Botoks: działanie, cena, efekty, skutki uboczne

Botoks

Botoks to popularny zabieg służący m.in. do wygładzania zmarszczek. Może być także stosowany na włosy oraz w celach leczniczych. Jakie jeszcze są efekty botoksu i czy powoduje on skutki uboczne? Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest botoks?

Botoks (botox) to handlowa nazwa toksyny botulinowej typu A – inaczej jadu kiełbasianego. Substancja ta jest produkowana przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Jad kiełbasiany naturalnie występuje w zepsutych wędlinach, a gdy jest połknięty, stanowi silną truciznę. Wstrzykiwany natomiast w bardzo niewielkich ilościach w mięśnie, nie powoduje szkodliwego działania.

Działanie botoksu początkowo wykorzystywano nie w medycynie estetycznej, ale w neurologii i okulistyce. Botoks stosowano np. w usuwaniu wzmożonego napięcia mięśniowego u dzieci chorujących na porażenie mózgowe. Miał również zastosowanie w przypadku leczenia napięcia u osób po udarze mózgu. W okulistyce natomiast, botoks stosowany jest w leczeniu zeza. I to właśnie podczas testowania takiej terapii zauważono, że botoks wygładza zmarszczki wokół oczu, co stanowiło początek wykorzystywania tej substancji do poprawiania urody. Metodą wielu prób opracowano bezpieczne dawki oraz sposoby podawania preparatu w dermatologii estetycznej. Botoks jest w tej dziedzinie wykorzystywany od końca lat 80.

Jak działa botoks?

Botoks czasowo wygładza istniejące zmarszczki dynamiczne (potocznie „mimiczne”). Po wykonaniu zastrzyku w dane miejsce ze zmarszczką, botoks zaczyna blokować przewodzenie w nim impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za wywoływanie skurczy mięśni twarzy i tworzenie się kolejnych zmarszczek. Mięsień wówczas nie może wykazywać aktywności. Skóra w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej przestaje się kurczyć, a zmarszczki mimiczne nie pogłębiają się.

Co istotne, botoks działa wyłącznie punktowo w miejscu podania i nie oddziałuje na pozostałe mięśnie i części twarzy – te funkcjonują normalnie (nie ulegają unieruchomieniu). Wraz z kolejnymi miesiącami od zabiegu, działanie botoksu słabnie, co prowadzi do przywrócenia stanu pierwotnego u uruchomienia mięśni. Aby ponownie je unieruchomić, konieczne jest powtórzenie zabiegu. Efekty botoksu są zatem odwracalne i znikają po 3-7 miesiącach.

Botoks wstrzykiwany jest punktowo z użyciem precyzyjnej igły. Dochodzi wówczas do porażenia fragmentu mięśnia i ograniczenia jego ruchomości, co powoduje brak możliwości powstawania w tych miejscach zmarszczek.

Botoks: zastosowanie kosmetyczne

Jakie zastosowanie ma botoks? Najbardziej znane jest jego wykorzystanie w dziedzinie medycyny estetycznej, gdzie zabiegi z botoksem wykonuje lekarz. Ważne jest, aby nie korzystać z usługi botoksu, którą wykonuje niewykwalifikowana osoba, ponieważ toksyna botulinowa jest niebezpieczna, jeśli aplikuje się ją nieprawidłowo.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się toksynę botulinową typu A. To mocno oczyszczone białko, którego przeznaczeniem jest usuwanie różnego rodzaju zmarszczek. Wstrzykiwanie botoksu w skórę to obecnie najskuteczniejsza metoda profilaktyczna przeciwko tworzeniu się zmarszczek, a także wygładzająca istniejące. Efektem jest złagodzenie rysów twarzy i wyraźne odmłodzenie skóry o co najmniej kilka lat. Ale to nie wszystko. Poniżej przedstawiam możliwe zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej i zabiegach poprawiających urodę.

Botoks na wygładzenie zmarszczek

Co ważne, botoks w medycynie estetycznej podawany jest wyłącznie w celu wygładzenia zmarszczek i zapobiegania powstawania kolejnych. Panuje niestety błędne przekonanie, że botoks podaje się w usta czy policzki, aby je powiększyć lub wypełnić – nie jest to bowiem substancja, która działa w taki sposób. W celu powiększenia ust podaje się np. kwas hialuronowy. Ponadto botoks aplikuje się głównie profilaktycznie, aby uniknąć powstawania trwałych zagłębień w skórze. Najczęściej aplikuje się go w okolicach czoła, aby zapobiegać tworzeniu się zmarszczek mimicznych i tzw. lwiej zmarszczki. Dodatkowo można podawać botoks w kącikach oczu, aby zapobiegać tworzeniu się tzw. kurzych łapek. Podsumowując zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej, świetnie sprawdzi się on do likwidacji:

  • bruzdy na czole – tzw. lwiej zmarszczki,

  • kurzych łapek wokół oczu,

  • zmarszczek dolnej powieki oka,

  • zmarszczki nad górną wargą (zmarszczki palacza),

  • zmarszczek na szyi.

Ponadto botoks może podnieść opadające kąciki ust.

Botoks na włosy

Inne zastosowanie urodowe botoksu, to regeneracja włosów. Botoks włosów stanowi obecnie jedną z najlepszych alternatyw dla keratynowego prostowania. Jest nawet uznawany za lepszy od keratynowego prostowania, ponieważ nie zmienia stryktury włosów i jest całkowicie bezinwazyjny, a efekt odżywienia jest lepszy. Na czym polega botoks włosów? Zabieg wykonuje się, nakładając na włosy profesjonalny kosmetyk bogaty w takie substancje, jak naturalne oleje, kolagen, keratyna czy kwas hialuronowy. Substancje te wnikają w głąb włosów, dzięki zastosowaniu do zabiegu składników umożliwiających otwarcie łuski włosa, a później ich zamknięcie. Efektem jest maksymalne, długotrwałe odżywienie włosów, które zauważymy już po pierwszym zabiegu. Włosy stają się grubsze, gładsze, nie puszą się, są lśniące. Zabieg wyraźne poprawia kondycję włosów:

  • zwiększa ich odżywienie,

  • wzmacnia strukturę włosa,

  • powoduje delikatne uniesienie włosów przy nasadzie,

  • nadaje blasku,

  • chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi,

  • odbudowuje zniszczenia,

  • nawilża włosy.

Zastosowanie botoksu w leczeniu konwencjonalnym

Botoks może także być stosowany w leczeniu niektórych schorzeń. Toksyna botulinowa ma zastosowanie głównie w medycynie konwencjonalnej, gdzie leczy się z jej użyciem np. zeza, bruksizm, nadpotliwość czy migreny. Botoks rozluźnia mięśnie w przypadku porażenia mózgowego lub nadmiernego napięcia mięśniowego, a także niesie ulgę osobom cierpiącym na kręcz szyi lub przykurcz twarzy. Łagodzi ponadto różnego rodzaju tiki. Botoks sprawdza się również w terapii stóp końsko-szpotawych.

Zastosowanie botoksu w leczeniu zeza

Najbardziej sprawdzone zastosowanie ma toksyna botulinowa w leczeniu zeza. Zez to wada wzroku objawiająca się bowiem osłabieniem mięśni oko-ruchowych – efektem tego jest zmiana kąta patrzenia jednego oka, w porównaniu do drugiego oka. Toksynę botulinową stosuje się, aby zatrzymać na pewien okres wybrane mięśni wokół oka i tym sposobem nieco wyrównać położenie gałki ocznej. Dodatkowo botoks jest w stanie częściowo zniwelować podwójne widzenie oraz rozmazanie obrazu. Niestety, zabieg ten nie pozostaje bez skutków ubocznych – może wystąpić opadanie powieki, co jest bardzo częste. Po zaprzestaniu stosowania botoksu, skutek ten również zanika, gdy substancja przestaje działać, czyli po ok. 3-7 miesiącach.

Bruksizm

Inne schorzenie, które może być leczone botoksem, to bruksizm. Jest to choroba, która stanowi reakcję na stres – cierpi na nią aż 60% dorosłych oraz 30% dzieci. W wyniku nadmiernego stresu dochodzi do wzmożonej aktywności mięśni odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą. Mięśnie te stają się zbyt napięte i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować – mimo że budowa anatomiczna może być prawidłowa. Inną przyczyną bruksismu może być wada zgryzu lub źle dopasowana proteza zębowa (lub implanty). Botoks w tych sytuacjach wstrzykiwany jest w żwacze – co je częściowo osłabia i zmniejsza skutki schorzenia.

Leczenie nadpotliwości

Botoks wykorzystuje się również w leczeniu potliwości idiopatycznej, czyli takiej, która polega na zbyt mocnym uwrażliwieniu gruczołów potowych, co powoduje ich nadaktywność. Wówczas reakcja gruczołów potowych jest niewspółmierna do przyczyny. Toksyna botulinowa doprowadza natomiast do zahamowania przewodzenia impulsów nerwowych do nerwów współczulnych, które są pobudzajace – tym sposobem gruczoł potowy nie reaguje np. na zmiany temperatury czy nadmierny stres.

Zanim jednak zabieg leczenia nadpotliwości z użyciem botoksu zostanie wykonany, konieczny jest tzw. test Minora, który pozwala na odpowiednie dobranie dawki toksyny botulinowej i określenie miejsc, w których ma być wstrzyknięty botoks.

Jak przygotować się do botoksu?

Jeśli zdecydowałaś/eś się na zabieg botoksu, warto zapoznać się z tym, jak się do niego przygotować. Przed botoksem nie trzeba robić żadnych badań, ale konieczny jest szczegółowy wywiad z lekarzem, który powinien być przeprowadzony na pierwsze wizycie. Lekarz zapyta m.in. o choroby przewlekłe, karmienie piersią i ciążę. Sprawdzi również stan skóry i jeśli będzie na niej stan zapalny, być może nie zakwalifikuje Cię do zabiegu – i zaleci go dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego (np. trądziku).

Botoks nie jest ponadto podawany, jeżeli przyjmujemy leki przeciwbólowe oraz rozrzedzające krew (np. kwas acetylosalicylowy). Nie powinno się również przyjmować leków przeciwgorączkowych. Substancje zawarte w wymienionych lekach mogą sprzyjać tworzeniu się siniaków w miejscach wstrzyknięć toksyny botulinowej.

Na zabieg botoksu nie powinno się również przychodzić w trakcie miesiączki, ponieważ istnieje wówczas większe ryzyko krwawienia.

Jak wygląda zabieg?

Zanim zabieg botoksu zostanie wykonany, lekarz dokładnie oczyści skórę i usunie z niej zanieczyszczenia preparatem bezalkoholowym. Może także znieczulić skórę, ale jedyną możliwą formą jest zastosowanie lodu – ale nie ma też potrzeby, aby stosować bardziej radykalne znieczulenie, gdyż botoks nie powoduje dużego bólu – odczuwa się go raczej jak ukąszenie komara.

Jak wygląda zabieg? Lekarz wstrzykuje toksynę botulinową we wcześniej ustalone miejsca. Jeśli celem jest zapobieganie zmarszczkom na czole, preparat wstrzykuje się zwykle w ośmiu miejsach. W przypadku kurzych łapek wystarczą po trzy wstrzyknięcia po każdej stronie, a w celu likwidacji zmarszczek na dolnych powiekach – wykonuje się jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdej z powiek.

Po wykonaniu zabiegu, lekarz schładza twarz i aplikuje krem z witaminą K – ta ma uchronić twarz przed powstaniem siniaków. Przez ok. 3 godziny po zabiegu nie powinno się masować twarzy. Nie należy również się schylać ani kłaść – mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu w niższe partie twarzy.

Zabieg trwa kilkanaście minut. Pierwsze efekty widoczne są między 2. a 14. dniem, a po 2 tygodniach należy przyjść na kontrolę, aby lekarz sprawdził, czy preparat rozprowadził się równomiernie (jest wówczas czas na ewentualne poprawki).

Botoks – efekty

Botoks działa po upływie kilkudziesięciu godzin, natomiast pełne efekty widoczne są po 7-14 dniach. Po ostrzykiwaniu botoksem należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Po wskazanym czasie zauważalne jest minimalne osłabienie mięśni. Należy pamiętać, że na czas działania botoksu ma wpływ kilka czynników, takich jak:

  • styl życia,

  • wiek pacjenta,

  • sprawność metabolizmu,

  • częstotliwość skurczu mięśnia,

  • wielkość mięśnia,

  • siła mięśnia,

  • miejsce, w którym zastosowano botoks,

  • indywidualna szybkość procesów odpowiedzialnych za regenerację,

  • ilość zastosowanego preparatu,

  • odporność na neurotoksynę,

  • częstotliwość zabiegów.

Botoks – efekty przed i po (zdjęcia)

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć przed i po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej na skórze, wykonywanych w różnych gabinetach medycyny estetycznej.

Botoks - efekty (redukcja kurzych łapek)
Botoks - efekty (redukcja kurzych łapek)
Botoks - redukcja zmarszczek
Botoks - redukcja zmarszczek
Botoks u mężczyzny
Botoks u mężczyzny
Redukcja zmarszczek na czole botoksem
Redukcja zmarszczek na czole botoksem
Wygładzenie skóry twarzy po botoksie
Wygładzenie skóry twarzy po botoksie

A poniżej przykładowy efekt przed i po botoksie włosów.

Botoks włosów - efekty przed i po
Botoks włosów - efekty przed i po

Botoks: jak długo działa?

Ile utrzymują się efekty botoksu? Jak wspomniałam wyżej, redukcja zmarszczek przy pomocy botoksu nie jest trwała – aby zachować ten stan, należy powtarzać zabieg. Efekty botoksu utrzymują się zwykle 3-7 miesięcy, w zależności m.in. od wieku pacjenta, stylu życia czy miejsca wstrzyknięcia preparatu. Po upływie tego czasu połączenia pomiędzy nerwami a mięśniami zaczynają się odbudowywać, przez co ruchomość twarzy wraca do stanu sprzed zabiegu. Tym samym powracają widoczne wcześniej zmarszczki. Zaleca się zatem, aby po ustąpieniu działania botoksu powtórzyć zabieg, aby nadal cieszyć się gładką cerą. Nie powinno się natomiast powtarzać botoksu w odstępie krótszym niż 90 dni.

Jak przedłużyć efekty botoksu?

Aby dłużej cieszyć się efektami, jakie daje nam botoks, warto wdrożyć pewne zasady dbania o skórę:

  • Należy m.in. 4 godziny po zabiegu nie kłaść się i nie schylać (a najlepiej pozostać w pozycji siedzącej). Powodem takiego zalecenia się fakt, że toksyna botulinowa rozprowadza się w skórze i mięśniach – a chcemy, aby rozeszła się równomiernie, zatem konieczne jest zachowanie odpowiedniej pozycji.

  • Dodatkowo minimum 24 godziny po zabiegu nie można latać samolotem – zmiany ciśnienia mogą zaburzyć działanie botoksu.

  • Ponadto, aby przedłużyć efekty botoksu, nie powinno się wykonywać innych zabiegów przez 14 dni. Ostrzykiwanych miejsc nie powinno się także masować czy dotykać.

  • Bezwzględnie nie można poddawać się zabiegom wykorzystującym fale radiowe czy laser – wówczas toksyna botulinowa może w ogóle nie zadziałać. Botoks może być łączony tylko z wypełnianiem z użyciem kwasu hialuronowego oraz z mezoterapią igłową, przy czym nawet podczas tych zabiegów zaleca się omijać miejsce, gdzie wstrzyknięto toksynę botulinową.

  • Przez 24 godziny od zabiegu botoksu nie można uprawiać intensywnych trenigów oraz pływać – takie aktywności prowadzą do pocenia się ciała, co może wpłynąć niekorzystnie na działanie toksyny botulinowej. W kolejnych dniach również nie można się hartować, a wykonywać ewentualnie tylko lekkie ćwiczenia.

  • Nie powinno się korzystać z sauny i solarium – wysokie temperatury skracają bowiem efekty botoksu.

Ile kosztuje botoks?

Koszt zabiegu botoksu wynosi od 600 do nawet 2000 zł i jest uzależniony m.in. od okolicy poddawanej ostrzykiwaniu oraz od powierzchni. Wiele gabinetów oferuje ponadto pakiety – i wówczas cena jednostkowa za okolicę jest niższa. Przykładowy cennik botoksu:

  • 600 zł – jedna okolica,

  • 1000 zł – dwie okolice,

  • 1300 zł – trzy okolice,

  • 600 zł – niwelowanie dziąsłowego uśmiechu (tzw. gummy smile),

  • 2000 zł – leczenie bruksizmu,

  • 1500 zł – leczenie nadpotliwości.

Cennik może również obejmować typowo daną okolicę. Na przykład:

  • 400 zł – redukcja kurzych łapek,

  • 600 zł – redukcja zmarszczek poziomych na czole,

  • 500 zł – redukcja zmarszczek pionowych na czole (tzw. lwia zmarszczka),

  • 300 zł – redukcja zmarszczki nad górną wargą (zmarszczka palacza),

  • 400 zł – podnoszenie kącików ust,

  • 800 zł – redukcja zmarszczek na szyi.

Botoks może również dotyczyć włosów – w tym przypadku cena zależy od długości włosów i plasuje się między 150 a 250 zł.

Jakie są przeciwwskazania do botoksu?

Toksyna botulinowa nie może być podawana w przypadku przeciwwskazań neurologicznych, takich jak zespół Lamberta-Eatona, miastenia czy innych zaburzeń dotyczących przewodnictwa między nerwami i mięśniami.

Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na składnik którykolwiek składnik preparatu, a także terapia niektórymi lekami. Botoksu nie powinno się również wykonywać, jeśli w ciągu ostatnich 2 tygodni stosowaliśmy leczenie niektórymi lekami, głównie antybiotykami (przede wszystkim aminoglikozydowymi).

Pozostałe przeciwwskazania są podobne, jak dla innych zabiegów medycyny estetycznej, czyli:

  • infekcja miejscowa lub ogólnoustrojowa,

  • ciąża,

  • karmienie piersią,

  • choroba przewlekła w fazie zaostrzeniam,

  • choroba nowotworowa,

  • nieleczone nadciśnienie tętnicze,

  • nieleczona cukrzyca,

  • stosowanie leków antyagregacyjnych lub antykoagulacyjnych.

Niekiedy przeciwwskazaniem są także nierealistyczne oczekiwania odnośnie efektów botoksu – np. gdy pacjent jest powyżej 60. roku życia i ma utrwalone zmarszczki, których nie da się całkowicie usunąć. Lekarz najpierw oceni skórę i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zawsze botoks jest wskazany, jeśli posiadamy dużo wiotkiej skóry.

Botoks - efekty uboczne. Czy zdarzają się często?

Powikłania po botoksie występują, ale zwykle są krótkotrwałe i niegroźne. Można do nich zaliczyć:

  • siniaki,

  • zaczerwienienie skóry,

  • obrzęki w miejscach ostrzykiwanych,

  • ból głowy.

Zwykle efekty te utrzymują się tylko 24 godziny. W literaturze medycznej opisano jednak także przypadki, gdy wystąpiły poważne skutki uboczne botoksu, np. osłabienie mięśni twarzy, opadająca powieka czy zez.

Należy pamiętać, że im częściej wykonujemy botoks, tym większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych – ponieważ twarz tym bardziej traci swój naturalny wygląd i może zacząć przypominać maskę. które

Czym zastąpić botoks? 6 sposobów, które dają podobne efekty

Botoks nie zawsze jest wskazany – niekiedy okazuje się, że są skuteczniejsze sposoby na problemy ze zmarszczkami czy wiotką skórą. Ponadto botoks wykonany nieumiejętnie, może z czasem spowodować efekt maski. Można tego uniknąć, decydując się na inne odmładzające zabiegi, np.:

  • Laser frakcyjny (ablacyjny lub nieablacyjny) – zabieg z wykonaniem lasera frakcyjnego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie skóry, bez konieczności zastosowania skalpela. Wygładza zmarszczki, zmniejsza widoczność przebarwień i blizn. Laser frakcyjny emituje promieniowanie, dzięki któremu podgrzewana jest niejako woda w tkankach, pod wpływem czego skóra zostaje miejscowo przerwana w sposób kontrolowany. Takie mikrouszkodzenia pobudzają skórę do regeneracji – fibroblasty zaczynają bowiem produkować kolagen, a ten odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Zastosowanie lasera frakcyjnego pozwala zatem na uzyskanie „nowej”, młodszej skóry. Jest to także skuteczny sposób na usunięcie blizn (także po trądziku) oraz przebarwień.

  • Mezoterapia igłowa – to nieinwazyjny, skuteczny zabieg odmładzający skórę. Polega na wzmacnianiu cery od wewnątrz z zastosowaniem preparatu rewitalizującego, dobranego indywidualnie do pacjenta. Mezoterapia wykonywana jest z użyciem igły – nakłucia mają umożliwić wniknięcie preparatu w głębsze warstwy skóry. W preparatach wykorzystywanych do mezoterapii znajduje się zwykle kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy i witaminy. Ostatnio na popularności zyskała także mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Dzięki mezoterapii skóra zyskuje wiele substancji odżywczych, które stymulują ją do produkcji kolagenu. Skóra staje się ponadto bardziej nawilżona, wygładzona, odświeżona i elastyczna.

  • Ultradźwięki – to tzw. nieinwazyjny lifting twarzy, polegający na modelowaniu skóry oraz tkanki podskórnej z zastosowaniem ultradźwięków. Pod wpływem wysokiej temperatury, dochodzi w skórze do ścinania się białek podporowych, co skutkuje obkurczaniem i skracaniem włókien kolagenowych. Taki proces zmusza naturalnie skórę do odbudowy. Efekty są porównywalne do tradycyjnego liftingu. Skóra jest ujędrniona i ma o wiele lepsze napięcie. Zabieg świetnie sprawdza się w przypadku opadających powiek, policzków czy tzw. drugiego podbródka.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa – to zabieg podobny do lasera frakcyjnego. Wykorzystuje się w nim wysoką temperaturę, która ma spowodować kontrolowane mikrouszkodzenia głębszych warstw skóry, aby pobudzić ją do regeneracji i produkcji fibroblastów. Tym samym produkuje się kolagen i skóra staje się gęstsza.

  • Kosmetyczna akupunktura – to zabieg, który polega na nakłuwaniu mięśni twarzy, aby pobudzić krążenie i stymulować tkanki do wzmożonej produkcji kolagenu. Nakłucia powodują również mikrouszkodzenia, które zmuszają skórę do regeneracji – podobnie jak zabiegi z laserem. W efekcie cera wygląda na młodszą i jest bardziej jędrna.

  • Kremy a'la botoks – obecnie bardzo popularne są kremy, które mają działać podobnie do toksyny botulinowej. Niestety efekty nie są zbyt spektakularne, ponieważ składniki kremu nie są w stanie wniknąć do mięśnia i sparaliżować go jak zastrzyk. Ponadto w skład takich kremów wchodzą głównie heksapeptydy, które relaksują mięśnie, ale mają działanie powierzchniowe – z pewnością nie dorównują one działaniu toksyny botulinowej. Kremy tego typu mogą jednak przedłużyć efekty botoksu oraz wspomagają profilaktykę powstawania nowych zmarszczek. Nie zastąpią jednak w 100% botoksu.

FAQ – najczęstsze pytania

Jeśli chcesz wykonać botoks, warto zapoznać się z kilkoma często zadawanymi pytaniami. Odpowiedzi na nie pozwolą rozwiać wiele wątpliwości.

1. Czy botoks jest bolesny?

Dla większości osób botoks jest zabiegiem bezbolesnym, natomiast wstrzykiwanie preparatu igłą porównuje się z ugryzieniem komara. Odczucia zależą jednak od indywidualnej wrażliwości na ból. W niektórych przypadkach można zastosować znieczulenie miejscowe w kremie, które należy utrzymać pod okluzją 40-60 minut.

2. Jak długo trwa zabieg?

Wykonanie botoksu wiąże się z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu, podczas którego lekarz dokonuje oceny przeciwwskazań i ustala przebieg zabiegu. Po wywiadzie, jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany, przechodzi się do właściwego zabiegu z podaniem toksyny botulinowej oraz wykonaniem dokumentacji fotograficznej – całość trwa zwykle nie dłużej niż 30 minut (pomijając wywiad lekarski).

3. Czy po botoksie twarz jest opuchnięta?

Zaraz po zabiegu botoksu mogą być widoczne ślady po wkłuciach, ale nie tworzy się na twarzy żaden obrzęk czy zaczerwienienie. W przypadku kurzych łapek mogą jedynie wystąpić małe siniaki, co wynika z dużej ilości naczyń krwionośnych wokół oczu. Siniaki te znikają jednak po ok. 2 dniach.

4. Czy po botoksie twarz wygląda jak maska?

Po botoksie twarz może wyglądać jak maska, jeśli zabieg jest wykonany nieumiejętnie – przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji. Wówczas może dojść do całkowitego wyłączenia ostrzykiwanych mięśni twarzy, a nie tylko ich osłabienia. Efekt maski może też wystąpić w wyniku dużej ilości botoksu (często powtarzany zabieg).

5. Jak długo utrzymują się efekty botoksu?

Efekty botoksu utrzymują się od 3 do 7 miesięcy – tak zwykle jest w przypadku redukowania zmarszczek mimicznych twarzy. W przypadku leczenia nadpotliwości natomiast, efekty utrzymują się nawet 9-12 miesięcy. Efekty są jednak zależne w dużej mierze od predyspozycji pacjenta, trybu życia, mimiki twarzy. Mięśnie stopniowo odzyskują pełną ruchomość i zdolność do skurczu. Należy jednak wiedzieć, że powtarzanie botoksu powoduje, że tzw. pamięć mięśni ulega osłabieniu, co sprawia, że po okresie działania toksyny botulinowej zmarszczki nadal nie są tak wyraźne, co pozwala wydłużyć okres między kolejnymi zabiegami.

Bibliografia

  • A. Wojas-Pelc, A. Jaworek. Toksyna botulinowa – zastosowanie we współczesnej terapii dermatologicznej. „Przewodnik Lekarza nr 6”, s. 83-89, 2006.

  • red. A. Carruthers, J. Carruthers, M. Alam, red. serii J.S. Dover, Toksyna botulinowa. Dermatologia kosmetyczna, wydanie 4, Edra Urban & Partner, 2019.

  • G. Sattler, B. C. Kolster, Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej: dawkowanie, miejsca iniekcji, stosowanie, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2018.

  • M. Zbrojkiewicz, A. Lebiedowska, B. Błońska-Fajfrowska, Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.

  • A. Kozioł, N. Wertwińska, Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.