Olejek rycynowy na włosy - pobudzi ich wzrost. Jak go stosować?

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy ma szczególnie korzystne działanie na włosy. Stosowany w odpowiedni sposób, pozwala wzmocnić włosy, zahamować ich wypadanie i przyspieszyć wzrost. Kuracja olejkiem rycynowym daje naprawdę spektakularne efekty. Jak go stosować, aby pobudzić wzrost włosów i poprawić ich kondycję? Jakie są efekty nakładania olejku rycynowego na włosy? Wyjaśniam w artykule.

Czym jest olejek rycynowy?

Olejek rycynowy to substancja uzyskiwana z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity (Ricinus communis). Rącznik to roślina naturalnie występująca w Afryce i Indiach. Jego nasiona składają się z 35-58% tłuszczu, 20% białka, a także związków takich, jak rycynina i rycyna – to substancje trujące. Olejek rycynowy powstaje podczas tłoczenia na zimno i poddawania później obróbce termicznej, w wyniku czego uzyskiwana jest gęsta ciecz, a toksyczne właściwości nasion znikają.

Olejek rycynowy – właściwości

Olejek rycynowy ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w kosmetyce, medycynie, przemyśle spożywczym i chemicznym. Szczególnie ceniony jest olejek rycynowy w kosmetyce i medycynie. Jeśli chodzi o zastosowanie medyczne, przyjmowany doustnie ma właściwości przeczyszczające – przekształca się bowiem w jelitach w mydła potasowe i sodowe, które drażnią śluzówkę jelita i pobudzają tym sposobem jego perystaltykę. Efektem jest przeczyszczenie.

Olej rycynowy stosowany jest również na bóle pleców i stóp – przy aplikacji na skórę. Jest ponadto częstym składnikiem preparatów wspomagających leczenie wrzodów skóry i oparzeń, gdyż doskonale natłuszcza skórę, wspomaga jej regenerację i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Olejek rycynowy na włosy – działanie

Olejek rycynowy jest naturalny i bezpieczny – nawet dla skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W swoim składzie zawiera ponadto cenne kwasy tłuszczowe omega 6 i omega 9, a także mnóstwo witamin, minerałów, białek. Najważniejszym jednak składnikiem jest kwas rycynolowy, który odpowiada za szereg korzystnych właściwości dla włosów i skóry głowy. Kwas ten m.in.:

  • pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, przez co włosy są lepiej odżywione,

  • pobudza wzrost włosów,

  • przywraca skórze odpowiednie pH, co normalizuje wydzielanie sebum,

  • łagodzi podrażnienia na skórze głowy powstałe w wyniku kontaktu z niektórymi kosmetykami, które mogą być szkodliwe (gdyż zawierają agresywne, sztuczne detergenty).

Olejek rycynowy ma ponadto właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziała różnego rodzaju infekcjom skóry głowy i mieszków włosowych. Jest także w stanie leczyć łupież i mu zapobiegać. A zdrowa, zadbana skóra głowy to podstawa do tego, aby włosy rosły szybciej i były mocne. Dodatkowo olejek rycynowy zawiera wiele przeciwutleniaczy, które stymulują produkcję keratyny – a to podstawowy budulec włosów.

Jak stosować olejek rycynowy na włosy?

W Internecie znajdziemy wiele różnych instrukcji, jak stosować olejek rycynowy na włosy. Różnią się one m.in.

  • etapem przygotowywania olejku do aplikacji na włosy i skórę głowy,

  • stosowaniem samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejkami,

  • sposobem nakładania olejku (czy wmasowywać go od skóry po końcówki, czy stosować tylko na skórę głowy).

Do tego, w jaki sposób nakładać olejek rycynowy na włosy, należy podejść dość indywidualnie i dostosować aplikację do naszego rodzaju włosów. W przypadku włosów, które są obciążone, nie powinno się raczej stosować olejku od samej nasady, tylko mniej więcej od połowy długości włosów. Jeśli natomiast zależy nam na wyleczeniu łupieżu albo na pobudzeniu włosów do wzrostu, konieczne jest nakładanie olejku rycynowego na skórę głowy. W przypadku włosów, które słabo trzymają się skóry i łatwo wypadają, warto olejek rycynowy wymieszać przed nałożeniem z lżejszym, mniej gęstym olejkiem – np. z pestek winogron, kokosowym, migdałowym – ponieważ nakładanie tak gęstego oleju na osłabione już włosy, może doprowadzić do ich nadmiernego wypadania podczas zmywania (tak było w moim przypadku; dodanie lżejszej substancji – nie tylko olejku, ale np. mgiełki do włosów lub odżywki – powoduje, że olej rycynowy nie obciąża tak mocno włosów i nie ma obawy wówczas o ich wypadanie czy nawet wyrywanie).

Jest także kilka uniwersalnych zasad, które warto wdrożyć, stosując kurację olejkiem rycynowym na włosy:

  • nie przesadzaj z ilością olejku rycynowego – jeśli nałożysz go zbyt dużo, jego zmycie może okazać się bardzo trudne,

  • olejek rycynowy można lekko podgrzać na włosach za pomocą ciepłego strumienia z suszarki – uaktywnimy tym sposobem wiele cennych substancji i ułatwimy im wchłonięcie w strukturę włosa,

  • jeśli zależy Ci an pobudzeniu wzrostu włosów, nakładać olejek rycynowy na skórę głowy, wmasowując go dokładnie i pozostawiając na min. 15-20 minut,

  • jeśli olejek rycynowy spowodował wysuszenie skóry głowy i włosów, konieczne jest zmniejszenie jego zawartości w maseczce – należy go wymieszać w proporcji 1:1 z dowolną odżywką lub innym olejkiem,

  • włosy suche wymagają mniejszej ilości olejku rycynowego od włosów przetłuszczających się,

  • jeśli zależy Ci na nadaniu włosom blasku, olejek rycynowy można dodać w formie kilku kropel do gotowego kosmetyku (szamponu, odżywki, maseczki, mgiełki bez spłukiwania).

Olejek rycynowy na wypadające włosy

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, olejek rycynowy może być skutecznym remedium. Jest przy tym łatwy w stosowaniu – nie ma konieczności wykonywania żadnych skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Jak dokładnie stosować olejek rycynowy, aby zahamować nadmierne wypadanie włosów? Oto instrukcja:

  • wylej kilka kropelek olejku rycynowego na dłoń i rozprowadzaj stopniowo na całą długość włosów, zaczynając od nasady i skóry głowy, po końcówki,

  • olejek dobrze wcieraj w skórę głowy,

  • uważaj, aby nie nakładać go zbyt wiele, ponieważ zbyt gęsty będzie trudny do zmycia,

  • olejek pozostaw na skórze głowy i włosach na min. 15-20 minut, a nawet na całą noc,

  • następnie zmyj olejek, najpierw go emulgując odżywką, a następnie używając delikatnego szamponu bez SLS,

  • jeśli zostawiasz olejek na noc na włosach, połóż na poduszkę ręcznik, a głowę owiń miękką koszulką bawełnianą (będzie wygodniejsza od czepka czy ręcznika).

Olejek rycynowy można stosować na wypadanie włosów także w kombinacji z innymi olejkami pobudzającymi włosy do wzrostu. Tak działa np. olejek z mięty pieprzowe czy olejek arganowy.

Jak łatwiej zmyć olej z włosów?

Olejowanie włosów daje świetne efekty, ale prawdziwą bolączką okazuje się u nowicjuszy tego zabiegu zmywanie oleju z włosów. Olejek rycynowy jest przy tym bardzo gęsty, co jeszcze bardziej wzmaga taki efekt i trudności w zmyciu go z włosów. Żeby całkowicie go usunąć, bez wyrywania kosmyków, warto nałożyć na włosy pokryte olejem dowolną odżywkę – na ok. 30 minut przed zmyciem całości z włosów. Odżywki nie nakładaj jednak na skórę głowy, szczególnie jeśli zawiera silikon. W ten sposób olejek łatwo zmyjemy z włosów, przy czym zawsze konieczne jest umycie włosów po oleju delikatnym szamponem bez SLS, ale za to dwukrotnie.

Aby łatwiej zmyć olejek rycynowy z włosów, można nałożyć go w postaci mieszanki z innymi olejkami, które są mniej gęste, np. olejkiem jojoba, z rozmarynu, pestek winogron czy migdałowego, ale istotne jest, aby olej był dostosowany m.in. do stopnia porowatości naszych włosów. O tym, jak dobrać olej do typu włosów pisałam w osobnym artykule – zapraszam do lektury.

Jaki rodzaj olejku rycynowego wybrać do włosów?

Najlepszy dla naszych włosów i skóry głowy będzie olejek rycynowy tłoczony an zimno, nierafinowany i niezawierający heksanu. Warto ponadto sięgnąć po produkt sprawdzony, od renomowanego producenta w nieco wyższej cenie, przy czym nadal nie będzie on drogi, ponieważ dobrej jakości olejek rycynowy wiąże się z kosztem od kilku do kilkunastu złotych za 100 ml.

Jak olejować włosy olejkiem rycynowym?

Olejowanie włosów olejkiem rycynowym wygląda podobnie, jak w przypadku innych olejów. Jeśli jednak celem jest porost włosów, należy być ostrożnym, ponieważ olejek rycynowy w nadmiarze może zacząć być szkodliwy dla skóry głowy. O ile włos na długości jest martwy i nie zaszkodzi zbyt długie przetrzymywanie oleju na nim, to pozostawiają go zbyt długo na skalpie, możemy przesadzić i nawet przesuszyć skórę głowy. Należy także pamiętać o tym, aby zachować równowagę podczas usuwania olejku – trzeba go zmyć dokładnie, ale nie z pomocą zbyt silnego szamponu zawierającego detergenty – mogłoby to bowiem wymyć dobroczynne składniki pozostawione przez olejek. O czym jeszcze pamiętać podczas olejowania włosów olejkiem rycynowym? Zapamiętajcie poniższe zasady:

  • olejek rycynowy na włosy nakładaj na odsączone ręcznikiem lub suche kosmyki i trzymaj na nich min. godzinę do nawet kilku godzin, przy czym nie powinno się przetrzymywać tak długo olejku rycynowego na skórze głowy – mogłoby to zaszkodzić;

  • olejek rycynowy na skórę głowy nakładaj wcierając niewielką ilość w skalp i trzymając ok. 20-30 minut; następnie dokładnie zmywamy delikatnym szamponem lub wcześniej jeszcze emulgując olejek, by łatwiej oczyścić skórę głowy i włosy z olejku.

Domowa maseczka i serum z olejkiem rycynowym – przepisy

Istnieje wiele przepisów na domowe kosmetyki z olejkiem rycynowym, ponieważ można go łączyć z całą masą różnych produktów, począwszy od produktów gotowych, typu szampon czy maseczka, jak i pojedynczych – innych olejków, miodu, hydrolizatów itd. Poniżej przedstawiam 2 bardzo popularne przepisy na domowe kosmetyki z olejkiem rycynowym. To przepis na serum oraz maseczkę.

Przepis nr 1: serum regeneracyjne

Serum z olejkiem rycynowym na włosy
Serum z olejkiem rycynowym na włosy

Serum regeneracyjne to kombinacja olejów, która pozwala na uzyskanie optymalnych efektów, bez nadmiernego przeciążania włosów. Serum ponadto powinno być pozostawione na włosach bez spłukiwania – musi zatem być naprawdę lekkie, ale jednocześnie spełniać swoją funkcję, czyli odżywiać włosy i chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Można je łatwo sporządzić. Wystarczy zmieszać ze sobą:

  • 3 łyżki stołowe olejku rycynowego

  • 1 łyżkę stołową olejku jojoba

  • 1 łyżkę stołową olejku macadamia

Składniki wlewamy do ciemnej buteleczki wyposażonej w kroplomierz. Mocno wstrząsamy buteleczką, aby wszystko dobrze wymierzać. Serum aplikujemy na skórę głowy za pomocą kroplomierza (jeśli chcemy pobudzić włosy do wzrostu) lub bezpośrednio na kosmyki – na końcówki włosów, jeśli są rozdwojone i chcemy je zabezpieczyć. W przypadku aplikacji na skórę głowy, rozsuwamy włosy nad uchem z jednej strony i aplikujemy tam kilka kropli serum, następnie ponownie rozsuwamy włosy o ok. 2 cm dalej i powtarzamy cały proces – aż pokryjemy serum całą skórę głowy. Następnie masujemy głowę opuszkami palców przez ok. 5 minut.

Przepis nr 2: maseczka odżywcza

Maseczka do włosów z olejkiem rycynowym i jajkiem
Maseczka do włosów z olejkiem rycynowym i jajkiem

Maseczka według tego przepisu to jeden z najpopularniejszych domowych kosmetyków na włosy. Zawarte w niej składniki doskonale wzmacniają włosy, dodają im blasku i poprawiają ogólną kondycję. Włosy są ponadto odżywione, a skóra głowy lepiej nawilżona. Do maseczki można dodać odrobinę soku z cytryny – wówczas zyska delikatne działanie rozjaśniające włosy blond.

Składniki maseczki:

  • 1 żółtko jaja kurzego

  • 1 łyżka olejku rycynowego

  • 1 łyżka dowolnej maseczki gotowej

  • opcjonalnie 1 łyżka soku z cytryny

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Maseczkę nakładamy na suche włosy, a po aplikacji warto przykryć głowę czepkiem i odczekać tak 30 minut, aby wszystkie składniki aktywne miały szansę wniknąć we włosy. Po tym czasie mieszankę spłukujemy z włosów z pomocą ciepłej wody i myjemy je delikatnym, naturalnym szamponem bez SLS.

Warto stosować olej rycynowy na włosy? Efekty są spektakularne

Korzyści ze stosowania oleju rycynowego na włosy jest naprawdę mnóstwo:

  • olejek rycynowy zawiera szereg składników aktywnych i witamin, dzięki czemu wywiera bardzo korzystny wpływ na stan włosów i skórę głowy, zapobiegając m.in. nadmiernemu wypadaniu,

  • olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów, zwiększając cyrkulację krwi w mieszkach włosowych,

  • olejek rycynowy świetnie nawilża skórę głowy i włosy, zapobiegając łamliwości czy nadmiernemu wysuszeniu włosów,

  • zawarte w olejku rycynowym składniki istotnie poprawiają kondycję włosów od nasady po końce,

  • olejek rycynowy, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu, może wspomagać leczenie łupieżu i innych problemów skóry głowy.

Efekty stosowania olejku rycynowego są naprawdę spektakularne, szczególnie jeśli chodzi o przyspieszenie wzrostu włosów. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć przed i po kuracji olejkiem rycynowym w celu zapuszczenia włosów.

Olejek rycynowy na porost włosów - przed i po
Olejek rycynowy na porost włosów - przed i po
Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów - zdjęcia efektów
Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów - zdjęcia efektów
Olejek rycynowy zmniejsza wypadanie włosów - efekty przed i po
Olejek rycynowy zmniejsza wypadanie włosów - efekty przed i po
Zapuszczanie włosów z olejkiem rycynowym - efekty
Zapuszczanie włosów z olejkiem rycynowym - efekty

Włosy są nie tylko dłuższe, ale i bardziej gładkie, miękkie i błyszczące. Według wielu opinii, stają się również bardziej podatne na układanie i stylizację oraz ulegają pogrubieniu. Włosy są ponadto bardziej nawilżone i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Stosowanie olejku rycynowego wymaga jednak cierpliwości, ponieważ procesów metabolicznych nie da się po prostu przyspieszyć, aby pełna metamorfoza włosów odbyła się w ciągu jednego zabiegu. Wiele zależy od tego, jaka jest wyjściowa kondycja włosów i ich zdolności regeneracyjne. W większości przypadków zauważalne efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach, a nawet 3-6 miesiącach regularnego stosowania. Taka cierpliwość jednak zwykle popłaca, o czym świadczą zamieszczone wyżej zdjęcia.

Kto nie powinien używać na włosy olejku rycynowego?

Olejek rycynowy nie jest dla wszystkich. Jego wadą jest np. to, że może nieco przyciemniać kolor, stąd nie wszystkie blondynki będą zadowolone z takiego efektu.

Ponadto stosowanie olejku rycynowego w nadmiarze może szkodzić, niezależnie od koloru włosów czy ich stanu. Jeśli nagminnie aplikujemy za dużo oleju na włosy i skórę głowy, możemy je skutecznie przesuszyć.

Olejku rycynowego nie powinny aplikować na końcówki osoby z włosami rozjaśnianymi oraz wysokoporowatymi, ponieważ olejek ten może w tych przypadkach nawet pogorszyć stan końcówek.

Bibliografia

  • L. Chrząstek, B. Dondela i M. Deska. Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich pochodzenie. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 2015; III:9–27.

  • Maduri, V., Vedachalam, A. and Kiruthika, S. (2017). “Castor Oil” – The culprit of acute hair felting. International Journal of Trichology, 9(3), p.116.