Endermologia na cellulit i tłuszcz: cena zabiegu, efekty, opinie

by:

Uroda

Endermologia (masaż podciśnieniowy) to zabieg, który zyskał wyjątkową popularność i dobrą renomę ze względu doskonałe efekty. Usuwa cellulit, nagrodzoną tkankę tłuszczową, może działać odmładzająco na skórę. Jakie jeszcze zastosowanie ma endermologia, ile kosztuje, jakie są efekty, a także opinie na jej temat? Sprawdzamy.

Endermologia – co to jest?

Endermologia to zabieg, który wpływa bezpośrednio na tkankę łączną skóry. Dzięki niej możemy zarówno pozbyć się cellulitu, jak i nieco poprawić sylwetkę czy kontury twarzy. W jaki sposób? Podczas zabiegu endermologii wykonuje się masaż w połączeniu z podciśnieniem – w efekcie czego uaktywniamy metabolizm tkanki tłuszczowej, która nie znika, mimo stosowania różnych diet odchudzających czy ćwiczeń, a także wzmagamy skórę do produkcji kolagenu. Z tych powodów endermologia uznawana jest zarówno za zabieg wyszczuplający i modelujący sylwetkę, jak i ujędrniający i odmładzający.

Jak twierdzi dr Marta Tazbir (właścicielka jednej z klinik medycyny estetycznej), technologia endermologii, która obecnie jest stosowana w nowoczesnych gabinetach, umożliwia spełnienie naprawdę wielu potrzeb różnych pacjentów. Daje ona np. możliwość rehabilitowania kobiet po mastektomii, rehabilitować mięśnie, ścięgna, łagodzić problemy z kręgosłupem u sportowców (mowa dokładnie o technologii Endermologie ® Cellu M6 Integral ® LPG). Pozwala ponadto leczyć oporny cellulit czy usuwać nagromadzenie tkanki tłuszczowej, a także leczyć obrzęki chłonne i uczucie ciężkich nóg. Zdaniem ekspertki technologia ta w połączeniu z karboksyterapią, pozwalają stracić nawet do 10 cm w obwodach.

Szerokie zastosowanie endermologii

Endermologia służy zatem nie tylko do poprawiania wyglądu, ale także jakości życia oraz zdrowia:

„Oprócz działania przeciwstarzeniowego i modelującego sylwetkę, zabiegi endermologii stosowane są przed i po liposukcji oraz w połączeniu z innymi procedurami medycyny estetycznej dla zwiększenia efektów końcowych zastosowanej terapii. Metoda wykorzystywana jest również przez lekarzy do terapii leczenia blizn pooperacyjnych i pooparzeniowych, w leczeniu niewydolności naczyniowej, obrzęków limfatycznych, sztywności, skurczów i bólów mięśni, jako rehabilitacja ścięgien i więzadeł oraz w terapii bólów pooperacyjnych czy fibriomialgii. Ostatnio również w leczeniu skutków ubocznych po mastektomii, jako rehabilitacja u sportowców oraz u wszystkich innych osób uprawiających aktywnie sport.” – pisze dr Marta Tazbir w magazynie „Kosmetologia Estetyczna” (2016, nr 3, str. 307).

Endermologia – zabiegi na cellulit i tłuszcz

Endermologia może być zabiegiem wykonywanym na całym ciele lub twarzy. Jeśli chodzi o zabiegi na ciało, znane jest głównie działanie antycellulitowe i wyszczuplające. W kwestii cellulitu, często mimo ćwiczeń i zdrowej diety jest on oporny i niemożliwy do usunięcia różnymi zabiegami czy kosmetykami. Dodatkowo wraz z upływem czasu zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, które powodują, że skóra wiotczeje. Masaż podciśnieniowy pozwala na głęboką stymulację komórkową, dzięki czemu urządzenie jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej opornego tłuszczu, stymulując proces jego redukcji. Ponadto pobudza nasze ciało do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu działanie antycellulitowe jest szczególnie skuteczne. Potwierdzają to badania kliniczne, według których po 8 tygodniach terapii endermologii zawartość kolagenu w skórze wzrasta aż o 240%, elastyny o 180%, z kolei proces rozpadu tłuszczu zwiększa się aż o 70%. To naprawdę spektakularne zmiany.

Co więcej, badania pokazują, że podczas terapii endermologicznej wyraźnie zmniejszają się poszczególne obwody: prawie 3 cm obwód ud; 3,5 cm obwód talii; 4,2 cm obwód bioder. Dodatkowo po 6 tygodniach zabiegów odnotowuje się eliminację tłuszczu na poziomie 70%.

Endermologia – zabiegi na twarz, szyję i piersi

Endermologia może także być wykonywana na twarzy, szyi, dekolcie czy piersiach – oddziałuje bowiem na główne przyczyny starzenia się skóry i utraty przez nią gęstości. Zabieg można stosować w tych okolicach w kilku celach:

 • usuwanie sińców pod oczami,
 • odprowadzanie toksyn i innych zanieczyszczeń,
 • redukcja zmarszczek,
 • modelowanie (miejscowe usuwanie nadmiaru tłuszczu – np. z podbródka),
 • ujędrnianie,
 • nawilżanie skóry,
 • zwiększanie sprężystości,
 • wyrównanie kolorytu skóry, rozświetlenie jej.

Endermologia – oczyszczanie z toksyn

Jak wcześniej wspomnieliśmy endermologia może także pomóc oczyszczać organizm z toksyn. W jaki sposób? Intensywny masaż podciśnieniowy stymuluje krążenie krwi i limfy. Dzięki temu drenuje nadmiar płynów i pobudza organizm do usuwania toksyn z organizmu poprzez lepszą wymianę międzykomórkową.

Endermologia – jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa około 30 minut, ale aby uzyskać zadowalające efekty, należałoby wykonać serię zabiegów. Na wizycie ubieramy się w kombinezon, który dokładnie przylega do naszego ciała – maszyna nie ma wówczas bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Masaż podciśnieniowy przeprowadza się za pomocą głowy, która jest sterowana komputerowo. Złożona jest ona z dwóch rolek oraz komory ssącej. Pomiędzy rolki zostaje wciągany fałd skórny, który następnie jest rolowany od wewnątrz i zewnątrz. Tym sposobem oddziałujemy na głębokie warstwy skóry, pobudzamy ją do regeneracji i wspomagamy rozbijanie komórek tłuszczowych.

Podczas zabiegu skóra jest mocno ugniatana – a to pobudza metabolizm i następuje przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo skóra jest pobudzona do produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie usuwany jest cellulit tłuszczowy, sylwetka staje się lepiej wymodelowana, a skóra elastyczniejsza. Likwiduje się także cellulit wodny i obrzęki.

Endermologia ud, brzucha czy twarzy nie różni się od siebie pod względem prowadzenia zabiegu – zmniejszana jest tylko jego intensywność do danego obszaru ciała (na twarzy jest on delikatniejszy). Ponadto do powierzchni ciała dobierany jest masażer urządzenia: im jest ona większa, tym większy masażer będzie potrzebny do przeprowadzenia zabiegu endermologii.

Wskazania i przeciwwskazania do endermologii

Wśród wskazań wymienia się: nagromadzenie tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach, brzuchu, ramionach, łydkach, boczkach czy podbródku, uporczywy cellulit i rozstępy, pomarszczona skóra, obrzęki kończyn.

Zabiegu endermologii nie mogą być poddawane osoby, które:

 • mają osłabiony organizm – np. po chorobie,
 • mają skłonność do rozszerzania się naczyń krwionośnych,
 • posiadają wypełnienia (np. kwas hialuronowy) w obszarze, który ma być poddany zabiegowi,
 • mają aktywne choroby wirusowe lub bakteryjne,
 • mają skaleczenia w obszarze, który ma być poddany zabiegowi,
 • cierpią na przepuklinę,
 • mają stwierdzony nowotwór,
 • zażywają leki na krzepliwość krwi,
 • są w ciąży lub podczas karmienia piersią.

Endermologia – efekty

Efekty endermologii są widoczne już po pierwszej sesji, jednak najbardziej spektakularne zmiany będą wyraźnie zauważalne po serii 10-12 zabiegów wykonywanych po ok. 2 razy w tygodniu. Między kolejnymi seriami 10-12 zabiegów należy wykonać przerwę trwającą minimum 3 miesiące.

Jakie efekty zauważymy? Osoby, które poddały się endermologii potwierdzają, że daje ona efekt:

 • odmłodzenia skóry – ujędrnienia i większej elastyczności skóry na twarzy, szyi, ramionach i dekolcie, a także wygładzenie zarówno głębszych, jak i płytkich zmarszczek,
 • spłycenia rozstępów i blizn,
 • odchudzenia i wymodelowanej sylwetki – w zabiegach na brzuch, pośladki celem jest zwykle redukcja tkanki tłuszczowej – a po serii zabiegów widoczna jest wyraźna poprawa wyglądu sylwetki,
 • oczyszczenia organizmu – podczas endermologii dochodzi do pobudzenia krążenia krwi i limfy, a także do drenażu płynów ustrojowych, wskutek czego organizm jest lepiej stymulowany do oczyszczania się z toksyn,
 • terapeutyczny – endermologia łagodzi dolegliwości bóle mięśni, zmniejsza obrzęki, ma działanie relaksujące całe ciało,
 • rehabilitacyjny – działanie rozgrzewające zabiegu przygotowuje mięśnie, ścięgna i więzadła do wzmożonego wysiłku fizycznego, a po nim – relaksuje ciało, regeneruje mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, a także daje efekt rozluźnienia.
Efekty endermologii. Źródło: Esti Life
Efekty endermologii. Źródło: Esti Life
Efekty endermologii. Źródło: Simply Nailbar & Beauty
Efekty endermologii. Źródło: Simply Nailbar & Beauty
Efekty po endermologii. Źródło: Punkt Piękności
Efekty po endermologii. Źródło: Punkt Piękności

Endermologia – opinie. Czy jest skuteczna?

Poniżej zamieszczamy kilka opinii z for internetowych. Właściwie większość opinii, które przejrzeliśmy, była pozytywna (negatywnych opinii na kilkadziesiąt było dosłownie kilka).

Endermologia - opinie Forumowiczek
Endermologia – opinie Forumowiczek

Ile to kosztuje? Ceny zabiegu endermologii

 • Cena pojedynczego zabiegu na ciało – ok. 120 zł.
 • Pakiet 5 zabiegów na ciało – ok. 550 zł.
 • Pakiet 10 zabiegów na ciało – ok. 1000 zł.
 • Pakiet 15 zabiegów na ciało – ok. 1400 zł.
 • Pakiet 20 zabiegów na ciało – ok. 1800 zł.

Przy zabiegach w pakietach zwykle otrzymuje się kostium gratis. Jeśli natomiast kupujemy pojedynczy zabieg, często wymagany jest także zakup kostiumu w cenie ok. 70 zł.

Bibliografia

 • Kutlubay Z. I in., An alternative treatment modality for cellulite: LPG endermologie, J Cosmet Laser Ther. 15(5), 2013, 266-270.
 • Marques M. I in., Impact of Mechanical massage on gene expression and lipid mobilization in female gluteofemoral adipose tissue, Obesity Facts., 4(2), 2011, 121-129.
 • Tazbir M., Endermologie® w nowej odsłonie, Kosmetologia Estetyczna 2016, nr 3, s. 307-309.
 • Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
 • Matysek-Nawrocka M. i in.,Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2017, nr 2, s. 213-219.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *