10 rzeczy, które poprawią pracę żołądka – warto je zastosować!

żołądek

Co zrobić, gdy boli żołądek? Jeśli po posiłkach odczuwasz ciężkość na żołądku, a nawet ból, warto wprowadzić pewne zmiany do diety i stylu życia. Zobacz 10 rzeczy, które sprawią, że przemiana materii będzie szybsza i żołądek zostanie odciążony.

Podkręć metabolizm i daj ulgę żołądkowi

Żołądek musi wykonywać ogrom pracy praktycznie przez cały dzień. Często ból żołądka jest spowodowany właśnie tym, że organ ten ma trudności w strawieniu zbyt ciężkiego pokarmu, albo nie dostarczyliśmy mu odpowiednich „wspomagaczy”, które przyspieszyłyby i ułatwiły proces przemiany materii.

10 rzeczy, które pokocha Twój żołądek

Co zrobić, aby żołądek pracował lepiej? Jak nie nabawić się niestrawności, nadkwasoty czy wrzodów żołądka? Poznaj 10 zasad, których wdrożenie pozwoli Ci podkręcić metabolizm i dać ulgę temu organowi, co przełoży się bezpośrednio na profilaktykę chorób żołądka i układu pokarmowego.

1. Jedz produkty, które poprawiają pracę żołądka

Niektóre produkty świetnie wspierają pracę żołądka – dzięki nim funkcjonuje on o wiele sprawniej. Wśród superfood dla żołądka znajdują się następujące produkty:

  • Jabłka – zwierają pektyny, które m.in. działają przeciwzapalnie i regulują pracę żołądka. W przypadku rozstroju żołądka, warto zjeść obrane ze skórki jabłko, które jest dodatkowo starte i podgrzane. Jabłko spożyte w takiej formie zapobiegnie także biegunkom i nudnościom oraz pomoże zwalczyć stany zapalne obecne w organizmie. Pektyny dobrze działają także na zgagę, gdyż zobojętniają kwas żołądkowy, a surowe jabłko leczy niestrawność. Jabłka są ponadto bogatym źródłem błonnika, który przyspiesza usuwanie toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu – w tym także tłuszcz zalegający w żołądku i jelitach.
  • Papaja – to owoc, który doskonale wpływa na układ trawienny, dzięki zawartości papainy – to enzym, który rozkłada białka oraz ma zdolność usuwania z jelit zalegających produktów przemiany materii. Dodatkowo zapobiega nudnościom, wymiotom i biegunce oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych rozwijających się w organizmie. Papaja jest ponadto bogata w witaminę C, naturalne antyoksydanty, flawonoidy, aminokwasy, minerały, kwas foliowy oraz witaminę A.
  • Awokado – ma wiele dobroczynnych właściwości dla całego organizmu (m.in. świetnie działa na włosy i skórę), w tym także dla układu pokarmowego, gdyż zawiera potas, zdrowe tłuszcze nienasycone oraz błonnik pokarmowy. Zawiera także enzymy, które wspomagają leczenie stanów zapalnych w organizmie.
  • Cynamon – świetnie sprawdza się w przypadku niestrawności, wzdęć, biegunek i nudności, ponieważ napędza metabolizm do pracy, poprawiając trawienie. Cynamon wspomaga metabolizowanie tłuszczów w procesie trawienia, działa antybakteryjnie i według niektórych, zabija bakterię Helicobacter pylori, która jest jednym z głównych sprawców powstawania wrzodów żołądka i raka żołądka.

2. Pij zioła i dodawaj je do potraw

Zioła mają wiele leczniczych właściwości – w tym także nakierowanych na układ pokarmowy. W przypadku problemów żołądkowych warto sięgać np. po rumianek, gdyż działa łagodząco i kojąco na żołądek. Herbatka rumiankowa może zmniejszyć ból brzucha wywołany przez np. stres, a dodatkowo rozładowuje gazy i przyspiesza trawienie. Rumianek zawiera także olejki eteryczne, które wykazują korzystne działanie na wrzody żołądka (zapobiegają powstawaniu nowych i łagodzą istniejące). Innym, cennym dla żołądka ziołem jest nagietek, który świetnie wpływa na błonę śluzową.

3. Pij dużo wody

Dziennie wypijaj przynajmniej 2 litry wody – dzięki temu wspomożesz proces trawienia i przyspieszysz oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii. Poza tym picie wody sprawia, że zjadamy mniej, ponieważ powoduje ona uczucie sytości. Jeśli chcesz dodatkowo podkręcić metabolizm, wypijaj codziennie rano szklankę letniej wody z sokiem z cytryny.

4. Nie pij kawy na czczo

Kawa jest bardzo zdrowa, o ile wypijana w umiarze i jeśli jest odpowiedniego rodzaju. Wpływa m.in. na poprawę pamięci, spalanie tłuszczu czy przyspieszenie trawienia. Z drugiej jednak strony, po wypiciu kawy pobudzana jest produkcja kwasu solnego w żołądku – a nie jest to dobry efekt, gdyż kwas solny powinien być z zasady wydzielany wyłącznie do trawienia posiłków. Skutkiem tego jest podrażniona błona śluzowa żołądka. poza tym kawa może nieco zaburzyć procesy trawienia białek, co również skutkuje podrażnieniami przewodu pokarmowego.

Czy w takim razie należy całkowicie zrezygnować z kawy? Okazuje się, że wyżej wymienione negatywne skutki występują tylko w sytuacji, gdy kawa jest pita na czczo. Wystarczy więc zjeść chociażby kanapkę, jogurt czy owoc, zanim wypijemy poranną małą czarną.

5. Jedz częściej, ale mniejsze porcje

Nie jedz za dużo naraz, ponieważ żołądek ma swoją pojemność. Ma zdolność rozciągania się, przez co nie często nie czujemy od razu, że jest już pełny – i wówczas przejadamy się (zwykle jest tak w sytuacji, gdy zjadamy porcję większą niż 1,5 litra). Jeśli żołądek się rozciąga, po chwili poczujesz ból, a jeśli jest on rozciągany regularnie, będzie się za każdym razem domagał coraz większych porcji, niż tego potrzebujesz – co nie służy zarówno sylwetce, jak i zdrowiu. Rozwiązaniem jest jedzenie 5 mniejszych posiłków dziennie, zamiast 3 dużych. Warto również przyjąć zasadę jedzenia dużych śniadań i zmniejszać porcje im bliżej do wieczora, ponieważ żołądek jest najlepiej przygotowany do trawienia rano, a po godz. 19 trawienie jest znacznie spowolnione.

6. Nie jedz owoców z warzywami oraz źródłami białka

Warzywa i białka wymagają do trawienia innych enzymów niż owoce. Jeśli jemy jednocześnie owoce, warzywa lub białka, wprowadzamy chaos w żołądku: enzymy zaczynają się neutralizować, a jedzenie będzie źle strawione, co odczuwamy w postaci bólów brzucha, wzdęć czy zgagi. Unikaj zatem jedzenia podczas jednego posiłku owoców z warzywami lub źródłami białka. Dobrym sposobem jest jedzenie owoców rano na czczo i dopiero po pół godzinie zjedzenie śniadania. W ciągu dnia natomiast jedz owoce jako przekąskę – ale już bez dodatków.

7. Zadbaj o aktywność fizyczną

Nic tak nie napędza metabolizmu, jak ruch – zwłaszcza o jedzeniu. Oczywiście mowa o lekkim ruchu, a nie o ciężkich treningach, ponieważ duży wysiłek fizyczny zaraz po jedzeniu da odwrotny efekt: spowolni trawienie pokarmu, ponieważ krew – zamiast działać w żołądku – kieruje się do mięśni, ponieważ potrzebujemy ich podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dochodzi wówczas do zaburzenia procesu trawiennego.

8. Pij siemię lniane

Pij siemię lniane! To składnik, który jest bogaty w korzystne kwasy nienasycone omega-3, błonnik pokarmowy i wiele witamin oraz minerałów. Siemię lniane najlepiej pić codziennie. W tym celu zalewamy ok. 2-3 łyżeczki siemienia przegotowaną, ale zimną wodą i odstawiamy na około godzinę, po czym pijemy miksturę. Można ją pić zarówno w ciągu dnia między posiłkami – aby zadziałała osłonowo na żołądek – albo rano na czczo.

9. Jedz wolniej

Szybkie spożywanie posiłków to największy wróg, zarówno dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów, jak i tych, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Nie śpiesz się, gdy jesz – to bardzo ważne, ponieważ dopiero wtedy żołądek będzie prawidłowo trawić pokarm. Co więcej, jedzenie w stresie i pośpiechu wpływa praktycznie na każdą część układu pokarmowego: powoduje stany zapalny, zwiększa podatność na infekcje, powoduje nadmierną produkcję enzymów trawiennych i prowadzi do niestrawności (adrenalina wydzielana podczas stresu sprawia, że produkuje się więcej kwasów trawiennych, dlatego podczas jedzenia w pośpiechu możemy odczuwać pieczenie w żołądku lub zgagę). Warto spożywać posiłki powoli z jeszcze jednego względu: gdy jesteśmy zrelaksowani, pokarm znajduje się w żołądku tylko przez chwilę, po czym wędruje szybko do jelit, natomiast w przypadku stresu i napięcia, jedzenie może niepotrzebne zalegać w żołądku przez dłuższy czas, powodując np. wzdęcia.

10. Przyjmujesz leki? Nie pij alkoholu!

Gdy boli Cię głowa i bierzesz tabletkę przeciwbólową, bezwzględnie musisz zrezygnować z picia alkoholu tego dnia, ponieważ może się to źle skończyć. Leki wchodzą w interakcje z alkoholem i mogą poważnie uszkodzić żołądek czy zmniejszyć krzepliwość krwi, a sam alkohol dodatkowo mocno osłabia błonę śluzową żołądka. Jeżeli dodatkowo stosujesz stale leki przeciwzapalne, picie alkoholu może doprowadzić do rozkładu śluzówki powłoki ochronnej żołądka, przez co soki żołądkowe łatwiej dotrą do ścian tego organu – a to oznacza wysokie ryzyko powstawania wrzodów żołądka.