Jak stosować olej z czarnuszki na włosy? Poradnik i efekty

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki siewnej znany jest z szerokiej gamy właściwości prozdrowotnych. Króluje także wśród włosomaniaczek jako bardzo skuteczny olej do walki ze zniszczeniami włosów, wypadaniem oraz jako sposób na szybsze zapuszczenie włosów. Jak go stosować, aby zobaczyć efekty? Jak olejować włosy olejem z czarnuszki? Do jakich włosów nadaje się ten olej? Wyjaśniam w artykule.

Czarnuszka siewna – charakterystyka rośliny

Czarnuszka jest znana pod różnymi nazwami, m.in. jako czarny kmin bądź kolendra siewna. Naturalnie rośnie w Azji. Kwitnie wydając piękne, niebieskie kwiaty. Do celów leczniczych i pielęgnacyjnych wykorzystuje się jednak nasiona tej rośliny. Z nasion czarnuszki pozyskiwany jest olej o wielu cennych właściwościach dla zdrowia i urody.

Olej z czarnuszki – składniki odżywcze

Olej z czarnuszki zawiera aż w 85% niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), na które składają się przede wszystkim kwasy omega-6 i omega-9. Szczególnie cennym kwasem zawartym w oleju z czarnuszki jest kwas linolowy, a także oleinowy i linolenowy. W oleju z czarnuszki znajdziemy także liczne fitosterole, przeciwutleniacze, beta-karoten, fosfolipidy, witaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, E), minerały (cynk, magnez, potas, selen, sód, wapń, żelazo), aminokwasy, saponiny, biotynę.

Związki te wykazują silne działanie:

  • przeciwzapalne,

  • przeciwhistaminowe,

  • wzmacniające odporność,

  • wzmacniające układ krążenia,

  • normujące ciśnienie krwi,

  • regulujące pracę serca,

  • wspomagające leczenie stanów zapalnych skóry i AZS,

  • zapobiegające cukrzycy,

  • regulujące pracę tarczycy,

  • antynowotworowe.

Olej z czarnuszki pozwala także zwalczać wiele szkodliwych skutków stresu oksydacyjnego.

Olej z czarnuszki na włosy – działanie

Olej z czarnuszki zawiera szereg substancji, które korzystnie wpływają także na stan włosów i skóry głowy. Jego działanie polega m.in. na niwelowaniu problemu łysienia plackowatego i nadmiernego wypadania włosów, regeneracji włosów, przyspieszaniu porostu włosów, zwiększeniu liczby baby hair, przedłużeniu fazy wzrostu włosa (anogen). Olej ten także doskonale wygładza i wzmacnia włosy. W jakich jeszcze problemach się sprawdzi? Zobaczcie poniżej.

Olej z czarnuszki na włosy wysokoporowate i kręcone

Masz włosy wysokoporowate, rozjaśniane, zniszczone, albo kręcone? Olej z czarnuszki będzie dla Ciebie wybawieniem, ponieważ jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. Olej z czarnuszki jest zatem olejem wielonienasyconym, co oznacza, że jego cząsteczki są duże i nie wnikają w głąb włosa, dzięki czemu po jego stosowaniu nie uzyskamy niepożądanych efektów w postaci nadmiernego obciążenia czy rozprostowania skrętu. Składniki oleju sprawiają natomiast, że włosy stają się niejako zakonserwowane z zewnątrz. Olejek z czarnuszki świetnie zamyka łuski włosowe i zapewnia kosmykom ochronę przed utratą nawilżenia. Stosowanie oleju z czarnuszki będzie szczególnie wskazane dla osób, które mają suche, zniszczone, łamliwe lub wypadające włosy bądź zmagają się np. z puszeniem włosów.

Olej z czarnuszki na problemy skóry głowy

Olej z czarnuszki sprawdzi się także na skórę głowy – szczególnie, jeśli mamy problemy ze skórą alergiczną, swędzącą, nadwrażliwą bądź z problemami dermatologicznymi i zaburzoną pracą gruczołów łojowych. Olej z czarnuszki działa bowiem korzystnie na łupież, nadmierne wypadanie włosów (o rozmaitym podłożu), nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, swędzenie skóry, skłonność do alergii (olej z czarnuszki rzadko uczula, w przeciwieństwie do kosmetyków drogeryjnych).

Olej z czarnuszki na łysienie telogenowe i wypadanie włosów

Naturalny olej z czarnuszki słynie jako preparat zwalczający problem wypadania włosów. Za taką popularnością stoją liczne badania potwierdzające korzystne działanie w tym aspekcie. Na przykład w jednym z badań przeprowadzonych na grupie kobiet z łysieniem telegenowym (TE) wykazano, że olej z czarnuszki jest skuteczniejszy w stymulowaniu porostu włosów od środków placebo. Olej z czarnuszki jest skuteczny w hamowaniu wypadania włosów i stymulowaniu wzrostu nowych, dzięki temu, że oddziałuje na wiele czynników odpowiadających za nadmierną utratę włosów. Do takich czynników mogą należeć:

  • nadmierny stres lub narażenie na stres oksydacyjny,

  • nieprawidłowe odżywianie się,

  • choroby wewnętrzne i choroby skóry,

  • zła pielęgnacja skóry głowy.

Czarnuszka jest w stanie niwelować wiele niekorzystnych skutków spowodowanych powyższymi czynnikami, w tym zmniejszać wypadanie włosów i wspomagać wzrost nowych. W pewnych badaniach wykazano także, że czarnuszka jest w stanie hamować rozwój grzybów odpowiedzialnych za rozwój chorób skóry. Olej z czarnuszki jest ponadto bogaty w składniki, które wzmacniają barierę ochronną skóry i wspomagają regenerację uszkodzeń – to m.in. minerały czy witaminy z grupy B.

Olej z czarnuszki - porost włosów

Badania wskazują, że olej z czarnuszki ma w swoim składzie m.in. biotynę, która przyczynia się do wydłużenia fazy aktywnego wzrostu włosa. Czym jest taki wzrost? To czas, podczas którego włos pozostaje w połączeniu z mieszkiem włosowym i jest mocno odżywiany. Dzięki wydłużeniu tej fazy zwiększa się szansa na to, aby włos szybciej przyrastał na długość. Jeśli stosowanie oleju z czarnuszki na skórę głowy będzie przeprowadzane regularnie, z pewnością zauważymy nie tylko szybszy wzrost włosów i zmniejszenie ich wypadania, ale także mnóstwo nowych baby hair.

Olej z czarnuszki na siwe włosy

Siwienie włosów często ma swój początek w nadmiernej ekspozycji kosmyków na słońce, ponieważ wówczas dochodzi do zaniku melanocytów. Olejek z czarnuszki zawiera w swoim składzie związki, które mają działanie ochronnego filtra przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a także hamującego nadmierną utratę wilgoci z włosów.

Przedwczesne siwienie to także wynik braku witamin z grupy B, kwasu paraaminobenozoesowego czy kwasu foliowego, miedzi i siarki. Okazuje się, że wszystkie te składniki zawiera olej z czarnuszki. Dodatkowo jest bogaty w kwasy tłuszczowe, sterole i olejki lotne, które korzystnie wpływają na procesy hamujące siwienie. Opóźniane jest ponadto starzenie się włosa, gdyż otrzymuje on ogromną dawkę cennych witamin i mikroelementów.

Olej z czarnuszki na zniszczone włosy

Olej z czarnuszki jest stosowany także w celu intensywnej regeneracji włosów. Zawiera bowiem szereg substancji, które pozwalają regenerować włosy od cebulek, po końce. Efektem regularnego stosowania oleju z czarnuszki na włosy jest zmniejszenie łamliwości, lepsza ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, regulacja wydzielania sebum, domykanie łusek i wygładzenie włosa, zwiększenie nawilżenia i połysku.

Olej z czarnuszki na włosy – jak stosować? Olejowanie, picie, wcieranie

Olej z czarnuszki można stosować na włosy na wiele sposobów. Można go wykorzystać np. do olejowania włosów, dodać do odżywki, zrobić z niego wcierkę lub mgiełkę do włosów, stylizować włosy kręcone, a także stosować wewnętrznie. Poniżej przedstawiam możliwe zastosowania – krok po kroku.

1. Olejowanie włosów olejem z czarnuszki

Olej z czarnuszki można z powodzeniem wykorzystać do olejowania włosów. Mamy w tym miejscu do wyboru metodę olejowania włosów na sucho lub na mokro. Można go też aplikować bezpośrednio na skórę głowy. Olejowanie włosów olejem z czarnuszki jest polecane do włosów wysokoporowatych, łamliwych, z otwartą łuską, brakiem połysku i szorstkich.

Olejowanie włosów olejem z czarnuszki
Olejowanie włosów olejem z czarnuszki

Jak wykonać olejowanie z użyciem oleju z czarnuszki? Mamy cztery opcje:

  • olejowanie włosów na sucho – olej aplikujemy na suche, ale oczyszczone włosy (można wcześniej je umyć i wysuszyć, aby usunąć pozostałości kosmetyków, lakierów do włosów itd. - dzięki temu olej będzie miał możliwość wniknięcia we włos i lepszego działania). Ważne, aby były uprzednio rozczesane. Można nakładać sam olej i wcierać na całą długość włosów, ale jest on dość gęsty, dlatego niektórzy polecają stosowanie go z wodą w proporcji 1:1, bądź wymieszanie z innym olejem (np. olej z pestek winogron ma lekką konsystencję i również nada się do włosów wysokoporowatych);

  • olejowanie włosów na mokro – olej aplikujemy na umyte, odsączone z wody włosy (można je lekko podsuszyć suszarką). Taka metoda jest łatwiejsza, ale nie nadaje się do włosów kręconych – należy bowiem przed aplikacją oleju rozczesać włosy, a jeśli mamy loki lub fale, rozczesywanie na mokro nie jest wskazane, gdyż może spowodować uszkodzenia;

  • olejowanie włosów na mokro w misce – to metoda nazywa także rosołkiem. Do miski należy wlać ciepłą wodę oraz olej w proporcji 3 łyżek stołowych na każde 0,5 litra wody. Składniki dokładnie mieszamy, a następnie zanurzamy włosy w misce na ok. 5 minut. W tym czasie rozprowadzamy dokładnie całość na włosach. Po upływie 5 minut odciskamy nadmiar wody z włosów;

  • olejowanie włosów na podkład – olej z czarnuszki może także być wykorzystany do olejowania włosów na podkład – dzięki temu jeszcze lepiej wniknie w nasze włosy, a także zyskamy dodatkowe korzyści z zastosowania podkładu bogatego w inne substancje odżywcze. Doskonałym podkładem pod olej z czarnuszki jest np. żel aloesowy lub mieszanka wody z miodem. Jak olejować włosy na podkład? Nakładamy najpierw wybrany podkład na suche lub wilgotne włosy, a następnie aplikujemy olej z czarnuszki. Możemy również wymieszać w miseczce podkład z olejem w proporcji 1:1 i taką mieszankę nałożyć bezpośrednio na suche lub mokre włosy.

Po nałożeniu oleju, w przypadku wszystkich wymienionych metod, warto owinąć głowę ręcznikiem lub folią, aby zwiększyć wydzielanie ciepła, co spowoduje lepsze wnikanie składników oleju we włosy. Jak długo trzymać olej z czarnuszki na włosach? Olejowanie powinno trwać minimum 30-40 minut, ale najlepiej, aby zabieg trwał minimum godzinę do kilku godzin. Niektórzy zostawiają olej z czarnuszki na włosach nawet na całą noc, ale nie polecam tego, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z olejowaniem i po raz pierwszy nakładasz ten olej na włosy. Przyjmuje się, aby czas olejowania z każdym zabiegiem stopniowo wydłużać – dzięki temu możemy kontrolować to, jak olej działa na włosy i w przypadku niekorzystnych efektów zaprzestać jego stosowania.

Na zakończenie olejowania musimy zmyć olej z włosów. Nie polecam zmywania oleju samym szamponem, ponieważ jest duże ryzyko, że olej się nie domyje i włosy będą obciążone. Najlepiej jest uprzednio zemulgować olej odżywką. Na czym polega ten zabieg? Pod koniec olejowania – na ok. 15-20 minut, nakładamy na włosy dowolną odżywkę i po upływie tego czasu całość zmywamy ciepłą wodą i dopiero wtedy myjemy włosy delikatnym szamponem bez SLS. Po myciu szamponem można nałożyć jeszcze emolientową odżywkę, aby zabezpieczyć włosy i zamknąć łuski po oczyszczaniu.

Uwaga! Do olejowania włosów wystarczą 1-2 łyżki oleju na całe włosy, które sięgają do łopatek! Pamiętajcie, że nadmiar oleju może obciążyć włosy i dać efekty odwrotne od oczekiwanych.

2. Olej z czarnuszki jako booster do odżywki

Dla osób, które nie mają czasu na olejowanie włosów, polecam dodanie oleju z czarnuszki do regularnie stosowanej odżywki lub maski. Dzięki temu będziemy czerpać korzyści ze stosowania tego oleju, bez dodatkowych nakładów czasu. Niestety w tym przypadku olej nie da tak spektakularnych efektów, jak przy olejowaniu.

3. Olej z czarnuszki do kształtowania skrętu

Olej z czarnuszki do podkreślania skrętu loków
Olej z czarnuszki do podkreślania skrętu loków

Olej z czarnuszki świetnie sprawdza się jako stylizator włosów kręconych – pozwala na wydobycie pięknego, naturalnego skrętu włosów. Warto go stosować zamiast drogeryjnych stylizatorów, typu pianki czy lakiery – mają one bowiem tendencję do tworzenia na włosach suchej powłoki. Jak używać olej z czarnuszki do kształtowania loków? Wystarczy rozetrzeć w dłoniach 2-3 krople oleju, a następnie ugniatać włosy z głową w dół.

4. Olej z czarnuszki w postaci wcierki do skóry głowy

Najlepsze efekty, jeśli chodzi o stymulowanie wzrostu włosów i hamowanie ich wypadania, da stosowanie oleju z czarnuszki bezpośrednio na skalp. Olej możemy wmasowywać w skórę głowy w zwykłej postaci, ale jest on dość gęsty, więc aplikacja jest nieco utrudniona. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie wcierki na bazie oleju z czarnuszki. Jak ją zrobić? Mieszamy 1 łyżeczkę oleju z czarnuszki z 2 łyżeczkami białej herbaty lub z sokiem z cytryny. Uzyskaną mieszankę wcieramy w skalp, wykonując delikatny masaż. Możemy pozostawić ją na skórze głowy do kolejnego mycia – wówczas olej będzie miał szansę działać dłużej – lub zmyć po ok. 15-20 minutach. Ważne jest, aby zastosować w drugim przypadku delikatny szampon bez SLS. Najlepsze efekty uzyskasz stosując taką wcierkę regularnie – przed każdym myciem lub jeśli nie myjesz włosów po wcieraniu oleju, nawet codziennie.

5. Ekspresowa mgiełka do włosów z olejem z czarnuszki

Olej z czarnuszki jako mgiełka do włosów
Olej z czarnuszki jako mgiełka do włosów

Dla zabieganych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju z czarnuszki w postaci mgiełki. Taka mgiełka jest łatwa w przygotowaniu. Do jej zrobienia potrzebujemy wodę destylowaną lub dowolny hydrolat. Mieszamy ze sobą 2 łyżeczki oleju z ok. 200 ml wody destylowanej lub hydrolatu, a następnie przelewamy całość do buteleczki z atomizerem. Mgiełka sprawia, że włosy stają się błyszczące, gładkie i miękkie, bez efektu obciążenia czy przetłuszczenia kosmyków. Mgiełkę można stosować codziennie, także na skórę głowy.

6. Olej z czarnuszki na włosy – do picia

Często produkty stosowane zewnętrznie nie radzą sobie ze wszystkimi problemami z włosami i skórą głowy. Możemy wówczas spróbować stosowania oleju z czarnuszki od wewnątrz, co wpłynie korzystnie na stan włosów i zmniejszy ich wypadanie. Olej pijemy w ilości ok. 1 łyżki dziennie. Można go dodawać do koktajli, sałatek czy innych dań – niestety nie należy do najsmaczniejszych i nie wszystkim przypadnie do gustu. Można go wzbogacić o miód lub sok z cytryny dla zniwelowania nieprzyjemnego smaku

Olej z czarnuszki na włosy – efekty i opinie

Efekty stosowania oleju z czarnuszki na włosy
Efekty stosowania oleju z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki daje znakomite efekty, jednak tylko w przypadku regularnego, konsekwentnego stosowania. To bardzo istotne, aby uzyskać zamierzony cel. Pamiętajcie jednak, że naturalne oleje naprawdę działają - dowodem tego są historie włosomaniaczek z różnych for i grup na Facebooku. Oto przykłady:

Joanna: "Muszę przyznać, że ten olej  sprawdził się na prawdę baaardzo dobrze. Olej nakładałam1-2 razy w tygodniu na około godzinę, jedynie na skórę głowy za pomocą strzykawki (z reguły były to 3ml). Pierwszym jego plusem jest to, że przedłuża świeżość. Może nie o cały dzień, ale o dobre pół na pewno, co wiem, że dla niektórych mogłoby być wybawieniem. Udało mu się również ładnie zahamować wypadanie. Pojawiło się dużo baby hair, szczególnie na linii czoła. Jestem ciekawa jakie dałby efekty po dłuższym stosowaniu, na pewno bym się nie zawiodła. Dziedziną, w której olejek okazał się po prostu hitem jest przyspieszanie porostu. Widziałam gołym okiem, że włosy są dłuższe, a przy mierzeniu okazało się, że o całe 3,5 centymetra! Biorąc pod uwagę, że w tym miesiącu zaniedbałam masaże skóry głowy jest to na prawdę imponujący wynik."

Anonim: "Z ręką na sercu mogę polecić olejek z czarnuszki, stosuje go od miesiąca i juz widze efekty. Na pewno powrócily moje geste bujne włosy i juz nie przejmuje się przeswitami. Stosuje go dwa razy na tydzien na wilgotną skórę głowy (najlepiej po myciu) jest rewelacyjny!!!"

 

Karina: "Od miesiąca olejuję skalp co drugi dzień na co najmniej godzinę przed myciem olejem z czarnuszki. Wmasowuję w skalp, albo proszę mojego chłopa żeby to robił - przyjemne z pożytecznym! Efekty są niesamowite! mam sporo baby hair, skóra głowy jest cudowna, nie ma zaczerwienień, krostek, swędzenia i zdecydowanie mniej się przetłuszcza! po miesiącu! zmniejszyło się też nieznacznie wypadanie."

Efekty stosowania oleju z czarnuszki na włosy to m.in.:

  • zmniejszenie objawów chorób skóry głowy,

  • likwidacja łupieżu,

  • silne nawilżenie i odżywienie włosów,

  • szybszy wzrost włosów i zmniejszone wypadanie,

  • wygładzenie kosmyków po same końce,

  • blask włosów,

  • regeneracja zniszczeń i scalenie rozdwojonych końcówek,

  • łatwiejsze rozczesywanie włosów,

  • likwidacja problemu puszenia się włosów.

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania do stosowania i skutki uboczne

Olej z czarnuszki nie powinien być stosowany na skórę głowy, jeśli jest ona uszkodzona, posiada otwarte rany, owrzodzenia lub niezidentyfikowane zmiany. Dopiero po konsultacji z dermatologiem lub lekarzem i uzyskaniu pozytywnej opinii na temat stosowania oleju z czarnuszki, możemy rozpocząć kurację.

Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, oleju z czarnuszki nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i niemowlęta.

Jak każdy inny produkt, olej z czarnuszki może spowodować pewne skutki uboczne, jeśli będzie stosowany niezgodnie z przeznaczeniem lub w nadmiarze. Mowa przede wszystkim o stosowaniu wewnętrznym – częste spożywanie oleju może objawić się problemami ze strony układu pokarmowego.

Jaki kupić olej z czarnuszki do stosowania na włosy?

Najlepsze właściwości posiadają oleje, które są w 100% naturalne, tłoczone na zimno i sprzedawane zaraz po wytłoczeniu (czyli najlepiej jest kupować olej z czarnuszki od rodzimego producenta). Należy uważać na drogeryjne oleje z czarnuszki, które zawierają w składzie wiele sztucznych dodatków, silikonów oraz konserwantów. Kupując olej z czarnuszki sprawdzaj, czy Nigella Sativa Seed Oil znajduje się na pierwszym miejscu i ile jest dodatkowych składników na etykiecie.