Aparat na zęby dla dorosłych – jaki wybrać?

Aparat na zęby dla dorosłych - jaki wybrać?

Aparat na zęby jest bardzo skuteczny w leczeniu wad zgryzu w każdym wieku. Jakie aparaty ortodontyczne będą najlepsze dla dorosłych? Czy są alternatywy dla tradycyjnego, metalowego aparatu? A może lepiej wybrać aparat ruchomy (zdejmowany)? Sprawdzamy.

Korzyści z założenia aparatu na zęby

Nie każdy rodzi się z pięknym, hollywoodzkim uśmiechem, ale nie oznacza to, że taki uśmiech jest poza naszym zasięgiem. Chociaż aparaty ortodontyczne zwykle kojarzą się z nastolatkami, nie jest to reguła – nigdy nie jest bowiem za późno na założenie aparatu. Coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu dopiero po 30-40 roku życia, a nawet jeszcze później. Tak naprawdę, jeżeli kości pacjenta są w dobrym stanie, nie ma górnej granicy wieku do takiej korekcji wady zgryzu.

Jak się okazuje, celem wielu osób, które decydują się na założenie aparatu stałego, jest nie tylko poprawa wyglądu uśmiechu, ale i poprawa ogólnego zdrowia jamy ustnej, a nawet kondycji całego organizmu. Wielu specjalistów podkreśla, że jeśli zęby są ustawione nieprawidłowo, mogą powodować kompleksy, bóle głowy (przypominające migreny), bóle oczu, ścieranie zębów i ich utratę, a w ekstremalnych przypadkach nawet skrzywienie kręgosłupa.

Często leczenie ortodontyczne jest też konieczne przed rozpoczęciem leczenia protetycznego bądź zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych.

Aparat na zęby – jakie są możliwości dla osób dorosłych?

Stomatolodzy podkreślają, że klasyczny aparat na zęby z metalowymi zamkami to tylko jedna z wielu dostępnych metod korekty wad zgryzu. Obecne mamy do wyboru szeroki wachlarz rodzajów aparatów ortodontycznych, np. aparaty kryształowe, szafirowe, porcelanowe, samoligaturujące, językowe czy całkowicie przezroczyste. Są także klasyczne aparaty ruchome (zdejmowane), jednak te poleca się raczej dzieciom, które mają niewielką wadę zgryzu oraz zęby mleczne (efekty nie są bowiem spektakularne i do zębów stałych lub z większą wadą zaleca się aparat stały).

Jakie są możliwości? Jakie aparaty na zęby są do wyboru dla osób dorosłych? Zobaczcie poniżej.

Klasyczne (ligaturowe) aparaty na zęby

Tradycyjne aparaty ligaturowe posiadają zamki, ligatury (gumki) oraz łuki. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Posiadają metalowe zamki, które przymocowuje się do zęba za pomocą lampy i specjalnego kleju. Metalowe zamki stabilizuje się cienki drutem, który stopniowo powoduje przesuwanie się zębów, wywierając na nie nacisk. Na ogół aparaty tego rodzaju są widoczne (np. metalowe), a leczenie niezależnie od wyboru zamków, wygląda podobnie. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 30-45 dni.

W ramach tego rodzaju aparatów do wyboru mamy nie tylko zamki metalowe, ale i bardziej estetyczne (bardziej dyskretne), np. aparaty ceramiczne, szafirowe lub kryształowe. Są one polecane osobom, którym zależy na większym ukryciu aparatu przed otoczeniem, jednak nadal są one widoczne na zębach.

Zaletą klasycznych aparatów ligaturowych jest uniwersalność działania: można z ich pomocą leczyć rozmaite wady, np. przodozgrył, tyłozdgryz, diastema (szpary między zębami), zgryz krzyżowy, zgryz głęboki – i wiele innych wad. Leczenie trwa zwykle 2 lata, ale efekty widać już po kilku miesiącach od założenia aparatu.

Aparaty klasyczne ligaturowe metalowe są najtańsze – kosztują średnio 1500-2000 zł za jeden łuk. Do kosztów należy doliczyć wizyty kontrolne.

» Więcej na temat tego, ile ostatecznie kosztuje aparat na zęby (aparat, wizyty, koszty dodatkowe), przeczytasz w artykule: „Aparat na zęby – ile to kosztuje? Cena, rodzaje” «

Invisalign – nakładkowy, przezroczysty aparat na zęby

Invisalign to jedna z najnowocześniejszych metod korekcji wad zgryzu, po którą coraz chętniej sięgają osoby dorosłe. System oparty jest na noszeniu tzw. alignerów – ruchomych aparatów nakładkowych. Invisalign stanowi zestaw nakładek, które są wykonane z przezroczystego materiału. Ten aparat wyróżnia brak mocowanych na stałe metalowych drutów czy zamków. Aparat jest wykonywany indywidualnie do pacjenta (pod zgryz), na podstawie wycisków oraz komputerowej wizualizacji 3D uzębienia. Pacjent otrzymuje od ortodonty kilka par alignerów, które należy zmieniać na kolejne co 2 tygodnie. Otrzymane nakładki będą cały czas, stopniowo przesuwać zęby do pożądanego ustawienia. To wygodne rozwiązanie dla zabieganych osób – pozwala na rzadsze wizyty kontrolne (wizyty odbywają się co kilka miesięcy, zamiast co miesiąc).

Co więcej, taki aparat – mimo że jest „zdejmowany” (ruchomy), nie ustępuje skuteczności aparatom stałym klasycznym. Polecany jest pacjentom z różnymi wadami, np. z diastemą, stłoczeniem zębów, tyłozgryzem lub zgryzem otwartym. Niewątpliwą jego zaletą jest estetyka: jest praktycznie niewidoczny i bardzo komfortowy w noszeniu. Czas leczenia również możemy zaliczyć do zalet – wynosi on zwykle 12-24 miesiące, w zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu.

Wadą aparatu Invisalign jest fakt, że należy go ściągać do jedzenia – nie zawsze mamy do tego warunki. Drugą istotną wadą jest wysoki koszt leczenia jednego łuku – wynosi on od 10 do nawet 25 tys. zł, jeżeli bierzemy pod uwagę koszt nakładek, wizyt, wycisków i kosztów dodatkowych.

Aparat na zęby bezligaturowy (samoligaturujący)

To klasyczny aparat ortodontyczny w formie ulepszonej – nie posiada bowiem ligatur (czyli gumek między zamkami). Dzięki systemowi samoligaturującemu, wizyty kontrolne u ortodonty mogą być rzadsze (ortodonta nie musi co miesiąc zmieniać ligaturek i ich regulować, ponieważ aparat sam się odpowiednio ustawia). Zaletą jest mniejsza inwazyjność, mniejsza ilość awarii, a także szybsze efekty niż przy aparatach klasycznych – czas leczenia wynosi średnio 6 miesięcy krócej, niż w przypadku zwykłych aparatów z mechanizmem ligaturowym. Co więcej, higiena podczas założonego aparatu samoligaturowego jest o wiele łatwiejsza. Koszt nie jest dużo wyższy od tradycyjnych aparatów ligaturowych, a wynosi od 2 do 3,5 tys. zł za jeden łuk (+koszt wizyt kontrolnych i dodatkowe niezbędne koszty), w zależności od miejscowości i renomy gabinetu.

Aparat na zęby lingwalny (językowy)

Aparaty językowe to stałe aparaty ortodontyczne. W przeciwieństwie do innych, montowane są nie po zewnętrznej stronie zębów, ale od wewnątrz (od strony podniebienia i języka). Są więc całkowicie niewidoczne dla otoczenia, ale mają swoją wadę – początkowo mówienie może być mocno utrudnione, ze względu na zamki doczepione do tylnej strony zębów. Z drugiej strony problemy z mową z czasem zostają zniwelowane. Zaletą jest z pewnością szybszy efekt w niektórych wadach zgryzu, ze względu na inną technikę mocowania zamków (czas leczenia wynosi zwykle od 6 do 24 miesięcy – szybsze efekty uzyskuje się głównie w przypadku stłoczonych zębów). Koszt aparatu na 1 łuk niestety jest dość wysoki – wynosi on od 4 do nawet 10 tys. zł, w zależności od zastosowanych zamków, miejscowości i wady zgryzu (do kosztów należy doliczyć wizyty kontrolne i inne dodatkowe koszty, które są niezbędne).

Jaki wybrać aparat na zęby?

Pod względem skuteczności, aparaty stałe są do siebie podobne – różnice są niewielkie. Z pewnością warto zastanowić się między aparatem ligaturowym względem aparatu samoligaturującego – ich ceny nie różnią się diametralnie, a aparaty samoligaturujące wymagają rzadszych kontroli i leczenie jest zwykle krótsze (więc początkowe koszty właściwie się wyrównują). Pozostałe kwestie, takie jak wygląd aparatu, pozostają kwestią indywidualną (aparaty metalowe niczym nie różnią się – poza wyglądem – od aparatów porcelanowych, szafirowych czy kryształowych). Obecnie coraz więcej osób dorosłych decyduje się właśnie na klasyczny aparat metalowy – nie jest on już źle kojarzony, a możliwość wyboru koloru ligatur sprawia, że taki aparat może stać się swego rodzaju biżuterią. Oczywiście osoby, którym zależy na dyskretnym aparacie, mają również taką możliwość – do wyboru jest np. aparat językowy lub nakładkowy. Ich skuteczność nie jest lepsza od aparatów klasycznych, ale niewątpliwą zaletą jest fakt, że są praktycznie niewidoczne. Niestety za estetyką idzie również wysoka cena – nawet 5-10 razy wyższa od kosztu zwykłego aparatu.