Kwas hialuronowy – charakterystyka
Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to substancja, która naturalnie znajduje się w ludzkim organizmie, m.in. w skórze, mazi stawowej (gdzie chroni przed urazami) oraz w naczyniach krwionośnych i oku (ciele szklistym oka). Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy międzykomórkowej, czyli przestrzeni, która wypełnia komórki skóry. Tam znajdują się również włókna kolagenowe i włókna elastynowe. Dzięki obecności kwasu hialuronowego, skóra jest sprężysta i jędrna – kwas ten jest w stanie wiązać wodę (szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody). Naturalnie w skórze kwas hialuronowy ma postać hialuronianiu sodu czyli soli sodowej. Z wiekiem jego ilość maleje (już po 25. roku życia), przez co skóra traci jędrność i staje się sucha oraz bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Między innymi z tego powodu pojawiają się pierwsze zmarszczki. Do ok. 80. roku życia kwas hialuronowy w skórze niemal w całości zanika. Można z tym jednak walczyć i opóźniać zanik kwasu hialuronowego, aplikując go zewnętrznie (w postaci kosmetyków) lub wewnętrznie (w postaci suplementów, zabiegów medycyny estetycznej).
Gdzie w organizmie znajduje się kwas hialuronowy?
W organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje nie tylko w skórze, ale także w:
-
mazi stawowej,
-
chrząstkach,
-
ścianach naczyń krwionośnych,
-
tkance łącznej,
-
ciele szklistym oka,
-
nerkach,
-
płynach ustrojowych.
Jak powstaje syntetyczny kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy już dawno został doceniony w medycynie – od ok. 40 lat. Z czasem jeszcze bardziej nabrał na znaczeniu. Początkowo pozyskiwano go z materiału biologicznego, którym były głównie kogucie grzebienie, gałki oczne bydlęce lub skóra rekina. Takie tkanki zostawały poddawane modyfikacjom, aby mogły być używane przez człowieka. Niestety, taki sposób pozyskiwania powodował wiele reakcji alergicznych, a ponadto był to proces żmudny i skomplikowany. Naukowcy zaczęli zatem szukać innego rozwiązania pozyskiwania kwasu hialuronowego i wymyślono sposób wytwarzania go syntetycznie. Współcześnie źródłem kwasu hialuronowego są głównie bakterie szczepu Streptococcus equi. Kwas ten pozyskuje się w procesie biofermentacji, która pozwala na uzyskanie oczyszczonego proszku. Substancja połączona z wodą tworzy przezroczysty żel.
Jakie funkcje w organizmie pełni kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Należą do nich:
-
utrzymywanie prawidłowego nawodnienia skóry,
-
hamowanie procesów starzenia się skóry,
-
stymulacja produkcji kolagenu i elastyny w skórze,
-
ochrona skóry przed urazami i drobnoustrojami,
-
wspieranie gojenia się ran i oparzeń,
-
udział w dostarczaniu składników odżywczych do chrząstek stawowych oraz tkanek,
-
element ścian naczyń krwionośnych i mazi stawowej,
-
udział w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów,
-
udział w leczeniu strun głosowych,
-
udział w leczeniu uszkodzeń błony bębenkowej,
-
tworzenie filmu łzowego przy objawach suchego oka,
-
zapewnienie odpowiedniej struktury ciałka szklistego w oku.
Kwas hialuronowy – właściwości
Kwas hialuronowy ma przede wszystkim właściwości higroskopijne. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie wiązać ok. 250 cząsteczek wody, co oznacza, że 1 g HA zatrzymuje aż 6 litrów wody! Ponadto w środowisku wodnym cząsteczki kwasu hialuronowego zwiększają swoją objętość nawet 1000-krotnie. Takie zjawisko można porównać do działania gąbki: kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze właściwej, co powoduje, że stał się on jednym z najcenniejszych składników, jeśli chodzi o działanie nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe w pielęgnacji twarzy i ciała. Kwas hialuronowy jest składnikiem kremów, maseczek, toników, żeli do mycia ciała, a w medycynie estetycznej stosowany jest w formie usieciowanej (staje się wypełniaczem i można z jego pomocą odbudować różne ubytki tkankowe i wygładzić zmarszczki czy wymodelować usta) lub formie nieusieciowanej (np. jako składnik koktajlu do mezoterapii).
W zależności od usieciowania, ma różną gęstość oraz różny stopień wiązania wody, dzięki czemu można uzyskać także różną trwałość w poszczególnych zabiegach. Kwas hialuronowy usieciowany wykorzystuje się głównie do przywracania objętości twarzy czy wypełniania bruzd – jest bowiem najbardziej odporny na enzym hialuronidazy, który rozwija HA. Z kolei kwas częściowo usieciowany stosuje się do delikatnego wypełnienia, a nieusieciowany jako środek nawilżający w przypadku skóry bardzo wiotkiej i suchej.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w zabiegach medycznych i kosmetologicznych. Zastosowanie kwasu hialuronowego pozwala na poprawienie komfortu życia w każdym przypadku. W zależności od przeznaczenia stosuje się go zewnętrznie (kremy, maści, sera) lub wewnętrznie (zastrzyki, tabletki, kapsułki). Oznacza to, że działanie kwasu hialuronowego jest wielowektorowe. Ponadto HA jest świetnie przyswajany przez organizm człowieka. Poniżej przedstawiam konkretne zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie.
Medycyna estetyczna
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest przede wszystkim w medycynie estetycznej. Traktuje się go jako doskonała alternatywa dla inwazyjnych operacji plastycznych, które mają na celu odmłodzenie wyglądu skóry. Stosuje się go m.in. do wypełniania zmarszczek, wypełniania policzków, ust, zmniejszania widoczności blizn. HA jest wstrzykiwany za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwa z reguły 30-45 minut i jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub z zastosowanie maści znieczulającej. Miejsce użycia kwasu hialuronowego wpływa na to, jakie efekty uzyskamy i tak kolejno:
-
kwas hialuronowy wstrzykiwany w twarz (czyli nos, oczy usta, czoło, policzki) ma na celu korygować niedoskonałości, takie jak asymetria ust czy nosa, wygładzać zmarszczki, zmniejszać widoczność bruzd i uwypuklać policzki,
-
kwas hialuronowy wstrzykiwany w dłonie ma na celu zniwelować niedoskonałości, aby nadać dłoniom młodszego wyglądu,
-
kwas hialuronowy wstrzykiwany w skórę głowy ma wzmocnić cebulki włosów i zapobiec wypadaniu,
-
kwas hialuronowy wstrzykiwany w ciało (uda, pośladki) ma na celu pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, zmniejszyć rozstępy, poprawić jędrność skóry, wymodelować sylwetkę.
Ortopedia
Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w ortopedii we wspomaganiu leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Kuracja polega na stosowaniu wiskosuplementacji, czyli zabiegu dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w zastrzykach.
Otolaryngologia
Kwas hialuronowy jest również wykorzystywany w otolaryngologii, a konkretnie w:
-
leczeniu perforacji bębenkowej,
-
wspomaganiu regeneracji strun głosowych.
Ginekologia
Według dostępnych badań kwas hialuronowy istotnie wspomaga leczenie stanu zapalnego oraz wpływa na szybszą regenerację i gojenie się ran pooperacyjnych w szyjcie macicy, pochwie i sromie. Ponadto wspomaga leczenie ran powstałych w wyniku brachyterapii, która jest jedną z form leczenia w radioterapii.
Proktologia
Kwas hialuronowy ma zastosowanie m.in. w leczeniu chorób odbytu i odbytnicy, ze względu na doskonałe działanie nawilżające dla błony śluzowej oraz usprawniające procesy gojenia się. W proktologii kwas hialuronowy stosuje się głównie w formie czopków doodbytniczych.
Okulistyka
Ze względu na to, że kwas hialuronowy wiąże wodę, na jego bazie tworzone są np. płyny do soczewek kontaktowych, a także krople do oczu. Kwas hialuronowy będący w składzie takich produktów sprawia, że mają one działanie łagodzące podrażnienia oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia podrażnień – np. w wyniku noszenia soczewek. Sprawdzi się również w preparatach na zespół suchego oka. Ponadto produkty z kwasem hialuronowym dobrze wpływają na budowę filmu łzowego i są w stanie wiązać szkodliwe dla oka substancje, ułatwiając ich usuwanie.
Kwas hialuronowy ma także zastosowanie w chirurgii oczu, a konkretniej: w leczeniu zaćmy oraz w procedurze przeszczepu rogówki. To także składnik preparatów, które stosuje się podczas wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych. Z kwasu hialuronowego czerpie ponadto wiele korzyści laserowa chirurgia oka.
Kosmetologia
Kwas hialuronowy jest stosowany w kosmetykach w postaci hialuronianiu sodu oraz hialuronianu potasu. Substancje te wytwarzane są w sposób syntetyczny, metodami biotechnologicznymi. Tak pozyskany kwas hialuronowy ma niski stopień alergizowania i nie podrażnia skóry. Może ponadto być stosowany cały rok, ponieważ nie wykazuje działania fotouczulającego. W zależności od budowy i masy cząsteczkowej, kwas hialuronowy może lepiej lub gorzej wnikać do głębszych warstw naskórka oraz w różnym stopniu chronić skórę przed utratą wody i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Często jednak w kosmetykach stosuje się kombinacje cząsteczkowe i wykorzystuje się kwasy HA o różnej masie cząsteczkowej – aby kompleksowo zająć się problemami dotyczącymi pielęgnacji skóry. W kosmetykach kwas hialuronowy występuje zatem w trzech formach strukturalnych:
-
postać wielocząsteczkowa – tworzy cienką błonkę ochronną przed utratą wody i utrzymuje się na skórze,
-
postać średniocząsteczkowa – nawilża warstwę rogową skóry i daje natychmiastowy, ale z drugiej strony dość krótkotrwały efekt ujędrnienia oraz wygładzenia skóry,
-
postać krótkocząsteczkowa – ma zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry, przez co daje silny efekt nawilżenia, który dodatkowo jest długotrwały.
Kwas hialuronowy przede wszystkim świetnie wpływa na stan skóry, ponieważ znacznie poprawia jej nawilżenie. Zatrzymuje proces starzenia się skóry i jest w stanie zmniejszyć istniejące już zmarszczki, bez konieczności stosowania radykalnych zabiegów chirurgicznych. Skóra ponadto jest bardziej odporna na uszkodzenia, łatwiej się regeneruje, poprawia się jej ogólna kondycja. Można także zauważyć zmniejszenie cieni pod oczami oraz zwiększenie elastyczności cery.
Kwas hialuronowy ma także korzystny wpływ na włosy, poprawiając ich nawilżenie i strukturę, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia. Włosy odzyskują naturalny blask, zmniejsza się ich wypadanie. Dobre efekty obserwuje się także przy stosowaniu kwasu hialuronowego na paznokcie: płytka paznokcia jest mocniejsza i bardziej odporna na urazy, przez co paznokcie łamią się rzadziej.
Kwas hialuronowy na włosy, skórę i paznokcie – jak stosować?
Kwas hialuronowy to składnik wielu kosmetyków o działaniu ochronnym, nawilżającym, łagodzącym i przeciwstarzeniowym. Zwiększa ponadto nawilżenie skóry, przez co wpływa na lepszą wchłanialność innych składników zawartych w kosmetykach. Kwas hialuronowy można stosować na skórę nawet codziennie, co da efekt odpowiednio nawodnienia skóry, wygładzenia, poprawy kolorytu, spłycenia zmarszczek, zwiększenia elastyczności skóry, ukojenia. Stosowany na włosy zadziała podobnie, jak na skórę – pozwoli zatrzymać w nich wodę oraz składniki odżywcze, dzięki czemu włosy będą zregenerowane, bardziej elastyczne i gładkie, zyskają lepszą strukturę oraz warstwę ochronną, będą szybciej rosły. W przypadku paznokci, kwas hialuronowy stosowany regularnie, poprawi budowę płytki, przyspieszy jej wzrost oraz uchroni paznokcie przed urazami mechanicznymi.
Jak stosować kwas hialuronowy na skórę?
Kwas hialuronowy można aplikować w formie roztworu bezpośrednio na skórę. Należy zmieszać go z wybranym olejkiem kosmetycznym i nałożyć na wilgotną skórę zaraz po zastosowaniu toniku. Kwas hialuronowy można także zastosować w połączeniu z witaminą C – wówczas uzyskamy rozświetlające serum o działaniu antyoksydacyjnym. Kwas HA można także dodawać do ulubionych kremów, balsamów, żeli i toników do twarzy. W formie proszku natomiast nie można go stosować bezpośrednio na skórę – należy wymieszać go z wodą. Na którym etapie włączyć kwas hialuronowy w pielęgnacji? Jest to kosmetyk, który nie wyklucza stosowania dotychczasowych preparatów. Można go stosować na suchą i oczyszczona skórę, ale lepsze efekty uzyskamy, jeśli zaaplikujemy go na skórę zaraz po spryskaniu jej tonikiem, gdyż lekka wilgotność ułatwia rozprowadzanie się żelu hialuronowego oraz jego wchłaniania. Poniżej podajemy przykładowy schemat nakładania kwasu hialuronowego podczas codziennej pielęgnacji:
-
demakijaż,
-
tonizacja (lub użycie hydrolatu),
-
aplikacja kwasu hialuronowego w lekkim serum lub żelu,
-
aplikacja kremu.
Kwas hialuronowy pełni w pielęgnacji skóry rolę humektantu – zatrzymuje bowiem w niej wodę. Substancję tę należy zatem czymś „przykryć”, aby zatrzymać jego działanie wewnątrz skóry – nie powinno się zatem pozostawiać kwasu hialuronowego jako ostatniego kroku pielęgnacji. Zaraz po jego wchłonięciu należy nałożyć krem, olejek lub serum, które zawiera fazę olejową.
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej stosować kwas hialuronowy samodzielnie, czy mieszać z innym kosmetykiem. Są takie typy cery, gdzie aplikacja etapami powoduje delikatne rolowanie się na niektórych partiach skóry – wówczas warto wypróbować jednak zmieszanie kwasu hialuronowego z kosmetykiem (wystarczy na dłoń położyć porcję kremu lub olejku, dodając 1-2 krople kwasu hialuronowego). Można także sięgnąć po gotowe kosmetyki z kwasem hialuronowym. Na rynku dostępne są np. kremy na dzień i na noc z HA (na dzień mają za zadanie chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, a na noc zadziałać jako kompres dla suchej skóry), kremy pod oczy, serum (gdy potrzebujemy natychmiastowego nawilżenia), maseczki (wspomagają utrzymanie odpowiedniego nawodnienia w skórze – można je stosować 1-2 razy w tygodniu).
Pamiętaj jednak, że każda cera ma swoje preferencje i często trzeba dojść do ideału metodą prób i błędów. Obserwuj zatem reakcje skóry! Istotna jest natomiast wiadomość, że niezależnie od tego, jaki sposób nakładania kwasu hialuronowego zastosujemy, jego działanie na skórę będzie praktycznie tak samo skuteczne.
Jak stosować kwas hialuronowy na włosy?
Kwas hialuronowy ma dobroczynne działanie nie tylko na skórę, ale i włosy. Dlatego też często jest dodawany do kosmetyków, takich jak odżywki, sera, maski czy szampony do włosów. Jeśli chcesz włączyć kwas HA do pielęgnacji włosów, sięgaj zatem po preparaty, które już zawierają ten składnik. Na etykiecie szukaj zatem informacji o zawartości: hyaluronic acid lub sodium hyaluronate. Można także stworzyć kosmetyki DIY z dodatkiem kwasu hialuronowego:
-
Szampon z kwasem hialuronowym – dodaj kilka kropli czystego kwasu hialuronowego do porcji szamponu i wykonaj delikatny masaż skóry głowy, a następnie umyj włosy, tak jak to robisz standardowo. Następnie spłucz szampon z włosów i skóry głowy. Szampon z dodatkiem kwasu hialuronowego może być stosowany do codziennego mycia włosów.
-
Maska do włosów z kwasem hialuronowym – dodaj kilka kropli kwasu hialuronowego do ulubionej maski lub odżywki do włosów. Nałóż mieszankę na włosy – na całej ich długości. Możesz także wsmarować kilka kropli kwasu HA w skórę głowy, aby pobudzić wzrost włosów i zmniejszyć wypadanie. Pozostaw mieszankę kilka minut, a następnie spłucz ją wodą.
-
Olejowanie na kwas hialuronowy – jeśli olejowanie włosów jest Ci znane, kwas hialuronowy może wzbogacić taką pielęgnację. Sprawdzi się np. w formie podkładu pod olej, aby nawilżyć włosy. W tym celu przygotuj w miseczce niewielką ilość wody i dodaj do niej kilka kropli kwasu hialuronowego. Mieszankę nakładaj dłonią na całą długość włosów lub przelej do buteleczki z atomizerem i spryskuj włosy. Gdy będą już wilgotne, zacznij olejowanie, przy czym pamiętaj o doborze oleju zgodnego z Twoją porowatością włosów (włosy niskoporowate – oleje nasycone, np. kokosowy, włosy średnioporowate – oleje jedninienasycone, włosy wysokoporowate – oleje wielonienasycone, np. olej lniany).
-
Serum na rozdwojone końcówki – kwas hialuronowy może być także zastosowany jako serum na spuszone i rozdwojone końcówki – można go zaaplikować bezpośrednio na włosy, uprzednio rozprowadzając odrobinę żelu HA na dłoniach.
Jak stosować kwas hialuronowy na paznokcie?
Kwas hialuronowy najlepiej jest stosować w czystej postaci na paznokcie, wsmarowując regularnie żel z HA w płytkę. Jeśli zmagasz się z twardymi i suchymi skórkami, kwas hialuronowy również się sprawdzi – należy wmasowywać go w okolice wokół paznokcia, najlepiej 1-2 razy dziennie.
Kwas hialuronowy – dla kogo?
Kwa hialuronowy, mimo skutecznego działania, jest bardzo łagodny dla skóry. Może być stosowany nawet przy skórze wrażliwej czy skłonnej do podrażnień. Kosmetyki z kwasem hialuronowym przynoszą nawilżenie i ukojenie, a mogą być stosowane szczególnie przez osoby, które:
-
mają suchą skórę,
-
zauważają oznaki starzenia się skóry,
-
często wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych lub innych czynników zewnętrznych naruszających barierę ochronną,
-
są w okresie klimakterium i menopauzy – dochodzi wówczas do spadku wilgoci w skórze,
-
pracują wiele godzin przed komputerem – do pielęgnacji skóry wokół oczu,
-
są po długim locie samolotem.
Zabieg z kwasem hialuronowym
Zabieg kwasem hialuronowym to popularny sposób na wyraźne i natychmiastowe odmłodzenie skóry. Nie jest on skomplikowany, ale przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja medyczna.
Jak wygląda zabieg? W pierwszym etapie na skórę podawany jest preparat znieczulający miejscowo – zwykle ma on formę kremu. U osób z niskim progiem bólu można zastosować silniejsze znieczulenie (podobne do tego, które stosuje się m.in. w zabiegach stomatologicznych). Zabieg wypełniania kwasem hialuronowym polega na wstrzykiwaniu preparatu w głąb naskórka. Kwas ten ma bardzo plastyczną postać żelu, dzięki czemu świetnie uzupełnia różne zagłębienia i zmarszczki lub miejsca, którym brak objętości (np. policzki czy usta).
Kwas jest wstrzykiwany za pomocą igły lub mikrokaniuli (to tępo zakończona igła, która niejako ślizga się w tkance, co zapobiega powstawaniu siniaków i krwiaków po zabiegu; zmniejsza się również ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych) – co zależy zarówno od obszaru poddawanego zabiegowi, jak i konkretnych wskazań.
Jak podaje się kwas? Można wstrzykiwać go na różne sposoby, np. liniowo wzdłuż linii zmarszczki albo np. jako nici hialuronowe (te zwiększą napięcie skóry i dadzą efekt liftingu bez skalpela).
Jeśli chodzi o postać stosowanego kwasu, w medycynie estetycznej wykorzystuje się kwas usieciowany lub nieusieciowany. Kwas hialuronowy nieusieciowany zwiększa nawilżenie skóry i utrzymuje się w tkankach do około miesiąca. Jest aplikowany w skórę cienką igłą za pomocą punktowych nakłuć. Z kolei kwas hialuronowy usieciowany pełni rolę wypełniacza. Utrzymuje się w tkance dłużej, ale ostateczny czas działania zależy od indywidualnych cech pacjenta oraz lokalizacji podania. Im bardziej kwas jest usieciowany, tym efekty będą dłuższe. Zwykle utrzymują się od 6 do nawet 18 miesięcy.
Kwas hialuronowy można podać w każdy obszar ciała, ale z reguły stosuje się go do wypełniania policzków, ust oraz bruzd i zmarszczek nosowo-wargowych.
Efekty zabiegu z kwasem hialuronowym
Efektem zabiegu kwasem hialuronowym jest przede wszystkim poprawa procesu wiązania wody w tkankach, co z kolei przekłada się na poprawę objętości skóry w miejscach, w których podano kwas i gdzie skóra była zwiotczona. Ponadto można zauważyć efekty zwiększonego nawilżenia skóry oraz lepszego wymodelowania poszczególnych miejsc – szczególnie spektakularne efekty można uzyskać przy wypełnianiu ust lub policzków kwasem hialuronowym.
W przypadku zastosowania kwasu hialuronowego nieusieciowanego, podstawowym efektem jest zwiększenie poziomu nawilżenia skóry. Natomiast kwas hialuronowy usieciowany pozwala na modelowanie twarzy, ust, nosa, wypełnianie zmarszczek.
Czas trwania zabiegu
Z reguły zabieg wypełniania i modelowania kwasem hialuronowym trwa 30-45 minut, ale może się wydłużyć nawet do 90 minut – co zależy od tego, jaki obszar jest poddawany zabiegowi oraz jaki jest cel (np. czy wypełniamy zmarszczki, zmniejszamy widoczność blizn czy np. modelujemy nos).
Możliwe powikłania zabiegu z kwasem hialuronowym
Aby poddać się zabiegowi z użyciem kwasu hialuronowego, konieczne jest bycie w dobrym stanie zdrowia. Nie powinno się ponadto palić papierosów – nałóg ten może bowiem spowodować liczne powikłania po podaniu preparatu. Do możliwych powikłań zabiegu kwasem hialuronowym należą:
-
zaczerwienienia,
-
reakcje alergiczne w miejscu podania preparatu,
-
zmiana czucia w miejscu aplikacji kwasu,
-
obrzęki miejscowe,
-
wysypka,
-
powstawanie guzków,
-
lipodystrofia policzków (bardzo rzadko),
-
okluzja naczynia (również bardzo rzadko).
Niektóre z powikłań mogą wynikać z podania preparatu na nieodpowiednią głębokość.
Jak długo widoczne są efekty? Kiedy powtórzyć zabieg?
Kwas hialuronowy to substancja, która niestety dość szybko rozpada się, dlatego jeśli chcemy utrzymać trwałe efekty, powinniśmy powtarzać zabieg. Oczywiście trwałość efektów jest zależna od wielu czynników, takich jak wiek, kondycja skóry czy tryb życia (dieta, opalanie się, nałóg tytoniowy), ale szacuje się, że efekty mogą utrzymywać się od 6 do 18 miesięcy, dlatego też po takim czasie powinno się powtórzyć zabieg.
Postępowanie po zabiegu ostrzykiwania kwasem hialuronowym
Okres rekonwalescencji po zabiegu kwasem hialuronowym nie trwa długo – zwykle wystarczy szczególnie uważać przez pierwsze 2 tygodnie na działanie promieni słonecznych, ale poza tym można praktycznie od razu wrócić do normalnej aktywności. Nie powinno się zatem opalać. Po zabiegu nie można ponadto korzystać z sauny przez okres 2 tygodni. Pierwsze dni po zabiegu mogą ponadto być widoczne małe zasinienia, które powinny samoistnie ustąpić. Istotne jest, aby podczas rekonwalescencji pić dużo wody niegazowanej, a przez najbliższe 30 dni nie poddawać się żadnym innym zabiegom medycyny estetycznej w miejscu, gdzie był podany kwas HA.
Cena zabiegu
Cena wypełniania zmarszczek i zwiotczeń kwasem hialuronowym oraz zabiegów wolumetrii, jest uzależniona od kilku czynników, dlatego jej ostateczny koszt ustalany jest indywidualnie na wizycie, zanim zostanie umówiony zabieg. Na wysokość ceny wpływa np. miejscowość, renoma gabinetu i personelu, rodzaj leczonego problemu, oczekiwane efekty, obszar poddawany zabiegowi. Można jednak wskazać na orientacyjne ceny zabiegu kwasem hialuronowym:
-
powiększanie ust (wypełnianie i kształtowanie ust) – od 900 zł
-
poprawa konturu twarzy – od 1000 zł
-
wypełnianie zmarszczek wokół oczu – od 900 zł
-
wypełnianie lwiej zmarszczki (bruzda pionowa na czole) – od 800 zł
-
opadające kąciki ust – od 900 zł
-
wypełnianie fałdów nosowo-wargowych – od 900 zł
-
wypełnianie tzw. doliny łez (bruzdy nosowo-jarzmowe) – od 900 zł
-
wypełnianie zmarszczek palacza – od 1000 zł
Kwas hialuronowy w ciąży i czasie karmienia piersią
Kwas hialuronowy, jak wspomniałam, ma dość łagodne działanie, przez co jest z reguły dobrze tolerowany przez organizm. Podczas ciąży i karmienia piersią nie zaleca się, mimo to, jego stosowania w postaci suplementów diety czy zabiegów medycyny estetycznej. Nie ma bowiem aktualnie dostępnych opracowań, które wskazywałyby na pełne bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego w tym okresie – nie wiadomo, w jaki sposób działa na płód i na ile przenika do mleka matki. Nie powinno się zatem w okresie ciąży i karmienia piersią stosować preparatów tego typu. Dopuszczalne jest jedynie stosowanie kwasu hialuronowego zewnętrznie, w postaci składniku kosmetyków, ale tylko w niewielkich ilościach.
Czy kwas hialuronowy może być stosowany przez alergików?
Kwas hialuronowy ma budowę bardzo podobną do komórek ludzkiego organizmu, dlatego jest substancją raczej nie stwarzającą zagrożenia. Jednak każda substancja wprowadzona z zewnątrz do organizmu, może spowodować reakcje alergiczne, także kwas hialuronowy. Reakcja może pojawić się zaraz po podaniu preparatu lub po dłuższej kuracji. Są to jednak rzadkie przypadki. Mimo wszystko jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, należy zaprzestać stosowania preparatu.
Kwas hialuronowy – efekty uboczne
Kwas hialuronowy, mimo że najczęściej jest dobrze tolerowany, może spowodować niepożądane skutki uboczne – i zazwyczaj mają one miejsce, gdy kwas ten jest aplikowany bezpośrednio pod skórę w wyniku zabiegu medycyny estetycznej. Takim efektem ubocznym może być wówczas:
-
siniaki,
-
obrzęki,
-
zaczerwienienie i rumień,
-
wysypka,
-
świąd skóry,
-
bolesność w miejscu ukłucia.
Jeśli kwas hialuronowy jest suplementowany doustnie, może pojawić się:
-
alergia skórna,
-
biegunka,
-
wymioty.
Wówczas konieczne jest niezwłoczne odstawienie preparatu i skonsultowanie się z lekarzem.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Kwas hialuronowy nie powinien być stosowany przez niektóre osoby, ze względu na ryzyko powikłań i wystąpienia działań niepożądanych. Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego jest:
-
okres ciąży i karmienia piersią,
-
zaburzenia krzepnięcia krwi,
-
zaburzenia pracy tarczycy,
-
leczenie onkologiczne,
-
choroby nowotworowe,
-
choroby autoimmunologiczne,
-
stany zapalne skóry i infekcje (bakteryjne, grzybicze, wirusowe),
-
choroby wątroby,
-
epilepsja,
-
alergia na składniki preparatu.
Bibliografia
-
Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka: Kwas hialuronowy, Medycyna estetyczna w praktyce tom 1. Medical Education, Warszawa 2010.
-
Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna 2017, 329-334.
-
Bogdan Allemann I, Baumann L. Hyaluronic acid gel (Juvéderm) preparations in the treatment of facial wrinkles and folds. Clin Interv Aging. 2008;3:629–634.
-
J. Carruthers: Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii. Wrocław, 2011.
-
A. Galęba, B. Bajurna: Przedwczesne starzenie się skóry – proces, któremu można zapobiec. Pielęgn. Pol., 2009.
-
M. Jurzak, K. Włodarska: Kwas hialuronowy – glikozaminoglikan o wielokierunkowym działaniu. Dermatologia Estetyczna, 2008.
-
Żukowska K., Kwas hialuronowy natura, zastosowanie i rola w organizmie, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging 3, 2009, 33-36.
-
Joźwiak- Bębenista M., Nowak J.Z. Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie. Farmacja Polska. 2010:66(12):882-893.
-
Sundaram H, Cassuto D. Biophysical characteristics of hyaluronic acid soft-tissue fillers and their relevance to aesthetic applications. Plast Reconstr Surg. 2013;132(4 Suppl 2):5S–21S.