Krochmal – kąpiel na atopowe zapalenie skóry i podrażnienia

Kąpiel w krochmalu

Krochmal na atopowe zapalenie skóry i podrażnienia? Czemu nie! Kąpiel w krochmalu łagodzi zapalenie skóry i zmniejsza uciążliwe objawy.

Jak stosować krochmal do kąpieli?

W kąpieli można zastosować albo krochmal, albo po prostu dodać nieco skrobi – to sposób polecany przez wielu dermatologów dla osób zmagających się np. z nasilonym świądem skóry, zmianami hormonalnymi na skórze czy też atopowym zapaleniem skóry.

Jak krochmal i skrobia działają na skórę? Badania naukowe

Niestety obecnie brakuje wystarczającej liczby badań naukowych, które jednoznacznie potwierdziłyby działanie skrobi na skórę.

Nie oznacza to jednak, że skrobia nie wykazuje dobrego wpływu na skórę. Uważa się, że może mieć bardzo korzystne działanie, co np. potwierdzono w badaniach, w których wzięły udział osoby z atopowym zapaleniem skóry oraz osoby zdrowe. Celem badania było sprawdzenie, jak dodawanie do kąpieli skrobi ryżowej wpływa na podrażnienia skórne, zapalenie skóry czy skórę atopową. Na potrzeby badania, u osób zdrowych wywołano kontaktowe zapalenie skóry, poddając ją SLS na ramionach.

Osoby badane miały zażywać kąpieli z dodatkiem skrobi w trzech postaciach:

  • balsamu bazującego na wodzie, o pH 5,8, z zawartością 5% dimetikonu oraz 15% gliceryny (do kąpieli dodawano 7,5 grama balsamu),
  • balsamu jak powyżej, ale dodatkowo z zawartości 5% oleju z wiesiołka (do kąpieli dodawano 7,5 grama balsamu),
  • skrobi ryżowej w postaci sypkiej (do kąpieli należało dodać ok. 30 g skrobi).

We wszystkich trzech postaciach, uzyskiwano w kąpieli stężenie skrobi w ilości 10 gram/litr lub 1 gram/litr wody. Temperatura kąpieli we wszystkich przypadkach wynosiła 37 stopni Celsjusza. Kąpieli nie poddawano całego ciała, ale jedynie ręce – 2 razy dziennie po około 15 minut.

Jakie były wyniki powyższych testów? Czy krochmal jest skuteczny?

Naukowcy – w celu zmierzenia skuteczności działania kąpieli – zastosowali pomiar TEWL, czyli przeznaskórkowej utraty wody (z użyciem specjalnego urządzenia). Pomiary były wykonywane zarówno przed pierwszą kąpielą, jak i po upłynięciu 12 godzin po każdej kąpieli.

W przypadku osób, które były zdrowe, ale wywołano u nich podrażnienie skóry poprzez poddanie jej działaniu SLS, uzyskano wyraźną poprawę stanu skóry – wskaźnik TEWL zmalał nawet o 20% w przypadku kąpieli ze skrobią ryżową w postaci sypkiej oraz o 15% w przypadku kąpieli z balsamami ze skrobią.

W grupie kontrolnej natomiast, dodatek skrobi nie wpłynął na zmniejszenie przeznaskórnowej utraty wody – dopiero dodatek 10 gram skrobi na litr spowodował, że wskaźnik TEWL zmniejszył się o kilka procent.

W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry, testowano dodatek czystej, sypkiej skrobi ryżowej. Początkowo wskaźnik TEWL w miejscach ze zmianami atopowymi był o 20% wyższy niż w miejscach niedotkniętych zapaleniem. Po kąpielach okazało się, że poprawił się stan skóry w miejscach z AZS nawet o 50%, a w miejscach zdrowych – o średnio 20%. Oznacza to, że kąpiel z dodatkiem skrobi czy krochmalu da najlepsze efekty w przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry i jak najbardziej warto ją regularnie stosować.

Kąpiel w krochmalu działa na AZS i podrażnienia!

Jak pokazuje powyższy opis badania, kąpiel z dodatkiem skrobi ryżowej znacząco poprawia stan skóry atopowej – nawet o 50% - oraz podrażnionej (o około 20%). Dodatek skrobi raczej nie wpłynie istotnie na stan skóry zdrowej, bez zmian zapalnych czy podrażnień.

Dlaczego krochmal tak działa na skórę? Uważa się, że jego dobroczynny wpływ w postaci przyspieszania gojenia skóry i zmniejsza utraty wody, wynika z penetracji cząsteczek skrobi w górne warstwy skóry uszkodzonej, a następnie tworzenia jednorodnej warstwy ochronnej (w badaniach dowiedziono, że cząsteczki skrobi znajdują się w górnych warstwach naskórkach, za to nie osadzają się one w skórze zdrowej i nieuszkodzonej – co pokrywa się z uzyskanymi wynikami).

Jak widać, kąpiele z dodatkiem krochmalu warto stosować zarówno w przypadku podrażnień na skórze, a zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry. I co ważne, nie musimy gotować krochmalu – wystarczy dodatek sypkiej, surowej skrobi ryżowej, aby uzyskać wyraźne efekty.

Powyżej opisane badanie wskazuje również, że stosowanie skrobi w przypadku odparzeń u niemowląt, jest jak najbardziej zasadne, ale nadal potrzebujemy większej ilości badań, aby potwierdzić dobroczynne działanie krochmalu czy skrobi w formie innej niż kąpiel.

Artykuł na podstawie badania:

de Paepe, Kristien, et al. „Effect of rice starch as a bath additive on the barrier function of healthy but SLS-damaged skin and skin of atopic patients.” Acta dermato-venereologica 82.3 (2002).