Jęczmień na oku u dziecka – jak wyleczyć?

Dziecko - pielęgnacja

Jęczmień na oku u dziecka to stan zapalny powieki spowodowany zatkaniem gruczołów łojowych. Niestety boli dziecko, swędzi i wymaga leczenia, gdyż jeśli tego zaniechamy, może dojść do powikłań. Jak wyleczyć jęczmień na oku u dziecka i czy można to zrobić domowymi sposobami?

Jęczmień na oku u dziecka – jak wygląda?

Jęczmień na oku u dziecka powoduje duży dyskomfort. Niestety może boleć i swędzieć, a także utrudniać widzenie. Maluch dodatkowo czuje ciało obce pod powieką. Jeśli tylko zauważysz jęczmień na oku u swojego dziecka, nie czekaj, aż urośnie, tylko zacznij działać w momencie, gdy tylko się pojawi (zauważysz go w postaci zaczerwienionej powieki).

Jęczmień u dziecka przybiera zwykle formę ostrego zakażenia powieki, występującego miejscowo. Przyczyną jego powstawania jest zatkanie ujść gruczołów tarczkowych Meiborma – tak powstaje jęczmień wewnętrzny. Wyróżnia się także jęczmienie zewnętrzne i wówczas występują one jako pojedyncza zmiana na powiece, która z kolei powstaje w wyniku zaburzenia pracy gruczołów – Molla lub przyrzęsowych Zeissa.

Wskutek zablokowania kanalików gruczołów, dochodzi do nagromadzenia wydzieliny, a to sprzyja jej zakażeniu i może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka – tym sposobem drobnoustroje mogą dostać się do gruczołów.

Jęczmień na oku u dziecka – ile trwa?

Zwykle jęczmień przez kilka dni dojrzewa, a następnie dochodzi do jego pęknięcia i leczy się on samoistnie. Może jednak nie zagoić się samodzielnie lub nie goić się stopniowo – wówczas jest ryzyko, że zamieni się w gradówkę, co jest bardzo częstym powikłaniem.

Jęczmień w ciągu maksymalnie 2 tygodni znika, ale jeśli tak się nie dzieje, a do objawów dochodzi większy obrzęk oka, ciągły ból, a nawet gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych, rychła wizyta u lekarza jest nieunikniona! Być może będzie konieczne nacięcie jęczmienia w celu jego opróżnienia lub w najlepszym wypadku zastosowanie maści antybiotykowej.

Jęczmień na oku – zdjęcia

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć jęczmienia na oku u dziecka. Jak widać, jęczmień może pojawić się zarówno po wewnętrznej stronie powieki, jak i po zewnętrznej, a także u niemowlaka, jak i u starszego dziecka.

Jęczmień na oku u dziecka
Jęczmień na u dziecka. Źródło: MamaZone
Jęczmień na oku u niemowlęcia
Jęczmień na u niemowlaka
Jęczmień na oku u dziecka- wygląd
Jęczmień na u dziecka. Źródło: Jesteś Mamą

Jak objawia się jęczmień na oku? Jak go rozpoznać?

Jęczmień na oku u dziecka rozpoznasz po następujących symptomach:

  • wzmożone łzawienie oka,
  • bolesność krostki,
  • zaczerwieniona powieka,
  • opuchlizna w kształcie guzka na brzegu (przy linii rzęs) powieki,
  • skóra w miejscu opuchlizny jest napięta oraz błyszcząca,
  • dziecko wykazuje nadwrażliwość na światło,
  • w miejscu zgrubienia na powiece tworzy się różowy albo żółty czubek (przypomina krostkę trądzikową).

Jęczmień na oku u dziecka – przyczyny. Czy można mu zapobiec?

Niestety w większości przypadków nie można zapobiec rozwojowi jęczmienia na oku. Oczywiście ryzyko nieco minimalizujemy dbając codziennie o higienę oczu dziecka, przemywając powieki gazikiem nasączonym solą fizjologiczną (ale uwaga – nie przemywamy oczu jednym gazikiem, tylko do każdego używamy osobnego). Zwykle jęczmień na oku jest spowodowany zakażeniem gronkowcami: Staphylococcus aureus oraz Staphylococcus epidermidis. Do zakażenia może dojść w sytuacji obniżonej odporności dziecka, braku higieny oczu, nadmiernego pocierania powieki – zwłaszcza tarcia powiek brudnymi rękami.

Aby zapobiec powstawaniu jęczmienia u dziecka, warto codziennie odpowiednio czyścić i pielęgnować powieki gazikami lub wacikami z solą fizjologiczną, a od czasu do czasu stosować ciepłe okłady na oczy, by łatwiej usuwać stwardniałą wydzielinę. Należy ponadto uczyć dziecko już od najmłodszych lat mycia rąk po powrocie do domu czy skorzystaniu z toalety. Zwracajmy także dziecku uwagę na pocieranie oczu, zwłaszcza brudnymi rękami.

Jak leczyć jęczmień na oku u dziecka?

Zazwyczaj jęczmień na oku leczy się samoistnie: narasta kilka dni, po czym pęka, wycieka z niego ropa i nie ma po nim śladu. Nie zawsze jednak się tak dzieje, dlatego gdy zauważyć pierwsze objawy jęczmienia na oku, zastosuj pewne środki, które przyspieszą jego leczenie. Przede wszystkim wyjątkowo dbaj o higienę oczu i twarzy dziecka oraz czystość jego dłoni. Ponadto skonsultuj się z lekarzem – być może konieczne będzie zastosowanie maści antybiotykowej na jęczmień, która przyspieszy gojenie i zapobiegnie również rozprzestrzenieniu się zakażenia (np. na drugie oko).

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jęczmień na oku można wyleczyć domowymi sposobami – ale zastosujmy je dopiero po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza, jeśli jęczmień występuje u dziecka! Na jęczmień pomaga:

  • okład z zielonej herbaty lub z ziela świetlika – powinien być ciepły, nie gorący; nakładany 3-4 razy dziennie na 10-15 minut zadziała ściągająco;
  • masaż suchym i ciepłym przedmiotem – np. złotą obrączką, ale warto wiedzieć, że kruszec nie ma tutaj absolutnie znaczenia – chodzi bowiem o sam fakt rozgrzewania guzka oraz rozcierania ujścia zatkanego gruczołu; oczywiście przedmiot zastosowany do masażu musi być uprzednio odpowiednio zdezynfekowany.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno jęczmienia wyciskać, gdyż grozi to zakażeniem rogówki oka lub jej uszkodzeniem!