13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego! Prezenty, które warto podarować ratownikowi z tej okazji

13 października swoje święto obchodzi polskie ratownictwo medyczne. Dzień Ratownictwa Medycznego to doskonała okazja, by podziękować pracownikom systemu opieki zdrowotnej za ich trudną i odpowiedzialną pracę. W wyrażeniu wdzięczności pomagają prezenty. Czym obdarować ratownika medycznego lub KPP?

O Dniu Ratownictwa Medycznego

Dzień Ratownictwa Medycznego został powołany Ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym w celu wyróżnienia tej szczególnej grupy zawodowej, odpowiadającej za ratowanie ludzkiego życia.

Co roku, 13 października swoje święto obchodzą ratownicy medyczni i KPP, dyspozytorzy oraz wszyscy pracownicy i wolontariusze Systemu Ratownictwa Medycznego. Tego dnia władze placówek medycznych i przedstawiciele administracji państwowej dziękują ratownikom za ich oddanie i wytrwałość oraz życzą im sił, spełnienia i pomyślności. Wdzięczność i uznanie pragną wyrazić także osoby z najbliższego otoczenia ratownika.

Tematyczne prezenty dla ratownika

Podziękowaniom często towarzyszy wręczanie prezentów – praktycznych i związanych z wykonywanym zawodem. Co podarować ratownikowi medycznemu lub obywatelskiemu? Wybraliśmy kilka ciekawych propozycji ze specjalistycznego sklepu internetowego Centrum Ratownictwa.

Asortyment prezentów dla ratowników dobierają tam doświadczeni instruktorzy, dzięki czemu masz gwarancję, że podarek będzie nie tylko ładnie wyglądał, ale i będzie praktyczny. A przecież właśnie o użyteczne, funkcjonalne rozwiązania chodzi w ratownictwie!

Książka „Ratownik. Nie jestem bogiem”

Wydana w 2023 roku książka „Ratownik. Nie jestem bogiem” to pozycja obowiązkowa dla obecnych i przyszłych medyków. Jej autorami są Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna oraz Jarosław Sowizdraniuk – nauczyciel akademicki i ratownik medyczny z kilkunastoletnim stażem.

W szczerej rozmowie Jarosław Sowizdraniuk opowiada o jasnych i ciemnych stronach pracy w karetce. Mówi o kilkunastogodzinnych dyżurach, codziennych wyzwaniach i przygotowaniu do niesienia pomocy w różnych sytuacjach. Ta książka nie idealizuje zawodu ratownika medycznego. Obrazuje rzeczywistość.

null
„Ratownik. Nie jestem bogiem” to książka, którą powinien przeczytać każdy medyk

Nóż ratowniczy 3w1

Nowoczesny, półautomatyczny nóż ratowniczy oferuje najpotrzebniejsze w pracy ratownika funkcje. Jest niezastąpionym, wszechstronnym wsparciem podczas akcji ratowniczych. Może pełnić rolę zbijaka do szyb lub posłużyć do bezpiecznego przecięcia pasów w samochodzie.

Bez problemu radzi sobie z cięciem różnych materiałów, drobnych gałęzi czy opatrunków. Dzięki wykończeniu rękojeści z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium, nóż nie ciąży podczas przenoszenia. Stalowy klips ułatwia zamocowanie. Ergonomiczna konstrukcja świetnie leży w dłoni. Aby uwolnić ostrze, należy użyć flipera umieszczonego pod palcem wskazującym.

null
Nóż ratowniczy 3w1 to niezbędne narzędzie w pracy ratownika medycznego i KPP

Torba ratownicza dla ratownika KPP

Na koniec – prezent klasy premium dla ratowników KPP, czyli osób, które ukończyły kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W pełni wyposażona torba ratownicza pozwala podjąć skuteczną interwencję na miejscu zdarzenia.

Zawarte w niej produkty pomagają ratownikowi unieruchomić złamania, by zapewnić osobie poszkodowanej odpowiedni komfort termiczny, zatamować krwotok czy opatrzyć rany i oparzenia.

Torba została wykonana z wysokiej klasy, certyfikowanych materiałów. Jest lekka, wytrzymała i estetyczna. Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne ułatwiają dostęp do wyposażenia i utrzymywanie porządku.

null
Apteczka premium – idealny prezent dla ratownika KPP

Ratownicy świętują także 8 września

Warto wspomnieć również o Ogólnopolskim Dniu Ratownika Medycznego, ustanowionym Ustawą z dn. 1 grudnia 2022 roku o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Pierwsze obchody miały miejsce 8 września 2023 roku – dzień przed Światowym Dniem Pierwszej Pomocy.

Wpis gościnny