Ebola - objawy, jak leczyć, ryzyko w Polsce [WIDEO]

Wirus Ebola - objawy, leczenie

Wirus Ebola powoduje jedną z najgroźniejszych dla życia chorób zakaźnych, czyli gorączkę krwotoczną. Według Informacyjnej Agencji Radiowej, w kwietniu szwedzcy lekarze zdiagnozowali u swojego pacjenta objawy tej choroby. Jak się chronić przed Ebolą? Czy istnieje odpowiedni lek - szczepionka - który zwalcza wirus? Jakie są objawy?

Ebola - niebezpieczny wirus

Wirus Ebola jest o tyle niebezpieczny, ponieważ jego objawy bardzo często przypominają grypę, więc leczenie jest wprowadzane w zaawansowanym stadium. Stąd w większości przypadków opanowanie organizmu gorączką krwotoczną kończy się śmiercią (88% przypadków). Mimo, że występuje obecnie głównie w Afryce, musimy wiedzieć, że może być przenoszony przez komary, więc istnieje ryzyko, że dotrze do naszej szerokości geograficznej.

Uwaga! W 2019 roku - w grudniu - wybuchła nowa epidemia, ogłoszona w marcu 2020 roku jako światowa pandemia. Mowa o koronawirusie wywołującego chorobę niewydolności płuc COVID-19. Więcej na ten temat przeczytaj w artykule: "Koronawirus – pytania i odpowiedzi! Objawy, przenoszenie, leczenie".

Ebola - co to jest?

Ebola (z ang. Ebola virus disease) wywołująca gorączkę krwotoczną, po raz pierwszy została opisana w 1976 roku w Zairze nad rzeką Ebola (obecnie teren Demokratycznej Republiki Konga).

Co czyni wirusa Ebolę tak niebezpiecznym? Źródło: YouTube Spiżarnia Mentalna.

Jakie są drogi zakażenia Ebolą?

W grupie najwyższego ryzyka zakażenia występują głównie lekarze i pozostały personel medyczny, członkowie rodziny i osoby mające bliski kontakt z chorym, żałobnicy mający kontakt z ciałem zakażonego podczas pogrzebu.

  • Bezpośredni kontakt uszkodzonej skóry z wydzielinami, krwią lub płynem ustrojowym zakażonej osoby.
  • Bezpośredni kontakt z ubraniami chorego.
  • Kontakt ze skażonymi przedmiotami, jak np. sprzętem medycznym czy strzykawkami.
  • Drogą kropelkową.

Jakie są objawy zarażenia wirusem Ebola?

Pierwsze objawy choroby są łudząco podobne do grypy. Okres inkubacji wynosi średnio tydzień, do dwóch tygodni. Do objawów przypominających grypę, szybko dołączają kolejne symptomy, takie jak wzrost temperatury ciała (powyżej 40°C) oraz zapalenie gardła i przełyku (owrzodzenia). Po okresie inkubacji dochodzi do skazy krwotocznej (występuje u około 50% chorych), krwistych wymiotów i biegunki, krwawień z oczu, uszu i nosa, zapalenia spojówek, wysypki na całym ciele, nadwrażliwości skóry, a w zaawansowanych przypadkach - do delirium i śpiączki.

Ponadto chory bardzo szybko się odwadnia i następuje gwałtowna utrata masy ciała. Niezwykle często dochodzi również do uszkodzenia wątroby i żółtaczki. Pogorszenie stanu zakażonego jest mocno związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Jak leczyć wirus? Czy istnieje szczepionka na Ebolę?

Dotąd nie udało się wytworzyć skutecznego leku na Ebolę. Jednak według informacji z portalu Wprost (maj 2019) naukowcom z USA udało się stworzyć przeciwciało mAb114, którego skuteczność okazała się wystarczająca w leczeniu małp zakażonych Ebolą. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma Lancet. Obecnie (lipiec 2019) przeciwciało jest testowane w Republice Demokratycznej Konga, gdzie znajdują się największe skupiska tego wirusa. Projekt może być przełomowy w tematyce wirusa Ebola, który doprowadził już do śmierci milionów osób.

Poza powyższym, obecnie badane są nowe potencjalne szczepionki oraz terapie lekowe. Lekarze skupiają się również w dużej mierze na wyrównywaniu gospodarki białkowej i wodno-elektrolitowej, ponieważ leczenie ma charakter objawowy. Do leczenia gorączki krwotocznej zalicza się także wspomaganie działania układu krążenia i oddechowego.

Jak zapobiegać zakażeniu Ebolą?

Niezwykle istotna jest higiena rąk. WHO zaleca nawet specjalną technikę mycia rąk, ponieważ wirus Ebola ginie w kontakcie z mydłem, wybielaczem, światłem słonecznym, wysoką temperaturą, suszeniem.

Źródła artykułu