Soda oczyszczona na odchudzanie: tak czy nie? Sprawdzamy

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w domu – np. do pieczenia ciast, sprzątania czy do prania ubrań. Znana jest również jako środek na odchudzanie. Czy spożywanie sody oczyszczonej, aby schudnąć, jest dobry pomysłem? Wyjaśniamy.

Czy soda oczyszcza organizm?

Pomysł, żeby stosować sodę na odchudzanie, prawdopodobnie wynika z właściwości oczyszczających organizm, gdyż soda w postaci rozpuszczonej ma zdolność detoksykacji poprzez pozbywanie się z organizmu nadmiaru wody. W efekcie sylwetka wydaje się nieco szczuplejsza i wraca dobre samopoczucie – a to sprzyja dalszemu odchudzaniu. Pozytywne rezultaty widać szczególnie u osób, które zmagają się z przewlekłym problemem zatrzymywania się wody w tkankach, co powoduje np. cellulit czy opuchliznę. Pijąc sodę oczyszczoną regularnie, jest szansa, że pozbędziemy się tego problemu. A wraz z usuwaniem nadmiaru wody, z organizmu zostaną także systematycznie odprowadzane toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii.

Soda oczyszczona odchudza, czy tylko usuwa nadmiar wody?

W związku z powyższym nasuwa się pytanie, czy soda sama w sobie odchudza, czy jedynie pomaga usunąć z organizmu nadmiar wody? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wiadomo jednak, że nie ma żadnych cudownych środków, które nagle sprawią, że pozbędziemy się niechcianej tkanki tłuszczowej z wybranych miejsc – nic nie jest w stanie tego dokonać w kilka chwil. Skuteczne spalenie tłuszczu i zrzucenie kilku kilogramów niestety wiąże się z koniecznością zmiany wielu nawyków żywieniowych i stylu życia. Podstawę stanowi zachowanie deficytu kalorycznego, regularna aktywność fizyczna, a także zdrowa i zgodna z Piramidą Żywienia dieta. Pozostałe rzeczy, jak wspomagacze spalania tłuszczu, soda oczyszczona czy woda z cytryną, to jedynie dodatki, które mogą przyspieszyć cały proces odchudzania.

Odpowiadając na pytanie, czy soda oczyszczona odchudza, możemy stwierdzić, że sama w sobie nie ma takiej zdolności, ale w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, może znacznie wspomóc odchudzanie, ponieważ poprawia pracę układu pokarmowego, zwalcza zgagę i niestrawność, obniża apetyt i ochotę na jedzenie węglowodanów. Spożywając sodę oczyszczoną, istotnie ograniczamy zatem potrzebę podjadania słodyczy, co często jest głównym sprawcą tego, że waga „stoi w miejscu”. Dodatkowo minimalizujemy ryzyko odczuwania nagłego spadku poziomu cukru we krwi (np. ospałość, zły humor itd.).

Poza powyższym, soda oczyszczona wspomagając usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu, poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów – a sprawniej działające narządy, to także szybszy metabolizm i lepsze spalanie tłuszczu, a więc w efekcie – łatwiejsze odchudzanie.

Jak pić sodę oczyszczoną na odchudzanie?

Soda oczyszczona spożywana w celu odchudzania, powinna być przyjmowana regularnie. Zwolennicy picia sody oczyszczonej na odchudzanie polecają, aby pić ją codziennie rano na pusty żołądek, minimum 30 minut przed posiłkiem – wówczas powinna przynieść najlepsze efekty, gdyż mikstura lepiej się wchłonie, co w konsekwencji przełoży się na lepsze rezultaty.

Jak pić sodę oczyszczoną na odchudzanie?
Jak pić sodę oczyszczoną na odchudzanie?

Jak pić sodę oczyszczoną? Wystarczy wymieszać ze sobą szklankę ciepłej wody i 1 łyżeczkę sody. Mikstura niestety ma dość nieprzyjemny smak, ale można go nieco poprawić, według poniższych przepisów:

  • Soda z cytryną: łączymy ½ szklanki wody z ½ szklanki soku z cytryny, a następnie dodajemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.
  • Soda z grejpfrutem: łączymy ½ szklanki wody z ½ szklanki soku z grejpfruta, następnie dodajemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.
  • Soda oczyszczona z octem jabłkowym: łączymy 2 szklanki wody, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej oraz 60 ml octu jabłkowego (ok. ¼ szklanki 250 ml).

Czy soda oczyszczona jest bezpieczna?

W temacie picia sody oczyszczonej nasuwa się pytanie o skutki uboczne takiego postępowania. Na szczęście soda jest stosunkowo bezpieczna na odchudzanie, o ile zachowujemy pewne zasady:

  • sodę pijemy zawsze na czczo, nigdy po jedzeniu, ponieważ neutralizuje ona sok żołądkowy, przez co może spowodować zaburzenia trawienia i bóle brzucha,
  • kuracja sodą oczyszczoną nie może trwać dłużej niż 14 dni; dłuższe spożywanie sody oczyszczonej może spowodować szereg skutków ubocznych, m.in. ze strony układu pokarmowego.

Jeśli nie zachowujemy odpowiednich środków bezpieczeństwa i nieprawidłowo przeprowadzamy kurację odchudzającą sodą oczyszczoną, mogą nas spotkać takie skutki uboczne, jak skurcze żołądka, biegunki i mdłości, bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, a nawet uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uszkodzenie wątroby czy nerek!

Jeśli zaobserwujesz jakikolwiek z powyższych objawów, natychmiast przerwij kurację i skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem. Najlepiej oczywiście udać się na konsultację lekarską jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania sody, aby specjalista ocenił, czy nasz stan zdrowia pozwala na takie postępowanie.

Dla kogo nie jest wskazana soda oczyszczona?

Soda oczyszczona działa dość intensywnie, co z jednej strony jest dobrą wiadomością dla osób chcących skutecznie schudną, a z drugiej – niestety złą, ponieważ nie jest to z tego względu metoda dla każdego. Pić sody oczyszczonej nie powinny szczególnie osoby z problemami układu pokarmowego, zarówno jeśli chodzi o żołądek, jak i jelita czy nerki. Z kuracji sodą oczyszczona powinny także zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Soda oczyszczona może ponadto wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego jeśli spożywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj koniecznie stosowanie sody z lekarzem prowadzącym!