Pieluchy dla dorosłych – jak otrzymać refundację?

Nietrzymanie moczu - refundacja na pieliuchy dla dorosłych

Jak otrzymać refundację na artykuły higieniczne przy nietrzymaniu moczu?

Stosowanie artykułów higienicznych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu, zwłaszcza przy bardziej nasilonym stopniu tej dolegliwości. Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia, który umożliwia refundację produktów higienicznych. Dowiedz się, jakie formalności i warunki muszą zostać dopełnione, by otrzymać dofinansowanie na pieluchy dla dorosłych, majtki chłonne i inne artykuły ochronne potrzebne przy nietrzymaniu moczu.

Refundacja produktów chłonnych stosowanych przy nietrzymaniu moczu wymaga minimum formalności. Wystarczy poprosić podczas wizyty u lekarza o zlecenie na środki pomocnicze. Lekarz wypełnia wniosek online i jeśli zostanie on zaopiniowany pozytywnie, receptę na pieluchy dla dorosłych czy inne środki ochronne można otrzymać od ręki. Refundacja dostępna jest dla osób ubezpieczonych w NFZ i przysługuje co miesiąc. Należy jedynie pamiętać o kontynuowaniu zlecenia – przy kolejnych receptach można o to poprosić także pielęgniarkę lub położną, jeśli mają zawartą umowę z NFZ. Receptę na artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu można zrealizować w każdej aptece. Warto wiedzieć, że refundowane są także produkty najwyższej jakości, w tym oferowane przez TENA.

Jakie środki chłonne wybrać?

Wybór artykułów pomocniczych przy nietrzymaniu moczu zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia tej dolegliwości. Przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu wystarczające będą podpaski i wkładki urologiczne dostępne także w wersji dla mężczyzn, np. TENA Men. Przy nieco bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu sprawdzą się majtki chłonne. Różnią się one od zwykłej bielizny jedynie wkładem chłonnym oraz sposobem zdejmowania (rozrywalne szwy ułatwiające szybkie ściągnięcie produktu). Są rekomendowane dla osób aktywnych zawodowo, a nawet uprawiających sport. Przy ciężkim nietrzymaniu moczu należy jednak sięgnąć po najbardziej chłonne środki ochronne, takie jak pieluchomajtki czy pieluchy dla dorosłych. Można również zastosować podkłady na materac. Przydadzą się one jako dodatkowe zabezpieczenie na noc i w przypadku pacjentów leżących.

Czy nietrzymanie moczu można leczyć?

Nietrzymanie moczu można, a nawet należy leczyć. O sposobie leczenia decyduje lekarz: zależy on od postaci dolegliwości i stopnia jej nasilenia. Możliwe są leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla oraz leczenie operacyjne. Ta ostatnia metoda rekomendowana jest przy wysiłkowej i mieszanej postaci nietrzymania moczu i uważana za bezpieczną i skuteczną. Warto też unikać napojów i potraw o działaniu moczopędnym. Leczenie nietrzymania moczu warto podjąć jak najwcześniej, by przywrócić sobie komfort życia. Do momentu, gdy terapia przyniesie efekty, niezbędne jest jednak stosowanie środków chłonnych. Chronią one nie tylko przed zawilgoceniem odzieży i skóry, ale także przed przykrym zapachem, co ma korzystne przełożenie na samopoczucie osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu.

Wpis gościnny