Jak leczyć ugryzienie pluskwy domowej?

ugryzienie pluskwy domowej

Pluskwy domowe to uciążliwy i trudny do zwalczenia problem, który może dotyczyć każdego. Te małe owady przeważnie nie powodują poważnych problemów zdrowotnych, ale mogą skutecznie obniżyć jakość życia. Ich obecność w domu może być źródłem stresu i niepokoju, a także obniżać komfort życia. Jak sobie z nimi radzić? Jak leczyć ugryzienie pluskwy domowej?

Pluskwa – co to jest? Jak wygląda?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to niewielki, bezskrzydły owad pasożytujący na ludziach, który ma około 4-6 mm długości. Cechuje ją płaskie ciało o jajowatym kształcie i brązowo-czarnym zabarwieniu. Występuje na całym świecie i jest jednym z najpowszechniejszych szkodników domowych. Co prawda pluskwa domowa żyje tylko kilka miesięcy, ale przez ten czas samica jest w stanie złożyć nawet 500 jaj, zatem do zajęcia całego mieszkania setkami pluskiew wystarczy tylko jeden żeński osobni. Pluskwy domowe są owadami wszystkożernymi, ale preferują krew ssaków. Mogą też żerować na ptakach, gryzoniach i innych zwierzętach. Są aktywne głównie nocą, gdy wychodzą z ukrycia, aby pożywić się krwią człowieka. Co ważne są też odporne na głód, dlatego mogą przeżyć nawet kilka miesięcy bez żywiciela, np.: gdy mieszkanie było opuszczone przez dłuższy czas.

Skąd biorą się pluskwy w domu?

Pluskwy mogą dostać się do domu na wiele sposobów, na przykład:

  • przez ubrania lub bagaż, który został przywieziony z podróży,
  • przez zakupy w markecie,
  • przez meble lub inne przedmioty, które zostały kupione lub odziedziczone od osoby, która miała pluskwy w swoim mieszkaniu.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy bardzo często lokują się w miejscach trudno dostępnych – zagłębieniach kanap, osłonach gniazdek elektrycznych, pod materacem lub dywanem – z tego względu, że preferują powierzchnie papierowe, drewniane i wykonane z tkaniny.

Jeśli podejrzewasz w domu ich obecność, możesz sprawdzić to, szukając ich charakterystycznych śladów. Do takich należą m.in. martwe pluskwy lub ich jaja, które mogą być widoczne w ciemnych zakamarkach mebli, takich jak szuflady, szafy lub ramy łóżek. Oprócz tego warto poszukiwać ciemnobrązowych lub czarnych plamek, które są ich odchodami. Cechuje je też specyficzna woń, która jest porównywana do zapachu zgniłych malin lub kolendry. Dobrym sposobem na upewnienie się co do obecności tych owadów w domowych pieleszach, są feromonowe pułapki z klejem (do kupienia w marketach oraz drogeriach), które złapią kilka osobników i potwierdzą nasze przypuszczenia.

Ugryzienie pluskwy domowej. Jak wygląda?

Ślad na skórze zwykle pojawia się w ciągu 24-48 godzin od ugryzienia, które wygląda jak mały, czerwony punkt, otoczony obrzękiem lub zaczerwienieniem. W niektórych przypadkach ugryzienie pluskwy może być bolesne lub swędzące. Niektórzy mogą pomylić je z ugryzieniem przez komara czy pchłę, dlatego jeśli ugryzienia się powtarzają i pojawiają się po przespanej nocy, warto rozejrzeć się za śladami ich obecności – dopiero wtedy można mieć całkowitą pewność co do ich obecności.

Pluskwa. Ugryzienie – jak leczyć?

W większości przypadków ugryzienia pluskwy domowej nie wymagają leczenia. Jeśli jednak doskwiera nam świąd lub ból ugryzionego miejsca, warto zastosować poniższe metody:

  • chłodzenie miejsca ukąszenia lodem lub zimnym kompresem,
  • stosowanie leków przeciwhistaminowych (np.: cetyryzyna, loratadyna), które zmniejszają świąd i obrzęk,
  • stosowanie maści lub kremu łagodzących, takich jak maść cynkowa lub maść z hydrokortyzonem (dostępna także bez recepty).

W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej na ukąszenie pluskwy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Pluskwa domowa – jak zwalczyć?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu są pluskwy, należy jak najszybciej podjąć działania, aby je zwalczyć. Do zwalczania pluskiew można wykorzystać różne środki chemiczne w postaci sprayów lub żelu, w które można zaopatrzyć się w popularnych drogeriach. Kluczowe jest wypranie (co najmniej w 60*C) pościeli, materacy, koców i wszystkiego co mogło mieć kontakt z pluskwami. Alternatywnym sposobem jest zamknięcie danej rzeczy w szczelnym foliowym worku i wymrożenie w -20*C przez co najmniej 12 godzin. Jeśli pranie i mrożenie są niemożliwe, należy rozważyć wyrzucenie newralgicznych przedmiotów. Bardzo istotne jest dokładne wyczyszczenie i odkurzenie ram łóżka, mebli oraz wszystkich zakamarków pomieszczenia. Wszystkie miejsca, w których znaleziono pluskwy oraz ich jaja najlepiej potraktować też gorącą parą wodną, która pomoże w pozbyciu się szkodnika. Zwalczanie pluskiew jest trudne i czasochłonne, a w niektórych przypadkach konieczne może być powtórzenie zabiegu. Jeśli domowe sposoby zawiodą, pozostaje wezwanie specjalistów od dezynsekcji, którzy poprzez opryski lub zamgławianie pomieszczenia pomogą w uporaniu się z problemem.

Artykul sponsorowany