Dieta ketogeniczna: szkodliwa czy nie? Przeczytaj, zanim zaczniesz ketozę!

Dieta ketogeniczna - czy jest szkodliwa?

Lekarze ostrzegają przed dietą ketogeniczną i innymi, wysokotłuszczowymi dietami. Dlaczego? Czy warto stosować dietę ketogenną, która daje niesamowite efekty? Czy to bezpieczne dla zdrowia? Sprawdzamy.

Dieta ketogeniczna – niesamowite efekty, ale czy dobre dla zdrowia?

Dieta ketogeniczna zyskuje na popularności, ze względu na efekty w odchudzaniu, jakie przynosi. Pozwala schudną naprawdę dużo w niedługim czasie. Według reklamodawców, ma rzekomo pomagać w autyzmie, chorobie Alzheimera, a nawet Parkinsonie! Ile w tym prawdy? I czy dieta tak wysokotłuszczowa może długotrwale zaszkodzić naszemu zdrowiu? Weźmy pod uwagę fakty.

Przykładowy dzień na diecie ketogenicznej (sprawdź także: „Dieta ketogenicza – jadłospis, przeciwwskazania”) z pozoru nie wygląda groźnie. Mamy tam np. jajka z boczkiem na śniadanie, na lunch – koktajl owocowy, na obiad sałatkę z kurczakiem, a kolację – łososia. Brzmi całkiem dobrze (może poza jajeczniczą z boczkiem), ale w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego?

Dlaczego dieta ketogeniczna może być szkodliwa?

Dieta ketogeniczna opiera się na tzw. „ketozie”. To proces, który zachodzi w organizmie, gdy ten zaczyna spalać własny tłuszcz jako źródło energii. Ze względu na to, że zawartość węglowodanów jest drastycznie obniżona w diecie ketogenicznej, wiele osób skarży się na zmęczenie i ogóle osłabienie.

70% zapotrzebowania kalorycznego bierze się w diecie ketogenicznej z produktów wysokotłuszczoywch, jednocześnie z bardzo niskim poziomem węglowodanów. Według danych z CNN (wypowiedź dietetyczki – Lisy Drayer), taka dieta nie jest możliwa do stosowania w codziennym życiu, ponieważ absolutnie nie uczy zdrowego odżywiania. Może być dobra, ale tylko i wyłącznie na krótki czas.

Według ekspertów, dieta ketogeniczna może być groźna także ze względu na prowadzenie do zaburzeń w gospodarce hormonalnej. To ich zdaniem zbyt intensywna dieta, będąca szokiem dla organizmu – podobnie jak surowo oceniania dieta Dukana (autor diety Dukana został skreślony z listy lekarzy, po popularyzacji tej diety – ze względów zaniedbań etycznych; dietę Dukana uważa się za bardzo niebezpieczną, prowadzącą do poważnych skutków zdrowotnych, np. kamieni w nerkach). Jednak ostatecznie ustalono, że dieta ketogeniczna nie jest niebezpieczna, jeśli stosuje się ją krótko. W dłuższej perspektywie może mieć poważne dla zdrowia skutki.

Dieta ketogeniczna daje wyraźne efekty w odchudzaniu
Dieta ketogeniczna daje wyraźne efekty w odchudzaniu

Szkodliwość diet wysokotłuszczowych – badanie i wyniki

Dieta ketogeniczna zalicza się do diet wysokotłuszczowych. Stosowana jest głównie przez osoby, które chcą „pójść na łatwiznę” w odchudzaniu. Najnowsze badania wykazały jednak, że diety tego rodzaju mogą zmieniać skład mikroflory jelitowej, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wyniki badań o dietach wysokotłuszczowych i ich wpływie na organizm (m.in. ketodiety oraz paleo), opublikowano na łamach czasopisma „Gut. Badanie zostało przeprowadzone na 217 zdrowych osobach w „kwiecie” wieku – od 17 do 37 roku życia. Wszystkich uczestników podzielono na 3 grupy, gdzie każda z nich miała stosować dietę o różnej zawartości tłuszczu.

  • Po pół roku stosowania diety wysokotłuszczowej, u osób z tej grupy stwierdzono szkodliwe dla zdrowia zmiany w mikrobiomie jelitowym. Jakie konkretnie zmiany? Zmniejszyła się np. liczba bakterii pożytecznych (u osób z grupy stosującej dietę niskotłuszczową, bakterie pożytecznie uległy wzrostowi).
  • W grupie osób o diecie wysokotłuszczowej wzrosła natomiast liczba bakterii charakterystycznych dla osób z cukrzycą typu 2.
  • Osoby te miały także wzrost markerów związanych ze stanem zapalnym.

Wszystkie osoby stosujące dietę wysokotłuszczową, straciły co prawda na wadze, ale jak się okazało, osoby na diecie niskotłuszczowej miały jeszcze lepsze efekty. Tak więc dieta ketonowa nie może być korzystna przy dłuższym stosowaniu i należy podchodzić do jej przeprowadzania z rozsądkiem i najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Nowość w dietach: Whole30. Kolejny, radykalny sposób na odchudzanie?

Ponieważ o diecie Dukana i ketogenicznej mówi się coraz częściej jako niebezpiecznych, ludzie zaczynają szukać innych diet, które przynoszą tak wyraźne i szybkie efekty. Jedną z nich jest dieta Whole30 (nazwa jest od czasu jej trwania – 30 dni), która staje się obecnie popularniejsza z dnia na dzień. To kolejna, radykalna, bardzo restrykcyjna dieta, która jednak ma przynosić widoczne efekty w odchudzaniu. Więcej na ten temat przeczytacie w innym naszym artykule, który pojawi się niebawem.

Badania o diecie ketogenicznej

  1. Paoli A, Rubini A, Volek JS, Grimaldi KA. Beyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets. Eur J Clin Nutr. 2013 Aug;67(8):789.
  2. Gupta L, Khandelwal D, Kalra S, Gupta P, Dutta D, Aggarwal S. Ketogenic diet in endocrine disorders: Current perspectives. J Postgrad Med. 2017 Oct;63(4):242.
  3. Shah P, Isley WL. Correspondance: Ketoacidosis during a low-carbohydrate diet. N Engl J Med. 2006 Jan 5;354(1):97-8.
  4. Marcason W. Question of the month: What do “net carb”, “low carb”, and “impact carb” really mean on food labels?. J Am Diet Assoc. 2004 Jan 1;104(1):135.
  5. Abbasi J. Interest in the Ketogenic Diet Grows for Weight Loss and Type 2 Diabetes. JAMA. 2018 Jan 16;319(3):215-7.
  6. Gibson AA, Seimon RV, Lee CM, Ayre J, Franklin J, Markovic TP, Caterson ID, Sainsbury A. Do ketogenic diets really suppress appetite? A systematic review and meta‐analysis. Obes Rev. 2015 Jan 1;16(1):64-76.
  7. Sumithran P, Prendergast LA, Delbridge E, Purcell K, Shulkes A, Kriketos A, Proietto J. Ketosis and appetite-mediating nutrients and hormones after weight loss. Eur J Clin Nutr. 2013 Jul;67(7):759.
  8. Hu T, Mills KT, Yao L, Demanelis K, Eloustaz M, Yancy Jr WS, Kelly TN, He J, Bazzano LA. Effects of low-carbohydrate diets versus low-fat diets on metabolic risk factors: a meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Am J Epidemiol. 2012 Oct 1;176(suppl_7):S44-54.