Dlaczego hybrydy się nie trzymają? Co zrobić, żeby manicure był trwały?

Hybryda na paznokciach - czemu odpada?

Hybrydy nie trzymają się na paznokciach? Zobacz dlaczego i co powinnaś zrobić, aby manicure hybrydowy spełniał swoją funkcję, czyli był piękny i trwały.

Hybrydy na paznokciach

Manicure hybrydowy jest ceniony przede wszystkich ze względu na swoją trwałość. Jest ponadto stosunkowo łatwy w wykonaniu, nawet w zaciszu domowym, a piękną stylizacją możemy cieszyć się nawet 3-4 tygodnie! Wystarczy, że wykonamy hybrydy na paznokciach prawidłowo (zobacz, jak zrobić manicure hybrydowy w domu – krok po kroku) oraz zastosujemy wysokiej jakości preparaty i dobrze przygotujemy płytkę paznokcia. Niestety czyhają na nas pułapki, które mogą sprawić, że hybryda zacznie odpadać, pękać lub odpryskiwać – a takiego efektu z pewnością nie oczekiwałyśmy. Jak się przed tym ustrzec? Wyjaśniamy poniżej.

Odpowiednio przygotuj paznokcie do nałożenia hybryd

Wykonanie manicure hybrydowego musi być bardzo staranne – nie można pomijać żadnego z poniżej opisanych kroków. Pomięcie któregokolwiek z nich sprawi, że stylizacja po prostu się nie uda i nie będziemy zadowolone z efekty.

Manicure zaczynamy od odsuwania i pozbywania się skórek za pomocą specjalnego żelu zmiękczającego oraz drewnianego patyczka. Najlepiej wykonać ten zabieg na 2-3 dni przed nałożeniem hybryd. Przed kolejnym krokiem dłonie należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Gdy skórki są usunięte a paznokcie oczyszczone, nadajemy im pilniczkiem odpowiedni kształt. Pamiętaj, aby spiłowywać płytkę zawsze w jednym kierunku, aby nie postrzępić paznokci i nie uszkodzić ich.

Kolejny krok przygotowania paznokci do nałożenia hybryd, to zmatowienie ich płytki z pomocą bloku polerskiego. Ruchy powinny być delikatne – tak, aby nie uszkodzić płytki paznokcia, ale jednocześnie zapewnić warstwie lakieru odpowiednia przyczepność. Ostatni etap to przemycie paznokci wodą z mydłem oraz cleanerem, którego zadaniem będzie oczyszczenie ich z pozostałości pyłu i odtłuszczenie.

Jak zrobić hybrydy na paznokciach, aby się trzymały?

Poza odpowiednim przygotowaniem paznokci do manicure, samo wykonanie hybryd ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o trwałość. Podczas stylizacji pamiętaj o kilku poniższych aspektach:

  • nakładaj cienkie warstwy lakieru,
  • każda warstwa powinna być dobrze utwardzona specjalną lampą UV,
  • unikaj zalewania lakierem skórek,
  • zawsze zabezpieczaj brzegi paznokci,
  • każdą warstwę utwardzaj lampą dokładnie tyle, ile zaleca jej producent,
  • zanim nałożysz lakier, zastosuj dobrej jakości bazę do hybryd,
  • na lakier nałóż top, który go utwardzi.

Ponadto ważne jest, aby się nie spieszyć. Starannie nakładaj cienkie warstwy bazy, lakieru i top coatu, cierpliwie każdą z nich utwardzając pod lampą. Pamiętaj również, że nie można zbyt długo trzymać lakieru hybrydowego na płytce paznokcia bez utwardzania – z tego względu osoby początkujące powinny malować i utwardzać każdy paznokieć osobno, albo najpierw pomalować i utwardzić paznokieć na kciuku, a dopiero później pozostałe.

Dobra jakość lakieru do hybrydy – kluczowa dla trwałości

Kolejny aspekt, który ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o trwałość hybrydy, to zastosowany lakier – a konkretniej, jego jakość i sposób przechowywania. Istotna jest też jakość bazy i topu, jaki zastosujemy. Używając sprawdzonych produktów możesz mieć pewność, że są one bezpieczne, a stylizacja będzie trwała.

Pamiętaj ponadto, aby przechowywać preparaty do manicure hybrydowego z dala od światła słonecznego oraz nadmiernego ciepła lub nadmiernego chłodu, ponieważ czynniki te znacznie skracają trwałość tych produktów. Zwracaj również uwagę na termin ważności (najczęściej lakier jest zdatny do użycia w ciągu 6-12 miesięcy od otwarcia).

Dobra lampa UV lub LED do manicure hybrydowego

Powyższe składowe nie będą miały znaczenia, jeżeli manicure hybrydowy wykonamy tanią, złej jakości lampą. Czasami wystarczy zmienić żarówki, aby problem braku trwałości hybryd na paznokciach zniknął, a niekiedy musimy pogodzić się z faktem, że to cały sprzęt jest nieodpowiedni i należy go wymienić na lepszy.

Hybryda się nie trzyma? Powodem mogą być paznokcie

Zbyt zniszczone lub zbyt cienkie paznokcie to kolejny możliwy powód braku trwałości manicure hybrydowego. A tak często się dzieje, gdy hybrydy wykonuje się samodzielnie w domu, a później również samodzielnie się je ściąga – niestety najczęściej nieumiejętnie, uszkadzając poważnie płytkę paznokcia. Jak się okazuje, możemy tego uniknąć, zlecając ściągnięcie hybryd osobie odpowiednio do tego przeszkolonej – wówczas paznokcie po hybrydach nadal będą odżywione i pełne blasku, a co za tym idzie, będzie można wykonać na nich ponownie manicure hybrydowy. Jeżeli paznokcie zostaną natomiast uszkodzone podczas ściągania hybrydy, należy je najpierw zregenerować, a dopiero później myśleć o manicure, ponieważ stylizacja na nich będzie nietrwała.

Niekiedy wystarczy przeprowadzić 2-tygodniową przerwę od malowania paznokci, stosując dobrą kurację/odżywkę. Warto jednak używać odżywek, które nie zawierają formaldehydu – mógłby on negatywnie wpłynąć na już uszkodzoną płytkę. W walce z kruchymi paznokciami sprzymierzeńcem jest także manicure japoński.