Peeling kawitacyjny – efekty, cena, instrukcja wykonania

Peeling kawitacyjny - efekty, opinie, cena zabiegu

Peeling kawitacyjny to jedna z form głębokiego oczyszczania twarzy. Czy warto się na niego zdecydować? Poznajcie opinie o zabiegu, efekty, cenę, wskazania, a także instrukcję wykonania takiego peelingu w domu.

Czym jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny to największy rywal mikrodermabrazji, jeśli chodzi o zabiegi nakierowane na głębokie oczyszczanie twarzy. Warto oczyszczać twarz regularnie, ponieważ takie działanie pozwoli na opóźnienie procesów starzenia czy zapobiegnie powstawaniu niedoskonałości. Dla osób, które chcą mieć piękną i promienną cerę, bądź zmagają się z problemami skórnymi, polecany jest szczególnie peeling kawitacyjny, zwany też kawitacją. To nowoczesna metoda głębokiego oczyszczania skóry. Zabieg cieszy się dużą popularnością w każdej grupie wiekowej. Zabieg kawitacji wykorzystuje ultradźwięki, które powodują, że martwe komórki naskórka są rozbijane i usuwane. Mimo dużej skuteczności, jeśli chodzi o oczyszczanie skóry, zabieg jest łagodny i może być wykonywany praktycznie na każdym rodzaju skóry i niezależnie od tego, jaką mamy porę roku. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że działa nie tylko oczyszczająco, ale także pobudza skórę do produkcji kolagenu i wspomaga jej regenerację. Ponadto dobrze oczyszczona cera o wiele lepiej absorbuje składniki aktywne z kosmetyków aplikowanych po peelingu – dzięki czemu ich efekty będą wyraźniejsze (np. efekt przeciwzmarszczkowy).

Peeling kawitacyjny jest stosowany głównie w okolicach twarzy, ale można też wykonać go na innych częściach ciała.

Jak działa efekt kawitacji w peelingu kawitacyjnym?

Kawitacja jest sposobem na bezbolesne i głębokie złuszczanie skóry – jest to doskonała alternatywa dla manualnego oczyszczania skóry twarzy. Zabieg jest wykonywany z użyciem urządzenia, którego zadaniem jest emitowanie fal ultradźwiękowych – te w kontakcie z wilgotną skórą, powodują efekt kawitacji. Efekt ten polega na tworzeniu się z wody na skórze mikroskopijnych pęcherzyków z wody, które są wypełnione rozrzedzonym gazem. Gaz ten, na skutek oddziaływania fal ultradźwiękowych, sprawia, że pęcherzyki gwałtownie pękają i tym samym powodują rozbicie martwych komórek naskórka. Jednocześnie odsłania się młodsza warstwa skóry, która jest wolna od zaskórników czy różnych zanieczyszczeń. Efekty peelingu są widoczne natychmiast po zabiegu – można zauważyć wyraźną poprawę kondycji skóry.

Poniższa grafika wyjaśnia, jaka jest zasada działania peelingu kawitacyjnego.

Peeling kawitacyjny - jak działa? Infografika
Peeling kawitacyjny - jak działa? Infografika

Peeling kawitacyjny – efekty

Peeling kawitacyjny pozwala na usunięcie zrogowaciałego naskórka. Jednocześnie podczas zabiegu dochodzi do dokładnego oczyszczenia skóry. W efekcie hamowany zostaje m.in. rozwój bakterii znajdujących się na powierzchni skóry. Dodatkowo kawitacja poprawia krążenie krwi i limfy, przez co skóra jest lepiej dotleniona, a jej komórki są stymulowane do regeneracji i odbudowy – pobudzana jest m.in. produkcja elastyny, kwasu hialuronowego oraz kolagenu, czyli tzw. złotej trójcy młodości. Efektem jest zatem nie tylko oczyszczenie skóry, ale i jej odmłodzenie.

Pierwsze efekty zobaczymy praktycznie natychmiast po zabiegu – będzie to mniejsza liczba zaskórników i innych niedoskonałości. Na pewno zauważymy też, że gospodarka wodna skóry funkcjonuje lepiej, gdyż zabieg reguluje wydzielanie sebum i zapewnia optymalne nawilżenie. Po zabiegu skóra jest dobrze oczyszczona, lepiej napięta dzięki efektowi mikromasażu (który jest powodowany przez działanie fal ultradźwiękowych), a także bardziej gładka (wygładzone zostają drobne zmarszczki).

Podsumowując, peeling kawitacyjny przynosi następujące efekty:

 • hamowanie rozwoju bakterii na skórze,

 • hamowanie stanów zapalnych,

 • regulacja gospodarki wodnej skóry,

 • lepsze dokrwienie i dotlenienie skóry,

 • poprawa kolorytu (skóra jest jaśniejsza, bardziej promienna),

 • zmniejszenie widoczności przebarwień,

 • spłycenie drobnych zmarszczek,

 • dogłębne oczyszczenie skóry,

 • pobudzenie skóry do obudowy,

 • zmniejszenie liczby zaskórników i innych niedoskonałości,

 • odświeżenie skóry,

 • ujędrnienie skóry i nawilżenie,

 • odprężenie skóry.

Ponadto peeling kawitacyjny jest także polecany dla osób z cerą trądzikową – może ono bowiem skutecznie wspomagać leczenie trądziku.

Peeling kawitacyjny – efekty przed i po (zdjęcia)

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć przedstawiających efekty peelingu kawitacyjnego – przed i po zabiegu. Jak widać, efekty są naprawdę spektakularne, jak na taki prosty i szybki zabieg.

Peeling kawitacyjny - efekty przed i po
Clinica Cosmetologica
Peeling kawitacyjny - efekty przed i po
Peeling kawitacyjny - efekty przed i po
Biosheric Southampton
Peeling kawitacyjny - efekty przed i po
Peeling kawitacyjny - efekty przed i po
Centrum Beauty&Estetic
Peeling kawitacyjny - efekty przed i po

Peeling kawitacyjny – kiedy warto go wykonać? Wskazania

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem dość delikatnym, mimo swojej skuteczności. Nie podrażnia skóry i z tego względu mogą z niego skorzystać nawet osoby o cerze wrażliwej czy skłonnej do podrażnień – ale przed zabiegiem warto i tak zapytać o opinię kosmetologa lub dermatologa. Najbardziej peeling kawitacyjny poleca się osobom z cerą problematyczną, tłustą, mieszaną bądź trądzikową. Dedykowany jest też osobom, które zmagają się z przebarwieniami, nierównym kolorytem cery, brakiem blasku, poszarzeniem (ziemisty koloryt skóry). Sprawdzi się ponadto praktycznie w każdej grupie wiekowej. Polecany jest też przy skórze suchej i pozbawionej blasku.

Innym zastosowaniem peelingu kawitacyjnego jest oczyszczanie twarzy przed innymi zabiegami – czyli potraktowanie go jako wstęp do kolejnych zabiegów, aby składniki aktywne zawarte w aplikowanych później kosmetykach, mogły zadziałać skuteczniej, gdyż dobrze oczyszczona skóra lepiej absorbuje substancje zawarte w preparatach (np. w serum nawilżającym).

Można wyróżnić też grupę istotnych wskazań do wykonania peelingu kawitacyjnego – gdy jest on polecany szczególnie. To m.in.:

 • tłusta lub mieszana skóra,

 • trądzik pospolity,

 • trądzik różowaty,

 • rozszerzone pory,

 • liczne zaskórniki i wągry,

 • zanieczyszczona skóra,

 • przebarwienia i nierówny koloryt,

 • zmęczona i odwodniona cera, wymagająca regeneracji,

 • wiotkość skóry.

Czy są przeciwwskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego?

Niestety, tak jak w przypadku większości zabiegów, także i do peelingu kawitacyjnego istnieją przeciwwskazania – mimo że jest to zabieg bezbolesny i bardzo łagodny dla skóry. Przeciwwskazania wynikają głównie z wykorzystywania ultradźwięków. Z tego powodu z zabiegu nie mogą skorzystać osoby, które cierpią na choroby tarczycy, choroby nowotworowe, choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zakrzepica żylna, niewydolność krążenia, posiadanie rozrusznika serca), padaczkę, osteoporozę. Z zabiegu nie mogą także skorzystać osoby, które posiadają metalowe implanty. Peeling kawitacyjny nie powinien być wykonywany także w ciąży, gdyż fale ultradźwiękowe mogą oddziaływać szkodliwie na płód – dla kobiet w ciąży bardziej polecana jest z tego powodu mikrodermabrazja, która daje podobne efekty, ale nie wykorzystuje fal ultradźwiękowych, przez co jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

Jak przebiega peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny może być wykonywany zarówno jako pojedynczy zabieg, jak i jako seria zabiegów mających na celu poprawę kondycji skóry twarzy, gdyż – tak jak wspomniałam – głębokie oczyszczanie sprawia, że inne zabiegi i aplikowane później preparaty, wykazują lepsze działanie, ponieważ są lepiej przyjmowane przez skórę.

Jak przebiega kawitacja skóry – krok po kroku? Czego możemy spodziewać się na wizycie w salonie kosmetycznym? Zabieg ten trwa zwykle 30-60 minut i jest podzielony na etapy:

 • oczyszczanie twarzy z makijażu i innych zanieczyszczeń,

 • aplikacja na skórę serum nadającego właściwą wilgoć (jest ona konieczna do zaistnienia zjawiska kawitacji),

 • użycie specjalnego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, w celu usunięcia martwych komórek naskórka i pozostałych zanieczyszczeń (podczas tego etapu możemy odczuwać łaskotanie, drapanie lub wibracje, ale wszystkie te odczucia są bardzo łagodne),

 • aplikacja preparatu nawilżającego,

 • wykonanie masażu twarzy.

Jak często można powtarzać peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny daje natychmiastowe efekty już po pierwszym zabiegu, ale często są wskazania, aby zabieg wykonywać regularnie. Dermatolodzy wskazują jednak, aby nie wykonywać peelingu kawitacyjnego w okresie od maja do sierpnia, ze względu na większe promieniowanie słoneczne. W okresie od kwietnia do września należy zachować szczególną ostrożność, aplikując przez pewien czas po zabiegu krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Peeling kawitacyjny nie może być powtarzany częściej niż raz w tygodniu. Częstotliwość zabiegów powinna być uzależniona od stanu skóry. Zaleca się, aby nie stosować takiej serii zabiegów dłużej niż przez okres 5-6 tygodni. Lepiej powtarzać zabieg co miesiąc (regeneracja skóry zwykle trwa około miesiąca) przez cały rok, wyłączając okres wakacyjny – wówczas będzie on stanowił rutynową pielęgnację skóry – i takie postępowanie jest polecane szczególnie w przypadku cery normalnej.

Ile kosztuje peeling kawitacyjny? Cena zabiegu

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje peeling kawitacyjny. Cena jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od tego, w jakim mieście wykonujesz zabieg, jaka jest renoma salonu oraz jaki jest zakres ciała, który ma być objęty kawitacją. I tak przykładowo w dużym mieście, typu Gdańsk, Warszawa czy Poznań, za peeling kawitacyjny samej twarzy zapłacimy średnio 100 zł. W mniejszym mieście – typu Bydgoszcz czy Bielsko-Biała – zapłacimy ok. 50 zł. Wersja rozszerzona o inne partie ciała, będzie nas kosztowała średnio od 100 (w mniejszych miastach) do 200 zł (w większych aglomeracjach).

Peeling kawitacyjny u kosmetyczki, czy zwykły w domu?

Peeling kawitacyjny u kosmetyczki
Peeling kawitacyjny u kosmetyczki

Cena peelingu kawitacyjnego nie należy do najniższych – dlatego wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno efekty są warte swojej ceny i czy nie uzyskamy podobnych, stosując regularnie w domu peeling kosmetyczny? Niestety, peeling kawitacyjny bezapelacyjnie wygrywa w tej konkurencji. Złuszcza skórę o wiele głębiej i dokładniej, niż domowe peelingi – te działają tylko powierzchniowo. Jeśli skóra produkuje za dużo sebum i mamy skłonność do zaskórników lub zmagamy się np. z przebarwieniami, peeling kawitacyjny może naprawdę zdziałać cuda, podczas gdy zwykły peeling domowy jedynie nieznacznie poprawi stan skóry.

Nasuwa się zatem kolejne pytanie: czy peeling kawitacyjny można wykonać samodzielnie w domu? Jak najbardziej! Poniżej przedstawiam krótką instrukcję, jak można go przeprowadzić własnymi siłami w zaciszu domowym i sporo oszczędzić, jeśli nastawiamy się na regularne wykonywanie zabiegu.

Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu – samodzielnie?

Najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać, decydując się na samodzielne wykonanie peelingu kawitacyjnego w domu, to wyposażenie się w dobrej jakości urządzenie do kawitacji. Takie urządzenie powinno posiadać wyświetlacz LED, na którym będziemy widzieć odmierzany czas – to znacznie ułatwi cały zabieg. Do zabiegu potrzebujemy także waciki bawełniane i wodę (przegotowaną bądź źródlaną).

Zabieg rozpoczynamy od standardowego oczyszczenia skóry, czyli dokładnego demakijażu, umycia twarzy z użyciem płynu micelarnego, żelu lub pianki myjącej, a następnie położenia toniku. Niektórzy polecają także wykonanie drobnoziarnistego peelingu.

Następnie moczymy jeden z wacików w odzie i zwilżamy nim twarz. Teraz pora na użycie urządzenia do kawitacji – ścieramy końcówką martwy naskórek, skupiając się szczególnie na okolicach najbardziej problematycznych (zwykle jest to broda, nos i czoło). Końcówkę przesuwamy płynnymi ruchami. Drugim, suchym wacikiem, dokładnie wycieramy na bieżąco końcówkę od urządzenia, aby usunąć zanieczyszczenia. Podczas zabiegu kilkakrotnie zwilżamy twarz mokrym wacikiem – skóra musi być cały czas wilgotna, aby możliwy był efekt kawitacji.

Gdy zakończyliśmy złuszczanie, przechodzi do dokładnego umycia twarzy wodą, a następnie aplikacji preparatu pielęgnacyjnego. Może to być krem, serum lub ampułki – ważne jest aby kosmetyk dobrze nawilżał i zawierał składniki regenerujące skórę. Kosmetyk wmasowujemy w skórę, wykonując delikatny, relaksujący masaż.

Jakie są opinie o peelingu kawitacyjnym?

Peeling kawitacyjny docenia wiele osób. Zwykle kobiety, które zdecydowały się na taki zabieg u kosmetyczki, są usatysfakcjonowane efektami i zachwalają efekty w postaci promiennej, zadbanej i odmłodzonej skóry. Wiele osób uważa, że dzięki kawitacji można oszczędzić sporo na kosmetykach, gdyż skóra sprawia po takim zabiegu o wiele mniej problemów.

Są także negatywne opinie o peelingu kawitacyjnym, ale głównie ze strony osób, które przeprowadzały go samodzielnie. Pamiętajcie, że jest to zabieg, który mocno ingeruje w skórę – sięga jej głębokich warstw – zatem np. zaniedbanie higieny i sterylności może skutkować efektami ubocznymi. Negatywne opinie wynikają także z sytuacji, gdy peeling jest wykonywany zbyt często - zbyt mocne oczyszczanie sprawia, że skóra zaczyna się bronić i w efekcie produkuje nadmierne ilości łoju – z tego względu nie poleca się powtarzania zabiegu częściej niż raz na tydzień, a najlepiej raz na dwa tygodnie.