Hybryda – jak zrobić? Paznokcie hybrydowe krok po kroku

Hybryda - jak zrobić? Paznokcie hybrydowe krok po kroku

Hybryda na paznokciach to doskonały sposób na trwały, piękny manicure. Lakier wytrzymuje nawet 3-4 tygodnie, nie odpryskuje, jest pełen blasku. Jak wykonuje się manicure hybrydowy na paznokciach? Podpowiadamy.

Supertrwałe paznokcie hybrydowe

Hybrydy to ratunek dla zapracowanych, zabieganych kobiet. Praca, dom, dzieci – to wszystko sprawia, że nie mamy czasu na cotygodniową stylizację paznokci. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydaje się być manicure, którego zrobienie nie zajmie więcej niż 1-2 godziny, który jednocześnie wytrzyma na paznokciach 3-4 tygodnie. A taki właśnie jest manicure hybrydowy, który dzisiaj króluje w salonach kosmetycznych. Zdecydowanie wyparł on zarówno manicure żelowy, jak i akrylowy.

Na czym polega manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy bazuje na wykorzystaniu lampy UV, której zadaniem jest utwardzenie bazy, lakieru oraz top coatu w taki sposób, by poszczególne warstwy utrzymywały się na paznokciach jak najdłużej. Zwykle manicure hybrydowy jest uzupełniany lub wykonywany na nowo tylko dlatego, że na paznokciach jest już widoczny odrost, a nie dlatego, że coś odprysło lub się zniszczyło, ponieważ manicure hybrydowy jest naprawdę trwały.

Hybrydy na paznokciach – zalety i wady

Manicure hybrydowy ma wiele zalet – dzięki nim tak skutecznie wyparł wiele innych rodzajów stylizacji paznokci. Jest po pierwsze o wiele zdrowszy od np. manicure akrylowego czy żelowego, ponieważ hybrydy nie niszczą paznokci. Jest również o wiele trwalszy od zwykłego manicure, który przy dobrych lotach wytrzymuje do tygodnia (gdy np. nie zmywamy i nie sprzątamy). Manicure hybrydowy jest także odporny na wiele środków chemicznych, w tym zmywacze do paznokci czy płyny zawierające wysokoprocentowy alkohol (a z takimi mamy dzisiaj do czynienia na co dzień w celach dezynfekcji rąk). Ponadto nie kruszy się i nie blaknie – piękny kolor i połysk utrzymują się przez wiele tygodni.

Czy manicure hybrydowy ma jakieś wady? Okazuje się, że tak. Jego wykonanie trwa dłużej niż zrobienie zwykłego manicure (zajmuje ok. godzinę), jest też droższy (koszt wykonania w salonie wynosi ok. 70-100 zł). Drugą wadę możemy zniwelować, jeżeli zdecydujemy się na samodzielne zrobienie manicure hybrydowego w domu – ale wówczas musimy się wyposażyć w dobrej jakości bazę, lakier i top coat, a także dobrą lampę UV. Początkowy koszt wyniesie nas wówczas 200-300 zł (ale taki zakup wystarczy na wiele aplikacji).

Jak zrobić manicure hybrydowy? Instrukcja krok po kroku

  • Krok I – przygotowanie paznokci. Krok ten nie różni się od przygotowania paznokci do każdego innego rodzaju manicure. Musimy usunąć skórki (najlepiej za pomocą specjalnego płynu i drewnianego patyczka), wypolerować płytkę blokiem polerskim, nadać paznokciom kształt za pomocą pilniczka. Po tych zabiegach dłonie i paznokcie należy dokładnie umyć wodą z mydłem, osuszyć oraz nałożyć cleaner – czyli odtłuszczacz.
  • Krok II – nałożenie bazy. W tym kroku na płytkę paznokcia nakładamy bazę przeznaczoną specjalnie do wykonania manicure hybrydowego. Po nałożeniu cienkiej warstwy, bazę należy utwardzić pod lampą UV, trzymając w niej nieruchomo paznokcie przez kilka minut (niekiedy krócej – zależy od zaleceń producenta lampy).
  • Krok III – nałożenie lakieru. Lakier możemy nałożyć w jednej lub większej ilości warstw. Za każdym razem należy jednak lakier utwardzać w lampie UV (jeśli więc robisz 2 warstwy, nałóż jedną, utwardź i dopiero potem nałóż drugą warstwę i ponownie utwardź paznokcie w lampie). Pamiętaj, że lepiej nakładać kilka cienkich warstw, zamiast jednej grubej.
  • Krok IV – nałożenie top coatu. Gdy efekt kolorystyczny jest dla nas zadowalający, możemy przejść do nałożenia tzw. top coatu, którego zadaniem jest utrwalenie stylizacji. Nakładamy cienką warstwę preparatu oraz utwardzamy ją w lampie UV.

Na koniec warto paznokcie i skórki posmarować nawilżającym olejkiem lub kremem. Po upływie ok. 3 tygodni manicure hybrydowy należy usunąć płynem z acetonem.

Co zrobić, jeśli hybryda zniszczyła paznokcie?

O ile manicure jest wykonany poprawnie, nie powinno dojść do uszkodzenia płytki paznokcia, ponieważ hybryda sama w sobie nie niszczy paznokci. Jeżeli natomiast została wykonana nieumiejętnie lub z wykorzystaniem środków kiepskiej jakości, może niestety dojść do tego, że po zdjęciu manicure paznokcie będą brzydkie. Może pojawić się biały nalot, a płytka będzie wysuszona i zacznie się rozdwajać. Jak można pomóc takim paznokciom? Jednym ze sposobów jest zastosowanie odżywki z wapniem: wapń niweluje kruchość oraz łamliwość paznokci. Poleca się także zastosowanie odżywki z keratyną: keratyna doskonale nawilża płytkę paznokcia.

Rozwiązaniem na zniszczone paznokcie po hybrydzie jest ponadto manicure japoński. Polega on na wcieraniu różnych dobroczynnych składników w płytkę paznokcia, np. krzemionki organicznej, keratyny, witaminy A i E czy wosku pszczelego. Składniki te nie tylko doskonale nawilżają paznokcie, ale także zwiększają krążenie pod płytką, co sprawia, że paznokcie szybciej się regenerują i odrastają.

Można także zastosować kapsułki z witaminą A+E – ale nie w zwyczajnej formie (doustnie), tylko rozbijając je i wmasowując ich zawartość kilka razy dziennie w płytki i skórki wokół paznokci. To bardzo skuteczna i tania terapia zniszczonych paznokci. Niektóre stylistyki polecają także do regeneracji olej kokosowy i masło Shea (organiczne) – oba produkty świetnie regenerują i odżywiają paznokcie od środka, a przy tym doskonale je utwardzają oraz wygładzają płytkę. Jeśli zależy Ci dodatkowo na przyspieszeniu wzrostu paznokci, olej kokosowy i masło Shea również pomogą w osiągnięciu tego celu, ponieważ przyspieszają wzrost paznokci, dzięki zawartości cennych tłuszczy i witamin.

Daj paznokciom raz na jakiś czas wolne

Niekiedy paznokcie – nawet takie, na których wykonywałyśmy manicure u profesjonalistki, z zastosowaniem najlepszych produktów – potrzebują chwili przerwy od wszelkich stylizacji. Warto raz na jakiś czas dać paznokciom „wolne” i zastosować w tym czasie jedynie odżywkę nawilżającą na kilkanaście dni. Możesz również w tym czasie zamiast odżywki wykonywać olejowanie paznokci. W tym celu wykorzystuje się np. olejek kokosowy, arganowy, rycynowy, jojoba, a nawet oliwę z oliwek. Są oczywiście dostępne na rynku także mieszanki olejków do paznokci – często w ich składzie znajdziemy dodatkowo witaminę A, E oraz keratynę, więc warto także na nie zwrócić uwagę. Olejowanie powinno się wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie przed ok. 2 tygodnie. Olejek wmasowujemy zarówno w całą płytkę, jak i w macierz paznokcia oraz skórki.

Jak prawidłowo zdjąć hybrydę z paznokci?

Podczas samodzielnego zdejmowania hybrydy bardzo często dochodzi do uszkodzenia płytki paznokcia – a wcale tak nie musi być, jeżeli zabieg ten wykonamy prawidłowo! Wystarczy, że lakier na początku odpowiednio zmatowimy – dzięki temu płyn do usuwania lakieru hybrydowego będzie miał szansę się wchłonąć. Następnie do każdego paznokcia przykładamy waciki nasączonym acetonem oraz owijamy je szczelnie folią aluminiową (aby waciki dokładnie przylegały do całej płytki). Po ok. 15 minutach lakier powinien zacząć się kruszyć. Gdy tak się dzieje, delikatnie ściągamy hybrydę drewnianym patyczkiem, po czym polerujemy płytkę kostką lub bufferem, usuwając pozostałości.