Czy w ciąży można stosować olej z wiesiołka?

wiesiołek

Olej z wiesiołka to naturalny specyfik, z dobrodziejstw którego korzysta coraz więcej osób. Są wśród nich również kobiety w ciąży. Czy można bezpiecznie stosować olej z wiesiołka w ciąży? Sprawdzamy to w poniższym artykule.

Moc oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka powstaje dzięki tłoczeniu nasion powszechnie występującego – głównie na łąkach i polach – wiesiołka dwuletniego. Ta niepozorna roślina pod postacią żółtych kwiatków, kwitnących od czerwca do września, posiada niezwykłe właściwości. W ostatnich latach olej z jej nasion staje się coraz bardziej popularny.

Jego wartość zwiększa jeszcze fakt, że można go stosować zarówno zewnętrznie na skórę jak i doustnie. Jest więc naturalnym uzupełnieniem pielęgnacji oraz smacznym dodatkiem w kuchni. Ma piękny złoty kolor i łagodny orzechowy smak.

Aby móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstw w swojej diecie należy pamiętać o używaniu go jedynie na zimno. W wysokiej temperaturze traci on bowiem swoje dobroczynne właściwości.

Niewątpliwą zaletą oleju z wiesiołka jest jego bogaty skład. Jest on przede wszystkim źródłem – tak poszukiwanych w składnikach diety – nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy więc w nim:

  • kwas linolowy (LA);

  • kwas gammalinolowy (GLA);

  • kwasy omega-3, omega-6 i omega-9.

Ponadto olej z wiesiołka jest źródłem:

  • wapnia;

  • magnezu;

  • cynku;

  • selenu;

  • witaminy E.

Trzeba pamiętać, że aby olej z wiesiołka posiadał wszystkie swoje cenne właściwości, należy kupować go ze sprawdzonych źródeł. Powinien być świeży, tłoczony na zimno, a ponadto nierafinowany i niefiltrowany. Wskazane również, aby był chroniony przez butelkę z ciemnego szkła przed światłem słonecznym oraz przechowywany w lodówce.

Olej z wiesiołka w ciąży – czy można stosować?

Ciąża jest wyjątkowym czasem pod wieloma względami. Jednym z nich jest szczególna ostrożność podczas przyjmowania leków i suplementów diety. Należy spożywać je wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Tak samo wygląda to w przypadku przyjmowania środków naturalnych, które wywierają konkretne działanie na organizm.

Do tego typu produktów zaliczyć można wspomniany olej z wiesiołka. Niewątpliwe zalety jego stosowania zarówno zewnętrznego jak i doustnego skłaniają do zastanowienia, czy można bez obaw stosować olej z wiesiołka w ciąży. Bogactwo jego składników i szerokie zastosowanie może zachęcać do bezrefleksyjnego przyjmowania go podczas tego wyjątkowego stanu.

Czy to jednak dobry pomysł? Czy składnik ten przyniesie korzyści w tym czasie? Czy olej z wiesiołka w ciąży nie wpłynie negatywnie na jej przebieg? Czy nie zagrozi przyszłej mamie i jej rozwijającemu się dziecku? Jakie korzyści może przynieść obojgu? Jak może wspomóc organizm przyszłej mamy? Jak pomoże rozwijającemu się maleństwu? Sprawdźmy.

Przyjmowanie oleju z wiesiołka przed zajściem w ciążę

Wiele kobiet suplementuje olej z wiesiołka na długo przed zajściem w ciążę. Korzysta z jego dobrodziejstw podczas pielęgnacji skóry i włosów. Wzbogaca nim również swoją dietę i stosuje jako dodatek do wielu dań.

Część kobiet stosuje olej z wiesiołka w celu zwiększenia swojej szansy na zajście w ciążę. Uważany jest on powszechnie za jeden ze środków wspomagających płodność.

Dzięki cennym składnikom olej z wiesiołka reguluje gospodarkę hormonalną, a tym samym wspomaga prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety. W związku z tym wzrasta u niej prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Olej z wiesiołka zwiększa ilość śluzu płodnego w drogach rodnych kobiety oraz poprawia jego jakość. To z kolei ułatwia zapłodnienie.

Olej z wiesiołka w ciąży – czy wskazany w każdym przypadku?

Olej z wiesiołka w ciąży może poprawić odporność przyszłej mamy. Może również wspomóc rozwój maleństwa w jej brzuchu, zwłaszcza zaś jego kształtującego się mózgu. Wszystko to zasługa zawartych w oleju nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Opisywany naturalny specyfik może więc być w wielu przypadkach stosowany przez cały czas trwania ciąży. Jednak przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować ją z lekarzem. To on będzie w stanie właściwie ocenić, czy olej z wiesiołka w ciąży nie będzie w konkretnym przypadku przeciwwskazany.

Szczególną ostrożność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży oraz w sytuacji, kiedy jest ona zagrożona.

Olej z wiesiołka w ciąży – sprzymierzeniec porodu

Olej z wiesiołka jest zalecany głównie przed zbliżającym się terminem porodu lub szczególnie w przypadku, kiedy ten już minął, a dziecko nie spieszy się z przyjściem na świat.

Opisywany produkt może:

  • zmiękczyć szyjkę macicy;

  • wspomóc pojawienie się regularnych skurczy macicy;

  • ułatwić poród, jeśli będzie wcześniej używany do masażu krocza.

Skuteczność oleju z wiesiołka w wywoływaniu porodu nie została jednoznacznie potwierdzona. Jednak składniki w nim obecne i ich znane właściwości skłaniają ku temu, aby wypróbować olej z wiesiołka w ciąży donoszonej jako jeden z naturalnych sposobów przyspieszających rozpoczęcie się porodu.

Bibliografia