Dlaczego warto jeść nasiona chia? Poznaj 6 powodów

Nasiona chia - dlaczego warto je jeść?

Nasiona chia zostały okrzyknięte superfood. Nie bez powodu! Mamy aż 6 argumentów na to, że warto je wprowadzić do swojej diety. Poznaj korzyści zdrowotne z jedzenia nasion chia.

Nasiona chia – charakterystyka

Nasiona chia to inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej - rośliny, która pochodzi z Meksyku oraz Gwatemali. Wśród mieszkańców Ameryki Środkowej były one od lat stosowane w celach zdrowotnych, jednak w pozostałych częściach świata dopiero w ostatnich latach zaczęto doceniać właściwości zdrowotne tych nasion.

Największą wartością tego produktu jest duża zawartość kwasu alfa-linolenowego, który należy do zdrowych kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3. Jak wynika z danych podanych w czasopiśmie naukowym Nutrution Research, nasiona chia mają aż 16% więcej kwasu ALA od np. siemienia lnianego, który to uchodzi za skarbnicę tego kwasu. Ponadto zaledwie jedna łyżeczka nasion chia zawiera 4 gramy błonnika oraz 2 gramy biała. W nasionach znajdziemy ponadto wiele witamin i minerałów, np. wapnia, magnezu, potasu, cynku, żelaza czy fosforu.

Powody, dla których warto jeść nasiona chia

1. Nasiona chia poprawiają pracę układu pokarmowego

Ponieważ nasiona chia zawierają błonnik, korzystnie wpływają na układ pokarmowy, gdyż błonnik oczyszcza jelita z resztek pokarmowych czy toksyn, a jego regularne spożywanie redukuje ryzyko rozwoju wielu chorób – w tym np. raka jelita. Błonnik dostarcza ponadto dobrych bakterii, które wchodzą skład mikrobiomu – a ten z kolei odpowiada za hamowanie stanów zapalnych, zarówno w jelitach, jak i całym organizmie.

2. Nasiona chia dobrze wpływają na mózg

W 2018 roku opublikowano badanie, w którym dowiedziono, że osoby, które regularnie jedzą nasiona chia, mają lepsze wyniki w testach egzaminacyjnych. Ma to swoje uzasadnienie z pewnością w dużej zawartości kwasów omega-3 w nasionach chia, gdyż kwasy te odpowiadają za prawidłowe funkcje mózgu i poprawiają koncentrację.

3. Nasiona chia na zdrowe kości

Nasiona chia zawierają wiele minerałów – w tym wapń, fosfor czy magnez – które to są konieczne dla zdrowych, mocnych kości. Uznaje się, że mleko najlepiej pomaga budować kości, jednak najnowsze dane pokazują, gęstość kości wspomagają także rośliny. Okazuje się, że nasiona chia również mają taką właściwość.

4. Nasiona chia na nadciśnienie i stany zapalne

Nasiona chia warto spożywać zwłaszcza w przypadku występowania zbyt wysokiego ciśnienia. Ponadto kwas alfa-linolenowy zawarty w tym produkcie ma silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może zapobiegać wielu poważnym chorobom, np. autoimmunologicznym, zakaźnym, nowotworowym, sercowo-naczyniowym oraz cukrzycy typu II. Ponadto kwas ALA bardzo korzystnie wpływa na zdrowie osób z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, wysokim poziomem cukru i z otyłością. Regularne jedzenie nasion chia pomaga obniżyć ciśnienie, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto w badaniach, które opublikowano w 2013 roku w „Journal of Molecular Biology” wykazano, że kwas ALA może dodatkowo opóźniać rozwój niektórych nowotworów – m.in. piersi lub szyjki macicy.

5. Nasiona chia regulują poziom cukru we krwi

Tę właściwość nasiona chia zawdzięczają m.in. błonnikowi, który spowalnia procesy trawienne i zapobiega nagłym skokom cukru tuż po posiłku. Błonnik dodatkowo sprzyja uczuciu sytości w trakcie posiłków, zatem pomaga spożywać naraz mniej kalorii – co z kolei przekłada się na efekt dietetyczny.

6. Nasiona chia wpływają korzystnie na skórę

Nasiona chia są skarbnicą antyoksydantów – a te mają m.in. właściwość chronienia nas przed wolnymi rodnikami, które to odpowiadają za procesy starzenia się skóry czy jej uszkodzenia. Jedząc regularnie nasiona chia, z pewnością poprawimy wygląd i kondycję skóry.

Czy nasiona chia mają negatywne właściwości?

Chociaż nasiona chia mają wiele leczniczych i prozdrowotnych właściwości, niestety istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania (zwłaszcza w nadmiernych ilościach). Mogą m.in. wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego na skutek nagłej podaży zbyt dużych ilości błonnika – z tego powodu zwiększanie porcji nasion należy przeprowadzać stopniowo. Bezpieczną ilością nasion chia jest ok. 5 g dziennie, co stanowi ok. 1 łyżeczkę do herbaty.

Nasiona chia mogą ponadto wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki na nadciśnienie, przeciwpłytkowe czy przeciwzakrzepowe. Z tego powodu osoby, które chcą zacząć spożywanie nasion chia, powinny skonsultować decyzję z lekarzem, jeżeli są w trakcie farmakoterapii. Podobna sytuacja występuje w przypadku leków na obniżenie poziomu cukru we krwi.

W rzadkich przypadkach nasiona chia powodują uczulenie – głównie dotyczy to osób, które są uczulone na tymianek, sezam, oregano lub gałkę muszkatołową.