Olej z wiesiołka – czy można podawać dzieciom? Zastosowanie doustne i na skórę

olej z wiesiołka

Wiesiołek dwuletni jest rośliną bardzo często występującą na łąkach i polach. W ostatnich latach popularność zyskuje olej tłoczony z jej nasion. Posiada on szereg właściwości, dzięki którym można włączyć go zarówno do naszej diety jak i pielęgnacji skóry. Poniżej sprawdzimy, czy olej z wiesiołka dla dziecka również będzie niósł korzyści.

Co skrywa w sobie olej z wiesiołka? Właściwości

Podczas letnich spacerów wśród łąk i pól często mijamy niepozorne żółte kwiatki. Czasami możemy dostrzec je również w ogródku sąsiadki. Nie poświęcamy im raczej specjalnej uwagi. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z faktu, że nasiona tej rośliny kryją w sobie wielką moc.

Rośliną tą jest wiesiołek dwuletni. Posiada on właściwości, których często szukamy w drogich i zagranicznych produktach zdrowotnych. Znajdziemy w nim więc bogactwo kwasów omega, witamin i składników mineralnych.

Zaletami tymi charakteryzuje się olej tłoczony na zimno z nasion wiesiołka. Docenią go zarówno osoby dbające o zdrową dietę jak i te, które w daniach cenią przede wszystkim smak. Olej ten jest bowiem zarówno zdrowy jak i smaczny. Ma złoty kolor i łagodny, lekko orzechowy posmak.

Walory dietetyczne nie są jedyną zaletą tego produktu. Może on być również z powodzeniem stosowany jako kosmetyk do pielęgnacji skóry.

Olej z wiesiołka dla dziecka i bogactwo składników

Bogactwo składników oleju z wiesiołka uzasadnia jego coraz większą popularność. Z dobrodziejstw tego naturalnego specyfiku śmiało korzystać mogą zarówno dorośli jak i dzieci.

Olej z wiesiołka dla dziecka będzie świetnym wyborem, ponieważ jest on źródłem:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych; posiada dużą ilość kwasu linolowego (LA); kwasu gammalinolowego (GLA), który jest produkowany przez ludzki organizm w minimalnych ilościach i warto go dostarczać wraz z dietą, ponieważ wspomaga pracę układu nerwowego i hormonalnego; kwasu omega-6, omega-3 i omega-9;

  • innych kwasów tłuszczowych;

  • witaminy E;

  • magnezu;

  • wapnia;

  • selenu;

  • cynku.

Olej z wiesiołka dla dziecka – zastosowanie doustne i na skórę

pielęgnacja skóry dziecka
Olej z wiesiołka - zastosowanie na skórę i w diecie

Olej z wiesiołka dla dziecka i dieta

Olej z wiesiołka charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym. W związku z tym często może pomóc zadbać o zdrowie naszego malucha. Olej z wiesiołka przede wszystkim:

  • wzmacnia odporność;

  • wspomaga podczas chorób górnych dróg oddechowych oraz w przeziębieniach;

  • zmniejsza stan zapalny, łagodzi chrypkę i kaszel;

  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu;

  • pomaga w leczeniu astmy;

  • wspomaga rozwój i pracę mózgu.

Olej ten można włączyć do diety malucha już od początku jej rozszerzania. Wcześniej warto jednak skonsultować tę decyzję z pediatrą. Podpowie on sposób dawkowania i zweryfikuje ewentualnie przeciwwskazania (zwłaszcza, jeśli dziecko jest alergikiem lub ma predyspozycje do wystąpienia alergii np. ze względu na alergie występujące u rodziców). Zazwyczaj podawanie u dzieci rozpoczyna się od pół do jednej łyżeczki dziennie.

Olej z wiesiołka dla dziecka może śmiało zastąpić w jego jadłospisie inne oleje. Należy jednak pamiętać, że traci on swoje cenne właściwości w połączeniu z wysoką temperaturą. Olej ten nie nadaje się zatem do obróbki cieplnej takiej jak smażenie czy gotowanie. Można go jednak dodawać do sałatek czy kanapek. Bez problemu można go również zmieszać z zupą czy inną potrawą podawaną na ciepło – wystarczy, że będzie ona trochę przestudzona.

Pielęgnacja skóry a olej z wiesiołka dla dziecka

Olej z wiesiołka nadaje się również do pielęgnacji delikatnej i wymagającej skóry malucha. Warto więc wybierać dla swojej pociechy produkty, które zawierają go w swoim składzie. Znaleźć go można w płynach i żelach do kąpieli, szamponach oraz w kremach i balsamach przeznaczonych dla najmłodszych.

Olej z wiesiołka łagodzi także objawy i wspomaga leczenie chorób skóry. Jest szczególnie polecany dzieciom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

Schorzenie to staje się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne tak wśród dzieci jak i dorosłych. Jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, dla którego charakterystyczny jest silny świąd jak również okresy nasilenia i osłabienia objawów. Liczne badania potwierdzają skuteczność oleju z wiesiołka w leczeniu tej przypadłości.

W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry wskazane jest nie tylko włączenie oleju z wiesiołka do diety, ale również używanie go do bezpośredniej pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry.

Olej z wiesiołka dzięki swoim właściwościom poprawia nawilżenie i elastyczność skóry oraz jej zdolność do regeneracji. Jest więc też pomocny w walce z suchością skóry, swędzeniem oraz drobnymi ranami.

Jak wybrać najlepszy olej z wiesiołka dla dziecka?

Olej z wiesiołka może korzystnie wpłynąć na zdrowie naszego dziecka. Produkt ten musi jednak spełniać pewne wymagania. Powinien zatem być:

  • świeży i mieć krótką datę ważności, ponieważ z czasem traci swoje właściwości;

  • tłoczony na zimno;

  • niefiltrowany;

  • nierafinowany;

  • umieszczony w ciemnej butelce, która chroni go przed światłem słonecznym;

  • przechowywany w lodówce.

Bibliografia

  • B. Y. Chung, J. H. Kim, S. I. Cho, I. S. Ahn, H. O. Kim, Ch. W. Park, Ch. H. Lee; Dose-Dependent Effects of Evening Primrose Oil in Children and Adolescents with Atopic Dermatitis; Ann Dermatol. 2013 Aug; 25(3): 285–291; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3756191/

  • H. S. Kwon, J. H. Lee, G. M. Kim, E. H. Choi, J. M. Bae; Topical evening primrose oil as a possible therapeutic alternative in children with molluscum contagiosum; Clin Exp Dermatol. 2017 Dec;42(8):923-925; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28940438/