Soda oczyszczona na włosy: stosowanie, przepisy i efekty

Soda oczyszczona na włosy - przepisy, efekty, stosowanie

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie, także urodowe. Czy sprawdzi się także w pielęgnacji włosów? Na forach internetowych widać coraz więcej tego typu sugestii. Sprawdźmy zatem, jak soda oczyszczona działa na włosy i jak można ją wykorzystać.

Soda oczyszczona na włosy? Pomysły i efekty

Pomysł na ten artykuł zrodził się po przeczytaniu kilku wpisów z tematycznych for internetowych dla tzw. włosomaniaczek. Coraz więcej osób sugeruje na nich, aby na włosy stosować sodę oczyszczoną. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób można ją wykorzystać:

  • rozjaśnianie włosów,

  • sodowy peeling skóry głowy,

  • oczyszczanie włosów i skóry głowy,

  • usuwanie łupieżu,

  • stymulowanie porostu włosów,

  • regulacja wydzielania sebum w przypadku włosów nadmiernie przetłuszczających się.

Poniżej przedstawiam więcej szczegółów na temat wymienionego zastosowania sody oczyszczonej na włosy i skórę głowy.

1. Soda oczyszczona na nadmierne przetłuszczanie się włosów

Włosy, które się nadmiernie przetłuszczają, są mocno obciążone – jest to zwykle wynik nagromadzonych na skórze głowy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Gdy tak się dzieje, skóra naturalnie zaczyna wytwarzać więcej sebum przez gruczoły łojowe. Aby pozbyć się problemu (jeśli taka jest przyczyna nadmiernego przetłuszczania się włosów), można wykorzystać sodę oczyszczoną, gdyż ta ma działanie oczyszczające, odtłuszczające i usuwające pozostałości różnych zanieczyszczeń (m.in. resztek kosmetyków).

2. Soda oczyszczona na przyspieszenie wzrostu włosów

Soda oczyszczona zyskała dużą popularność wśród włosomaniaczek, ze względu na to, że może pomagać zapuścić włosy. W jaki sposób? Soda przede wszystkim ma działanie oczyszczające skórę głowy, a pamiętajmy, że czysta skóra o wiele lepiej absorbuje wszelkie substancje, które są na nią aplikowane – w tym składniki odżywcze z kosmetyków czy olejów, stymulujące porost włosów. Stosowanie sody oczyszczonej w połączeniu z wybraną kuracją odżywiającą, rzeczywiście może dać efekty w postaci wyraźnie szybszego wzrostu włosów.

3. Soda oczyszczona w leczeniu łupieżu

Jeśli zmagasz się z łupieżem, należy rozpoznać przyczynę tego problemu. Jedną z możliwości jest nagromadzenie zanieczyszczeń na skórze głowy oraz nadmierne przeciążenie jej – m.in. zbyt dużą ilością stosowanych kosmetyków. Łupież może także powstawać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Jeśli takie właśnie jest podłoże łupieżu, warto wypróbować zabieg z sodą oczyszczoną na skórę głowy. Soda dogłębnie oczyści skórę, a także pomoże w uzyskaniu odpowiedniego pH, co przełoży się na efekt terapeutyczny w postaci zmniejszonego łupieżu i ostatecznie jego wyleczeniu – przy regularnym stosowaniu.

4. Soda oczyszczona jako naturalny „dekoloryzator” po nieudanym farbowaniu

Farbowałaś się sama w domu i niestety nie jesteś zadowolona z efektu? Zamiast biec do drogerii po kolejną farbę lub rozjaśniacz, sięgnij do szuflady kuchennej po sodę oczyszczoną. Okazuje się, że umycie włosów po farbowaniu z użyciem sody oczyszczonej, pozwala na lekką dekoloryzację po farbowaniu. Efekt jest delikatny, także powinno się powtórzyć zabieg za kilka dni, ale jest to pewien sposób na to, aby nieinwazyjnie pozbyć się niechcianego koloru z włosów.

Soda oczyszczona może być także zastosowana, jeśli chcesz delikatnie rozjaśnić włosy – o 1-2 tony.

Soda oczyszczona na włosy – przepisy

Soda oczyszczona może być wykorzystana na włosy na kilka sposobów, począwszy od płukanki, po peeling skóry głowy. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem sody, wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry głowy. Jeśli poczujesz pieczenie lub ból, absolutnie nie powinnaś kontynuować stosowania sody oczyszczonej.

Uwaga! Gdy stosujesz sodę oczyszczoną na włosy, spłukuj ją chłodną wodą lub wodą wymieszaną z łyżką octu (np. jabłkowego), co pozwoli na domknięcie łuski włosa (soda je rozchyla).

Przepis na domowy szampon z sodą oczyszczoną

Szampon z sodą oczyszczoną na włosy
Szampon z sodą oczyszczoną na włosy

Włosy można myć domowym szamponem z sodą oczyszczoną. Aby go przygotować, potrzebujemy tylko 1 szklanki 250 ml ciepłej wody oraz łyżkę sody oczyszczonej. Sodę rozpuszczamy w wodzie i stopniowo polewamy nią głowę, delikatnie masując skórę głowy. Spłukujemy następnie włosy letnią wodą i stosujemy odżywkę.

Sodę można także dodać do wybranego szamponu – wówczas stosujemy proporcję: 1 łyżeczka sody na 1 porcję szamponu. Dokładnie mieszamy oba produkty w miseczce i stosujemy jak zwykły szampon (myjemy, spłukujemy, nakładamy odżywkę).

Przepis na domowy peeling do skóry głowy

Peeling do skóry głowy z sodą oczyszczoną
Peeling do skóry głowy z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona doskonale usuwa martwy naskórek, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków ze skóry – szczególnie jeśli będzie zastosowana w postaci domowego peelingu skóry głowy. Aby go wykonać, wystarczy dodać łyżeczkę sody do standardowej porcji odżywki (można ewentualnie podwoić ilość sody, aby peeling był mocniejszy). Mieszamy produkty w miseczce i aplikujemy na skórę głowy, dokładnie ją masując. Następnie zmywamy mieszankę, myjemy włosy szamponem i nakładamy odżywkę.

Przepis na dekoloryzator z sody oczyszczonej

Płukanka dekoloryzująca z sody oczyszczonej
Płukanka dekoloryzująca z sody oczyszczonej

Jeśli chcesz pozbyć się niechcianego koloru z włosów po farbowaniu, możesz zastosować opisane wyżej mycie włosów szamponem z sodą oczyszczoną oraz dodatkowo płukać włosy sodową płukanką. Podobne zabiegi możesz wykonać, jeśli chcesz delikatnie rozjaśnić włosy. Pamiętaj, aby nie stosować sody oczyszczonej na włosach, które już są rozjaśniane, ponieważ możesz takim zabiegiem znacznie pogorszyć ich kondycję.

Proszek do pieczenia zamiast sody na włosy?

Nie masz sody oczyszczonej w domu, ale kusi Cię, aby zastosować jakiś zabieg z jej wykorzystaniem? Na myśl przychodzi użycie zamiast sody proszku do pieczenia, gdyż jest to produkt na bazie sody oczyszczonej. Niestety, nie jest to dobry pomysł, ponieważ poza sodą zawiera on inne składniki – te mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na kondycję włosów oraz skóry głowy. Lepiej zatem się wstrzymaj i kup dobrej jakości sodę oczyszczoną, która nie zawiera dodatków.

Przeczytaj także: 70 trików na włosy, skórę i paznokcie

Kto nie powinien stosować sody na włosy?

Nie wszystkim soda oczyszczona będzie służyć w pielęgnacji włosów. Przede wszystkim soda nie nadaje się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, rozjaśnianych, suchych, zniszczonych. Aby oczyścić skórę głowy w wymienionych przypadkach, lepiej postawić na delikatny, drogeryjny peeling przeznaczony do takiego rodzaju włosów.

Pamiętaj także, że soda oczyszczona powinna być stosowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nie powinno się jej stosować więcej niż 2 razy w tygodniu – a najlepiej poprzestać na wykonywaniu zabiegów z sodą raz na 2 tygodnie. Należy ponadto na bieżąco obserwować reakcje skóry głowy oraz włosów na zabiegi z sodą oczyszczoną.

preprocess