Olejowanie włosów – najlepsze metody i oleje

Olejowanie włosów - krok po kroku

Olejowanie włosów krok po kroku – poradnik dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych! Jakie oleje są najlepsze do tego zabiegu? Jakie są metody olejowania i która jest najskuteczniejsza? Sprawdzamy!

Olejowanie włosów – jakie są efekty?

Olejowanie włosów to szybki i tani domowy sposób na piękne, sypkie kosmyki. Szczególnie dobrze działa na przesuszone włosy, które są zniszczone zabiegami. Sprawdza się też w przypadku włosów wysokoporowatych, które łatwo się puszą i kręcą – pozwala zapanować nad niesfornymi kosmykami i je okiełznać.

Olejowanie niewątpliwie wygładza i regeneruje włosy, a także chroni je przed utratą wilgoci. Włosy są ponadto bardziej elastyczne, co poprawia naturalne ułożenie. A sam zabieg nie jest trudny i może być regularnie wykonywany w warunkach domowych. Wystarczy zainwestować w naturalny, nierafinowany olej i aplikować go według jednej z możliwych metod – o nich piszemy na końcu artykułu.

Olejowanie włosów – wybierz olej nierafinowany i zimnotłoczony

Olej do olejowania włosów powinien być nierafinowany oraz zimnotłoczony. Informacje o tym znajdziesz na odwrocie produktu, na etykiecie. Dlaczego to ważne? Tego typu oleje są pełne witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają silne działanie odżywcze, dzięki czemu pozytywnie wpływają na kondycję naszych włosów. Oleje rafinowane zostały natomiast poddane obróbce w wysokiej temperaturze, przez o utraciły większość korzystnych składników – nie będą więc skuteczne w zabiegu olejowania włosów.

Zanim rozpoczniesz olejowanie, oceń porowatość włosów

Aby kuracja olejami była skuteczna, konieczne jest także dobranie oleju, który będzie dostosowany do naszej porowatości włosów. Włosy mogą mieć niską, średnią lub wysoką porowatość. Porowatość włosów można określić poprzez obserwację tego, jak zachowują się włosy pod wpływem pewnych czynników. W internecie dostępnych jest kilka testów na porowatość włosów. My polecamy:

  • https://hairytale.eu/test-porowatosci/
  • https://sklepanwen.pl/strona/porowatosc
  • https://nanoil.pl/test-na-porowatosc

Można też określić porowatość włosów na podstawie kilku przesłanek, które wyróżniają dany gatunek włosa – prezentujemy je w poniższej tabelce.

Porowatość włosów: charakterystyka
Porowatość włosów: charakterystyka

Gdy już wiesz, jaką porowatość mają Twoje włosy, pora przejść do wyboru odpowiednich olejów do zabiegu olejowania włosów.

Dobór oleju do porowatości włosa

Zdarza się, że na włosy wysokoporowate położymy np. olej kokosowy i efekty są... marne: włosy stająą się spuszone, sianowate. A gdy np. położymy olej dla włosów wysokorowatych na włosy o niskiej porowatości, kosmyki będą sztywne i nie zauważymy pozytywnego efektu. Zobaczcie więc, jakie oleje będą odpowiednie dla Waszych włosów. Dzięki tej wiedzy będziecie zadowolone z efektów zabiegu.

1. Oleje dla wszystkich gatunków włosów

Jeśli nie potrafisz ocenić swojej porowatości włosów, postaw na mieszanki olejów. Przykładowe mieszanki składają się z kwasów jednonienasyconych, wielonienasyconych oraz opcjonalnie nasyconych (te umieszczamy w nawiasie). I tak kolejno można sporządzić mieszankę z następujących składników:

  • olej sezamowy + olej z awokado (+ opcjonalnie olej kokosowy lub masło shea),
  • olej macadamia + olej z pestek winogrom (+ opcjonalnie olej kokosowy lub masło shea),
  • olej lniany + olej słonecznikowy (+ opcjonalnie olej kokosowy lub masło shea).

2. Oleje do włosów niskoporowatych

W przypadku włosów niskoporowatych, należy sięgać głównie po oleje nasycone, które nie obciążą kosmyków. Najlepiej sprawdzą się tutaj oleje: kokosowy oraz palmowy. Ponadto można olejować włosy masłami: shea, kakaowym, mango, babassu, kawowym, cupuacu, tucuma.

3. Oleje do włosów średnioporowatych

Do włosów o średniej porowatości poleca się zazwyczaj oleje jednonienasycone – takie, które mają jedno podwójne wiązanie. Należą do nich np.: oliwa z oliwek, olej z awokado, słonecznikowy, macadamia, arachidowy, sezamowy, rokitnikowy, kameliowy, musztardowy, rycynowy, z moreli, arganowy, ze słodkich migdałów, ryżowy, rzepakowy, z pestek śliwki, z orzechów laskowych.

4. Oleje do włosów wysokoporowatych

Włosy o wysokiej porowatości wymagają szczególnej pielęgnacji i najlepsze efekty uzyskamy stosując na nich olejowanie tłuszczami zawierającymi kwasy wielonienasycone. Są to m.in. olej z nasion chia, olej kukurydziany, z ogórecznika, sojowy, z nasion bawełny, lniany, z pachnotki, z krokosza barwierskiego, z nasion maku, z czarnuszki, z pestek dyni, z wiesiołka, z orzechów włoskich, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, konopny oraz olej słonecznikowy.

Olej można nakładać np. w formie mgiełki do włosów
Olej można nakładać np. w formie mgiełki do włosów

Jak olejować włosy? Najlepsze metody

Jest kilka metod olejowania włosów. O tym, którą wybierzesz, musisz zdecydować samodzielnie, biorąc pod uwagę m.in. swoje możliwości czasowe. Ważne, aby olejowanie włosów było wykonywane regularnie, więc jeśli wiesz, że nie masz czasu na cotygodniowe olejowanie włosów na mokro, lepiej zdecyduj się na metodę z mgiełką, która jest najszybsza. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze sposoby olejowania włosów wraz z opisami, jak je stosować i jaka jest trudność ich przeprowadzenia.

#Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie na sucho to nakładanie oleju, który wcześniej został rozprowadzony na dłoniach. Nakładamy olej na małe partie włosów, najpierw rozcierając w dłoniach niewielką ilość produktu. To bardzo szybki sposób aplikacji, jednak należy uważać z ilością, ponieważ łatwo można przetłuścić włosy. Pamiętaj, aby przy tej metodzie nie nakładać oleju przy nasadzie, ale raczej od połowy włosów, aplikując go więcej na samych końcówkach.

#Olejowanie włosów mgiełką

Olejowanie mgiełką to dość ciekawy sposób, który spodoba się osobom szukającym zabiegu o łatwej aplikacji. Przy takim olejowaniu należy zmieszać ok. 1 łyżkę stołową wybranego oleju z 250 ml wody. Mieszankę przelewamy do buteleczki ze spryskiwaczem. Można do niej dodać też inne składniki, np. pantenol czy aloes. Ta metoda aplikacji ma niskie ryzyko, że przesadzimy z ilością oleju.

#Olejowanie włosów w misce

Olejowanie włosów w misce polega na zanurzaniu całych włosów w wodzie z dodatkiem oleju. Przy takiej metodzie olej równomiernie pokrywa włosy. Niestety raczej nie nadaje się ona do włosów krótkich, a sam zabieg jest bardziej uciążliwy i trwa dłużej (musimy potem osuszyć włosy).

#Olejowanie włosów na podkład nawilżający

Olejowanie na podkład nawilżający to ostatnio HIT wśród włosomaniaczek, ponieważ dostarcza włosom humektantów oraz emolientów w jednym zabiegu. To przeprowadzenia takiego olejowania potrzebujemy wykonać mieszankę, np. w postaci mgiełki nawilżającej. Do jej wykonania potrzebujemy: 1 łyżeczkę miodu, cukru, syropu klonowego lub fruktozy, w proporcji 1 łyżeczka na 1 szklankę wody. Do mieszanki dodajemy wybrany olej oraz produkt nawilżający, np. wodę różaną, hydrolaty czy płyny do twarzy, które nie mają alkoholu w składzie. Na podkład świetnie nadaje się też żel aloesowy lub lniany, które można rozwodnić, aby ułatwić ich aplikację.

#Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie na mokro polega na nałożeniu wybranego oleju na umyte i jeszcze mokre włosy po odsączeniu ich z wody za pomocą ręcznika. Niestety ta metoda – podobnie jak olejowanie włosów w misce – jest bardziej czasochłonna.

#Olejowanie włosów w dwóch etapach

Można też olejować włosy dwuetapowo. Należy w tym celu nałożyć olej na włosy według jednej z powyższych metod, przytrzymać go przez 10-30 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Na włosy nakładamy odżywkę, nie zmywamy jej – włosy zawijamy w czepek lub folię i pozostawiamy na 5-20 minut, po czym spłukujemy włosy ciepłą wodą. Ewentualnie możemy umyć delikatnie skórę szamponem, przy samej nasadzie włosów.

#Olejowanie włosów odżywką

Olejowanie włosów możemy też łatwo wdrożyć, dodając do naszej codziennej odżywki wybrany olej. Na przykład do odżywki 250 ml wystarczy dodać 1 łyżkę oleju. Warto przytrzymać taką odżywkę na włosach przez min. 5 minut. To samo możemy zrobić z maską do włosów – wówczas na włosach trzymajmy ją przez 30-40 minut, a efekty będą bardzo widoczne.

Olejowanie włosów odżywką to popularna metoda
Olejowanie włosów odżywką to popularna metoda

Jak często powinno się olejować włosy?

Jeśli myjesz włosy codziennie, możesz je olejować 1 a nawet 2 razy w tygodniu. Podobnie przy myciu 2-3 razy w tygodniu. Jeśli myjesz włosy raz w tygodniu, możesz olejować je przy każdym myciu.

Jak długo trzymać olej na włosach?

Olej na włosach powinien przebywać minimum 15 minut, ale z zasady im dłużej – tym lepiej. Jeśli wybrałaś metodę mgiełki, olejowania na sucho lub olejowania z podkładem nawilżającym, rekomendowany jest czas powyżej 40 minut. W przypadku odżywki lub maski z olejem, warto ją trzymać na włosach 15 a nawet 40 minut.

Jakimi szamponami zmywać olej?

Olej najlepiej zmywa się odżywką, czyli metodą emulgowania. Przy takim zmywaniu najpierw płuczemy włosy dużą ilością ciepłej wody. Następnie nakładamy na nie niewielką porcję emolientowej odżywki, która nie zawiera silikonów oraz protein. Myjemy włosy odżywką, pozostawiamy ją jeszcze na 2-5 minut, po czym bardzo dokładnie zmywamy całość letnią wodą. Opcjonalnie możemy umyć skórę głowy delikatnym szamponem, starając się, aby nie szorować włosów dalej od nasady.

Czy warto olejować także skórę głowy?

Jak najbardziej – olejowanie skóry głowy może pobudzić porost włosów, rozwiązać problemy z łupieżem czy też przetłuszczaniem się skóry. Jednak nie każda skóra toleruje olejowanie – wówczas lepiej sięgnąć po klasyczne wcierki.

Olejowanie skóry można wykonać na pół godziny przed myciem włosów. Polecamy do tego zabiegu oleje takie, jak: neem, olej z czarnuszki, konopny, lniany, z wiesiołka, z nasion porzeczki, musztardowy. Warto spróbować także mieszanki olejów, w których łączymy odpowiedni dla siebie olej względem porowatości włosów, razem z olejami dodatkowymi, takimi jak: SESA, KHADI, SATTVA, olejek pieprzowy, AMLA.

Olejowanie włosów - opinie vlogerek