Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?

naturalne probiotyki

Chociaż ludzie często myślą o bakteriach i innych mikroorganizmach jako o szkodliwych „zarazkach”, wiele z nich jest w rzeczywistości pomocnych. Niektóre bakterie wspierają trawienie żywności, przyswajanie witamin lub niszczenie komórek powodujących choroby. Mowa w tym przypadku m.in. o probiotykach. To żywe mikroorganizmy, które pomagają zachować równowagę funkcjonowania naszego ciała, chronią przed chorobami i poprawiają pracę wielu narządów. Można je znaleźć np. w jogurcie i kiszonych produktach spożywczych, a także suplementach diety.

Czym dokładnie są probiotyki?

Probiotyki są częścią mikrobiomu, czyli ogółu mikroorganizmów, występujących w danym siedlisku. O mikrobiomie warto myśleć jako o zróżnicowanej społeczności organizmów, które współpracują ze sobą, aby utrzymać nasze ciało w zdrowiu. Wszyscy mamy biliony mikrobów w swoim ciele. Te drobnoustroje są połączeniem bakterii, grzybów, wirusów i pierwotniaków.

Mikrobiom każdego człowieka jest wyjątkowy. Żadne dwie osoby nie mają tych samych komórek drobnoustrojów – nawet bliźnięta się pod tym względem różnią. Probiotyki mogą zawierać wiele rodzajów mikroorganizmów. Najczęstsze to bakterie należące do grup Lactobacillus i Bifidobacterium. Probiotyków nie należy mylić z prebiotykami. Ta druga grupa drobnoustrojów to składniki żywności, które selektywnie stymulują wzrost lub aktywność pożądanych mikroorganizmów.

Jak działają probiotyki?

Głównym zadaniem probiotyków jest utrzymanie zdrowej równowagi w organizmie. Kiedy jesteśmy chorzy, negatywnie oddziałujące bakterie namnażają się w naszym organizmie. To wytrąca ciało z równowagi i wiąże się z wieloma dolegliwościami. Dobre bakterie zwalczają złe bakterie i przywracają zdrowy balans, dzięki czemu czujemy się lepiej.

To właśnie probiotyki zapewniają tę równowagę. Wspierają funkcje odpornościowe i kontrolują stany zapalne. Niektóre rodzaje tych dobrych bakterii mogą również wspomagać trawienie pokarmów, wspierać przyswajanie witamin, obniżać zły cholesterol, zapobiegać osteoporozie i chronić przed infekcjami.

W jakich produktach znajdują się probiotyki?

Codzienne spożywanie dobrze zbilansowanej diety bogatej w błonnik pomaga utrzymać liczbę dobrych bakterii na odpowiednim poziomie. Probiotyki znajdziemy m.in. w: jogurcie, maślance, chlebie na zakwasie, twarożku, kiszonej kapuście, piklach, maśle i mlecznych deserach. Jeśli mamy problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości tych mikroorganizmów w diecie, warto spróbować suplementacji. Specjaliści zalecają regularne, codzienne spożywanie produktów bogatych w probiotyki.

https://auraherbals.pl/blog/jak-dzialaja-probiotyki/

Artykuł sponsorowany