Siemię lniane – jak je pić, by zobaczyć efekty?

Siemię lniane - jak je pić?

Siemię lniane – jak powinno się je pić, aby zauważyć spektakularne efekty? Zobacz, w jaki sposób stosować i przygotować siemię lniane, aby wpływało korzystnie na urodę oraz zdrowie organizmu.

Siemię lniane – właściwości

O właściwościach siemienia lnianego wiemy od dawna. Zawiera ono bowiem spore ilości błonnika, a także kwasy omega-3, które bardzo korzystnie wpływają m.in. na pracę mózgu. Dowiedziono ponadto, że siemię lniane może mieć bardzo dobry wpływ na urodę, zwłaszcza skórę czy włosy.

Siemię lniane można kupić w postaci nasion lub sproszkowanej (zmielone nasiona). Aby zobaczyć efekty stosowania siemienia lnianego – a więc wpływ na zdrowie i urodę – powinno się spożywać ok. 1 łyżkę dziennie tego składnika w postaci np. dodatku do różnych potraw, jogurtu czy smoothie. Popularne jest także picie siemienia lnianego w postaci kisielu.

Jak przygotować siemię lniane do picia?

Na przygotowanie siemienia lnianego do picia jest kilka sposobów. Istotne jest to, właściwie każdy z nich da nam efekty, jeżeli produkt będzie spożywany regularnie i w odpowiednich ilościach. Aby uzyskać pozytywny wpływ jedzenia siemienia lnianego, należałoby dzienne przyjmować ok. 1-2 łyżki nasion. W zależności od upodobań, można użyć całych ziaren, zmielonych lub oleju lnianego. Najczęściej jednak siemię lniane stosuje się w postaci napoju. Aby go przygotować, wystarczy zmielić w blenderze (lub z pomocą młynka do kawy) ziarenka na proszek, a następnie dodać je do koktajlu lub soku. Można również przygotować napój składający się z wody i siemienia lnianego – taki napój słynie m.in. z bardzo korzystnego wpływu na jelita i cały układ pokarmowy. Aby go przyrządzić, należy zalać zmielone ziarna wrzątkiem (około 150 ml) i odstawić na 15 minut pod przykryciem, aby napęczniały, a napój zyskał konsystencję kisielu – wówczas napój będzie gotowy do spożycia.

Siemię lniane – czy pić je na czczo?

Oczywiście można pić siemię lniane na czczo. Dzięki temu zapewnimy swojemu układowi pokarmowemu swego rodzaju ochronę, gdyż kisiel z siemienia lnianego (może być przygotowany dnia poprzedniego, wieczorem) ma właściwości osłaniające błonę śluzową przed podrażnieniami (taka metoda zalecana jest np. u osób z niestrawnością, refluksem czy zgagą – zwłaszcza w ciąży, gdy nie można przyjmować większości leków). Miksturę wypijamy od razu po przebudzeniu na pusty żołądek. Warto przy tym rozgryźć ziarna i również je połknąć, gdyż są pełne cennych substancji korzystnie wpływających na kondycję organizmu i urodę.

Pamiętaj, aby nie pić siemienia lnianego tuż po posiłku czy przyjęciu płynów – należy zachować przynajmniej 10 minut odstępu.

Jak pić siemię lniane, aby poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci?

Siemię lniane doskonale działa na włosy, skórę i paznokcie – jednak tylko pod warunkiem, że będzie stosowane prawidłowo. Po pierwsze można siemię lniane pić według powyżej zamieszczonej instrukcji. Po drugie, dla lepszego efektu można dodatkowo wykonać podobną mieszankę, jak do picia i nałożyć ją na włosy w postaci maseczki. Dodając jeszcze trochę więcej nasion (zmieniając proporcje tak, aby płyn przybrał postać galaretki), możemy zastosować tę miksturę także na twarz jako maseczkę łagodzącą podrażnienia i nawilżającą skórę.

Argumentem przemawiającym za stosowaniem takiej naturalnej pielęgnacji może być fakt, że coraz więcej drogich kosmetyków bazuje m.in. na oleju z lnu, szczególnie jeśli chodzi o kosmetyki do włosów czy skóry twarzy. Domowa maseczka na twarz czy włosy da świetne efekty (zapewniamy bowiem kontakt włosów lub skóry z pełnowartościowym składnikiem), a będzie kosztować nas kilka złotych (co wystarczy na kilka zastosowań). W przypadku włosów, siemię lniane aplikowane w postaci maseczki świetnie odżywia i nawilża kosmyki, a także ma właściwości wygładzające i nabłyszczające. W przypadku skóry natomiast działa nawilżająco i łagodząco – często o wiele skuteczniej łagodzi podrażnienia od specjalistycznych kremów dla osób ze skórą wrażliwą.

Siemię lniane – dlaczego warto je pić? 7 korzyści

  1. Siemię lniane jest zbawienne w łagodzeniu objawów refluksu. Ziarna lnu zawierają bowiem duże ilości błonnika, który poprawia pracę przewodu pokarmowego i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Ponadto siemię lniane do picia sprawia, że w przewodzie pokarmowym tworzy się swego rodzaju filtr ochraniający błony śluzowe podrażnione kwaśnymi sokami żołądkowymi.
  2. Siemię lniane jest dobre na zaparcia – co również wiąże się z wysoką zawartością błonnika, gdyż ma on m.in. właściwości poprawiające pracę jelit i regulujące wypróżnienia.
  3. Spożycie tego składnika jest wskazane u osób cierpiących na cukrzycę typu 2, ponieważ siemię lniane ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi.
  4. Stany zapalne gardła również mogą być wskazaniem do picia siemienia lnianego, gdyż dzięki substancjom śluzowatym, tworzy się naturalna bariera ochraniająca gardło i łagodząca ból.
  5. Siemię lniane może działać antynowotworowo, gdyż zawiera spore ilości przeciwutleniaczy – a te pełnią ważną rolę w zapobieganiu procesom zapalnym i nowotworzeniu.
  6. Pij siemię lniane, a obniżysz nadciśnienie tętnicze! W nasionach siemienia znajdują się bowiem substancje, które mają zdolność obniżania ciśnienia krwi.
  7. Siemię lniane na wysoki cholesterol? Jak najbardziej, ponieważ produkt ten – dzięki zawartości błonnika – wpływa korzystnie na obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi.