Jaki wybrać aparat na zęby: metalowy czy przezroczysty?

Aparat na zęby - metalowy czy przezroczysty?

Aparat na zęby – czy opłaca się inwestować w aparat przezroczysty, czy lepiej wybrać zwykły, metalowy? Jakie są koszty leczenia, wady i zalety obu aparatów? Sprawdzamy.

Aparat na zęby – skuteczny sposób na proste zęby

Aparat na zęby to bardzo skuteczne narzędzie w drodze do uzyskania pięknego, niemal hollywoodzkiego uśmiechu. Aparatem można wyleczyć praktycznie każdą wadę zgryzu, począwszy od za dużych szpar między zębami (diastema), przez przodozgryz czy tyłozgryz, aż po stłoczenie zębów (zęby na siebie nachodzą).

Ortodonci mają do dyspozycji wiele technik i aparatów ortodontycznych, jednak zwykle wybór pacjentów oscyluje wokół aparatów metalowych względem aparatów „przezroczystych”. Czym różnią się oba systemy i jaki aparat warto wybrać? Sprawdzamy.

Noszenie aparatu na zęby – jakie są możliwości?

Metalowe aparaty ortodontyczne nie odpowiadają każdemu – na szczęście nie jest to jedyny sposób na piękne, proste zęby, ponieważ obecnie coraz popularniejsze są aparaty przezroczyste. Występują w formie nakładek, bardzo dyskretnych, które z tygodnia na tydzień dają coraz to lepsze efekty i stopniowo prostują zęby. Niestety są pewne ograniczenia do stosowania takiego systemu prostowania zębów, jednak jeśli ortodonta uzna, że Twoja wada zgryzu pozwala na założenie nakładek, warto rozważyć taką opcję, jeżeli obawiasz się zakładania stałego, metalowego aparatu. Poniżej postaramy się omówić wszystkie wady i zalety obu opcji, pod różnymi względami. Zapraszamy do lektury!

Aparat metalowy vs przezroczysty – spożywanie posiłków

Po założeniu standardowego, metalowego aparatu na zęby, będziesz odczuwać początkowo ból i dyskomfort – to normalny i powszechny efekt zastosowania takiego leczenia ortodontycznego, ponieważ cały mechanizm wywiera nacisk na zęby po to, by ustawić je we właściwe miejsca. Na szczęście początkowy ból dość szybko przechodzi – zwykle po paru dniach od założenia.

Założenie aparatu metalowego oznacza pewne zmiany w diecie – np. niewygodne lub bolesne będzie jedzenie twardszych pokarmów, np. orzechów, ale nie oznacza to, że dieta musi skupiać się tylko na płynnych czy bardzo miękkich pokarmach, ponieważ z czasem przyzwyczaisz się i do tego. Z drugiej strony, gdy ból przestanie dokuczać, nadal musisz zwracać uwagę na spożywane produkty – problematyczne mogą okazać się produkty kleiste i lepiące (np. guma do żucia czy rozgrzany ser), ponieważ niekiedy osadzają się na zamkach (powodując ich odklejanie) lub owijają się wokół drucików i ciężko je doczyścić. Noszenie aparatu stałego wiąże się więc z pewnymi wyrzeczeniami w diecie i koniecznością lepszego dbania o higienę jamy ustnej, ale na szczęście tych wyrzeczeń nie jest dużo i można je zaakceptować.

Pod względem spożywania posiłków, o wiele łatwiejsze wydaje się noszenie aparatu nakładkowego przezroczystego – ponieważ do jedzenia należy go po prostu ściągnąć. Z jednej strony eliminujemy tutaj wadę aparatu stałego, ponieważ nie musimy ograniczać naszej diety, ale z drugiej strony nie zawsze mamy możliwość dyskretnego wyciągnięcia aparatu z jamy ustnej (zawsze trzeba mieć ze sobą pudełeczko na aparat i możliwość przynajmniej przepłukania jamy ustnej, zanim ponownie założymy aparat).

Aparat metalowy vs przezroczysty – czyszczenie i higiena

Noszenie aparatu stałego oznacza konieczność większej dbałości o higienę jamy ustnej, zwłaszcza zamków, gumek i drucików, na których osadza się jedzenie i płytka nazębna. Czyszczenie zębów po każdym posiłku jest tutaj konieczne, a ponadto zaleca się też dodatkowe płukanie jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Nosząc aparat stały należy także przeprowadzać profesjonalną higienizację jamy ustnej (zabieg oczyszczania zębów poprzez skaling i piaskowanie) średnio co pół roku (u niektórych osób nawet co 3 miesiące – jeśli jest tendencja do nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego), co wiąże się z dodatkowym kosztem 200-300 zł. Jeżeli zaniedbamy wizyty u higienistki, niestety po ściągnięciu zamków może się okazać, że zęby pod nimi są jaśniejszego kolorytu niż pozostała ich część.

W przypadku stosowania nakładkowego leczenia ortodontycznego, problem ten znika, ponieważ do czyszczenia zębów ściągamy cały aparat, myjemy standardowo zęby i aparat szczoteczką (co jakiś czas wystarczy przepłukać aparat samą wodą, a czyszczenie szczoteczką wykonywać np. co drugie mycie). Ponieważ do zębów nie są przyklejone żadne zamki, nie ma większego ryzyka próchnicy czy innych chorób jamy ustnej – wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak dotychczas.

Aparat metalowy vs przezroczysty – wymowa

Metalowe elementy aparatu mogą początkowo utrudniać swobodne mówienie – co skutkuje zwykle seplenieniem. Na szczęście trudności występują tylko na początku i większość osób, które noszą aparat stały, szybko odzyskuje umiejętność wyraźnego mówienia, przyzwyczajając się do aparatu, co trwa zazwyczaj kilka tygodni od momentu założenia.

W przypadku nakładek sytuacja wygląda podobnie – początkowo występują trudności z mową, jednak szybko można się przyzwyczaić – często szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów. W obu przypadkach nie warto jednak zamartwiać się tym aspektem, ponieważ – tak jak wspomnieliśmy – trudności z mową występują tylko na początku i szybko mijają.

Aparat metalowy vs przezroczysty – wizyty u ortodonty

Aparaty metalowe wymagają odbywania wizyt u ortodonty średnio co 30-45 dni (wyjątkiem są aparaty stałe samoligaturujące, gdzie wizyty są o wiele rzadsze). Na każdej konsultacji lekarz sprawdza postępy, wymienia ligaturki i druciki. Koszt standardowej wizyty to zwykle 100-200 zł (w zależności od miasta, renomy gabinetu i tego, czy leczymy 1 łuk, czy jednocześnie 2 łuki).

W przypadku aparatów nakładkowych przezroczystych wizyty są o wiele rzadsze, więc przez cały okres leczenia ta część kosztów jest niższa niż w przypadku klasycznego aparatu stałego.

Aparat metalowy vs przezroczysty – cena

Trudno oszacować, ile finalnie kosztuje aparat na zęby, ponieważ cena jest uzależniona zarówno od samego rodzaju aparatu (np. można wybrać aparat stały samoligaturujący lub bezligaturowy, szafirowy, kryształowy lub porcelanowy – tzw. aparaty estetyczne, bądź zwykły aparat metalowy, który jest najtańszy), jak i sposobu montażu (po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie zębów) czy długości leczenia (standardowo aparat nosi się ok. 2 lat, ale niekiedy okres ten jest krótszy lub dłuższy – w zależności od wady). Zazwyczaj koszt samego stałego aparatu metalowego wynosi od 1500 do 2000 zł. Do kosztu aparatu należy doliczyć koszt:

  • konsultacji wstępnej – 150 zł,
  • wycisków – 150 zł,
  • zdjęć RTG – 150 zł,
  • planu leczenia – 300 zł,
  • wizyt kontrolnych (na 1 łuk przez 24 miesiące przy założeniu, że wizyta kosztuje średnio 150 zł) – 3600 zł,
  • zdjęcia aparatu i założenia retainera (stałego lub jako nakładki) – 700 zł,
  • higienizacji zębów (skaling i piaskowanie co 6 miesięcy w cenie ok. 250 zł) – 1000 zł.

Szacunkowy, całkowity koszt leczenia aparatem stałym metalowym jednego łuku, wyniesie ok. 7500-8000 zł.

W przypadku aparatu przezroczystego nakładkowego, cena aparatu jest o wiele wyższa niż w klasycznej wersji i wynosi średnio 7000-10000 tys. zł. Do ceny aparatu należy doliczyć również koszty początkowe, takie jak konsultacja wstępna, pobranie wycisków, wykonanie zdjęć RTG, wykonanie planu leczenia, wizyty kontrolne (średnio co 2 miesiące). Do kosztów doliczamy także koszt retainera (aparatu retencyjnego, który należy nosić po zakończeniu leczenia, dla utrwalenia efektu). Nie musimy jednak przeprowadzać tak często zabiegu higienizacji zębów u stomatologa, więc tutaj możemy odnotować oszczędność. Ostatecznie całkowity koszt leczenia apartem przezroczystym nakładkowym, wyniesie 10000-13000 zł (w większych miastach aparaty nakładkowe i koszty leczenia są jeszcze wyższe – sięgają nawet 15000 zł za jeden łuk).

Porównanie wad i zalet obu aparatów na zęby

Poniższa infografika podsumowuje wszystkie wady i zalety aparatów stałych metalowych i aparatów przezroczystych nakładkowych.

Aparat na zęby: metalowy czy przezroczysty? Porównanie
Aparat na zęby: metalowy czy przezroczysty? Porównanie