Glinka kosmetyczna – jaką wybrać? Rodzaje glinek i działanie

Glinka kosmetyczna - rodzaje, stosowanie, działanie

Glinka kosmetyczna występuje pod wieloma rodzajami, np. jako glinka biała, zielona, różowa czy Ghassoul. Jaką z nich wybrać, aby uzyskać pożądany efekt w pielęgnacji włosów lub skóry? Jak stosować glinki na twarz i włosy? Zobacz kompendium wiedzy na temat glinek kosmetycznych i praktyczne przepisy.

Skąd pozyskiwana jest glinka?

Glinka kosmetyczna to niedrogi i skuteczny środek służący do pielęgnacji. Występują naturalnie w przyrodzie. Są wydobywane w różnych częściach świata z wnętrza ziemi – ich złoża znajdują się na głębokości od 20 do nawet 70 metrów, przy czym za najcenniejsze uznaje się glinki wydobywane z głębszych pokładów. Ich powstawanie wiąże się z licznymi procesami geologicznymi, chemicznymi, a także biologicznymi.

Glinki wydobywa się ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Warto przy tym wspomnieć, że pionierem w wydobywaniu glinki na dużą skalę jest Francja. To właśnie glinki francuskie są wydobywane z dużych głębokości – ok. 70 m, po czym przechodzą przez proces suszenia i dopiero wtedy trafiają do produktów kosmetycznych.

W Polsce również znajdują się złoża glinki – w okolicach Koszalina w woj. zachodnio-pomorskim można spotkać glinkę zieloną.

Glinka kosmetyczna – zastosowanie i działanie

Jak widać, glinka to wyjątkowy składnik – takie również ma działanie.

Glinkę kosmetyczną można spotkać w wielu drogeryjnych i aptecznych kremach, maściach, szamponach czy rozmaitych maseczkach. Istotną jej zaletą jest hipoalergiczność oraz wszechstronność. Glinki stosuje się do leczenia problemów dermatologicznych, żylaków, biegunki, a nawet łagodzenia bólów reumatycznych czy migren. Ze względu na szerokie zastosowanie glinek, powstała nawet osobna dziedzina nauki zajmująca się wyłącznie leczeniem za pomocą glinek – to agrilloterapia. W przeszłości glinki służyły także do leczenia gruźlicy – o podobno glinki uchroniły rosyjskich żołnierzy przed śmiertelną czerwonką.

Swoje działanie glinki zawdzięczają unikalnemu składowi. Są bowiem źródłem mikro- oraz makroelementów i to w biodostępnej formie. Znajduje się w nich:

  • wapń – działa antyalergicznie i kojąco na skórę,

  • cynk – działa antyłojotokowo i przeciwtrądzikowo,

  • selen i molibden – opóźniają procesy starzenia się skóry,

  • witamina E – pomaga uelastyczniać naskórek,

  • żelazo – obniżony poziom tego pierwiastka jest wiązany m.in. z łysieniem, suchą skórą, łamliwością paznokci, osłabieniem organizmu,

  • magnez – jest ważnym materiałem budulcowym włosów, skóry i paznokci,

  • potas – chroni skórę przed łuszczycą, łupieżem, odwodnieniem, a włosom nadaje sprężystość i elastyczność.

Ponadto glinki mają wyjątkową właściwość: pochłaniają zanieczyszczenia. W jaki sposób? Glinki posiadają ujemny ładunek, przez co przyciągają do siebie obecne w wielu substancjach toksycznych ładunki dodatnie. Dzięki temu mają zdolność dogłębnego oczyszczania, usuwają nadmiar sebum, wspomagają procesy metaboliczne skóry oraz jej mikrobiom. Pomagają także w wyrównywaniu pH skóry – wpływają korzystnie na przywrócenie jej odpowiedniego odczynu.

Glinka kosmetyczna – jakie ma zalety?

Podsumujmy zalety glinek kosmetycznych – oto one:

  • glinka jest źródłem wielu cennych mikro- oraz makroelementów, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia i zachowania urody, m.in. magnezu, wapnia, żelaza, potasu, cynku,

  • glinka stanowi swego rodzaju naturalny magnez, którego zadaniem jest przyciąganie wszelkich toksyn i innych zanieczyszczeń ze skóry i włosów,

  • glinka ma działanie absorpcyjne – dlatego jest w stanie usuwać np. nadmiar sebum,

  • glinka działa antybakteryjnie,

  • glinka ma zdolność wyrównywania pH skóry,

  • jest produktem hipoalergicznym.

Glinka – jakie są jej rodzaje? Zielona, biała, czerwona... - jaką wybrać?

Glinka kosmetyczna - jaką wybrać? Rodzaje
Glinka kosmetyczna - jaką wybrać? Rodzaje

Glinki dzielą się przede wszystkim ze względu na barwę. To, jaki kolor ma glinka, zależy od jej składu chemicznego, a konkretniej od tego, jakie występują w niej pierwiastki i minerały oraz w jakich proporcjach. Przykładowo, glinka czerwona zawiera dużo żelaza. Ponadto warto wiedzieć, że glinki o tym samym kolorze również mogą się między sobą różnić składem mineralnym, co jest warunkowane miejscem pozyskania.

Przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych rodzajów glinek ze względu na ich kolor wraz z przykładowym zastosowaniem.

1. Glinka biała

Glinka biała jest bardzo delikatna w działaniu, przez co poleca się ją głównie do cery suchej i wrażliwej. Jest też często nazywana glinką porcelanową lub chińską, gdyż dawniej była sekretem delikatności chińskiej porcelany, którego Europejczycy nie byli w stanie przez wiele wieków zgłębić. Glinka biała zawiera kaolinit – jest to minerał należący do krzemianów. W jej składzie znajdziemy także mangan, sód, żelazo oraz magnez.

Działanie glinki białej polega na łagodnym oczyszczaniu – z tego względu glinka biała jako jedyna nadaje się do codziennego stosowania. Nie zawiera w sobie substancji, które zapychają pory czy naruszają pH skóry. Nie narusza także naturalnej równowagi hydrolipidowej skóry. Efektem stosowania jest gładka i odżywiona cera, z wyraźną poprawą ogólnej jej kondycji. Stosowanie glinki białej może przyczynić się do szybszej regeneracji (zawiera bowiem dużą zawartość tlenku glinku) oraz procesów zabliźniania – stąd znajduje swoje zastosowanie także w redukcji przebarwień, łagodzenia podrażnień czy wyrównywania kolorytu skóry. Glinkę białą można też stosować na skórę głowy, gdyż przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego przetłuszczania się – gdy stosujemy ją np. jako peeling. Z tego samego powodu polecana jest też do regulowania wydzielania sebum skóry twarzy.

Glinka biała pomaga leczyć stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Stymuluje krążenie krwi, delikatnie złuszcza martwy naskórek, oczyszcza skórę. Pomaga leczyć wypryski.

Sprawdzi się szczególnie jako maseczka na twarz, peeling do twarzy i skóry głowy lub w formie okładów na ciało.

Glinka biała ma także dwie popularne odmiany: glinka jordańska oraz glinka anapska:

  • Glinka biała jordańska. To odmiana glinki białej. Wydobywana jest z brzegów Morza Martwego, które to słynie z wysokiej zawartości wielu ważnych dla zdrowia i skóry składników. Glinka biała jordańska sprawdzi się szczególnie w postaci okładów na ciało – wówczas wykazuje działanie redukujące cellulit. Wskazaniem jest także cera tłusta.

  • Glinka biała anapska. To również odmiana glinki białej. Pozyskuje się ją z miejsc przybrzeżnych. Ma wysoką koncentrację minerałów, przez co doskonale nasyca wręcz skórę wieloma niezbędnymi mikroelementami oraz stymuluje komórki skóry do produkowania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – czyli złotej trójcy młodości. Ma właściwości złuszczające oraz może delikatnie redukować drobne zmarszczki.

2. Glinka czerwona

Glinka czerwona polecana jest do cery mieszanej, dojrzałej oraz naczynkowej. Zawiera jony żelaza trójwartościowego – z tego względu ma ceglany odcień. Zawiera także spore ilości krzemu, selenu, miedzi oraz kobaltu. Świetnie oczyszcza, odświeża skórę, złuszcza martwy naskórek i stymuluje cerę do regeneracji, pobudzając produkcję kolagenu.

Co ważne, glinka czerwona jest polecana nawet do leczenia trądziku różowatego. Ma zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych oraz zmniejsza ich podatność na pękanie. Ujednolica koloryt cery, spłyca zmarszczki, wygładza skórę. Nazywana jest wręcz „czerwonym złotem”, które rewitalizuje skórę niczym najlepsze zabiegi w SPA.

3. Glinka różowa

Glinka różowa jest połączeniem glinki białej i czerwonej (stosunek glinki czerwonej do białej wynosi 1:2) – ma zatem działanie kompleksowe. Zarówno łagodzi podrażnienia i poprawia stan skóry, jak i uszczelnia naczynka, oczyszcza, usuwa nagromadzone zanieczyszczenia.

Glinka różowa polecana jest do cery wrażliwej i delikatnej oraz do cery mieszanej lub tłustej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym, odpręża zmęczoną cerę i poprawia jej ogólny stan. Nadaje się co cery skłonnej do alergii.

4. Glinka zielona

Glinka zielona zawiera dwuwartościowe jony żelaza. Pozyskiwana jest ze skał krzemionkowo-aluminiowych we Francji. Ma w składzie ok. 20 ważnych soli mineralnych i mikroelementów, np.:

  • krzem,

  • magnez,

  • wapń,

  • potas,

  • cynk,

  • selen,

  • kobalt.

Glinka zielona uchodzi za glinkę o najsilniejszych właściwości absorpcyjnych, przez co polecana jest przede wszystkim do cery tłustej, trądzikowej, a także w problemach dermatologicznych, takich jak egzema czy łuszczyca. Ma ponadto właściwości hamowania namnażania się bakterii fermentacyjnych oraz gnilnych, przez co zapobiega wielu nadkażeniom. Działa też przeciwzapalnie i dezynfekująco. Głęboko oczyszcza pory, normalizuje produkcję sebum, usuwa zanieczyszczenia, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, przyspiesza regenerację skóry, nie zaburza równowagi pH skóry.

5. Glinka fioletowa

Ten rodzaj glinki nadaje się do stosowania praktycznie przy każdej cerze, zarówno suchej, jak i tłustej. Ma silne właściwości odświeżające i rozjaśniające. Sprawdza się też przy cerze zniszczonej i zmęczonej – sprawia, że zostaje ona odświeżona, dodaje blasku, relaksuje.

6. Glinka niebieska (błękitna)

Wydobywana jest ze skał wulkanicznych, z których powstaje bentonit. Glinka błękitna (niebieska) ma szerokie spektrum zastosowań, ale jest polecana przede wszystkim w takich problemach dermatologicznych, jak nadmierny łojotok, trądzik czy egzema lub łuszczyca. Ma bowiem silne właściwości absorbujące, przez co wchłania nadmiar sebum, zanieczyszczeń i martwy naskórek oraz mineralizuje cerę. Działa także na głębszych poziomach skóry – nie tylko powierzchniowo – poprawiając krążenie, odżywiając tkanki i pobudzając komórki naskórka do regeneracji – sprzyja więc także redukowaniu zmarszczek czy cellulitu. Stosowana regularna sprawia, ze skóra nabiera równomiernego kolorytu, jest oczyszczona, bardziej jędrna oraz mniej skłonna do wyprysków.

7. Glinka Ghassoul (marokańska)

Glinka marokańska jest wydobywana z Tamdafelt – to północno-zachodnia część Maroko, skąd pochodzi jej nazwa. Glinka ta słynie przede wszystkim jako łagodząca dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Producenci dodają ją również do wielu maści czy kremów leczących trądzik. Polecane są przede wszystkim maseczki z glinki ghassoul.

8. Glinka żółta

To glinka o dużej zawartości żelaza. Polecana jest do cery normalnej, ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się oraz tłustej. Sprawdzi się także w leczeniu trądziku, wyrównywaniu kolorytu skóry oraz do spłycania drobnych zmarszczek w przypadku cery dojrzałej. Glinka żółta wykazuje dość łagodne działanie, więc polecana jest także do delikatnej skóry skłonnej do alergii.

9. Glinka z kanadyjskiego lodowca

To mało znana glinka – pozyskiwana jest z kanadyjskiego lodowca (Canadian glacial clay). Jest łagodna, stąd poleca się ją do cery nawet bardzo wrażliwej. Doskonale nawadnia, wyrównuje koloryt, poprawia krążenie skóry i pobudza ją do regeneracji. W Polsce niestety ta glinka jest niemal niedostępna, a za granicą można ja kupić, ale jest drogim produktem – ceny wahają się w okolicach kilkudziesięciu dolarów za 100 g.

10. Glinka Multani Mitto/Fullers Earth

Glinka ta ma silne właściwości odtłuszczające i działa wybielająco. Sprawdzi się zatem do cery z przebarwieniami. Ma działanie oczyszczające i ściągające, jednak jest ono słabsze niż w przypadku np. glinki zielonej. Glinka polecana jest szczególnie do cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do przebarwień. Nie powinna być raczej stosowana na włosy.

11. Glinka czarna

Ten rodzaj glinki pochodzi z Morza Martwego, które jest otoczona m.in. skałami ilastymi. Z tego względu glinka czarna jest niezwykle bogata w minerały i ma silne działanie oczyszczające, nawilżające, jak i ujędrniające. Występują w niej także jony srebra, przez co jest polecana do wielu problemów dermatologicznych, w tym powodujących świąd. Poleca się ją także dla osób z trądzikiem, wypryskami czy których skóra potrzebuje ujędrnienia.

Glinka kosmetyczna – jak można ją stosować na skórę i włosy?

Powyżej przedstawiłam działanie poszczególnych glinek na skórę, ponieważ tutaj jest największe ich zastosowanie. Glinkę można zastosować np. jako peeling – wówczas mieszamy ją z płatkami owsianymi, dodajemy trochę wody i masujemy mieszanką skórę. Glinka nada się też jako dodatek do kąpieli – wówczas dostarczymy skórze wielu cennych minerałów. Do ciepłej wody wystarczy dodać 150 g wybranej glinki i kąpać się ok. 15 minut.

Glinka ma również zastosowanie w poprawianiu stanu włosów – można ją wykorzystać w tym celu jako maska do włosów, mieszając wybraną glinkę z wodą, aby uzyskać konsystencję pasty – i taką mieszankę wmasować w skórę głowy. Glinkę trzymamy kilka minut na głowie, po czym zmywamy delikatnym szamponem. Stosowana regularnie, ograniczy wypadanie włosów, oczyści skórę głowy, odbije je od nasady i zminimalizuje problem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Dostarczy także skórze głowy wielu cennych substancji, które wpływają na stan rosnących włosów (np. cynk) – w efekcie nowe kosmyki będą mocniejsze i bardziej elastyczne.

Glinka – przepisy na jej wykorzystanie w domowym SPA

Glinka kosmetyczna - przepisy na wykorzystanie w domu
Glinka kosmetyczna - przepisy na wykorzystanie w domu

Zastosowań glinki, jak widać, jest wiele. Poniżej przedstawiam kilka przepisów na wykorzystanie glinek kosmetycznych w domu.

  • Maseczka do twarzy. Glinkę połącz z wodą, olejkiem, hydromanilem lub hydrolatem. Maskę rozprowadź na skórze, aplikując grubą warstwę. Uważaj, aby maska nie uległa wyschnięciu – co jakiś czas koniecznie spryskuj ją hydrolatem bądź przykładaj mokry ręcznik. Maseczkę spłucz po ok. 10 minutach chłodną wodą. Wykonuj ją raz w tygodniu.

  • Pasta do mycia twarzy. Glinkę można wykorzystać do codziennego oczyszczania twarzy – najbardziej nada się do tego glinka biała, gdyż jest najdelikatniejsza. Glinkę wymieszaj z wodą i nakładaj na twarz, wykonując około 1-minutowy masaż. Glinka oczyści skórę, zbierze wszelkie zanieczyszczenia, w tym toksyny, pobudzi mikrokrążenie i sprawi, że skóra stanie się gładka i zostanie przywrócone jej naturalne pH. Twarz następnie spłucz chłodną wodą, aby domknąć pory.

  • Peeling do skóry głowy. Wymieszaj glinkę z wodą i octem jabłkowym w stosunku 4:1. Taka mieszanka pomoże zamknąć łuski włosów, nada kosmykom blasku oraz oczyści skórę głowy. Glinkę można też dodać do szamponu. Taką mieszanką myjemy włosy i skórę głowy, pozostawiamy na 1-2 minuty, po czym płuczemy chłodną wodą. Jeśli mamy skłonność do rozdwajających się końcówek, warto przed zabiegiem nałożyć na nie olejek. Jeśli natomiast Twoim problemem jest łupież, warto dodać do peelingu kilka kropel olejku z oregano – ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Z kolei w celu pobudzania wzrostu włosów, warto dodać olej sezamowy – ten skutecznie pobudza włosy do wzrostu.

  • Kąpiel. Do wanny wsypujemy 150 g wybranej glinki, nalewamy ciepłą wodę i kąpiemy się ok. 15 minut. Można dodać do wody także olejek eteryczny, aby nadać skórze miękkości i zyskać także działanie terapeutyczne z takiej kąpieli.

  • Pasta do zębów. Glinka może być składnikiem domowej pasty do zębów. Wystarczy połączyć ją z sodą oczyszczoną i olejem kokosowym – taka mieszanka ma m.in. właściwości absorbujące zanieczyszczenia z jamy ustnej. Nie tylko myje, ale i świetnie odświeża oddech. Olej kokosowy zapobiega próchnicy i hamuje namnażanie się wielu bakterii oraz drożdżaków. Soda natomiast wytwarza w jamie ustnej odczyn zasadowy – a ten neutralizuje różne kwasy produkowane przez drobnoustroje. Przepis na taką pastę polega na zmieszaniu 8 łyżek oleju kokosowego z 4 łyżkami glinki białej lub zielonej oraz 4 łyżkami sody oczyszczonej. Do mieszanki można też dodać kilka kropel innego, antybakteryjnego olejku eterycznego, np. miętowego lub olejku z drzewa herbacianego.

Maseczka do twarzy z glinką – jakie składniki wykorzystać?

Glinka na twarz - maseczka - przepis
Glinka na twarz - maseczka - przepis

Największą popularnością cieszy się zastosowanie glinki w postaci maseczki do twarzy – podam zatem kilka przykładów, jak można taką maseczkę wykonać. Możemy dodać wodę, hydrolat, jogurt naturalny, olej, kwas hialuronowy czy ulubione serum – wszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj cery oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. I tak kolejno do:

  • cery tłustej i mieszanej można wykorzystać glinkę zieloną zmieszaną z olejem konopnym i hydrolatem ylangowym,

  • cery suchej i wrażliwej można wykorzystać glinkę białą zmieszaną z hydrolatem z różowego lotosu i z hydromanilem,

  • cery naczynkowej można wykorzystać glinkę czerwoną zmieszaną z hydrolatem z krwawnika pospolitego oraz olejem z nasion dzikiej róży.

Zasady stosowania glinek jako składnika domowych kosmetyków

Podstawową zasadą stosowania glinek jest to, że nie można dopuścić do ich wyschnięcia, a to może powodować zaczerwienienia i odwrotny efekt do zamierzonego. Dlatego przy ich używaniu konieczne jest dodanie wody, masła, olejku czy hydrolatu (najlepiej też zaopatrzyć się w hydrolat lub wodę termalną do spryskiwania maseczki w czasie, gdy jest nałożona na ciało). Sposobem jest także dodanie do glinki serum, olejku lub jogurtu naturalnego, zamiast wody – wówczas glinka nie będzie zastygała tak szybko.

Przygotowując domowy kosmetyk z glinką, staraj się, aby mieszanka miała konsystencję gęstej śmietany – dzięki temu łatwo ją rozprowadzić na skórę czy włosy. Ważne jest także, aby przy mieszaniu kosmetyku z glinką nie stosować metalowych przedmiotów (naczyń i sztućców), gdyż mogą one dezaktywować niektóre właściwości glinki. Do mieszania glinki sprawdzi się ceramiczna miseczka oraz drewniana szpatułka.

Istotne jest także, aby nie używać gorącej wody, a po zmyciu glinki, zastosować kosmetyk nawilżający.

Ponadto aplikacja glinki będzie przyjemniejsza, jeśli użyjesz opaski do przytrzymania włosów.

Jaką wybrać glinkę: sypką czy gotową?

Do glinki sypkiej możemy dodać praktycznie wszystko, co chcemy. Np. możemy zmieszać ją z wodą, olejkiem czy serum, aby wzbogacić właściwości innych produktów. Glinka sypka ma również dłuższy termin ważności oraz dostarcza większej ilości składników odżywczych.

Na rynku dostępne są też glinki gotowe – np. w postaci maseczek. Zaletą jest łatwość zastosowania, nie trzeba ich bowiem przygotowywać, tylko od razu zaaplikować z opakowania.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem glinki?

Decydując się na zakup glinki kosmetycznej, ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaka jest zawartość substancji aktywnej – w dobrych glinkach substancja aktywna występuje na poziomie 95-98% całego składu produktu. Kolejny ważny aspekt to sprawdzenie, czy do produktu dodano jakieś substancje dodatkowe, np. emulgatory czy substancje zapachowe – mogą one bowiem obniżać skuteczność glinki.

Kupując glinkę, sprawdź kraj jej pochodzenia – wiele tańszych glinek pochodzi z zanieczyszczonych terenów i wówczas ich działanie może nie być tak korzystne, jak zakładamy.

Glinka zanieczyszczona jest tańsza, ale warto zainwestować w nieco droższy produkt, gdyż efekt stosowania będzie lepszy. Istotne jest też zwrócenie uwagi na jej kolor – każda odmiana bowiem ma inne właściwości i stosuje się ją w różnych celach.

Czy glinkę można pić – stosować wewnętrznie?

W sieci możemy przeczytać, że glinka bentonitowa może być stosowana od wewnątrz, gdyż wiąże zanieczyszczenia i oczyszcza organizm z toksyn. Na obecną chwilę nie ma jednak żadnych badań potwierdzających takie jej działanie przy stosowaniu wewnętrznym (np. w postaci napoju do picia), a także nie ma badań, które wskazywałyby, czy jest to bezpieczne zastosowanie. Nie polecam zatem jej do picia. Są za to badania, które dowodzą odwrotnych efektów – wskazują, że takie kuracje mogą prowadzić do wyjałowienia organizmu z dobrych bakterii, do zaburzeń wchłaniania leków czy substancji odżywczych przyjmowanych wraz z pożywieniem. Efektem może być też niedrożność jelit. Lepiej więc nie stosować takich kuracji i pozostać przy zastosowaniu zewnętrznym, czyli na twarz, ciało i włosy.