Co na porost włosów i wypadanie? Leki, domowe sposoby

Wypadanie włosów - jak przyspieszyć porost? Leki

Co stosować na wypadanie włosów? Jakie preparaty albo domowe metody przyspieszą porost włosów? Jakie są przyczyny łysienia lub słabej kondycji włosów? Sprawdzamy.

Wypadanie włosów – przyczyny

Zanim przedstawimy rozwiązania, należy sprawdzić, jakie są możliwe przyczyny wypadania włosów. Od przyczyny bowiem zależy rodzaj leczenia.

1. Łysienie androgenowe

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się łysienie androgenowe, które polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony. Gdy mamy do czynienia z takim rodzajem schorzenia, włosy stają się matowe, są mocno osłabione, szybko wypadają, a w ich miejsce o wiele wolniej pojawiają się nowe mieszki – lub wcale nie powstają. Powoduje to znaczne przerzedzenie włosów.

2. Łysienie z powodów natury psychologicznej

Nadmierne wypadanie włosów może wystąpić także w wyniku długotrwałego stresu lub nagłej, bardzo silnej sytuacji stresowej – np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, nagła utrata stabilności finansowej, rozwód, problemy nerwicowe.

3. Łysienie z powodu choroby

Duża grupa przyczyn łysienia to zaburzenia hormonalne, takie jak choroba Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do łysienia mogą przyczynić się także inne schorzenia, np. grzybica skóry albo łojotokowe zapalenie. Często do wypadania włosów dochodzi po stosowaniu niektórych leków – zwłaszcza przy chemioterapii, stosowaniu środków antykoncepcyjnych albo przeciwzakrzepowych.

4. Łysienie z powodu złej diety

Jedną z podstawowych przyczyn wypadania włosów może być zła dieta. Lekarze wskazują silny związek między niedoborami mikro- i makroelementów (np. cynku czy żelaza) z nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto ogólnie sama dieta ma na to ogromny wpływ. Np. jedzenie w dużych ilościach produktów przetworzonych i cukrów może powodować zwiększone łysienie. Jeśli dieta nie jest bogata w witaminy i minerały, nie zawiera odpowiednich ilości białka, tłuszczy czy węglowodanów (czyli nie jest zgodna z zaleceniami z najnowszej piramidy żywienia), niestety efekty niedoborów bardzo szybko zobaczymy na włosach. Staną się one osłabione, matowe, będą wypadać i gorzej wzrastać.

5. Łysienie z powodu zabiegów fryzjerskich

Zarówno codzienna, agresywna stylizacja, jak i stosowanie w nadmiarze różnych kosmetyków pełnych sztucznych składników czy też częste farbowanie włosów farbami z amoniakiem, mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie stanu włosów oraz ich wypadanie. Co więcej, należy unikać mocnego, ciasnego wiązania włosów, ponieważ osłabia to cebulki. Nie powinno się też suszyć włosów w wysokich temperaturach.

6. Łysienie po ciąży

Wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest procesem fizjologicznym – nie oznacza zatem, że jest to łysienie nieodwracalne. Dlaczego po ciąży mogą Ci wypadać włosy? Podczas okresu ciąży poziom estrogenu jest bardzo wysoki. Włosy wówczas są w bardzo dobrej kondycji i praktycznie nie wypadają. Jednak po urodzeniu dziecka, poziom estrogenu drastycznie spada – stąd też włosy zaczynają wypadać, dosłownie garściami. To naturalny proces, którego nie trzeba się obawiać – włosy po takim „łysieniu” ponownie odrastają.

Dieta ma ogromny wpływ na porost włosów
Dieta ma ogromny wpływ na porost włosów

Witaminy, minerały i inne składniki istotne w poroście włosów

Z problemem nadmiernie wypadających włosów zmaga się wiele osób – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – i to praktycznie w każdym wieku. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które ułatwią Wam walkę z nadmiernym wypadaniem włosów, a także przyspieszą wzrost nowych „baby hair”. Należą do nich odpowiednia dieta, leki na wypadanie włosów, suplementy diety z witaminami i minerałami oraz produkty do stosowania „na zewnątrz” (olejki, maski, szampony, odżywki, wcierki, kuracje). Poniżej opiszemy kompleksowo, jakie składniki powinny zawierać owe preparaty lub nasza dieta, aby skutecznie zahamować wypadanie włosów. Najlepiej jest zastosować pełną kurację, czyli wprowadzić odpowiednią dietę, przyjmować leki i ewentualne suplementy diety oraz pomagać włosom i skórze głowy od zewnątrz rozmaitymi leczniczymi szamponami, wcierkami i olejkami.

1. Witaminy na wypadanie włosów

Witaminy pełnią ważną rolę w utrzymywaniu naszych włosów w dobrej kondycji. Do naszej codziennej diety powinniśmy wdrożyć w odpowiednich, zalecanych dawkach witaminę A (odpowiada ona za wydzielanie sebum), witaminę B (pozytywnie wpływa na ogólną kondycję włosów), witaminę C oraz E (poprawiają krążenie, a zatem przyspieszają porost włosów). Dzięki diecie bogatej w te witaminy, skóra głowy będzie lepiej dotleniona oraz odżywiona, co spowoduje szybszy porost włosów i zmniejszy się wypadanie. Włosy będą też bardziej błyszczące.

2. Minerały na porost włosów

Poza witaminami, konieczne są także minerały: głównie żelazo, chrom oraz miedź, ponieważ substancje te zapobiegają wypadaniu włosów i doskonale je wzmacniają. Istotny jest również wapń i magnez, jednak pamiętajcie, że zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów czy witamin może być szkodliwy.

3. Cynk a wypadanie włosów

Jednym z ważnych makroelementów dla kondycji skóry głowy i włosów, jest cynk – który także pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Dlaczego cynk jest tak ważny dla włosów? Włosy powstają dzięki aminokwasom, natomiast cynk kontroluje ich metabolizm – jest czymś na kształt kontrolera oraz katalizatora. Ma więc bezpośredni wpływ na tworzenie keratyny czy wchłanianie witaminy A.

4. Siarka na wzmocnienie skóry, włosów i paznokci

Kolejny bardzo ważny pierwiastek to siarka. Jest ona jednym z podstawowych składników keratyny, która występuje we włosach, skórze oraz paznokciach. Siarka odgrywa ogromną rolę podczas regeneracji naskórka. Hamuje również starzenie się skóry, a w przypadku włosów, stanowi niejako ich budulec, więc bezpośrednio wpływa na ich kondycję. O siarki np. zależy, czy włosy będą lśniące. Siarkę naturalnie znajdziemy w jajkach, mleku, awokado, fasoli czy pomidorach.

5. Selen na odżywienie włosów

Selen jest bardzo istotny, jeśli chodzi o ogólne odżywienie włosów. Ma ponadto właściwości antyoksydacyjne, a w połączeniu z witaminą E, chroni włosy przed niekorzystnym promieniowaniem słonecznym. Selen chroni również włosy przed przesuszeniem. Dodatkowo korzystnie wpływa na pracę tarczycy. Naturalnie selen znajduje się np. w pestkach dyni i kaszach.

8. Biotyna, cystyna, metionina

  • Biotyna: odżywia włosy, pobudza ich wzrost, działa także pozytywnie na wzmocnienie paznokci i skóry. Biotyna poprzez krew wzmacnia macierz włosa, a także udostępnia mu biodostępną siarkę. Pełni ważną rolę w metabolizmie skóry. Naturalnie biotynę można znaleźć w żółtkach jaj albo mące pełnoziarnistej.
  • Cystyna: to aminokwas będący budulcem keratyny – ma więc znaczący wpływ na kondycję włosów. Wraz z innymi substancjami odpowiada m.in. za wzmocnienie łodygi włosa. Jest także doskonałym antyoksydantem, więc wpływa korzystnie na cały organizm. Znacznie ogranicza wypadanie włosów, a także wzmacnia ich porost.
  • Metionina: jest aminokwasem, który m.in. stymuluje wzrost włosów. Ma także wpływ na odżywienie włosów – jest bowiem jednym ze składników budulcowych. Wspomaga ponadto wchłanianie cynku i selenu, co skutkuje poprawą kondycji włosów. Poza korzyściami, takimi jak hamowanie wypadania włosów czy przyspieszanie ich wzrostu, metionina jest ważnym regulatorem układu nerwowego i mięśniowego. Znajdziemy ją np. w fasoli, brokułach, niektórych zbożach.

9. Zioła – nie tylko na wypadanie

Okazuje się, że zioła – zwłaszcza skrzyp polny, który zawiera krzemionkę (a ta jest budulcem włosów) – mogą przyczynić się do hamowania wypadania włosów, ich szybszego porostu, a także lepszego odżywienia. Przykładowo skrzyp polny powstrzymuje siwienie i powoduje, że końcówki włosów rozdwajają się w mniejszym stopniu, a także są mniej łamliwe. Pomocne mogą okazać się także takie zioła, jak rozmaryn lekarski – ten zawiera cenne antyoksydanty, które są ważne dla kondycji włosów. Do polecanych naturalnych składników zalicza się także brzoza – ma ona działanie przeciwzapalne, pomaga w regeneracji włosów, nadaje im blasku. Z kolei pokrzywa osłabia negatywne działanie DHT. Lawenda natomiast, pobudza krążenie, a rumianek – złagodzi podrażnienia skóry. Stosowanie preparatów ziołowych na skórę głowy i włosy, a także picie różnych herbatek ziołowych, może korzystnie wpłynąć na stan włosów oraz zmniejszyć ich utratę.

Produkty na porost włosów
Co na porost włosów?

Co na wypadanie włosów?

No dobrze – znamy już składniki odżywcze, których powinniśmy dostarczyć skórze głowy i włosom, aby przestały wypadać, a także aby pobudzić i porost. Zastanawiasz się na pewno, w jaki sposób ich dostarczyć? Jest kilka sposobów, jednak pamiętaj, że najważniejsza jest zdrowa dieta bogata w minerały i witaminy – pozostałe metody powinny być jedynie wspomagaczem, pewnego rodzaju uzupełnieniem.

1. Dieta na wypadanie włosów

Dieta powinna uwzględniać pełnoziarniste zboża w postaci pieczywa lub brązowego ryżu – dostarczają one bowiem cennych składników odżywczych. Należy ponadto spożywać odpowiednie ilości białka (to znajdziemy w fasoli czy chudym mięsie), zdrowych tłuszczów (np. olej lniany, rzepakowy, oliwę z oliwek). Warto również rozważyć spożywanie żelatyny, która sprawi, że włosy będą grubsze. Żelatynę można jeść np. zmiksowaną z owocami i mlekiem.

2. Suplementy na włosy

Wspomaganie hamowania wypadania włosów, może przebiegać również z udziałem suplementacji, jednak pamiętaj, że niektórych suplementów nie można łączyć z niektórymi lekami, a także nie mogą one zastąpić pełnowartościowej diety. Łatwo też przesadzić i doprowadzić do przedawkowania witamin A, D, E i K, co jest równie niebezpieczne, jak ich niedobór. Podobnie rzecz ma się z minerałami. Pamiętajcie także, że suplementy NIE SĄ LEKAMI – są o wiele mniej restrykcyjnie kontrolowane i nie są produktami leczniczymi. Jednak mogą dostarczać witamin i minerałów, dlatego mogą być stosowane jako dodatek do zdrowej, zbilansowanej diety. Najpopularniejsze suplementy to Belissa, Capivit, Merz Special Dragess, Ha-Pantoten Optimum, Vitapil, Silice, Skrzypovita, Humavit z Drożdże Skrzyp i Pokrzywa, Hair Okey, Inneov Gęstość Włosów.

3. Leki na wypadanie włosów

Czym innym od suplementów są leki na porost włosów lub hamujące ich wypadanie. Do najpopularniejszych należą: Biotebal (tak – to lek, nie suplement!), Revalid, Aminexil i Minoksydyl. Leki te wpływają głównie na odżywienie mieszków włosowych, poprawiają ukrwienie skóry głowy, a przy regularnym stosowaniu, hamują wypadanie włosów. U niektórych osób bardzo szybko pozwalają na odwrócenie skutków łysienia. Niektóre z leków są na receptę, ale np. Biotebal i Revalid można kupić bez recepty niemal w każdej aptece.

4. Kosmetyki do włosów

Na rynku dostępne są również różne szampony i odżywki na porost włosów czy hamowanie ich wypadania. Tutaj również warto podzielić je na takie, które można ogólnie kupić w zwykłej drogerii, jak i takie, które dostępne są jedynie w aptekach, jako preparaty lecznicze (do nich należy np. Dermedic, Pharmaceris itp.). Przy czym nie musi to być jednoznaczny podział – niekiedy w drogeriach udostępnia się także preparaty specjalistyczne. Jeśli mówimy już o kosmetykach, które mają rzeczywiście działać na porost włosów, powinno się je przytrzymywać na skórze głowy średnio 5 minut, po uprzednim dokładnym umyciu skóry głowy i włosów. Najlepiej więc wykonać podwójne mycie: za pierwszym razem dokładnie myjemy całość i od razu spłukujemy, aby następnie znowu nałożyć i wmasować szampon oraz pozostawić go na 5 minut. Dzięki temu korzystne substancje będą miały szansę wchłonąć w skórę głowy i włosy.

Poza szamponami, dostępne są rozmaite odżywki i maski – te warto trzymać na umytych włosach nawet pół godziny, aby dać im jak najwięcej czasu na działanie. Ostatnio furorę wśród włosomaniaczek zrobiły również rozmaite wcierki – np. wcierka bursztynowa Jantar za 10 zł dostępna w drogeriach Rossmann czy Natura. Przy regularnym stosowaniu może dać świetne efekty, a warto podkreślić, że nie obciąża i nie przetłuszcza włosów.

5. Naturalne metody na porost włosów

Zamiast sięgać po gotowe produkty, które mogą niestety zawierać także szkodliwe, sztuczne substancje, możemy sami wykonać świetnie działający kosmetyk. To np.:

  • maska z kozieradki (stosuje się napar ze zmielonych wcześniej ziaren)
  • maska z podgrzanego olejku rycynowego/lnianego lub kokosowego – nakładana na suche włosy na minimum godzinę, przed myciem szamponem (uważajcie jednak na stosowanie różnych olejków do włosów – aby nie wyrządziły Wam więcej szkód niż korzyści, musicie dobrać olejek do porowatości włosa,
  • maska korzenna: mieszamy miód, oliwę i cynamon,
  • maska z żółtka, cytryny, wybranego oleju, sproszkowanej witaminy A+E oraz żelu aloesowego i nafty kosmetycznej,
  • maska ze świeżych drożdży, jogurtu naturalnego i wybranego oleju do włosów.

Do każdej z tych maseczek możemy dodać kawałek startego imbiru, który pobudzi krążenie skóry głowy i porost włosów.