Jaki rodzaj masek jest najbezpieczniejszy?

Jaką maseczkę medyczną wybrać?

Poszczególne rodzaje maseczek różnią się wygodą noszenia, kształtem, swobodą oddychania i ceną. Czynnikiem decydującym o wyborze powinien jednak zawsze być poziom ochrony przed wirusami i bakteriami. Jaki rodzaj maseczek jest więc najbezpieczniejszy? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ranking najlepszych maseczek antywirusowych

Mimo że koronawirus sparaliżował wiele aspektów naszego życia, na pewno przyczynił się do czegoś dobrego. Teraz już wiemy, że podczas choroby (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej) mamy szansę uchronić innych przed zarażeniem. Przed pandemią nikt nie brał przykładu z Azjatów zakrywających usta i nos przy objawach przeziębienia. Dziś wiemy, że maseczki pozostaną z nami na dłużej - i to nie tylko jako ochrona przed koronawirusem.

Pozostaje tylko pytanie, które maseczki są dla nas najbezpieczniejsze. Oto lista najskuteczniejszych masek ochronnych. 

1. Półmaski FFP3

Akronim FFP oznacza filtering face piece, czyli filtrująca osłona twarzy. Liczby obok symbolu FFP oznaczają stopień ochrony: 3 to najwyższy, wskazujący efektywność filtracji na poziomie > 99%. Jest to obecnie najwyższa dostępna na rynku maseczek ochrona przed patogenami, którą potwierdza norma europejska EN 149:1002+AC:2009. Półmaska FFP3 nie tylko jest najbezpieczniejsze dla osoby, która ją nosi, ale także dla innych. Stanowi najlepszą barierą zarówno dla cząsteczek wydychanych, jak i tych zawieszonych w powietrzu.

Najlepiej, gdy jednorazowe półmaski FFP3 mają aż pięć warstw - włókninę po obu stronach maski, materiał higroskopijny i dwa gęste filtry typu meltblown. W przeciwieństwie do zwykłych maseczek ochronnych, które nadają się do utylizacji już po pierwszym zawilgoceniu, maski FFP3 z materiałem higroskopijnym można nosić aż do 8 godzin.

Wysoki poziom ochrony w półmasce wynika nie tylko z liczby warstw, ale także kształtu. Dobrze założona maseczka szczelnie przylega do twarzy, a przy tym jest wygodna. Producenci wyposażają maseczki FFP3 w zacisk nosowy, tak jak w maseczkach chirurgicznych.

Poprawnie założone i noszone tylko przez zalecany czas jednorazowe półmaski FFP3 zapewniają największą ochronę przed wirusami, bakteriami, a także zanieczyszczeniami powietrza. Filtr FFP3 świetnie sprawdza się więc w miastach opanowanych przez smog.

2. Półmaski FFP2

Nieco niższą efektywność filtracji zapewniają maseczki FFP2: > 94%. Od maseczek chirurgicznych różnią się liczbą warstw - mogą mieć ich aż sześć tak jak FFP3. Dwa filtry, dwie warstwy izolacji z włókniny i materiał higroskopijny zapewniają skuteczną ochronę przed wirusami i bakteriami.

Półmaski FFP2 również mają zacisk na nos i oddychający materiał, dzięki czemu nosi się je bardzo komfortowo mimo tego, że szczelnie przylegają do twarzy. Chronią nas do 8 godzin.

Maseczka FFP2 stanowi wysoką (najwyższą po FFP3) barierę dla cząsteczek zawieszonych w powietrzu, a także przenoszonymi drogą kropelkową. Nie zarazimy więc ani siebie, ani innych.

3. Półmaski FFP1

Z grupy FFP zapewniają najniższą ochronę osobom noszącym maseczkę (81%), ale poza tym mają wszystkie inne wymienione zalety półmasek: można je nosić kilka godzin, są szczelne, wygodne i nie utrudniają oddychania.

4. Maseczki chirurgiczne / medyczne

Maski medyczne od półmasek FFP różnią się:

  • czasem skutecznej ochrony - działają tylko do pierwszego zawilgocenia, lub przez 4 godziny, czyli bardzo krótko;
  • liczbą warstw - maski chirurgiczne mają trzy lub cztery warstwy;
  • szczelnością - nie przylegają do twarzy tak szczelnie jak półmaski.

Maseczki chirurgiczne z certyfikatem EN 14683 są niezbędnym ekwipunkiem służb medycznych. Skutecznie chronią bowiem przed płynami ustrojowymi (śliną, krwią, limfą), które mogą znaleźć się w powietrzu w postaci aerozoli. WHO rekomenduje je także dla osób mających objawy choroby.

Maski zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony (porównywalny z filtrami FFP) innym osobom, lecz nie są w pełni bezpieczne dla osoby, która ją nosi.

5. Maseczki ochronne

Zwykłe jednorazowe maseczki ochronne są najpopularniejszym środkiem ochrony. Są podobne do masek medycznych (chirurgicznych), ale nie zarejestrowano ich jeszcze w Polsce jako wyrób medyczny. Mogą mieć nawet cztery warstwy i nieco podwyższony standard niż najtańsze maseczki higieniczne. Certyfikowane maseczki ochronne są zgodne z normą EN149.

Maseczki z zaworkiem

Półmaski FFP występują także w wersjach z zaworem. Chronią osoby noszące maseczki na najwyższym poziomie, ale nie stanowią żadnej ochrony dla innych. Stosują je pracownicy służb medycznych na oddziałach covidowych, którzy noszą maski przez wiele godzin non stop i mają bezpośredni kontakt z chorymi. Zaworek odprowadza parę wodną i ułatwia oddychanie, dzięki czemu można je nosić dłużej niż wersje bez zaworu.

Maseczki wielorazowe

Skrótu FFP3 (lub FFP2/FFP1) używa się wprawdzie jako określenie całej maski, ale tak naprawdę odnosi się do samego filtra. Wobec tego, jeśli wielorazową maseczkę wyposażymy np. w filtr FFP3, zapewniamy sobie taki sam poziom ochrony jak w masce jednorazowej z tym samym symbolem.

Maseczka wielorazowa nie zawsze jest jednak tak szczelnie dopasowana do twarzy jak półmaska jednorazowa, dlatego poziom ochrony może być mniejszy.

Maseczki bawełniane

Co z naszymi maseczkami domowej roboty? Maseczki bawełniane mogą być stosowane jako ochrona przed wirusem, jeśli mają odpowiednią konstrukcję. Według zaleceń WHO samodzielnie wykonane maski muszą mieć trzy warstwy:

  • warstwa wewnętrzna - materiał hydrofilowy (łatwo chłonący wilgoć), najlepiej bawełna w jasnym odcieniu, który dobrze pokazuje poziom zawilgocenia i zabrudzenia;
  • warstwa środkowa - wkładka, najlepiej włóknina polipropylenowa, którą można dziś łatwo kupić np. w sieci,
  • warstwa zewnętrzna - taki sam materiał jak w warstwie wewnętrznej lub materiał syntetyczny (poliester bądź mieszanka poliestru i bawełny).

Żeby wielorazowe maski bawełniane były utrzymane w czystości, należy je prać w wodzie o temperaturze 60 stopni z dodatkiem detergentu do prania lub mydła po każdym użyciu, a środkową warstwę systematycznie wymieniać.

Partnerem artykułu jest sklep z maseczkami Maskimed, oferujący różne rodzaje maseczek oraz inne akcesoria medyczne. 

Wpis gościnny