Jakie suplementy dla osób aktywnych?

Kobieta trenująca jogging

Regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz odpowiednia dawka snu i regeneracji jest kluczem do poprawy osiągnięć sportowych. Jeśli zachowujemy powyższe elementy, to z powodzeniem możemy sięgać po odpowiednią suplementację. Jak wybrać te dla osób wyjątkowo aktywnych? Podpowiadamy.

Suplementy i ich rodzaje

Suplementy można podzielić na kilkanaście kategorii, jednak dla osób aktywnych wyróżniamy kilka z nich. Pierwszą jest grupa A. Zalicza się do nich odżywki i substancje, które szczególnie polecane są sportowcom, bowiem podczas wysiłku wykazują działanie wspomagające. Do grupy tej należą przede wszystkim napoje oraz żele i batony dla sportowców, posiłki w formie płynnej, preparaty mineralno-witaminowe, oraz witaminy antyoksydacyjne - E i C oraz witamina D. 

Z kolei grupa B polecana jest sportowcom, choć wymagają dalszych badań, gdyż dotychczasowe wyniki nie dostarczają wystarczających dowodów na ich skuteczność. Grupa C zawiera suplementy, które posiadają aminokwasy rozgałęzione, karnityna czy koenzym Q10.

Dlaczego warto przyjmować suplementy w proszku?

Uznaje się, że najważniejszym składnikiem odżywczym w diecie sportowców jest białko. Stanowi podstawowy budulec komórek w ciele człowieka. Podczas dużej aktywności fizycznej jest on szczególnie ważny ze względu na udział w regeneracji organizmu oraz stymulowanie wzrostu tkanki mięśniowej. Osoba dorosła powinna przyjmować od 0,8 grama na kilogram masy ciała. Wszystko oczywiście zależy jednak od rodzaju i intensywności treningu. Z tego powodu suplementy w proszku, takie jak właśnie odżywka białkowa mają sens, szczególnie na siłowni.

Duże zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy w diecie można uzupełniać poprzez naturalne produkty. Do popularnych suplementów z grupy protein należy kreatyna, która stanowi główne źródło energii w mięśniach i zwiększa możliwość wykonania powtórzeń w seriach ćwiczeń. Aby wzmocnić układ kostno-stawowy oraz zredukować możliwość doznania bólu, można sięgnąć po kolagen hydrolizowany pochodzenia zwierzęcego.

Z kolei suplementacja cytruliną lub jabłczanem cytruliny wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i ma znaczącą rolę w procesie budowania masy mięśniowej ze względu na stymulację syntezy białek. Wpływa ona na opóźnienie zmęczenia mięśni podczas ćwiczeń i zwiększa poziom ATP. Aby osiągnąć wymarzone efekty sylwetkowe, powinniśmy przyjmować od 6 do 8 gramów tego związku na kilogram masy ciała. Trudno go przedawkować, jednak ostrożność jest tutaj wskazana.

Wpis gościnny