Sprawdź, jak suplementy diety wpływają na organizm

Suplementy diety

W aptekach i drogeriach półki uginają się od kolorowym opakowań z suplementami diety, które mają wspomagać nasze zdrowie na tysiąc różnych sposobów. Niewątpliwie w wielu sytuacjach warto przyjmować suplementy – jednak czy wiesz, które wybrać dla siebie? Nieodpowiednio dobrane suplementy diety nie tylko nie pomogą, ale mogą nawet zaszkodzić Twojemu zdrowiu – dlatego wybór preparatu warto skonsultować z lekarzem internistą. Sprawdź, jak suplementy diety wpływają na organizm.

Czym są suplementy diety?

Zanim sięgniesz po suplementy diety, musisz wiedzieć, że choć reklamowane są jako środki mające istotny wpływ na zdrowie, nie są one lekami. Oznacza to, że nie wymagają badań klinicznych, które potwierdzają ich działanie. W tej sytuacji ani producenci suplementów ani lekarze nie dysponują wiedzą o ich rzeczywistym wpływie na organizm. Suplementy diety mogą zawierać składniki z różnych grup.

Pierwszą z nich są witaminy, makro i mikroelementy, czyli substancje, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, a ich niedobory mogą prowadzić do wielu chorób. Wiele witamin czy minerałów dostarczamy oczywiście w codziennej diecie, ale niewiele osób ma tak skomponowaną dietę, żeby pokrywała dzienne zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne składniki. Można do nich również zaliczyć wyciągi roślinne oraz zioła, a także składniki odżywcze, takie jak aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które stosuje się przez osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych.

Kiedy warto przyjmować suplementy diety?

Jeżeli Twoja dieta nie jest pełnowartościowa to możesz spróbować uzupełnić ją o zestaw witamin oraz mikro- i makroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwszą sytuacją jest ciąża oraz karmienie piersią. Zapewnienie odpowiedniej suplementacji w tym momencie jest szczególnie istotne. Pamiętaj, że najlepiej jest sięgać po preparaty spełniające aktualne wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Zwracaj także uwagę na skład, ponieważ w trakcie ciąży zalecany jest kwas foliowy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, jod oraz witamina D3.

Z kolei trany i oleje z wątroby rekina dostarczają do organizmu kwasy omega i wspierają odporność. Wybierając produkty z tej kategorii możesz również poszukać leku, a jeżeli sięgasz po suplement diety zawsze sprawdzaj, z jakiego źródła pozyskiwany jest olej do jego produkcji. Tran jest wyłącznie olejem z dorsza bądź ryb dorszowatych, a olej rekina pozyskiwany jest wyłącznie z różnych gatunków rekinów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Synergiczni.

Wpis gościnny