Aparat na zęby – ile kosztuje? Cena leczenia ortodontycznego

Aparat na zęby - ile kosztuje? Cena

Aparat na zęby – z jakim kosztem się wiąże? Poznaj aktualne ceny aparatów stałych i ruchomych oraz koszty dodatkowe leczenia ortodontycznego, o których nie wiedziałeś/aś!

Od czego zależy koszt aparatu ortodontycznego?

Aparat na zęby to skuteczne narzędzie do korekty wad zgryzu i uzyskania pięknego uśmiechu z prostymi zębami. Leczenie jest bardzo satysfakcjonujące i daje trwałe rezultaty – o ile wybraliśmy dobrego, polecanego ortodontę, a także podczas leczenia stosowaliśmy się do jego zaleceń. Niestety uzyskanie pięknego uśmiechu z pomocą aparatu ortodontycznego wiąże się z dużymi kosztami. Wiele osób sądzi, że są to koszty zakupu aparatu i wizyt, jednak okazuje się, że podczas leczenia ortodontycznego musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi kosztami – o nich piszemy w dalszej części artykułu. Ostatecznie finalny koszt wynosi nie 2,5 czy 5 tys. zł, ale nawet 8-10 tys. zł. Dużo zależy od rodzaju aparatu, wady zgryzu, sposobu montażu aparatu, materiału, z jakiego jest wykonany, a także długości leczenia.

To, o ile dokładnie będzie nas kosztował aparat na zęby, uzależnione jest od wielu zmiennych – musimy wziąć je pod uwagę, jeśli chcemy oszacować łączny, rzeczywisty koszt leczenia ortodontycznego. I tak kolejno, na cenę ma wpływ:

 • rodzaj aparatu (stały czy ruchomy?),
 • rodzaj materiału (metalowy, kryształowy, porcelanowy czy szafirowy?),
 • sposób montażu (tradycyjny – po zewnętrznej stronie zębów – czy lingwalny – po wewnętrznej stronie zębów?),
 • czas leczenia (zwykle leczenie trwa ok. 2 lat i wiąże się z odbywaniem comiesięcznych wizyt),
 • kluczowe jest również to, czy aparat zakładamy na jeden czy na 2 łuki (w 90% przypadków ortodonci zalecają założenie aparatu na oba łuki, więc ceny należy mnożyć razy 2),
 • plan po zdjęciu aparatu (czy ortodonta zaleca wykonanie stałej retencji lub ruchomej i na jak długo).

Czy warto założyć aparat ruchomy zamiast stałego?

O wiele tańszym rozwiązaniem jest ruchomy (zdejmowany) aparat ortodontyczny. Zwykle należy go nosić od kilku do kilkunastu godzin dziennie. Jego koszt wynosi od 500 do 1000 zł za 1 łuk – a do 12 roku życia może być refundowany z NFZ. Niestety urządzenie to służy głównie do korekty wad zgryzu w przypadku zębów mlecznych u dzieci lub bardzo niewielkich wad w przypadku zębów stałych. Na jego temat krąży wiele opinii, że jest nieskuteczny i gro osób uważa, że inwestycja w taki aparat to strata pieniędzy, ponieważ nie daje żadnych efektów. Warto więc zastanowić się nad założeniem aparatu stałego, nawet w przypadku małej wady.

Ceny aparatów stałych na zęby – rodzaje

W zależności od rodzaju aparatu na zęby, różny jest jego koszt za 1 łuk. I tak kolejno najtańszy jest aparat stały metalowy ligaturowy – wynosi on od 1500 do ok. 2000 tys. zł w zależności od miejscowości czy renomy gabinetu.

Nieco droższe będą aparaty ligaturowe estetyczne: kryształowe, szafirowe lub porcelanowe (ceramiczne). Aparaty tego rodzaju są prawie niewidoczne, przez co ich cena jest wyższa i zaczyna się od ok. 2,5 tys. zł do nawet 4,5 tys. zł za 1 łuk.

Mamy do wyboru także aparaty samoligaturujące – one również są niemal niewidoczne na zębach, a więc droższe od np. aparatów metalowych. Ceny zaczynają się od ok. 3000 zł.

Na cenę aparatu może sposób montażu – czy jest on montowany od wewnątrz czy od zewnątrz zębów. W pierwszym przypadku mówimy o aparat lingwalnych, których cena jest wyższa od montowanych tradycyjnie. Jednak tego rodzaju aparaty są całkowicie niewidoczne.

Aparat na zęby – koszty przygotowania i wizyt kontrolnych

Decydując się na leczenie ortodontyczne musimy pamiętać, że koszt obejmuje nie tylko zakup i założenie aparatu, ale i odpowiednie jego przygotowanie oraz wizyty kontrolne. Szacuje się, że koszt samego aparatu na 1 łuk to zaledwie 30-50% finalnej ceny! Jakie zatem koszty musimy uwzględnić decydując się na założenie aparatu stałego? Należą do nich:

 • wstępna konsultacja ortodontyczna – 100-150 zł,
 • wykonanie wycisków uzębienia – 50-150 zł,
 • wykonanie zdjęć rentgenowskich – 100-200 zł,
 • ustalenie planu leczenia ortodontycznego – 100-300 zł,
 • comiesięczne wizyty kontrolne – 100-200 zł/wizytę,
 • koszty związane z koniecznością profesjonalnej higienizacji jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego (okresowe oczyszczanie zębów, średnio raz na 6 miesięcy: skaling i piaskowanie – koszt ok. 200-300 zł).

Leczenie zwykle zaczyna się od konsultacji, za którą musimy zapłacić. Następnie ortodonta wykonuje wyciski, na podstawie których będzie skonstruowany aparat – idealnie dopasowany do naszego uzębienia. Następnie pacjent kierowany jest na wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego i cefalometrycznego, aby ortodonta mógł ocenić nasze uzębienie i ustalić plan leczenia. Gdy posiadamy już całą dokumentację medyczną, powstaje plan leczenia i jego koszt zwykle wynosi 150-300 zł. W niektórych gabinetach plan leczenia wykonywany jest bezpłatnie – warto więc o to zapytać podczas pierwszej wizyty.

Podstawowym i największym kosztem jest na tym etapie założenie aparatu ortodontycznego, a następnie – koszt wizyt kontrolnych. Finalny koszt zależny jest głównie od wybranego rodzaju aparatu oraz od długości leczenia (zwykle leczenie ortodontyczne trwa 2 lata). Wizyty kontrolne przeprowadza się w przypadku aparatu tradycyjnego stałego lub ruchomego co ok. 30 dni. W przypadku aparatu samoligaturującego wizyty planuje się zwykle co ok. 60-70 dni.

Koszt zdjęcia aparatu na zęby

Do kosztów leczenia ortodontycznego należy także doliczyć koszt zdjęcia aparatu i wykonania retainera. Ceny kształtują się następująco:

 • zdjęcie aparatu i wykonanie płytki retencyjnej lub retainera stałego (dla utrzymania efektu) – 1000-1500 zł,
 • wizyty kontrolne podczas noszenia retainera – 50-150 zł,
 • koszty związane z koniecznością profesjonalnej higienizacji jamy ustnej podczas noszenia retainera stałego (okresowe oczyszczanie zębów, średnio raz na 6 miesięcy: skaling i piaskowanie – koszt ok. 200-300 zł).

Aparat na zęby – koszty dodatkowe wizyt kontrolnych

Do wizyt kontrolnych niekiedy dochodzą koszty związane z wszelkimi uszkodzeniami aparatu. Na przykład w przypadku odklejenia się zamku, będziemy musieli zwykle dopłacić za jego doklejenie ok. 50 zł. W niektórych gabinetach zamki doklejane są bezpłatnie.

Ile ostatecznie kosztuje aparat na zęby z wizytami u ortodonty?

W przypadku dwóch łuków zakup i założenie aparatu na zęby wyniesie nas od 4 do nawet 16 tys. zł, w zależności od wybranych materiałów i technologii (coraz modniejsze są tzw. aparaty nakładkowe – ich koszt wynosi nawet 8 tys. zł za łuk!). Za pierwsze wizyty przygotowawcze musimy zapłacić w przypadku dwóch łuków od 350 do nawet 800 zł. Zakładając, że leczenie ortodontyczne będzie trwało 2 lata, a wizyty będą odbywać się co 30 dni, za konsultacje zapłacimy od 3,5 do nawet 7 tys. zł, w zależności od miasta i rodzaju aparatu. Do tego należy doliczyć koszt zdjęcia aparatu oraz założenia retainera – doliczamy zatem ok. 1000-1500 zł oraz koszty wizyt (już nie co 30 dni – zwykle co kwartał; wizyty te są też tańsze od standardowych wizyt podczas noszenia stałego aparatu). Musimy ponadto uwzględnić stałe koszty wykonywania profesjonalnego oczyszczania zębów (skaling i piaskowanie) średnio co 6 miesięcy (koszt plasuje się w granicach 200-300 zł).

Łącznie koszt aparatu na zęby oraz wizyt u ortodonty wyniesie nas raczej nie mniej, niż 8-10 tys. zł przez cały okres leczenia. Decydując się na rozwiązania z górnej półki, musimy się liczyć nawet z 2-3-krotnie wyższym kosztem.

Czy warto zdecydować się na droższy aparat na zęby?

Jeśli wybór polega na zdecydowaniu się na aparat ruchomy lub stały, odpowiedź jest prosta: skuteczność leczenia aparatem stałem jest o wiele wyższa i daje niemal gwarancję pięknego uśmiechu z prostymi, równo ułożonymi zębami (nawet w przypadkach diastemy czy innych trudnych wad zgryzu). Aparaty ruchome sprawdzają się głównie u małych dzieci – gdy jeszcze nie doszło do wymiany zębów mlecznych i gdy wada jest naprawdę nieznaczna. Jeżeli wada jest większa i mamy zęby stałe, raczej nie będziemy zadowoleni z noszenia aparatu ruchomego – będziemy żałować wydanych pieniędzy, które nie są tak małe (koszt aparatu ruchomego wynosi od 500 do 1000 zł, a należy jeszcze doliczyć koszt wizyt kontrolnych ok. 50-100 zł). W przypadku zdecydowania się na aparat stały, właściwie zyskujemy pewność, że będziemy zadowoleni z efektu i wydanych pieniędzy – co potwierdza wiele pozytywnych opinii o aparatach stałych, jakie możemy przeczytać na rozmaitych forach.

Aparat na zęby – porównanie kosztów leczenia

Poniżej przedstawiamy przykładowe całkowite koszty leczenia ortodontycznego, w zależności od wybranego rodzaju aparatu. Ceny odzwierciedlają średnie stawki w Warszawie – w mniejszym miastach będą one zapewne niższe.

1. Aparat na zęby klasyczny metalowy – cena leczenia 2-letniego:

 • konsultacja – 150 zł,
 • wyciski – 150 zł,
 • zdjęcia RTG – 150 zł,
 • plan leczenia – 300 zł,
 • aparat metalowy klasyczny (2 łuki) – 3600 zł,
 • koszty wizyt kontrolnych (na 2 łuki przez 24 miesiące: 24 x 300 zł) – 7200 zł,
 • koszt zdjęcia aparatu i założenie retainera (stałego lub jako nakładka na 2 łuki) – 1500 zł,
 • koszty higienizacji zębów (skaling i piaskowanie co 6 miesięcy (4 x 300 zł) = 1200 zł.

Szacunkowy, całkowity koszt leczenia ortodontycznego aparatem stałym metalowym (klasycznym) dwóch łuków, wynosi ok. 13 950 zł. W przypadku leczenia jednego łuku, koszt wyniesie ok. 8350 zł.

2. Aparat na zęby klasyczny kryształowy – cena leczenia 2-letniego:

 • konsultacja – 150 zł,
 • wyciski – 150 zł,
 • zdjęcia RTG – 150 zł,
 • plan leczenia – 300 zł,
 • aparat klasyczny kryształowy (2 łuki) – 5600 zł,
 • koszty wizyt kontrolnych (na 2 łuki przez 24 miesiące: 24 x 300 zł) – 7200 zł,
 • koszt zdjęcia aparatu i założenie retainera (stałego lub jako nakładka na 2 łuki) – 1500 zł,
 • koszty higienizacji zębów (skaling i piaskowanie co 6 miesięcy (4 x 300 zł) = 1200 zł.

Szacunkowy, całkowity koszt leczenia ortodontycznego aparatem stałym klasycznym kryształowym dwóch łuków, wynosi ok. 15 950 zł. W przypadku leczenia jednego łuku, koszt wyniesie ok. 9350 zł.

3. Aparat na zęby samoligaturujący metalowy – cena leczenia 1,5-rocznego:

 • konsultacja – 150 zł,
 • wyciski – 150 zł,
 • zdjęcia RTG – 150 zł,
 • plan leczenia – 300 zł,
 • aparat samoligaturujący metalowy (2 łuki) – 6000 zł,
 • koszty wizyt kontrolnych (na 2 łuki przez 18 miesięcy: 9 x 300 zł) – 2700 zł,
 • koszt zdjęcia aparatu i założenie retainera (stałego lub jako nakładka na 2 łuki) – 1500 zł,
 • koszty higienizacji zębów (skaling i piaskowanie co 6 miesięcy (4 x 300 zł) = 1200 zł.

Szacunkowy, całkowity koszt leczenia ortodontycznego aparatem stałym samoligaturującym metalowym dwóch łuków, wynosi ok. 11 850 zł. W przypadku leczenia jednego łuku, koszt wyniesie ok. 7300 zł.

4. Aparat na zęby samoligaturujący kryształowy estetyczny – cena leczenia 1,5-rocznego:

 • konsultacja – 150 zł,
 • wyciski – 150 zł,
 • zdjęcia RTG – 150 zł,
 • plan leczenia – 300 zł,
 • aparat kryształowy estetyczny samoligaturujący (2 łuki) – 8000 zł,
 • koszty wizyt kontrolnych (na 2 łuki przez 18 miesięcy: 9 x 300 zł) – 2700 zł,
 • koszt zdjęcia aparatu i założenie retainera (stałego lub jako nakładka na 2 łuki) – 1500 zł,
 • koszty higienizacji zębów (skaling i piaskowanie co 6 miesięcy (4 x 300 zł) = 1200 zł.

Szacunkowy, całkowity koszt leczenia ortodontycznego aparatem stałym samoligaturującym kryształowym estetycznym dwóch łuków, wynosi ok. 13 850 zł. W przypadku leczenia jednego łuku, koszt wyniesie ok. 8500 zł.