Olej z wiesiołka – jak stosować? Właściwości, przeciwwskazania, działanie

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka zawiera wiele cennych składników, dzięki którym ma szerokie zastosowanie w kosmetyce (m.in. jako serum na twarz), leczeniu chorób skóry i innych dolegliwości. Na co dokładnie pomaga olej z wiesiołka i jak go stosować? Poznajcie właściwości, przeciwwskazania, możliwe działanie.

Wiesiołek – charakterystyka rośliny

Wiesiołek to roślina naturalnie występują w Ameryce – od dawna była spożywana przez Indian. Obecnie rośnie również w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju występuje kilkadziesiąt gatunków wiesiołka, a najpopularniejszy z nich to wiesiołek dwuletni nazywany także nocną święcą. Charakterystyczną cechą tego gatunku wiesiołka jest rozpoczynające się kwitnienie wieczorem i trwające całą noc, po czym następnego dnia żółte kwiaty opadają.

W Polsce wiesiołek rośnie powszechnie jako roślina dwuletnia i zwykle występuje na terenach przydrożnych. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.

Z nasion wiesiołka jest tłoczony olej – to on jest najcenniejszym produktem pozyskiwanym z wiesiołka, gdyż ma cenne właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Olej z wiesiołka ma żółty kolor i bardzo łagodny zapach. Jadalne są także inne części wiesiołka, np. kwiaty czy korzeń.

Olej z wiesiołka – charakterystyka i skład

Olej z wiesiołka to powszechna postać suplementacji wiesiołka – stosuje się go zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i zdrowotnych, w tym w celu profilaktycznej ochrony organizmu – a to za sprawą unikalnego składu oleju, który zawiera m.in.:

  • witaminę E,

  • aminokwasy,

  • fitosterole,

  • antyoksydanty,

  • cynk,

  • selen,

  • magnez,

  • kwas gamma linolenowy (należący do kwasów omega-6),

  • inne niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe (w większości linolowy oraz oleinowy),

  • nasycone kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy oraz palmitynowy.

Szczególnie doceniana jest ok. 10% zawartość kwasu gamma linolenowego – bierze on udział w metabolizmie lipidów, które to prowadzą m.in. do powstawania hormonów tkankowych oraz regulowania wielu procesów w organizmie. Kwas linolowy został odkryty w 1919 roku, natomiast dopiero w latach 80. XX wieku odkryto, że znajduje się on w nasionach wiesiołka, ogórecznika lekarskiego oraz w naturalnym mleku kobiecym. Inaczej kwas gamma linolenowy jest nazywany kwasem GLA. Kwas ten w dużej mierze odpowiada za właściwości prozdrowotne wiesiołka. Coraz więcej badań wskazuje, że kwas GLA oraz kwas linolowy (również zawarty w oleju z wiesiołka) są substancjami, które istotnie wspomagają gospodarkę hormonalną oraz pracę układu nerwowego.

Na co pomaga olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka jest stale badany pod kątem zastosowania w lecznictwie. Trwają m.in. badania nad działaniem tego oleju w leczeniu alkoholizmu, chorób serca, otyłości, schizofrenii, trądziku, stwardnienia rozsianego (SMA), nadaktywności u dzieci, jak i łagodzenia objawów menopauzy. Olej z wiesiołka jest traktowany także jako naturalny środek przeciwbólowy, gdyż zawiera fenyloalaninę.

Olej z wiesiołka w wielu aspektach jest podobny do oleju słonecznikowego, jeśli chodzi o działanie prozdrowotne. Oba oleje tłoczy się na zimno i wykazują dobroczynne działanie na skórę, układ nerwowy, bóle głowy czy bezpłodność. Podobnie jak olej słonecznikowy, olej z wiesiołka może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i aplikowany na skórę. Różnica między tymi olejami polega głównie na tym, że oleju z wiesiołka nie powinno się spożywać na ciepło (olej słonecznikowy nie powoduje negatywnych skutków po podgrzaniu do 100 stopni). Olej z wiesiołka ponadto, jako jeden z nielicznych, zawiera stosunkowo wysokie stężenie kwasu linolowego oraz kwasu GLA.

Właściwości prozdrowotne oleju z wiesiołka

Wiesiołek to roślina o cennych właściwościach dla zdrowia, podobnie jak i olej z niego pozyskiwany. To źródło nienasyconych, zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezwykle ważne dla organizmu. W oleju znajdują się także minerały, witaminy, aminokwasy i enzymy, które również pełnią istotne role w wielu procesach toczących się w organizmie człowieka. Jakie dokładnie działanie dla zdrowia i właściwości ma olej z wiesiołka? Wyjaśniam poniżej:

  • wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej z wiesiołka może wspomagać pracę układu immunologicznego, zwiększając m.in. ochronę przed infekcjami płuc, oskrzeli i gardła, a także astmą, chorobami oczu czy alergiami,

  • wiele badań wskazuje na skuteczność oleju z wiesiołka w leczeniu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, trądzik,

  • składniki oleju z wiesiołka wspomagają metabolizm i zapobiegają odkładaniu się tłuszczów w organizmie – zatem pośrednio wspomagają także proces redukcji nadwagi i otyłości,

  • olej z wiesiołka wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,

  • niektóre badania wskazują na działanie wspomagające leczenie onkologiczne przez olej z wiesiołka, gdyż może on wzmacniać komórki organizmu (dzięki obecności kwasu GLA – ten ma właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych),

  • olej z wiesiołka może wspomagać układ krążenia, obniżając ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe,

  • istnieją doniesienia na temat działania wspomagającego płodność,

  • olej z wiesiołka poprawia funkcje mózgu, także w chorobach degeneracyjnych (np. demencja) – głównie za sprawą zawartości kwasu DHA, który poprawia pamięć, koncentrację oraz wpływa na dobry nastrój,

  • łagodzi objawy charakterystyczne dla klimakterium i menopauzy,

  • łagodzi bóle stawów i bóle reumatyczne – nienasycone kwasy tłuszczowe ponadto przeciwdziałają zapaleniu stawów,

  • przyspiesza gojenie się ran,

  • łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS),

  • wspomaga leczenie dysplazji piersi.

Przyjrzyjmy się dokładniej działaniu prozdrowotnemu oleju z wiesiołka – w jaki sposób wpływa korzystnie na organizm w poszczególnych chorobach i dolegliwościach? Jaki jest mechanizm dobroczynnego działania?

1. Reumatoidalne zapalenie stawów – łagodzenie objawów

Olej z wiesiołka łagodzi bóle stawów i zmniejsza obrzęki – a takie objawy towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Na takie działanie wskazują badania, które prowadzono przez pół roku na pacjentach z RZS. Okazało się, że suplementacja wiesiołkiem doprowadziła do wyraźnego zmniejszenia nasilenia dolegliwości związanych z chorobą (m.in. zmniejszeniu uległa opuchlizna i ból stawów).

2. Zmniejszanie poziomu cholesterolu LDL

Olej z wiesiołka zawiera duże stężenie kwasu linolenowego i innych kwasów z grupy omega – a te zapobiegają m.in. utlenianiu się cholesterolu oraz odkładaniu tłuszczu w ściankach naczyń krwionośnych. Tym samym kwasy te istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dodatkowo kwasy omega regulują także poziom cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol), który odpowiada m.in. za usuwanie z żył oraz tętnic komórek tłuszczowych.

3. Usprawnianie krążenia

Obecność kwasu gamma-linolenowego (kwas GLA) sprawia, że olej z wiesiołka działa ochronne na układ krążenia, gdyż kwas ten ma zdolność obniżania ciśnienia krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju m.in. choroby wieńcowej czy zawału serca. Usprawnia także krążenie krwi i działa antyagregacyjnie na płytki krwi.

4. Wspomaganie odchudzania

Olej z wiesiołka, za sprawą kwasu GLA, może usprawnić procesy odchudzania i redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, gdyż kwas ten stymuluje brunatną tkankę tłuszczową. Wpływa także na przyspieszenie metabolizmu.

5. Przyspieszanie gojenia się ran i leczenia owrzodzeń

Olej z wiesiołka znajduje także zastosowanie we wspomaganiu gojenia się ran czy owrzodzeń o różnych podłożu, na co wskazują badania, które prowadzono przez 6 tygodni u osób z takimi problemami – uczestnicy mieli za zadanie przez ten czas stosować maść z olejem z wiesiołka. Okazało się, że zmiany ulegały istotnemu zmniejszeniu lub nawet całkowitemu wygojeniu. Maść sprawiła także, że złagodził się stan zapalny w zmienionych miejscach.

6. Odwracanie uszkodzeń nerwowych

Olej z wiesiołka może wspomagać odwracanie dokonanych już uszkodzeń nerwowych, czyli neuropatii, a także zapobiegać ich powstawaniu. Neuropatia jest wskazywana przez naukowców jako problem związany m.in. z rozwojem cukrzycy. Działanie odwracające uszkodzenia nerwowe udowodniono w jednym z badań, podczas którego przez 12 miesięcy podawano uczestnikom olej z wiesiołka. Okazało się, że objawy, takie jak mrowienie czy utrata czucia wynikająca z neuropatii cukrzycowej, uległy istotnemu zmniejszeniu lub nawet ustąpieniu.

7. Leczenie przewlekłych chorób skóry

Egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca – to przewlekłe choroby skóry powiązane m.in. z problemami organizmu wynikającymi z przekształcanych tłuszczów. Niektóre badania wskazują, że choroby te mogą być zwalczane dzięki GLA, który znajduje się w oleju z wiesiołka. Suplementacja tego kwasu, jak pokazują doświadczenia, może istotnie złagodzić objawy choroby. Wykazano np., że olej z wiesiołka łagodzi swędzenie, łuszczenie czy wysięki skóry, które pojawiają się w przebiegu wymienionych chorób. Sprawia także, że skóra staje się mniej podatna na podrażnienia, bardziej elastyczna i miękka. Oczywiście sam kwas GLA nie jest w stanie wyleczyć egzemy czy łuszczycy, natomiast w skojarzeniu z terapią farmakologiczną i odpowiednią pielęgnacją, może dać naprawdę dobre efekty. Być może pozwoli to na uniknięcie stosowania środków zawierających sterydy i powodujących wiele skutków ubocznych. Warto stosować zatem kwas GLA w postaci oleju z wiesiołka zarówno wewnętrznie, jak i na skórę.

8. Leczenie trądziku

Trądzik pospolity oraz trądzik różowaty to bardzo powszechne problemy skórne. Olej z wiesiołka również w tym przypadku może przynieść dobre efekty, gdyż jest w stanie działać na głębokich warstwach skóry, rozpuszczając łój i ograniczając tym samym blokowanie porów. Dodatkowo olej ten wyraźnie łagodzi stany zapalne i zawiera kompleks składników odżywiających komórki skóry. Olej ten ponadto stymuluje produkcję prostaglandyny, która to pobudza naczynia krwionośne do kurczenia się (rozszerzone naczynia krwionośne to duży problem w przebiegu trądziku różowatego).

9. Zapobieganie i leczenie Alzheimera

Choroba Alzheimera jest powiązana z zaburzeniami w pracy układu nerwowego. Olej z wiesiołka zawiera natomiast substancje, które pobudzają sygnały nerwowe – głównie za sprawą kwasów omega. Dodatkowo olej ten wpływa na poprawę całego układu nerwowego: wspiera uszkodzone komórki nerwowe, stymuluje pracę mózgu, przyspiesza procesy regeneracji, usprawnia procesy pamięciowe.

10. Wspomaganie pracy mózgu

Olej z wiesiołka, głównie za sprawą kwasu DHA, istotnie wpływa na poprawę funkcjonowania mózgu człowieka. Poprawia m.in. procesy myślenia, pamięciowe oraz koncentrację. Wpływa także na dobry nastrój. Spożywanie oleju z wiesiołka może zatem zapobiec wielu chorobom, m.in. depresji, schizofrenii, sklerodermii czy demencji.

11. Wspomaganie leczenia onkologicznego

Olej z wiesiołka może wspomagać terapię nowotworową. Dotychczasowe badania wskazują, że olej ten może być szczególnie cenny w walce z rakiem piersi. Sugeruje się, że zawarte w nim składniki mogą pomóc zapobiec zachorowaniu oraz wspomóc leczenie, gdy już doszło do rozwoju raka. Kwas GLA zwalcza bowiem komórki nowotworowe i hamuje ich rozwój.

12. Leczenie niepłodności

Kwas gamma-linolenowy zawarty w oleju z wiesiołka działa stymulująco na przepływ krwi, co wspomaga pośrednio leczenie np. impotencji – dzięki temu do prącia dociera więcej krwi, co wspomaga doprowadzenie do wzwodu i tym samym wyleczenie choroby. Niektóre badania wskazują, że efekt ten będzie jeszcze lepszy, jeśli zastosujemy dodatkowo witaminę C lub miłorząb. Długotrwałe spożywanie oleju z wiesiołka może ponadto sprawić, że dzięki GLA nie dojdzie do nawarstwiania się płytki miażdżycowej powstającej przez nadmierny poziom cholesterolu – a to również pośrednio poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego (u kobiet), szczególnie macicy. Z tego powodu olej z wiesiołka często jest polecany kobietom, które mają problemy ze skutecznym poczęciem dziecka.

13. Łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych i menopauzy

Olej z wiesiołka słynie jako produkt łagodzący dolegliwości „kobiece”. Jest bowiem bogaty w zdrowe tłuszcze i magnez – a składniki te bardzo korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną u kobiet. Efektem stosowania oleju z wiesiołka może być zmniejszenie objawów zespołu przedmiesiączkowego (PMS), takich jak: bóle piersi, nadwrażliwość, zmienność nastroju, obniżony nastrój. Dodatkowo w przebiegu menopauzy, olej z wiesiołka może istotnie zmniejszyć częstotliwość oraz nasilenie uderzeń gorąca.

Skąd wynika takie działanie? Wiesiołek zawiera substancje, które zakłócają produkcję prostaglandyny, przez co działa łagodząco na stany zapalne oraz przeciwbólowo w przebiegu miesiączki. Takie działanie wynika głównie z zawartości kwasu GLA. Suplementowanie tego produktu złagodzi także wrażliwość piersi. Co więcej, badania wskazują na działanie łagodzące objawy endometriozy czy dysplazji piersi.

Olejek z wiesiołka – zastosowanie kosmetyczne

Olejek z wiesiołka ma nie tylko szerokie zastosowanie lecznicze, ale i pielęgnacyjne, a to za sprawą obecności kwasów tłuszczowych, magnezu, selenu, cynku, wapnia i innych cennych substancji. Z tego powodu coraz częściej olej z wiesiołka staje się jednym ze składników kremów czy mieszanek olejowych do pielęgnacji skóry i włosów.

Olej z wiesiołka - działanie na skórę
Olej z wiesiołka - działanie kosmetyczne

Olej możemy stosować zarówno w takiej postaci (jako składnik kosmetyku z drogerii), jak i jako samodzielny produkt – np. do olejowania włosów. Można również wzbogacić codzienny krem kilkoma kroplami tego olejku, albo dodać go do ulubionej maski do włosów. Olejek z wiesiołka zadziała intensywnie odżywiająco na skórę, włosy i paznokcie, nawilży je, uelastyczni, zmniejszy widoczność porów na skórze. Jak wspomniam też wyżej, wspomoże leczenie trądziku i innych chorób skóry. Co ważne, olej z wiesiołka zawiera kwas gamma-linolenowy, który to opóźnia procesy starzenia się skóry, łagodzi stany zapalne, wspomaga usuwanie zanieczyszczeń ze skóry, a także łagodzi przebieg atopowego zapalenia skóry. W celach pielęgnacyjnych olej z wiesiołka można stosować zarówno zewnętrznie, jak i w wewnętrznie, pijąc czysty olej lub dodając go np. do sałatki. Na rynku dostępne są także tabletki-suplementy z olejem z wiesiołka. Podsumujmy działanie kosmetyczne tego olejku:

  • Olejek z wiesiołka pielęgnuje włosy ze względu na zawartość aminokwasów, minerałów, witaminy E oraz kwasów tłuszczowych GLA. Składniki te sprawiają, że olej z wiesiołka mocno pielęgnuje i regeneruje kosmyki, a wcierany w skórę dodatkowo przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu oraz stymuluje porost włosów. Zapobiega również przesuszaniu się włosów, poprawia ich strukturę, wygładza i uelastycznia.

  • Olej z wiesiołka wzmacnia paznokcie – można go stosować zarówno na paznokcie (smarując nim codziennie płytkę), jak i moczyć dłonie w kąpieli z łyżeczką oleju. Można również stosować olej z wiesiołka wewnętrznie, aby poprawić stan paznokci – dodatkowo poprawimy takim działaniem kondycję włosów oraz skóry.

  • Olej z wiesiołka nawilża skórę i ją odżywia, głównie za sprawą dużej ilości witaminy E i F. Olej ten dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie, poprawiając nawilżenie skóry. Olej ten warto stosować na skórę w postaci rozcieńczonej, gdyż jest dość tłusty.

  • Olej z wiesiołka wyrównuje koloryt cery i łagodzi stany zapalne. Stosowany regularnie może zmniejszyć nieprzyjemne objawy związane z wieloma chorobami skóry, w tym trądziku czy atopowego zapalenia skóry.

  • Olej z wiesiołka spłyca zmarszczki – to często składnik kremów dedykowanych do skóry dojrzałej. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E, wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Nawilża skórę, wspomaga procesy regeneracji, zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Skóra staje się lepiej odżywiona i nawilżona. Jeśli dodatkowo olej jest stosowany wewnętrznie, poprawia się ogólna odporność organizmu, co również korzystnie wpływa na stan skóry i hamowanie procesów jej starzenia się czy uszkodzeń.

Olej z nasion wiesiołka – zastosowanie w kuchni

Olej z wiesiołka ma łagodny, ale charakterystyczny smak – przypomina połączenie orzecha i zbóż. Wzbogaci zatem doskonale zarówno potrawy podawane na ciepło, jak i na zimo, ale należy pamiętać, aby oleju tego nie stosować do smażenia czy pieczenia, gdyż pod wpływem tak wysokiej temperatury utraci cenne właściwości. Jak można wykorzystać olej z wiesiołka w kuchni? Poniżej kilka propozycji:

  • dodatek do sałatek,

  • dodatek do warzywnych past,

  • zamiennik masła (do kanapek),

  • dodatek do koktajli i smoothie,

  • dodatek do zup.

Jak stosować olej z wiesiołka, aby zobaczyć efekty? Dawkowanie

Sposób stosowania olejku z wiesiołka, a także dawkowanie, zależy od czynników indywidualnych. Ogólna norma traktuje natomiast spożywanie olejku z wiesiołka w celach profilaktycznych i prozdrowotnych na poziomie 2-3 g na dobę. Olej można spożywać zarówno w czystej postaci – samodzielnie, jak i jako dodatek do innych posiłków. Olej dostępny jest także w postaci sumplementu diety (kapsułki). Przed rozpoczęciem przyjmowania takiej suplementacji, warto sprawdzić, jakie jest zalecane dawkowanie.

Jak nie powinno się stosować olejku z wiesiołka? Nie powinno się stosować tego oleju do smażenia, pieczenia i gotowania, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tłuszcze nierafinowane mogą wytwarzać szkodliwe (toksyczne) substancje. Ponadto pod wpływem temperatury zniszczeniu ulegają cenne substancje. Z tych powodów olej z wiesiołka powinien być spożywany wyłącznie na zimno.

Jaki kupić olej z wiesiołka? Ile kosztuje?

Przy wyborze oleju , istotna jest m.in. data ważności produktu – od momentu wyprodukowania najlepsza skuteczność jest szacowana na okres od 6. do 12. miesięcy. Nie bez znaczenia jest także przechowywanie – olej powinien znajdować się w ciemnej butelce ze szkła i w temperaturze między 4 a 10ºC.

Właściwości olejku z wiesiołka będzie ponadto zachowane tylko pod warunkiem, że produkcja odbywa się w odpowiedni sposób. Olej powinien być:

  • świeżo tłoczony,

  • nierafinowany,

  • tłoczony bez użycia wysokich temperatur (na zimno),

  • niefiltrowany.

Dobrej jakości olej z wiesiołka można zakupić w cenie ok. 40 zł za 100 ml. Mimo pozornie wysokiej ceny, stosowanie olejku z wiesiołka nie jest dużym wydatkiem, gdyż produkt ten jest bardzo wydajny i stosuje się go w naprawdę niewielkich ilościach – dzienny koszt wyniesie 1-2 zł.

Olej z wiesiołka – jakie są przeciwwskazania?

Olej z wiesiołka nie powinien być stosowany w kilku sytuacjach, m.in.:

  • podczas przyjmowania leków na nadkrzepliwość oraz antykoagulantów,

  • podczas zaburzeń krzepnięcia krwi,

  • po niedawno przebytym zabiegu chirurgicznym,

  • w przypadku zaburzeń napadowych,

  • w sytuacji nadwrażliwości na składniki olejku.

Olej z wiesiołka nie powinien być ponadto stosowany w ciąży – może prowadzić do skurczy macicy, co grozi porodem przedwczesnym lub poronieniem. Olejek z wiesiołka jest natomiast zalecany (przez niektórych lekarzy) do stosowania na samej końcówce ciąży, gdy zbliża się termin porodu lub minął – w celu lepszego ukrwienia krocza, co ułatwi poród. Należy olejek stosować wówczas do masażu krocza.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka - najczęstsze pytania

W ramach podsumowania właściwości, działania i stosowania olejku z wiesiołka, zamieszczam poniżej kilka najważniejszych pytań wraz z odpowiedziami.

Dla kogo polecany jest olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka polecany jest dla osób, które chcą wzmocnić swoją odporność lub zadbać o dobrą kondycję cery, włosów czy paznokci. Olej z wiesiołka jest także wskazany dla osób cierpiących na reumatyzm, chorobę Alzheimera, demencję, zmagające się z chorobami skóry, bolesnymi miesiączkami, niepłodnością. Docenią go także kobiety w okresie klimakterium i menopauzy.

Do czego dodać olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka warto dodawać do potraw znajdujących się w codziennej diecie: sałatek, past, twarogów, zup, koktajli, smoothie, dressingów. Do stosowania zewnętrznego olej z wiesiołka można dodać do ulubionego kremy na noc, maski do włosów lub serum do twarzy.

Czy olejek z wiesiołka wspomaga odchudzanie?

Olejek z wiesiołka wpływa korzystnie na metabolizm i magazynowanie tłuszczów – za sprawą kwasów GLA, które to stymulują funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej (jej zadaniem jest m.in. spalanie nadmiaru tłuszczu). Olej z wiesiołka jest zatem uznawany za produkt, który wspomaga odchudzanie i redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej.

Czy olej z wiesiołka leczy niepłodność?

Olej z wiesiołka stymuluje wytwarzanie śluzu szyjkowego, natomiast ten pomaga plemników przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy. Ułatwia także ich wędrówkę ku komórce jajowej. Substancje zawarte w wiesiołku dodatkowo korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną u kobiet oraz regularność cyklu miesiączkowego, co istotnie zwiększa szanse na poczęcie.

Ile trzeba czekać na efekty stosowania olejku z wiesiołka?

O ile stosowanie olejku jest regularne, pierwsze efekty powinny być zauważalne po ok. 3-4 tygodniach, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od rodzaju dolegliwości.

Bibliografia

  • L. Michalak, B: Kaczmarczyk-Skalska: Zastosowanie oleju z nasion wiesiołka dwuletniego w leczeniu owrzodzeń różnego pochodzenia. Zbiór Prac I Sympozjum nt. Olej z nasion

  • wiesiołka w profilaktyce i terapii, Łódź 1992, 124.

  • Bamford JT, Gibson RW, Renier CM. Atopic eczema unresponsive to evening primrose oil (linoleic and gamma-linolenic acids). J Am Acad Dermatol. 1985;13(6):959–965.

  • K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski: Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwościbiologiczne i znaczenie w lecznictwie, Borgis-Postępy Fitoterapii, 2007, 46-56.

  • J.P. De La Cruz, M. Martin-Romero: Effect of evening primrose oil on platelet aggregation in rabbits fed an atherogenic diet, Thromb. Res., 87, 1997, 141.

  • T.M. Hansen, A. Lerche: Treatment of rheumatoid arthritis with prostaglandin E1 precursors cis-linoleic and gamma-linolenic acids, Scand. J. Rheumatol., 12, 1983, 85.