Słowem wstępu…
Dieta Omni została stworzona przez Tanę Amen – pielęgniarkę, która zmagała się przez wiele lat z chorobami przewlekłymi oraz rakiem tarczycy w bardzo młodym wieku – 23 lat. Zanim kobieta osiągnęła 30 rok życia, przeszła wiele problemów zdrowotnych, w tym m.in. hormonalnych. Zmagała się z insulinoopornością, podwyższonym cholesterolem oraz ciągłym zmęczeniem. Na wszystkie te schorzenia pielęgniarka musiała brać konkretne leki – których było w jej przypadku mnóstwo. Z tego powodu postanowiła ona wziąć kontrolę nad swoim zdrowiem i tym sposobem powstała dieta Omni.
Dieta Omni – co to za dieta?
Dieta Omni trwa 6 tygodni, składa się z 3 etapów i zakłada, że spożywamy 30% białka oraz 70% produktów roślinnych. Jeżeli chodzi o zawartość 30% białka, powinno ono pochodzić z produktów zwierzęcych, ale wyłącznie z chudego mięsa. Poza tą zasadą, dieta Omni ma dość wiele ograniczeń. Do składników zakazanych należą m.in.:
- cukier,
- ziemniaki,
- gluten,
- nabiał,
- kukurydza,
- soja,
- sztuczne słodziki.
Jak działa dieta Omni?
Autorka Diety uważa, że taki sposób żywienia zapewnia idealną równowagę pomiędzy spożywaniem warzyw, owoców, orzechów, ryb, chudego mięsa i nasion. Co więcej, produkty te jej zdaniem, dają naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje on do poprawnego funkcjonowania i maksymalnej wydajności. Tym samym zapewniamy mu zarówno przyspieszenie metabolizmu – a więc i szybsze odchudzanie – jak i zachowanie lepszego zdrowia, gdyż wszystkie układy i organy mogą pracować lepiej.
Spożywając dziennie 70% produktów roślinnych i 30% białka pochodzącego z chudego mięsa, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych do uzyskania pełni zdrowia – tak pisze na swoim blogu Tana Amen. Co więcej, dieta przywraca jej zdaniem energię i zwiększa wydolność organizmu, przez co może on łatwiej zwalczyć wiele chorób – w tym chorób przewlekłych.
Co ważne, dieta Omni koncentruje się na spożywaniu w dużej ilości warzyw bogatych w błonnik, zdrowych tłuszczów i białek – a takie produkty istotnie sprzyjają odchudzaniu i sprawiają, że szybciej odczuwamy sytość przy mniejszej liczbie kalorii.
Fazy diety Omni
Dieta Omni składa się z 3 etapów (faz). Pierwszy i drugi etap są bardziej restrykcyjne, a trzeci umożliwia już przywracanie wszystkich produktów spożywczych – oczywiście stopniowe.
Faza 1: rezygnacja z żywności przetworzonej
Pierwsza faza diety Omni to przede wszystkim rezygnacja ze spożywania produktów należących do tzw. standardowej diety amerykańskiej (polega ona na spożywaniu głównie produktów wysoko przetrworzonych, zawierających wiele niezdrowych tłuszczów i cukrów). Co ważne, autorka diety nakazuje rezygnację z tych produktów z dnia na dzień, a nie stopniowo. Należy od razu odrzucić żywność taką, jak cukier czy rafinowane węglowodany. Podczas tej fazy musisz więc wyrzucić z domu wszystko, co zawiera takie składniki i zastąpić dotychczasową żywność zdrowymi produktami w taki sposób, aby zachować stosunek 70% warzyw – 30% chudego mięsa. Produkty dopuszczalne w tej fazie to:
- świeże, ekologiczne warzywa (poza ziemniakami),
- owoce (głównie jagody),
- orzechy,
- nasiona,
- chude mięso (drób, indyk),
- ryby,
- jaja z wolnego wybiegu,
- oleje, takie jak olej macadamia, kokosowy, migdałowy, z pestek winogron oraz oliwa z oliwek,
- fasola,
- soczewica,
- zioła i przyprawy.
Podczas pierwszej fazy trwającej 2 tygodnie, możemy zauważyć efekty, takie jak utrata wagi do 5 kilogramów, zmniejszenie bólu ciała, zmniejszenie opuchlizny, lepszy metabolizm i regularne wypróżnianie, więcej energii, jaśniejsza skóra. Autorka diety zapewnia, że do końca 1 fazy będziemy czuć się o wiele silniejsi i zdrowsi, przez co łatwo przejdziemy do fazy 2.
Faza 2: rozpoczęcie aktywności fizycznej
Druga faza również trwa 2 tygodnie. Należy podczas tego okresu kontynuować zasady z fazy 1, jednak można zacząć wprowadzać m.in. nieprzetworzone desery (oczywiście bez dodatku cukru czy białej mąki). Podczas 2 fazy diety Omni należy rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Wystarczy 30 minut marszy każdego dnia, a później stopniowo rozszerzanie aktywności do dodatkowego treningu cardio – również trwającego 30 minut.
Faza 3: włączanie w niewielkich ilościach produktów zakazanych
Faza 3 to kolejne, ale już ostatnie 2 tygodnie odchudzania. Możemy podczas tego okresu spożywać bardziej różnorodne pokarmy, stopniowo wprowadzając do planu żywieniowego nowe produkty, które wcześniej były zakazane. Autorka diety podkreśla jednak, że rozszerzanie diety możemy zrobić, ale nie musimy. Odradza sięganie po produkty zakazane we wcześniejszych etapach, ale dopuszcza ich spożywanie w ilości ok. 10% na dobę w stosunku do pozostałych pokarmów. Jeżeli zamierzamy sięgnąć po produkty wcześniej niedozwolone, musimy przestrzegać kilku zasad:
- możemy dodawać w małych ilościach zboża i rośliny strączkowe do posiłków,
- nie wolno przekraczać limitu wypijania 2 drinków tygodniowo (przy czym należy unikać słodkich alkoholów, piwa i alkoholu zawierającego gluten),
- planuj posiłki z wyprzedzeniem,
- unikaj żywności spowalniającej trawienie.
Dieta Omni – przykładowy jadłospis
Każda dieta jest o wiele łatwiejsza do wdrożenia, gdy posiadasz już konkretny plan posiłków. W publikacji Tany Amen znajduje się wiele pomysłów na śniadania, lunche, obiady i kolacje. Poniżej zamieszczamy kilka z nich.
Śniadanie
Śniadanie należy zjeść maksymalnie w ciągu 60 minut po przebudzeniu. Według autorki diety, zdrowe śniadanie pobudza, stymuluje hormony odpowiedzialne za sytość, daje jasność umysłu i sprawia, że łatwiej podejmujemy różne decyzje przez cały dzień. Poniżej podajemy przykłady kilku zdrowych śniadań, które dadzą Ci energię na cały dzień:
- jaja z wolnego wybiegu, przyprawy i fasola czerwona – z tych składników możesz przyrządzić pyszną jajecznicę,
- francuskie tosty bezglutenowe z jagodami,
- smoothie z mango i siemienia lnianego.
Lunch
Lunch to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia, gdyż pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Dzięki temu unikamy uczucia „wilczego głodu”, przez które to zwykle dokonujemy złych wyborów żywieniowych, sięgając np. po niezdrowe, wysoko przetworzone przekąski. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zdrowe lunche:
- sałatka azjatycka z kurczakiem, przyprawami, sałatami i pomidorem,
- sałatka z indykiem, ogórkiem, pomidorem i sałatami,
- sałatka z owoców morza, wybranych warzyw i przypraw.
Obiad
Przygotowane przez Tanę Amen pomysły na obiad, przedstawiają zdrowe, a zarazem bardzo smaczne posiłki, po których nie będziemy czuć się głodni, a jednocześnie nie są one bombą kaloryczną. I tak kolejno na obiad można przyrządzić:
- pieczony indyk z warzywami,
- makaron bezglutenowy z krewetkami, cytryną i czosnkiem,
- kurczak gotowany na parze z porem i świeżymi pomidorami.
Przekąski
W ciągu dnia można sięgać po przekąski, ale powinny być one zdrowe. Bardzo często to właśnie przekąski odpowiadają za łamanie zasad zdrowego odżywiania, dlatego zwróć na nie szczególną uwagę. Sięgaj np. po świeże owoce, tradycyjny hummus czy orzechy i nasiona.
Jakie zalety ma dieta Omni?
Dieta omni, jak każda dieta, ma swoje dobre i złe strony. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto ją zastosować:
- Autorka diety – Tana Amen – jest pielęgniarką, ale również dietetyczną, więc jej rady i wskazówki można uznawać za bezpieczne, jeżeli chodzi o kwestie żywienia oraz zdrowe dla większości ludzi.
- Dieta Omni w dużej mierze skupia się na spożywaniu warzyw i owoców, które są pełne składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu (witaminy, minerały, błonnik).
- Dieta Omni zakłada spożywanie produktów z ekologicznych plantacji i hodowli, dzięki czemu pokarmy przez nas spożywane nie zawierają szkodliwych chemikaliów (które mogłyby np. ingerować w układ hormonalny czy powodować różne choroby).
- Dieta Omni zakłada rezygnację z wysoko przetworzonych produktów, np. dań typu fast food, które są pełne szkodliwych substancji.
- Według autorki diety, aby uzyskać pełnię zdrowia, należy – poza zdrową dietą – regularnie ćwiczyć.
Zalet, jak widać, jest wiele. Przejdźmy teraz do wad. Dieta Omni niestety jest dość trudna w utrzymaniu, gdyż zakłada całkowitą zmianę nawyków żywieniowych – nie możemy po jej zakończeniu powrócić do poprzedniego jedzenia, np. do spożywania fast foodów (chociaż można w ciągu dnia pozwolić sobie na spożycie ok. 10% żywności zakazanej w diecie). Inna wada, to konieczność kupowania żywności ekologicznej – a ta często jest o wiele droższa od produktów standardowych, więc nie każdego będzie stać na przeprowadzenie takiej diety przez dłuższy okres. Kolejna wada to natychmiastowa rezygnacja z produktów takich, jak nabiał i cukier, to nie jest łatwe i ciężko jest już od początku przestrzegać zasad.
Czy dieta Omni jest skuteczna?
Dieta Omni pozwala na utratę wagi. Dzięki temu, że bazuje ona na spożywaniu zdrowych produktów, rezygnacji z cukru i niezdrowych węglowodanów, a także na aktywności fizycznej, jest to plan, który przynosi trwają utratę kilogramów bez efektu jo-jo (o ile po zakończeniu diety nie wróciliśmy do poprzednich nawyków żywieniowych). Ponadto proponowane przez Tanę Amen produkty (stosunek 70% warzyw i owoców do 30% białka pochodzącego z chudego mięsa, a także produkty z plantacji i hodowli ekologicznych – bez chemikaliów) sprawiają, że organizm ma szansę lepiej pracować i zmniejsza się ryzyko wielu chorób.