Dni płodne - jak obliczyć? Niezawodne sposoby [WIDEO]

Kiedy mam dni płodne?

Jak obliczyć, kiedy będą dni płodne? Aby się tego dowiedzieć, musisz sprawdzić, jak wygląda Twój cykl menstruacyjny. Jeśli przyjąć, że cykl trwa 28 dni, to dni płodne przypadną na ok. 10-18 dzień cyklu. Zobacz w artykule, jak sprawdzić, kiedy dokładnie u Ciebie takie dni występują oraz jak prowadzić kalendarz.

Co to są dni płodne?

Dni płodne występują w środku cyklu i - tak jak zostało to wspomniane - w przypadku cyklu 28-dniowego przypadną na 10-18 dzień cyklu. W tym czasie najłatwiej zajdziesz w ciążę. Jednak nie jest to tak oczywiste i proste, jak może się wydawać. U wielu kobiet bowiem, cykl jest nieregularny i zaburzony wieloma czynnikami (np. stresem czy niewielką infekcją), przez co określenie dni płodnych jest bardzo trudne. Dodatkowo przyjmowanie w przeszłości środków antykoncepcyjnych utrudnia zadanie. Jak określić, kiedy zaczyna się cykl? Przyjmuje się, że pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki, a ostatnim - ostatni dzień poprzedzający krwawienie.

Fazy płodności i niepłodności u kobiety

Najlepiej jest podzielić swój cykl na trzy fazy: niepłodności względnej, płodności oraz niepłodności bezwzględnej. Poniżej zamieszczam charakterystykę każdej z fraz.

  1. Faza niepłodności względnej - to czas przed owulacją. Nazywana jest względną, ponieważ jej czas zależy od dojrzewania komórki jajowej. Jest również względna dlatego, że jeśli masz długi cykl, w tym czasie będziesz bezpłodna, natomiast w przypadku krótkiego (np. 25 dni), pod koniec fazy możesz mieć dni płodne. W tej fazie ilość śluzu jest niewielka i jest on lepki. Możesz odczuwać suchość w pochwie.
  2. Faza płodności - to czas owulacji trwający ok. 5-10 dni w zależności od kilku czynników. Liczmy ją ok. 3-7 dni przed momentem owulacji - ponieważ tyle czasu plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety. Dodatkowo doliczamy ok. 3-4 dni po owulacji. Śluz w tej fazie jest przeźroczysty i rozciągliwy. Pojawia się w dniach poprzedzających owulację, więc jeśli chcesz zajść w ciążę, możesz regularnie współżyć, aż do momentu jego zniknięcia. Im więcej śluzu wydzielasz, tym większa szansa na poczęcie.
  3. Faza niepłodności bezwzględnej - to okres ok. 14 dni od obumarcia komórki jajowej, aż do końca miesiączki. Dzień owulacji - najbardziej płodny moment cyklu - określisz, odejmując od daty pierwszego dnia miesiączki 14 dni. Przykładowo, jeśli pierwszy dzień cyklu przypada na 1 lipca, to zakłada się, że owulacja miała miejsce 17 czerwca. Śluz w tej fazie jest lepki i rozciągliwy oraz może mieć kremową barwę. Jest go niewiele.

Sposoby na samodzielne obliczanie dni płodnych

Dni płodne można obliczać na kilka sposobów. Należą do nich: metoda termiczna, metoda objawowo-termiczna oraz metoda Billingsów.

  • Metoda termiczna - polega na obliczaniu dni płodnych za pomocą codziennego mierzenia temperatury. Pomaga to określić, kiedy występuje owulacja, ponieważ kilka dni po niej (około 3 dni), temperatura jest nieco podwyższona .
  • Metoda objawowo-termiczna - polega na obliczaniu dni płodnych za pomocą codziennego mierzenia temperatury oraz obserwacji śluzu czy innych objawów, takich jak ból owulacyjny. Bardzo często ból podbrzusza występujący jednocześnie ze złym samopoczuciem, oznacza moment rozpoczęcia owulacji.
  • Metoda Billingsów - polega na obliczaniu dni płodnych za pomocą obserwacji śluzu. Gdy jest on elastyczny, dość śliski, przeźroczysty, szklisty i łatwo rozciągający, prawdopodobnie występuje okres płodny. Gdy śluz natomiast staje się mętny, nie jest przejrzysty i przyjmuje barwę białawą (czasami żółtawą) - oznacza to, że jesteśmy w fazie niepłodności.

Inne metody obliczania dni płodnych (owulacji)

Poza domowymi sposobami, warto skorzystać z innych metod - np. testów. Najpopularniejszy jest test owulacyjny dostępny bez recepty: Alcon LH czy Bobo Plan. Cena to ok. 20-50 zł. Test wykrywa hormon LH (luteinizujący), który jest podwyższony, gdy dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Dzięki testowi możliwe jest bardzo dokładne określenie momentu owulacji, a do jego wykonania wystarczy próbka moczu, jak w przypadku testu ciążowego.

Dni płodne możemy również określić u swojego ginekologa, wykonując badanie USG, podczas którego lekarz obserwuje rozrastanie się pęcherzyka Graafa i określając moment, w którym pęcherzyk ten pęknie.

Jak rozpoznać owulację bez prowadzenia kalendarzyka lub testów?

Poza powyższymi, owulację możesz rozpoznać po prostu obserwując swój organizm. Podczas owulacji następuje wzrost libido (ochoty na seks), podwyższenie temperatury ciała, obrzmiałość i tkliwość piersi, plamienie, ból w okolicy jajnika (zazwyczaj jednego), niekiedy wahania nastrojów.

Kiedy mam dni płodne? WIDEO

Kiedy mam dni płodne? Wskazówki OnlineZdrowie.pl

Zależy Ci na zajściu w ciążę? Zadbaj o zdrową dietę - odżywanie ma duży wpływ na możliwości poczęcia, a także prawidłowego przebiegu ciąży. 

Źródła - bibliografia