Kąpiel niemowlaka w krochmalu – na co pomaga?

Kąpiel niemowlaka

Dawniej używano krochmalu na szeroką skalę do łagodzenia rozmaitych podrażnień skóry u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, już od wieku niemowlęcego. Dziś środek ten wraca do łask jako tani, hipoalergiczny naturalny i ekologiczny sposób na pielęgnację delikatnej skóry dziecka. Na co pomoże kąpiel w krochmalu? Jak ją przygotować i jak często powtarzać?

Kąpiel w krochmalu – korzyści dla skóry dziecka

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest krochmal. Krochmal to nic innego, jak zagotowana w wodzie skrobia roślinna. Zazwyczaj stosuje się skrobię ziemniaczaną, ponieważ ta zwykle gości na naszych kuchennych półkach, ale można też wykorzystać skrobię kukurydzianą czy ryżową.

Krochmal wykazuje korzystny wpływ na wszelkie podrażnienia i przesuszenia skóry. Ma on właściwość pobudzania skóry do regeneracji, przez co przyspiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia – w tym także zmniejsza uczucie swędzenia, które często występuje np. przy atopowym zapaleniu skóry u dziecka.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność krochmalu

Wiele „domowych” czy „babcinych” sposobów nie ma swojego odzwierciedlenia w badaniach naukowych. Z krochmalem jest inaczej – są badania naukowe, które jednoznacznie potwierdzają skuteczność przeprowadzania kąpieli w krochmalu, w celu złagodzenia atopowego zapalenia skóry (AZS). Ponadto krochmal może wspomóc leczenie odparzeń pieluszkowych. Nie powinno się jednak zasypywać pupy mąką ziemniaczaną przy zmianie pieluchy – lepiej przetrzeć odparzoną skórę wacikiem nasączonym krochmalem.

Jak twierdzi lek. med. Aleksandra Malewska, lecznicze kąpiele w krochmalu (a także w siemieniu lnianym) mogą być doskonałym uzupełnieniem łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci.

Kąpiel w krochmalu pomoże także na potówki, trądzik niemowlęcy, wysypkę spowodowaną alergią na białko mleka krowiego czy też w odpowiedzi na inną substancję.

Krochmal ma jeszcze jedno, ważne zastosowanie, szczególnie dla alergików. Mowa o krochmaleniu pościeli. Dawniej krochmalenie pościeli było na porządku dziennym, dziś jest to rzadkość. Okazuje się, że krochmal zapobiega zagnieżdżaniu się w materiale roztoczy i bakterii, a także zapobiega wchłanianiu się wilgoci. Z tego względu do dziś np. w szpitalach, nadal krochmali się pościel. Zabieg ten powrócił także do łask w domach, gdzie przebywają alergicy.

Więcej o pozytywnych właściwościach krochmalu i jego zastosowaniu przeczytasz TUTAJ.

Jak zrobić krochmal do kąpieli dziecka?

Aby przygotować kąpiel w krochmalu, nie potrzebujesz wiele. Wszystko zajmie Ci dosłownie kilka minut, ponieważ do przygotowania krochmalu potrzebujesz tylko mąki i wody. Jak zmieszać oba składniki i w jakich proporcjach, aby uzyskać krochmal? Zmieszaj ze sobą 2 łyżki mąki ziemniaczanej, kukurydzianej lub ryżowej w 1 szklance zimnej (!) wody. Po dokładnym wymieszaniu, wylej miksturę do ok. 5-6 litrów gotującej się wody. Mieszaj od razu bardzo energicznie, żeby zapobiec powstawaniu grudek i po to, by uzyskać konsystencję gładkiego kisielu. Gdy krochmal jest gotowy, wlej go do wanienki z ciepłą wodą (temperatura wody powinna po wymieszaniu z krochmalem mieć ok. 36-38 stopni Celsjusza).

Jeśli nie chcesz samodzielnie robić krochmalu do kąpieli, możesz kupić gotowy – jest dostępny w wielu aptekach lub w sklepach internetowych. Taki środek wystarczy wsypać do ciepłej wody w wanience i wymieszać.

Jak kąpać niemowlę w krochmalu?

Kąpiel w wodzie z dodatkiem krochmalu powinna trwać nieco dłużej, niż zwykła kąpiel – nawet 10-15 minut (według wytycznych pediatrów kąpiel niemowlęcia powinna trwać 3-5 minut, jednak w tym przypadku mówimy o kąpielach leczniczych, które przygotowuje się sporadycznie, gdy występuje taka potrzeba, a nie na co dzień). Podczas kąpieli uważaj, aby dziecko nie wyślizgnęło Ci się z rąk, a po wykąpaniu dokładnie, ale delikatnie, osusz skórę dziecka ręcznikiem.

Krochmalu nie należy spłukiwać, ponieważ tworzy on korzystną dla skóry niemowlaka warstwę ochronną. Nie trzeba zatem po takiej kąpieli smarować dziecka balsamami czy oliwkami – chyba że mówimy o atopowym zapaleniu skóry (wówczas konieczne jest posmarowanie ciała i tak emolientowym kosmetykiem).

Jak często robić dziecku kąpiel w krochmalu?

Częstotliwość kąpieli w krochmalu należy potraktować bardzo indywidualnie – zależy to bowiem od kilku czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecku służy kąpiel w krochmalu. Po czym to poznać? Po zmianach skórnych, a konkretniej – zmniejszaniu się ich liczby lub łagodzeniu. Jeżeli tak się dzieje, kąpiel warto robić 2, a nawet 4 razy w tygodniu. Jeżeli natomiast wysypka, trądzik czy inne zmiany skórne nie znikają, lepiej zaprzestać kąpieli w krochmalu i skonsultować problem z lekarzem. Jeśli z kolei zauważysz, że objawy skórne nasilają się po takich kąpielach, absolutnie ich więcej nie wykonuj. Jest to możliwe w przypadku np. zakażenia skóry drożdżakami.