Clatra – dawkowanie, przeciwwskazania, ulotka

Clatra - lek na alergię. Dawkowanie, ulotka, przeciwwskazania

Clatra – to popularny lek stosowany podczas alergii objawiających się katarem siennym, pieczeniem, swędzeniem oczu czy pokrzywką. Co to za lek i jak działa? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie ma opinie? Sprawdzamy.

Clatra – popularny lek na alergię

Clatra to popularny lek stosowany przez alergików – jest on dostępny w wielu aptekach na receptę. Ma on działanie przeciwhistaminowe, a więc łagodzi, a nawet zwalcza objawy, które pojawiają się podczas ataków alergicznych.

Clatra to lek przepisywany przez alergologa lub dermatologa. Dostępny jest nie tylko w tabletkach (tabletki 10 mg lub 20 mg), ale także w postaci roztworu. Nie jest to ani antybiotyk, ani steryd! W preparacie znajduje się bilastyna, która jest substancją czynną i to właśnie ona odpowiada za eliminację objawów alergii, takich jak katar, kichanie czy pokrzywka.

Lek przeciwhistaminowy – czyli jaki?

Wspomnieliśmy, że Clatra jest lekiem przeciwhistaminowym. Oznacza to, że jest on antagonistą składnika o nazwie histamina. Leki przeciwhistaminowe sprawiają, że działanie histaminy jest hamowane (blokują jej wiązanie z receptorem) – a to właśnie ona zwykle odpowiada za objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe mogą zatem zwalczyć lub złagodzić takie objawy, jak: alergiczny nieżyt nosa (łagodzone jest kichanie, świąd, zmniejsza się ilość śluzowej wydzieliny oraz obrzęk tkanek), alergiczne zapalenie spojówek (leki przeciwhistaminowe działają przeciwzapalnie, zmniejszają łzawienie, świąd oraz zaczerwienienie), atopowe zapalenie skóry (leki przeciwhistaminowe zadziałają w tym przypadku znieczulająco i zmniejszą świąd), astma oskrzelowa (hamowanie skurczu oskrzeli oraz poprawa wentylacji), pokrzywka (zarówno alergiczna, jak i niealergiczna; leki przeciwhistaminowe zmniejszają w tym przypadku świąd, bąble pokrzywkowe, obrzęki i rumienie).

W temacie leków przeciwhistaminowych warto wspomnieć o ich dwóch kategoriach: leki przeciwhistaminowej pierwszej generacji oraz drugiej generacji. Różnica między nimi polega na tym, że leki pierwszej generacji wykazują więcej skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu, natomiast leki drugiej generacji rzadziej powodują działania niepożądane. Clatra jest lekiem drugiej generacji, a więc charakteryzuje go szybki początek działania, długa skuteczność i mniejsza lista skutków ubocznych.

Jak działa lek Clatra?

Działanie leku Clatra bazuje na jego substancji czynnej, jaką jest bilastyna – to bloker obwodowych receptorów histaminy (histamina występuje niemal we wszystkich tkankach), która to jest odpowiedzialna za odpowiedź układu immunologicznego – w tym za reakcje alergiczne organizmu. Działanie bilastyny polega na jej połączeniu się z jednym z receptorów histaminowych, aby uniemożliwić histaminie połączenie się z nim, przez co objawy alergii są łagodniejsze.

Jak pokazały badania, bilastyna zażywana w dawkach pojedynczych przez 14 do 28 dni, skutecznie łagodzi poniższe objawy alergii:

  • kichanie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • zapalenie spojówek oraz łzawienie,
  • lejąca się wydzielina śluzowa z nosa,
  • dolegliwości związane z pokrzywką (świąd, bąble).

Ponieważ bilastyna szybko się wchłania, jej działanie może być zauważone już w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia kuracji. Co ważne, substancja ta nie zalega w organizmie i jest wydalana z kałem i moczem – tylko w niewielkim stopniu metabolizuje się w organizmie.

Clatra – wskazania i dawkowanie

W ulotce leku możemy przeczytać o wskazaniach do stosowania leku – według niej preparat można stosować przy:

  • leczeniu objawowym zapalenia błony śluzowej nosa o podłożu uczuleniowym,
  • leczeniu objawowym zapalenia spojówek,
  • leczeniu pokrzywki.

Dawkowanie leku powinien ustalić lekarz – określi on zarówno sposób dawkowania, jak i częstotliwość. Lek należy przyjmować doustnie na około godzinę przed posiłkiem lub opcjonalnie na dwie godziny po posiłku.

Na ogół lek Clatra stosuje się następująco:

  • u dzieci w wieku od 6 do 11 lat (o wadze powyżej 20 kg) zwykle zaleca się przyjmowanie dawki 10 mg bilastyny na dobę (a więc podaje się 1 tabletkę dziennie),
  • u dzieci powyżej 11. roku życia, osób w podeszłym wieku, a także osób dorosłych, często zaleca się przyjmowanie 20 mg bilastyny na dobę.

Czas kuracji tym lekiem jest zależny od tego, jaki jest rodzaj oraz przebieg choroby – i to lekarz powinien decydować o długość terapii.

Clatra – przeciwwskazania do stosowania

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku Clatra. Według ulotki do przeciwwskazań zalicza się zwłaszcza nadwrażliwość na substancję czynną (bilastynę) lub nadwrażliwość na jakąkolwiek z substancji znajdujących się w preparacie.

Producent wskazuje ponadto środki ostrożności, takie jak niepodawanie leku dzieciom poniżej 6. roku życia (ponieważ nie jest znana ani skuteczność, ani bezpieczeństwo stosowana leku w tej grupie wiekowej). Powinno się także unikać stosowania leku u osób z niewydolnością nerek, a także w czasie ciąży. W przypadku karmienia piersią również należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem.

Jakie są działania niepożądane (skutki uboczne) leku Clatra?

Lek Clatra, podobnie jak wszystkie inne leki, może wywoływać różne działania niepożądane, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wśród działań, które występują często, zaliczamy:

  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek (alergiczne),
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • bóle brzucha i nadbrzusza,
  • senność.

Działania, które nie występują często to m.in.: zawroty głowy, utrata przytomności, nudności i biegunki, podrażnienie oczu, wypryski, pokrzywka, obrzęk ust, błędny zapis EKG, zmienione badania krwi – wskazujące na zaburzenia wątroby lub nerek, większy apetyt, zaburzona praca serca, zmęczenie, zaburzenia snu, zwiększenie masy ciała, suchość w nosie lub jamie ustnej, duszność podczas oddychania,

Jeżeli występują jakiekolwiek niepokojące objawy po stosowaniu leku, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Działania niepożądane można także zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Clatra – środki ostrożności

Stosując lek Clatra należy zachować pewne środki ostrożności. Jak już wspomnieliśmy, leku nie podaje się dzieciom, które nie ukończyły 6. roku życia, ponieważ jak dotąd nie zbadano ani skuteczności, ani bezpieczeństwa stosowania substancji czynnej (bilastyny) u dzieci w tej grupie wiekowej (nie ma w ogóle badań w grupie dzieci poniżej 2. roku, a w przypadku dzieci od 2. do 5. lat dane kliniczne są bardzo ograniczone). Ponadto leku Clatra nie zaleca się osobom, które cierpią na zaburzenia czynności nerek, ponieważ występuje zwiększone ryzyko działań niepożądanych bilastyny.

Ciąża i karmienie piersią a stosowanie leku

Zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące piersią, powinny skonsultować ze swoim lekarzem stosowanie leku Clatra. Niestety obecnie nie ma wystarczającej ilości badań na temat stosowania leków na bazie bilastyny u kobiet w ciąży, dlatego należy zachować najwyższą ostrożność i unikać przyjmowania tego preparatu w ciąży. Karmienie piersią również może być przeciwwskazaniem, ponieważ jak dotąd nie zbadano, czy bilastyna przechodzi do mleka ludzkiego – należy więc skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem.

Clatra – interakcje z innymi lekami oraz pożywieniem

Lek Clatra powinno się przyjmować na godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim, ponieważ stosowanie go wraz z jedzeniem niestety zmniejsza skuteczność działania preparatu.

Dodatkowo stosując lek Clatra, należy wziąć pod uwagę jego interakcje z innymi preparatami, m.in. z ketokonazolem (lek przeciwgrzybiczy), erytromycyną, cyklosporyną, dilitiazemem, rytonawirem oraz ryfampicyną.

Clatra – jakie ma opinie?

Lek Clatra ma różne opinie, jednak większość z nich jest pozytywna. Wiele osób zarzuca temu preparatowi wysoką cenę, u niektórych z kolei występują działania niepożądane. Jednak bardzo dużo osób chwali sobie skuteczność działania leku Clatra w niwelowaniu objawów alergii, a także stosunkowo długi czas działania preparatu. Podkreśla się także fakt, że lek nie powoduje nadmiernej senności, jak wiele innych leków na alergię. Poniżej przedstawiamy kilka losowo wybranych opinii z for internetowych.

Opinie o leku Clatra (różne fora internetowe)
Opinie o leku Clatra (różne fora internetowe)

Czy jest tańszy zamiennik leku Clatra?

Cena leku Clatra w dawce 20 mg wynosi od ok. 20 do 47 zł za opakowanie zawierające 30 tabletek. Jedynym dostępnym obecnie zamiennikiem jest lek Bilaxten, którego koszt jest bardzo podobny. Oba leki są nierefundowane i zawierają bilastynę – substancję czynną drugiej generacji. Oba preparaty są przepisywane na zlecenie lekarza (na receptę).

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.