Wybielanie zębów – metody domowe i profesjonalne

Wybielanie zębów - metody domowe i profesjonalne. Efekty, opinie, koszty

Wybielanie zębów – jakie są skuteczne metody, zarówno do wykonania w domu, jak i u dentysty? Ile kosztuje wybielanie zębów? Jakie są efekty i opinie o poszczególnych metodach? Sprawdzamy, jaki sposób na wybielenie zębów jest najlepszy.

Dlaczego zęby stają się żółte?

Jak wybielić zęby? W dzisiejszych czasach wybielanie zębów może być skuteczne zarówno dzięki metodom stosowanym u dentysty, w gabinecie – jak i w zaciszu domowym. Oczywiście wszystko zależy od stopnia rozjaśnienia, jaki chcemy uzyskać, a także trwałości efektu i naszej cierpliwości. A rynek oferuje nam naprawdę wiele możliwości w temacie wybielania zębów: dostępne są np. skutecznie wybielające pasty do zębów, paski, lakiery, żele, lasery i lampy. Co więcej, już samo usunięcie kamienia nazębnego daje ogromną poprawę w kolorycie uzębienia, dlatego warto wykonać ten zabieg przed zastosowaniem innych metod.

Naturalny kolor zębów wbrew pozorom nie powinien być idealnie biały. Zwykle wpada w odcienie kości słoniowej lub barwę szaroniebieską. Gdy nie dbamy prawidłowo o higienę zębów, ich kolor staje się żółtobrunatny. Czy coś jeszcze może wpłynąć na kolor zębów? Oczywiście! Przede wszystkim decydujący wpływ na barwę uzębienia mają geny, które odpowiadają za mineralizację tkanek, ich skład chemiczny, grubość i odcień szkliwa. Niebagatelną rolę odgrywa również czas: z wiekiem ściera się szkliwo – a im jest ono cieńsze, tym bardziej prześwituje spod niego ciemniejsza tkanka zębiny.

Duży wpływ na kolor zębów ma nasze odżywianie. Jeżeli w codziennej diecie znajdują się mocne herbaty, kawy, wino, wiśnie czy jagody, a do tego palimy papierosy, z pewnością barwa naszych zębów będzie stawać się coraz mniej satysfakcjonująca. Na kolor uzębienia mają wpływ ponadto przyjmowane leki, takie jak żelazo czy niektóre antybiotyki.

Przebarwione zęby odejmują urody – coraz więcej osób pragnie więc skutecznie je wybielić i pozbyć się problemu. Jak to zrobić? Zobaczcie poniżej.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Zanim przejdziemy do metod wybielania zębów, przyjrzymy się jednemu z dylematów odnośnie zabiegów wybielających, a mianowicie: czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? W przypadku metod domowych konsekwencje mogą być różne, zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy produkty z nieznanych sklepów internetowych, zamiast z apteki. Nie mamy gwarancji, że efekt wybielania będzie ponadto jednolity i zgodny z oczekiwaniami – a co najważniejsze, może się zdarzyć, że niestety wybielanie w taki sposób spowoduje poważniejsze uszkodzenia. Oczywiście, jeśli sięgniemy po sprawdzone metody wybielania zębów w domu z użyciem polecanych preparatów, do uszkodzeń nie powinno dojść, więc nie skreślajmy domowych sposobów już na samym wstępie!

W przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym natomiast, mamy 100% pewności, że zabieg zostanie wykonany z największą dbałością o bezpieczeństwo naszego szkliwa. Mimo, że zastosowane preparaty u dentysty mają o wiele większe stężenie, doświadczenie specjalisty i profesjonalne sprzęty pozwalają na wykonanie zabiegu w taki sposób, aby wybielanie nie uszkodziło naszych zębów. Dodatkowo preparaty te są przetestowane pod względem bezpieczeństwa dla zębów, a ich działanie potwierdzone jest licznymi badaniami. Profesjonalne wybielanie zębów jest więc nie tylko w pełni bezpieczne, ale i skuteczne. Jedyne, co może nam dolegać po takim zabiegu, to przejściowa nadwrażliwość zębów.

Wybielanie zębów – metody domowe i profesjonalne

Do najpopularniejszych domowych metod wybielania zębów należą:

 • wybielanie zębów pastami wybielającymi,
 • wybielanie zębów szczoteczką soniczną,
 • wybielanie zębów paskami, żelami i lakierami,
 • wybielanie zębów węglem aktywnym,
 • system domowy wybielający z lampą LED.

Z kolei do metod stosowanych w gabinecie stomatologicznym, możemy zaliczyć:

 • wybielanie poprzez oczyszczanie,
 • wybielanie lampą lub laserem,
 • system nakładkowy,
 • wybielanie zębów poprzez maskowanie.

Wybielanie zębów zacznij od oczyszczania i zdjęcia kamienia

Często do rozjaśnienia koloru zębów nawet o kilka tonów, wystarczy wykonać profesjonalne oczyszczanie szkliwa z nalotu i kamienia nazębnego. Kamień nazębny najlepiej usunąć w pakiecie scaling ultradźwiękowy + piaskowanie + fluoryzacja. Koszt takiego pakietu to zwykle 200-300 zł, w zależności od miejscowości, renomy stomatologa oraz zakresu pracy.

Wybielanie zębów w domu pastami wybielającymi

Stosowanie past wybielających to najprostszy, ale chyba najmniej skuteczny sposób usuwania przebarwień. Zwykle specjalne pasty wybielające rozjaśniają zęby o 1-2 tony. Pasty te zawierają dedykowane enzymy, a także mikrogranulki, których zadaniem jest rozpuścić błonkę wiążącą płytkę nazębną ze szkliwem. Mają one również właściwości ścierne – dzięki substancjom, takim jak uwodniona krzemionka czy węgiel aktywny) – a te mechaniczne usuwają osad. Kupując pastę wybielającą, zwróć uwagę, jaki jest wskaźnik ścieralności RDA. Ważne, aby nie przekraczał 200, ponieważ może wtedy uszkodzić szkliwo. Past silnie wybielających nie można poza tym stosować cały czas – zaleca się maksymalnie 2 miesiące, a następnie zrobienie przerwy. Uzupełnieniem stosowania past wybielających, są specjalne szczoteczki soniczne i elektryczne, a także płyny do płukania ust. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wybielające pasty do zębów.

Pasty wybielające zęby
Pasty wybielające zęby

Od lewej: UltraBlanc (ok. 15 zł), Colgate Optic White (ok. 10 zł), Yotuel All In One (ok. 35 zł)

Wybielanie zębów w domu szczoteczką soniczną

Szczoteczki soniczne to jedne z najskuteczniejszych urządzeń, jeśli chodzi o domowe wybielanie zębów. Przemawiają za tym przede wszystkim ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które przekraczają nawet 60 tys. drgań na minutę. Taki mechanizm pozwala na rozbicie płytki nazębnej i doskonałe poradzenie sobie z przebarwieniami. Co więcej, szczoteczka soniczna dociera praktycznie w każde miejsce w jamie ustnej, a w miejsca, gdzie dostęp jest niemożliwy, wtłacza powietrze z wodą pod dużym ciśnieniem, usuwając zanieczyszczenia nawet z najmniejszych szczelin. Jeśli dodatkowo szczoteczka soniczna będzie posiadała tryb wybielania, możemy oczekiwać jeszcze lepszego efektu. Poniżej przedstawiamy kilka najlepiej ocenianych modeli szczoteczek sonicznych, które dają efekt wybielania i dokładnego oczyszczenia zębów.

Szczoteczki do zębów - soniczne - wybielające
Szczoteczki do zębów - soniczne - wybielające

Od lewej: Philips Sonicare Protective Clean (ok. 450 zł), Philips Sonicare DiamondClean (ok. 870 zł)

Wybielanie zębów w domu paskami, żelami i lakierami

Do domowego wybielania zębów stosuje się również rozmaite paski, żele i lakiery, które zawierają substancję aktywną – zwykle jest to nadtlenek wodoru. Metody te pozwalają rozjaśnić zęby o 2-4 tygodnie w około miesiąc. Najpopularniejsze są paski i nakładki z żelem wybielającym. Stosuje się je ok. 2 razy dziennie po 20 minut, przyklejając je na dolne i górne zęby (ale nie na wszystkich zębach, tylko od czwórek do czwórek).

Preparaty do wybielania zębów w domu metodą paskową lub nakładkową
Preparaty do wybielania zębów w domu metodą paskową lub nakładkową

Od lewej: Biała Perła, System Wybielający 5 dni (ok. 55 zł), Blanx O3X, paski wybielające (ok. 90 zł).

Inne preparaty, takie jak woski czy lakiery, wybielają zęby, ale tylko optycznie – jest to efekt krótkotrwały, ponieważ malują zęby, a nie odbarwiają.

Wybielanie zębów w domu węglem aktywnym

Węgiel aktywny stał się bardzo popularny w ostatnich latach, ze względu na efekty, jakie daje w kwestii wybielania i oczyszczania zębów. Niestety, należy uważać na tę metodę, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Na rynku dostępne są specjalne proszki do wybielania z węglem aktywnym – stosujemy go poprzez włożenie główki szczoteczki w proszek, a następnie delikatne szczotkowanie zębów przez ok. 2 minuty. Po tym czasie zaleca się ponowne wyszczotkowanie zębów przez kolejne 2 minuty i dopiero później wypłukanie jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy przykładowe proszki z węglem aktywnym do wybielania zębów.

Węgiel aktywny - proszek do wybielania zębów
Węgiel aktywny - proszek do wybielania zębów

Od lewej: Czarny węgiel aktywny do wybielania zębów Theeth Whitening, pasta 100% natural (ok. 19 zł), Węgiel aktywny z łupin orzecha kokosowego (ok. 12 zł).

System wybielania zębów lampą LED w domu

W ostatnim czasie popularne stały się domowe urządzenia LED do wybielania zębów. Zabieg polega na nałożeniu specjalnego wybielającego żelu dołączonego do zestawu, nałożeniu nakładki i uruchomieniu lampy. Zabieg trwa ok. 15 minut i pozwala – po przeprowadzeniu serii – wybielić zęby o kilka tonów.

Lampa LED do wybielania zębów w domu
Lampa LED do wybielania zębów w domu

Od lewej: IVISMILE New (ok. 140 zł), Star Smile (ok. 200 zł)

Wybielanie nakładkowe u dentysty

Wybielanie nakładkowe może wykonać również stomatolog. Nakładki są wykonywane w gabinecie protetycznym, dzięki czemu idealnie dopasowują się do naszych zębów, a co za tym idzie, substancja aktywna dotrze w każde miejsce i zęby zostaną wybielone równomiernie. Lekarz dobierze też żel wybierający do naszych zębów, uwzględniając ich stan. Wybielanie przeprowadzamy następnie w domu – nosimy ok. 2 razy dziennie po 2 godziny lub zakładamy na noc na 4 godziny. Cała kuracja trwa do 4 tygodni. Efekt: zęby jaśniejsze o kilka tonów i wybielone równomiernie.

 • Koszt: 500-1000 zł.

Wybielanie zębów u dentysty lampą lub laserem

To metody gwarantujące spektakularne i trwałe efekty wybielania, a możliwe są do przeprowadzenia tylko w gabinecie stomatologicznym. Podczas wybielania zębów laserem stosuje się urządzenia wykorzystujące do działania różne typy gazów, np. dwutlenek węgla, albo argon. Laser emituje światło, którego zadaniem jest wybielenie zęba. W gabinetach spotkamy się z różnymi laserami, a najpopularniejsze to laser Ezlase, LaserSmile iBrite oraz Laser Waterlase MD. Wraz z laserem używa się także preparatu wybielającego. Wybielanie laserem jest uznawane za mniej skuteczne od wybielania lampą – więc cena zabiegu jest nieco niższa (możemy uzyskać rozjaśnienie od 2 do 6 tonów, a lampą – od 5, nawet do 14).

 • Koszt wybielania zębów laserem: od 150 do 1500 zł (w zależności od liczby zębów i stopnia przebarwień – ilości powtórzeń zabiegu).

Wybielanie lampą natomiast wykorzystuje niebieskie jej światło. Najpopularniejszą obecnie lampą jest lampa Beyond. O tym, jaki będzie efekt wybielania, w dużej mierze zależy od jakości i mocy urządzenia, dlatego warto przed decyzją sprawdzić, jakim sprzętem posługuje się dany gabinet. Niezależnie jednak od tego, wybielanie zębów lampą Beyond uznawane jest za najskuteczniejsze i do uzyskania zadowalającego efektu wystarczy nawet jeden zabieg trwający ok. godzinę.

 • Koszt wybielania zębów lampą Beyond: od 500 do 2500 zł (w zależności od liczby zębów i stopnia przebarwień – ilości powtórzeń zabiegu).

Wybielanie zębów poprzez maskowanie

Istnieją także metody bardziej inwazyjne, jeśli chodzi o wybielanie zębów, ale poleca się je raczej w sytuacji, gdy przebarwiony jest jeden-dwa zęby, a nie wszystkie. Maskowanie polega na zastosowaniu licówki wykonanej z porcelany, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zębów. Licówki są jednak dość drogim rozwiązaniem i niestety należy je wymienić po kilku latach. Tańszą alternatywą – niestety też krótkotrwałą, bo na kilka lat – jest bonding zębów (zabieg ten jest też mniej inwazyjny). Można także zdecydować się na założenie korony na wkładzie lub implancie – to rozwiązania na całe życie, ale jednorazowy koszt jest wysoki.

 • Koszt jednej licówki: od 700 do 1500 zł
 • Koszt bondingu jednego zęba: od 300 do 600 zł
 • Koszt korony porcelanowej: ok. 2000 zł
 • Koszt korony porcelanowej na implancie: ok. 5000 zł

Wybielanie zębów – metody z sieci

Na zakończenie zobaczcie, jak z domowym wybielaniem zębów radzą sobie inne osoby! Zapraszamy do obejrzenia filmików.