Gniazdo pluskwy w domu - jak rozpoznać?

Pluskwy - jak wytępić i zwalczyć? Co je odstrasza?

Pluskwy domowe (inaczej łóżkowe) mogą powodować ugryzienia i przenosić choroby. Jak znaleźć ich gniazda, a następnie zwalczyć pluskwy – skutecznie wytępić? Co odstrasza pluskwy? Jakie są domowe i profesjonalne metody na pozbycie się tych insektów z domu oraz usunięcie ich gniazd? Podpowiadamy.

Gniazdo pluskwy w domu – poważny problem...

Pluskwy domowe żywią się krwią człowieka. To jedne z najczęściej występujących w mieszkaniach insektów, zaraz po karaluchach oraz prusakach. Zwykle pojawiają się w domu tak naprawdę bez wyraźnej przyczyny – trudno jest nam ustalić, skąd je przynieśliśmy. A gdy się już pojawią, niestety stają się bardzo uciążliwe, a pozbycie się ich nie jest najłatwiejszym zadaniem. Pierwszym sygnałem, że w domu są pluskwy, zwykle jest ugryzienie na ciele.

Gdy już dowiadujemy się, że mamy w domu gniazdo pluskwy, zaczynamy szukać rozmaitych sposobów na ich zwalczenie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą skuteczne, a próby, które skończą się niepowodzeniem doprowadzą ostatecznie do tego, że populacja tych insektów powiększy się i będziemy musieli wyrzucić wszystkie meble, ubrania oraz zrobić generalny remont w mieszkaniu. W niniejszym artykule podpowiemy, jak rozpoznać pluskwę i jak skutecznie wytępić ją z domu – szybko i sprawnie. Uczulimy Was również na aspekty zdrowotne w temacie tego insekta – ponieważ powoduje on ugryzienia, może przenosić różne choroby. Jakie dokładnie – wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Pluskwy – jak wyglądają? Jak je rozpoznać?

Pluskwa zwykle daje o sobie znać poprzez ugryzienie nas w trakcie snu – ale niektórym osobom udaje się odkryć obecność pluskwy w mieszkaniu, zanim do tego dojdzie. Dorosłe osobniki mają barwę brązowo-czerwoną, kształt owalny, a długość ich ciała wynosi od 5 do 7 mm. Nie posiadają skrzydeł. Dorosłe pluskwy, które jakiś czas nie miały dostępu do pożywienia, mogą zmienić ubarwienie na żółto-brązowe – blade. Z kolei gdy pobiorą krew, stają się ciemniejsze i ich barwa jest wręcz mahoniowo-brązowa. Kształtem i kolorem, a także rozmiarem, są podobne do pestki jabłka. Pluskwa posiada 3 pary cienkich odnóży, które posiadają pazurki. Głowa jest krótka oraz szeroka, posiadająca parę czułek (są one 4-segmentowe).

Samice pluskwy potrafią produkować 2-3 jaja na dobę, a mogą żyć przez kilka miesięcy, więc w ciągu całego życia składają średnio 400-500 jaj. Jaja mają barwę beżową i 1 mm długości. Składane są szparach w ciemnych miejscach.

Pluskwy w domu - wygląd. Źródło: Parenting
Pluskwy w domu - wygląd. Źródło: Parenting

Skąd pluskwy trafiają do mieszkań i tworzą gniazda?

Pluskwy – wbrew powszechnej opinii – nie biorą się z brudu i niezachowania odpowiedniej higieny w domu. Brud absolutnie nie zwabia pluskiew i nawet bardzo częste sprzątanie nie uchroni nas przed nimi. Z drugiej jednak strony częste sprzątanie pozwoli nam szybciej zauważyć, że w domu mamy nieproszonych gości. Zwykle pluskwy pojawiają się w domu z następujących powodów:

  • są częste w hotelach (nawet tych najbardziej prestiżowych, 5-gwiazdkowych), biurach, szpitalach,
  • często przynosimy je wraz z używanymi meblami,
  • nierzadko pojawiają się w środkach komunikacji publicznej – i łatwo osadzają się na naszych ubraniach,
  • równie często spotykane są we wszelkich innych miejscach publicznych, gdzie występują zgromadzenia, np. w kinach, teatrach, operze,
  • pluskwę możemy przynieść do domu ze sklepu,
  • pluskwa może pojawić się w naszym mieszkaniu, ponieważ została przyniesiona przez gościa.

Możliwości są zatem niezliczone i nie da się uniknąć przyniesienia pluskwy do domu i utworzenia przez nią gniazda (koniecznością byłoby nierobienie zakupów i niewychodzenie z domu, a także niezapraszanie gości). Gdy pluskwa pojawi się już w mieszkaniu, łatwo przemieszcza się z jednego pomieszczenia, do drugiego, a także przez otwory w ścianach lub pod drzwiami – do sąsiednich mieszkań, gdzie również tworzy kolejne gniazda.

Pluskwy – gdzie szukać gniazd pluskwy w domu?

Pluskwy preferują bardziej pewne miejsca, od innych. Lubią drewno, papier, tkaniny, miejsca ciemne, odizolowane, rozmaite szczeliny. Często spotyka się je w łóżkach (zwłaszcza na materacach, wezgłowiu i w szczelinach w ramie łóżka) oraz jego okolicach. Mogą bytować także w tapicerowanych meblach i szafach ubraniowych. W tych miejscach powinniśmy rozpocząć poszukiwania gniazd tych insektów.

Aby znaleźć gniazdo pluskiew, należy usunąć np. wezgłowie łóżka, podnieść i wytrzepać wszystkie dywany, wyjąć wszystkie ubrania z szaf, zdemontować osłonki gniazdek elektrycznych. Pluskwy można też znaleźć w książkach i opakowaniach do płyt – warto więc zajrzeć także na regały. Nierzadko słyszy się również o pluskwach w tapetach – to nie jest mit, ponieważ insekty te bardzo często wchodzą właśnie za tapety. Często znajdują się także za listwami przypodłogowymi albo w ubytkach w ścianach. Potrafią ponadto zbudować kryjówkę w ramach obrazów, w lustrach ściennych, w żaluzjach, w zasłonach i karniszach. Aby zatem sprawdzić, czy w domu są gniazda pluskwy, musimy wykonać prawdziwie generalne sprzątanie, jakiego jeszcze nasze mieszkanie prawdopodobnie nie widziało.

Co świadczy o tym, że w domu są gniazda pluskwy?

  • Znajdujemy w mieszkaniu żywe lub martwe pluskwy.
  • Znajdujemy oskórki po wylinkach larw lub jaja pluskwy (zarówno wylęgnięte, jak i niewylęgnięte).
  • Na pościeli, materacach lub na innych tekstyliach zauważalne są plamy krwi.
  • W mieszkaniu – zwłaszcza w okolicy kryjówki – unosi się mdły, słodkawy zapach kolendry lub migdałów.
  • Na skórze mamy ukąszenia.

Ugryzienie pluskwy – jak wygląda?

Ugryzienie pluskwy to bardzo poważny sygnał, że w domu mamy kryjówkę tego insekta – i jest ich prawdopodobnie więcej. Pluskwa żywi się m.in. krwią człowieka i zwykle atakuje nas nocą, podczas snu. Ukąszenia rzadko są pojedyncze – zwykle pojawiają się po jednej nocy 2-3 (lub więcej) ślady w linii. Reakcje na ugryzienie pluskwy są różne. Niektóre osoby w ogóle tego nie odczuwają, jednak inne mogą doznać silnych dolegliwości, z powodu uczulenia. Charakterystyczne są m.in. poniższe objawy:

  • ukąszenia po ugryzieniu pluskwy nie bolą, ale swędzą,
  • ślady po ukąszeniach mogą wyglądać różnie (mogą być wypukłe, zaczerwienione – podobne do ugryzieniach pcheł, albo też bardzo rozległe i owalne – o średnicy nawet 5 cm z rumieniem dookoła),
  • rzadko pojawiają się ugryzienia pojedyncze – zwykle występują 2-3 lub więcej,
  • najczęściej do ukąszeń dochodzi na brzuchu, szyi, ramionach, plecach, klatce piersiowej oraz barkach; rzadko kiedy pluskwy kąsają człowieka na nogach lub stopach.
Pluskwy - jak wygląda ugryzienie?
Pluskwy - jak wygląda ugryzienie?

Ważne jednak jest, aby upewnić się, że ugryzienia pochodzą od pluskiew, a nie od innych insektów. Często ugryzienia owadów oraz objawy im towarzyszące, są bardzo podobne. Ukąszenia pluskwy można np. pomylić z ugryzieniem po kleszczu, pchle, wszy lub roztoczy. Poza tym objawy przypominające ukąszenia mogą powodować inne czynniki – np. środowiskowe, albo dolegające nam schorzenia. Nie biorąc ich pod uwagę, możemy dojść do błędnych wniosków. Dlatego, jeśli chcesz upewnić się, że w domu są pluskwy, nie bierz pod uwagę tylko i wyłącznie ukąszeń, ale postaraj się znaleźć inne fizyczne oznaki ich obecności, o których pisaliśmy wyżej.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Niestety tak – podobnie jak i inne insekty, które żywią się ludzką krwią. Istnieje możliwość m.in. przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu B, jednak nie przeprowadzono jeszcze wystarczającej ilości badań, aby w 100% potwierdzić ten wniosek. Pluskwy mogą być ponadto nosicielami superbakterii MRSA (bakteria ta jest odporna na wszystkie antybiotyki nam znane), a także enterokoków.

Pluskwy – gniazda. Jak się ich pozbyć? 

Zwykle domowe sposoby tępienia pluskiew i usuwania ich gniazd nie są skuteczne – warto od razu zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. O ile szybko zadziałamy, nie będziemy musieli pozbywać się pościeli, ubrań, zasłon czy mebli tapicerowanych i dywanów – chyba że specjalista doradzi inaczej. To, co się da, należy uprać w gorącej wodzie 60 stopni Celsjusza, a następnie wysuszyć pranie i dokładnie je przeprasować – aby mieć pewność, że wszelkie formy rozwojowe pluskwy zostały zniszczone. Przed włożeniem tekstyliów do szaf, należy dokładnie umyć wszystkie szafki, najlepiej z użyciem amoniaku lub octu. Warto na początek włożyć je do worków lub szczelnych pudeł, aby uniknąć ponownego zapluskwienia. Drobne przedmioty natomiast, można włożyć do zamrażarki na 10 godzin.

Pluskwy oraz ich gniazda można również usunąć z pomocą odkurzacza. Odkurzamy dokładnie wszelkie szczeliny, otwory, łączenia ścian i podłóg, krawędzie dywanów, łóżka i ramy łóżek, materace, meble – i wszelkie inne miejsca, gdzie pluskwy mogłyby się zadomowić. Worek od razu wyrzucamy w plastikowej, szczelnie zamkniętej torbie, na zewnątrz – do śmietnika. Po odkurzaniu, warto zastosować środek owadobójczy.

Gniazda pluskwy – skuteczne środki na pozbycie się insektów

Jak już wspomnieliśmy wyżej, warto od razu odezwać się do profesjonalisty w wytępianiu insektów z domu, ponieważ pluskwy bardzo szybko się rozmnażają i z czasem coraz trudniej jest je zwalczyć (tworzą liczne gniazda w różnych zakamarkach). Profesjonalne firmy stosują poniższe metody:

  • zamgławianie ULV – polega na rozprowadzeniu w mieszkaniu cieczy ze środkiem owadobójczym, za pomocą generatora zimnej mgły; w efekcie krople docierają do każdej szczeliny i skutecznie zabijają insekty;
  • oprysk ciśnieniowy – stosowany tylko na miejsca występowania danego owada – zatem musimy wcześniej dokładnie sprawdzić całe mieszkanie, aby zlokalizować wszystkie kryjówki insektów;
  • wymrażanie mieszkania ciekłym azotem (do temperatury poniżej 68 stopni Celsjusza) – to metoda dość inwazyjna i dodatkowo na koniec stosuje się jeszcze chemiczny oprysk ogólny;
  • wygrzewanie mieszkania do 60 stopni Celsjusza – metoda inwazyjna i wymaga wyniesienia z mieszkania wszelkich urządzeń RTV i AGD, a także tych, które są wykonane z plastiku i tworzyw sztucznych.

Gniazda pluskwy w domu – jak im zapobiec?

Niestety, ciężko jest zapobiec pojawieniu się pluskiew w mieszkaniu i tworzeniu przez nią gniazd, ale pomocna będzie baczna obserwacja otoczenia i przedmiotów, które przynosimy do domu. Warto przed zakupem np. mebli czy pościeli sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych oznak występowania pluskiew. Nie należy przynosić do domu przedmiotów używanych, zanim ich nie zdezynfekujemy. Po powrocie do domu z wakacji dokładnie sprawdzajmy bagaż, zanim go wniesiemy do wnętrz. Warto także często prać i suszyć pościele, zmniejszać ilości przedmiotów, które zagracają mieszkanie oraz regularnie odkurzać dom – bardzo dokładnie, wraz z meblami tapicerowanymi, materacami i listwami.