Endokrynolog ginekolog – czym się zajmuje?

Endokrynolog ginekolog - czym się zajmuje?

Endokrynolog ginekolog to lekarz specjalizujący się zarówno w diagnozowaniu i leczeniu chorób endokrynologicznych (hormonalnych), jak i o podłoży ginekologicznym u kobiet. Czym dokładnie zajmuje się lekarz endokrynolog ginekolog?

Ginekolog endokrynolog – czym się zajmuje?

Ginekolog endokrynolog to lekarz posiadający dwie specjalizacje: endokrynologię oraz ginekologię. Dzięki temu u jednego lekarza możemy rozpoznać i leczyć zarówno problemy hormonalne, jak i ginekologiczne. Wybór takiego lekarza jest bardzo korzystny dla kobiet, ponieważ bardzo często ginekologia jest powiązana z endokrynologią, a wiedza z obu obszarów pozwala na uniknięcie uczęszczania do dwóch specjalistów. Mowa np. o zaburzeniach miesiączkowania, płodności, dojrzewania płciowego, zespole policystycznych jajników czy nowotworów. Żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogen czy progesteron, mają ponadto silny związek z cyklem płciowym kobiety. Zaburzenia tychże hormonów mogą być przyczyną wielu schorzeń – opisanych wyżej, a także: trądzikowych zmian skórnych, wypadania włosów, zmienności nastrojów, owłosienia na twarzy, zaburzeń snu czy spadku libido.

Endokrynolog ginekolog – kiedy jest potrzebny?

Do endokrynologa ze specjalizacją ginekologiczną warto udać się wtedy, gdy wystąpią poniższe sytuacje:

  • zaburzenia miesiączkowania,
  • okres około menopauzalny,
  • bolesne miesiączki,
  • wyciek z piersi,
  • ból i obrzmienie piersi,
  • trądzik, który nie daje się wyleczyć,
  • krwawienie lub plamienie pomiędzy miesiączkami,
  • krwawienie z dróg rodnych po menopauzie lub przed dojrzewaniem płciowym,
  • wygląd narządów płciowych zewnętrznych jest specyficzny,
  • pojawiają się objawy hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia w miejscach, w których nie powinno się pojawić (np. u kobiet na twarzy albo wokół sutków),
  • zamierzamy podjąć hormonalną terapię zastępczą,
  • zamierzamy podjąć antykoncepcję hormonalną,
  • stale odczuwamy zmęczenie i senność – lub przeciwnie, nadmierną pobudliwość,
  • mamy problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem,
  • jeżeli planujemy ciążę, jesteśmy w ciąży lub jesteśmy na etapie połogu – zwłaszcza w przypadku wystąpienia cukrzycy.

W czym pomaga ginekolog endokrynolog?

Ginekolog endokrynolog może diagnozować i leczyć schorzenia układu rozrodczego u kobiet. W ramach tej działalności niekiedy może też wykonywać zabiegu chirurgiczne i wiązać leczenie ginekologiczne wraz z terapią hormonalną. Specjalista ten często czuwa nad przebiegiem ciąży, porodu oraz połogu. Może monitorować cukrzycę ciążową.

Co istotne, ginekolog endokrynolog może dbać o zdrowie układu hormonalnego kobiety na każdym etapie życia – już od wieku dziecięcego, po okres po menopauzie. Może dobierać np. środki antykoncepcyjne, badać zaburzenia wzrostu i rozwoju płciowego, prowadzić terapię hormonalną w przypadku klimakterium i menopauzy.

Do ginekologa endokrynologa warto udać się także w przypadku leczenia niepłodności lub przed decyzją o zabiegu zapłodnienia in vitro.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa endokrynologa?

Koszt wizyty u ginekologa endokrynologa waha się w granicach 150-300 zł, w zależności od miejscowości, renomy specjalisty, a także zakresu badań, jakie zostaną wykonane. Droższa będzie wizyta, podczas której lekarz wykona USG, a tańsza, gdy będzie polegać tylko na wywiadzie i ewentualnie przepisaniu odpowiednich leków. Oczywiście można także udać się do ginekologa endokrynologa na bezpłatną wizytę w ramach NFZ.

Jak często powinny powtarzać się wizyty u ginekologa endokrynologa?

To sprawa bardzo indywidualna, ponieważ jeżeli dana osoba jest zdrowa i nie zamierza zachodzić w ciążę w ciągu najbliższych miesięcy, wystarczy właściwie jedna wizyta kontrolna na rok, podczas której lekarz wykona cytologię. Inaczej sytuacja wygląda podczas ciąży – wówczas ginekologa odwiedza się zwykle co miesiąc, a nawet częściej. Podobnie jest w przypadku planowania zabiegu in vitro, a także w opiece po zabiegach operacyjnych.

Jak należy przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim warto zabrać ze sobą całą dokumentacją medyczną – w tym dziennik diabetyka, jeżeli cierpimy na cukrzycę. Warto przypomnieć sobie także o historii rodzinnej pod kątem hormonalnych i ginekologicznych – lekarz może o to zapytać, aby ocenić ryzyko różnego rodzaju schorzeń. Pamiętaj także o tym, jak długi masz cykl i kiedy ostatni raz nastąpiła miesiączka.

Przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne. Niektóre kobiety preferują także usuwanie owłosienia z okolic intymnych. Podczas wizyty lekarz wykona USG dopochwowe i USG jajników.

Jakie badania może nam zlecić endokrynolog ginekolog?

Ginekolog endokrynolog może nam zlecić pakiet badań, ale aby oszczędzić sobie czasu i liczby wizyt u lekarza, warto wykonać przed spotkaniem ze specjalistą morfologię krwi i badanie poziomu hormonów tarczycy – prywatnie. Koszt nie jest wysoki, a pozwoli na szybką diagnozę, w razie wystąpienia nieprawidłowości. Oczywiście tego rodzaju badania może też nam zlecić lekarz ginekolog na wizycie albo rodzinny – wówczas będą one bezpłatne.

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz przejrzeniu wyników badań z krwi (jeżeli je wykonano), lekarz może zlecić kolejne badania, m.in. badanie poziomu prolaktyny, estrogenów lub androgenów. Oczywiście lekarz dobiera pakiet badań indywidualnie i są przypadki, gdy konieczna np. będzie laparoskopia i histeroskopia diagnostyczna, biopsja endometrialna, tomografia albo rezonans – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.