Tonowanie włosów: na czym polega i jak je wykonać w domu?

Tonowanie włosów - jak zrobić w domu?

Tonowanie włosów to łatwy sposób na odświeżenie koloru, nadanie im blasku i małą metamorfozę. Jak samodzielnie wykonać tonowanie włosów – z użyciem jakich produktów? Jak dobierać kolory tonerów? Wyjaśniamy.

Tonowanie, czyli piękny kolor bez niszczenia włosów

Tonowanie włosów to metoda odświeżania koloru lub jego korekty, bez zastosowania mocnych, chemicznych substancji. Sprawdzi się przede wszystkim do odświeżenia koloru między farbowaniami, do niwelowania niechcianych odcieni, do ochłodzenia koloru, do odżywienia włosów i poprawy ich kondycji.

Tonowanie włosów to szybki i bezpieczny sposób na uzyskanie pięknego koloru pasm, bez ich niszczenia. A do tego można ten zabieg wykonać samodzielnie w domu! To szczególne zalety, które z pewnością docenią osoby cierpiące na brak czasu, aby udać się do fryzjera na odświeżanie koloru, kobiety w ciąży (tonery nie zawierają amoniaku) i wszyscy Ci, którzy lubią eksperymentować z włosami!

Tonowanie polega na korekcie koloru włosów przy użyciu produktów cieniujących. Takie produkty często są bogate w witaminy i minerały, dzięki czemu nie tylko poprawiają kolor włosów, ale i korzystnie wpływają na ich kondycję.

Tonowanie włosów jest szczególnie popularne wśród blondynek, gdyż w przypadku włosów rozjaśnianych, z czasem blond się utlenia i staje się żółty. Brązy również mają tendencję do blaknięcia czy wypłukiwania. A ciągłe stosowanie farb trwałych lub nawet na 30 myć, może poważnie zniszczyć kosmyki. I tu właśnie jest fenomen tonowania, gdyż metoda ta odnawia kolor (co prawda nie zmieni go o 180 stopni, ale różnica może być wyraźna) i jednocześnie pielęgnuje włosy, zamiast je niszczyć.

Podsumowując, tonowanie włosów pozwala na:

  • odnowienie koloru,
  • nadanie włosom pożądanego tonu (np. ochłodzenie żółtego blondu),
  • nabłyszczenie włosów,
  • zniwelowanie niechcianych odcieni,
  • poprawienie kondycji włosów i nadanie im blasku.

Tonowanie włosów – wady

Tonowanie włosów ma wiele zalet, ale pigmenty koloru nie penetrują struktury włosa. Wyżej potraktowaliśmy to jako zaletę, gdyż nie trzeba się obawiać, że włos zostanie zniszczony. Z drugiej jednak strony pigmenty osiadają na powłoce włosa, co ma swoje wady, gdyż nałożony kolor z czasem się wypłucze i zabieg trzeba powtarzać (można to robić z powodzeniem samodzielnie w domu). Mimo wszystko, zalety wydają się przeważać – chociażby to, że dzięki osadzaniu pigmentu na włosie, a nie w jego strukturze, nie widać odrostów, a do tego możemy nieco poeksperymentować z wyglądem, bez obawy, że efekt będzie trwały, gdy coś nie wyjdzie.

Tonowanie włosów – dla kogo?

Najlepiej tonowanie włosów przebiega na włosach blond. Sprawia, że kolor jest błyszczący, elegancki, świeży. Odpowiednio dobrany toner pozwala ponadto usunąć żółty kolor włosów blond po nieudanym rozjaśnianiu, poprzez ochłodzenie go. Na włosach jasnych widać także lepiej różne poświaty koloru – np. różowe czy fioletowe (co doceniają osoby, które chcą uzyskać np. różowy blond).

Z tonowania oczywiście z powodzeniem mogą korzystać osoby z ciemnymi włosami – np. włosami brązowymi czy rudymi. Wówczas tonowanie służy korekcie koloru lub jego odświeżeniu. Włosy stają się błyszczące i mogą być zniwelowane niechciane odcienie (np. ciepłe).

Najmniej widoczne efekty będą na włosach czarnych i bardzo ciemnych. W tym przypadku zauważymy pewnie tylko odżywienie włosów i lekkie ożywienie koloru.

Jaki wybrać kolor tonera aby niwelować lub wzmacniać odcień włosów?

Żeby zniwelować niechciane odcienie na włosach, musimy skorzystać z koła chromatycznego.

Koło chromatyczne - niwelowanie niechcianego odcienia włosów.
Koło chromatyczne - niwelowanie niechcianego odcienia włosów.

Zasady niwelowania poszczególnych odcieni są proste:

  • odcień pomarańczowy neutralizuje się kolorem niebieskim,
  • odcień żółty włosów neutralizuje się kolorem fioletowym,
  • odcień zielony neutralizuje się kolorem czerwonym.

Dla osób szukających bardziej szczegółowych instrukcji, przygotowaliśmy poniższą tabelkę.

Tonowanie włosów - jak dobierać kolory? Tabela
Tonowanie włosów - jak dobierać kolory? Tabela

Czym tonować włosy? Produkty do tonowania

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów do tonowania włosów w domu. Powinno się je dobierać w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. I tak kolejno mamy do wyboru farby do włosów, szampony z pigmentami, płukanki, tonery profesjonalne, maski koloryzujące, barwniki. Poniżej dokładniej opiszemy poszczególne rodzaje.

1. Tonujące farby do włosów

W przypadku tonowania włosów można użyć farb „ton w ton”. Tego typu farby poprawiają odcień włosów – np. przyciemniają go. Farbowanie jest uznawane za najtrudniejszą metodę tonowania, ale dla wprawionych osób, które potrafią samodzielnie się farbować w domu, zabieg ten nie powinien sprawiać dużego problemu.

Farba do tonowania włosów powinna być profesjonalna, delikatna, bez amoniaku. Popularne są np. farby tonujące Wella Color Touch (krem tonujący), Matrix Color Sync (krem do koloryzacji ton w ton) czy też Schwarzkopf Blond Me (pastelowa baza tonująca w kremie). Dla blondynek poleca się ponadto toner kwasowy Matrix Color Sync.

2. Tonujący szampon z pigmentami

Szampony z pigmentami to świetne rozwiązanie – zwłaszcza dla osób, które chcą się pozbyć żółtego koloru włosów blond (wówczas wybieramy szampon z pigmentem fioletowym). To bardzo prosty rodzaj tonowania, gdyż wystarczy umyć włosy, jak zwykle i jedynie pozostawić pianę na włosach na kilka minut, po czym ją zmyć. Efekty są widoczne już po pierwszym użyciu. Jeśli jednak nie są wystarczające, można wzbogacić tonowanie o zastosowanie masek ochładzających kolor. Szampony ochładzające są bezpieczne dla włosów, oczyszczają je i dodatkowo pielęgnują. Najpopularniejsze szampony z pigmentami dla blondynek to m.in. Fanola no Yellow czy Matrix Hello Blondie (szampony te są doskonałe dla włosów rozjaśnianych). Z kolei dla włosów brązowych dostępne są szampony pogłębiające ciemne odcienie i niwelujące niechciane, ciepłe refleksy, np. John Frieda Brilliant Brunette.

3. Tonująca płukanka do włosów

Płukanki to tanie i szybkie rozwiązanie, a dodatkowo proste w użyciu. Płukankę rozcieńczamy według zaleceń producenta z wodą i płuczemy takim roztworem włosy po umyciu. W efekcie kolor będzie ładniejszy i odświeżony. Zaletą tego rozwiązania jest mocniejszy efekt po jednym użyciu niż w przypadku szamponu z pigmentami. Niestety płukanki nie pielęgnują włosów – a nawet mogą je nieco wysuszyć, co jest wadą.

4. Tonery profesjonalne do włosów

Tonery służą do tonowania włosów, zwłaszcza w celu odświeżenia koloru między farbowaniami. Dzięki temu rzadziej farbujemy włosy, przez co mniej narażamy je na zniszczenie. Tonery można kupić albo w formie proszku do rozrobienia, albo gotowego kremu lub żelu. Taki rodzaj tonowania zalicza się już do koloryzacji półtrwałej, ponieważ efekt może pozostać na włosach nawet 6-8 tygodni. Istotną przewagą tonerów nad farbami jest brak zawartości amoniaku czy nadtlenku wodoru, co sprawia, że są to produkty bezpieczne dla włosów i o wiele delikatniejsze od farb. Nie wnikają w głąb włosów na stałe, a jedynie osiadają na ich powierzchni.

Na rynku dostępne są np. następujące tonery: Inebrya Kolor Vibes, Schwarzkopf Blondme Instant Blush, Loreal Colorfull Hair, Revlon Blonderful Soft, La Riche Directions.

Tonery profesjonalne występują ponadto w wielu kolorach, co jest ich dużą zaletą – można naprawdę poszaleć z wyglądem! Najlepsze efekty będą widoczne w przypadku włosów rozjaśnianych.

5. Kąpiele koloryzujące do włosów

Są też tonery w postaci kąpieli koloryzujących, ale efekty są mniej widoczne niż w przypadku tonerów profesjonalnych przypominających farby do włosów. Najlepsze efekty będą na włosach blond – bardzo jasnych, a na włosach ciemnych niestety efekty mogą nie być wyraźne. Wśród popularnych kąpieli koloryzujących znajduje się np. kąpiel Schwarzkopf Blond Me Instant Blush Wash,

6. Maski koloryzujące

Maski koloryzujące to świetny sposób na jednoczesne odświeżenie koloru i pielęgnację włosów, gdyż odczuwalnie poprawiają kondycję kosmyków, odżywiając je i sprawiając, że stają się gładsze i mocniejsze. W tej kategorii popularne są następujące maski: Inebrya Kromask, Indola Color Blaster, Goldwell Color Revive.

7. Barwniki do tonowania włosów

To raczej półprodukty, ponieważ nie nakładamy ich od razu na włosy, tylko dodajemy do innego kosmetyku – np. maski, szamponu czy odżywki. Taką mieszankę nakładamy na włosy, ale należy uważać, aby barwnika nie dodać zbyt dużo lub zbyt mało – łatwo można przesadzić zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Ze wszystkich sposobów tonowania włosów, stosowanie barwników jest najbardziej ryzykowne – łatwo tutaj o błąd.

Tonowanie włosów - efekty

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć "przed i po" wykonaniu tonowania włosów. Zdjęcia podpisane są źródłem - pochodzą głównie z blogów urodowych.

Tonowanie włosów - przed i po. Źródło: Blondhaircare
Tonowanie włosów - przed i po. Źródło: Blondhaircare
Włosy po tonowaniu. Źródło: Kate Nate
Włosy po tonowaniu. Źródło: Kate Nate
Ochładzanie blondu tonowanie. Źródło: Szafiarka
Ochładzanie blondu tonowanie. Źródło: Szafiarka

Jak tonować włosy w domu – samodzielnie?

To, jak tonować włosy, zależy od koloru, jaki posiadamy aktualnie na włosach. W przypadku włosów blond musimy najpierw ustalić, czy chcemy uzyskać cieplejszy czy jaśniejszy odcień? Żeby ocieplić kolor włosów blond musimy wybrać toner albo maskę koloryzującą – ewentualnie zamiast nich można wybrać farbę ton w ton. Do ocieplenia blondów poleca się m.in. odcień karmelowy, miodowy i miedziany.

Jeśli natomiast chcemy ochłodzić żółty kolor włosów blond – usuną niechciane odcienie i nadać włosom eleganckiej barwy, najlepiej zastosować szampon koloryzujący z pigmentami albo maskę koloryzującą. Stosowane regularnie sprawią, że uzyskamy pożądany efekt po kilku myciach. Są specjalne maski ochładzające kolor blond, np. Keratese Blond Absolu Albo Goldwell Dualsenses Blondes Highlights

W przypadku włosów brązowych zapewne zmagasz się z wyblakłym kolorem (co tyczy się także rudych włosów). Najlepsza będzie w tej sytuacji maska koloryzująca dobrze dobrana do odcienia włosów. Można ewentualnie wybrać też delikatną farbę ton w ton.

Jeśli masz natomiast siwe włosy, ale z tendencją do żółknięcia, aby uzyskać srebrzyste, eleganckie pasma i nadać włosom blasku, użyj specjalnych szamponów do blondu oraz do włosów siwych. Do szamponu warto dodać maskę koloryzującą, która ochładza odcień.