwala spalić, aż 200 kcal. Pokonując więc taki dystans w ciągu 5 dni, w obie strony, można spalić nawet 2000 kcal. Warto jednak wiedzieć, żeby jazda była regularna, gdyż właśnie w takim przypadku można osiągnąć najlepsze efekty.

Hulajnoga na kondycję organizmu

Podczas przemieszczania się na hulajnodze do pracy zostaje włączony szereg mięśni. Jednocześnie rzeźbią się mięśnie pośladków, nóg, brzucha oraz grzbietu. Dzięki czemu wzmacnia się je oraz poprawia ich postawę. Dodatkowo jazda na tym pojeździe korzystnie wpłynie na wzmocnienie łydek oraz ud, pozwala je ujędrnić oraz nadać im smukły kształt. Jednak to nie wszystko. Kolejną zaletą zdrowotną jest zwiększenie pojemności płuc. Podczas jazdy, pochylona pozycja sprawia, że oddech staje się głębszy – a to sprzyja dotlenieniu organizmu. Hulajnoga nie obciąża stawów ani kręgosłupa, dzięki czemu sprawdza się jako forma rehabilitacji.

Co jeszcze pozwala uzyskać hulajnoga?

Jazda na hulajnodze zdecydowanie poprawia humor. Jest to możliwie dzięki wytwarzaniu się endorfin w organizmie człowieka, a te powszechnie znane są jako hormon szczęścia. Dodatkowo użytkownicy hulajnóg częściej i dłużej przebywają na świeżym powietrzu, co pozwala im zapewnić dobre samopoczucie. Kolejnym niezaprzeczalnym walorem zdrowotnym, jest jej wpływ na środowisko. Hulajnoga nie wytwarza spalin, przez co nie zwiększa emisji CO2. Efekt tego stanu rzeczy jest korzystny nie tylko dla organizmu człowieka, ale także dla całej planety.

Jaką hulajnogę wybrać?

W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Można zdecydować się na tradycyjny model lub elektryczny np. hulajnoga elektryczna Xiaomi. W obu przypadkach warto jednak wybierać sprawdzonych producentów, co pozwoli uzyskać gwarancję niezawodności i trwałości pojazdu. Odpowiednio zakupiona hulajnoga nie potrzebuje częstych renowacji, a sama może służyć przez wiele lat, zapewniając korzyści ekonomiczne, środowiskowe oraz zdrowotne.

Wpis gościnny