Miód – zastosowanie prozdrowotne i kosmetyczne. Poznaj właściwości miodu

Miód - właściwości i zastosowanie

Jakie są zastosowania miodu? Jak wpływa on na nasze zdrowie? Jakie efekty uzyskamy, stosując miód na skórę? W jaki sposób produkt od pszczół oddziałuje na kondycję włosów? Dowiedz się, dlaczego miód jest cenionym składnikiem diety oraz produktem wykorzystywanym w naturalnej pielęgnacji.

Jakie są właściwości miodu?

Miód znany jest przede wszystkim ze swoich walorów smakowych oraz z zawartości cennych substancji odżywczych, które w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie. Wśród składników aktywnych, obecnych w jego składzie w zależności od rodzaju, możemy wymienić: enzymy, kwasy, białka, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, chlor, mangan, molibden, kobalt, witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Dzięki temu miód wykorzystywany jest na szeroką skalę w domowej kuchni, stanowiąc zdrowy zamiennik białego cukru i pastę do smarowania pieczywa, a także będąc składnikiem sosów oraz marynat do mięsa.

Warto wiedzieć, że ten produkt od pszczół wykazuje działanie: przeciwwirusowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antyseptyczne, oczyszczające, przeciwbiegunkowe, rozkurczowe. Wśród jego prozdrowotnych właściwości można więc wymienić:

  • wpływ na odporność,

  • wzmocnienie organizmu w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego,

  • wpływ na regenerację mózgu w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego,

  • poprawę przemiany materii oraz usprawnienie pracy jelit,

  • wzmocnienie wydolności mięśnia sercowego,

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,

  • wpływ na pracę trzustki i wątroby,

  • pozytywne oddziaływanie na układ moczowy,

  • wpływ na jakość snu i pomoc w bezsenności,

  • przyspieszenie procesów gojenia się ran.

Miód w kosmetyce

 Miód - zastosowanie w kosmetyce
Miód - zastosowanie w kosmetyce

Miód znajduje zastosowanie również w kosmetyce – wykorzystywany jest jako naturalny kosmetyk i dodatek do gotowych produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych do twarzy, ciała i włosów.

Miód na skórę

Zawartość witamin, mikroelementów, monosacharydów oraz kwasów organicznych sprawia, że ten produkt od pszczół wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dlatego też jest elementem pielęgnacji cery trądzikowej i nadaje się również do skóry wrażliwej. Witamina E oraz witamina C sprawiają, że produkt od pszczół wykorzystywany jest w naturalnej pielęgnacji tzw. skóry naczynkowej. Z kolei polifenole przyczyniają się do tego, że miód oddziałuje na naskórek przeciwstarzeniowo – neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu nie dopuszcza do starzenia się komórek organizmu.

Na bazie miodu wykonujemy domowe maseczki, peelingi czy kremy. Dzięki regularnej aplikacji możemy spodziewać się efektów, takich jak: regeneracja, odżywienie, wyrównanie kolorytu skóry, zniwelowanie przebarwień, ujędrnienie.

Miód aplikowany punktowo na zmiany trądzikowe, zaskórniki i inne niedoskonałości, nie tylko zniweluje ich widoczność oraz zredukuje stany zapalne, ale również zmniejszy widoczność blizn, które powstały po wypryskach.

Mało kto wie, że miód może być stosowany w walce z cieniami i opuchlizną pod oczami. Wystarczy, że niewielkie ilości produktu nałożymy na okolice pod oczami, pozostawimy na maksymalnie pięć minut, po czym zmyjemy wilgotnym wacikiem kosmetycznym. W rezultacie naturalnie zredukujemy obrzęki, a także nawilżymy i zregenerujemy wrażliwą okolicę oczu.

Miód na włosy

Cenne właściwości odżywcze miodu znajdują również zastosowanie w pielęgnacji włosów. Miód możemy stosować w formie odżywki, maski, mgiełki lub płukanki. Przede wszystkim nawilży i zregeneruje suche, farbowane, rozjaśniane oraz zniszczone włosy. Dzięki temu nasza fryzura będzie nawilżona, gładka i lśniąca.

Produkt od pszczół nadaje się do aplikacji na całej długości kosmyków, czyli od skóry głowy po same końcówki. Nakładając go na skalp i wykonując delikatny masaż opuszkami palców, pobudzamy krążenie krwi oraz cebulki włosowe. To z kolei wpływa na zahamowanie nadmiernego wypadania pukli oraz na porost nowych włosków, tzw. baby hair. Warto również wspomnieć o tym, że miód może nam pomóc w walce z łupieżem, dzięki temu, że cechuje się właściwościami antyseptycznymi oraz nawilża skórę głowy.

Miód z cynamonem

W kosmetyce ceniona jest również mieszanka miodu z cynamonem. Dlaczego? Połączenie tych dwóch składników sprawia, że naskórek staje się bardziej elastyczny, zregenerowany i odżywiony. Mieszanka chroni skórę przed działaniem szkodliwego promieniowania UV, wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje: stany zapalne, wypryski, zmiany trądzikowe i dolegliwości związane z ukąszeniami owadów.

Miód, cynamon i oliwa z oliwek to również składniki wcierki, która stosowana jest w walce z łysieniem.