Bonding zębów – ile kosztuje? Cena, efekty, opinie

Bonding zębów - ile kosztuje, efekty, opinie, cena

Bonding zębów to tani i szybki sposób na piękny uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się na niego zamiast na licówki lub korony porcelanowe. Na czym polega bonding i ile kosztuje? Dla kogo jest wskazany? Czy ukryje diastemę, ukruszenia zębów lub przebarwienia? Podpowiadamy w artykule.

Bonding zębów – co to jest?

Bonding zębów jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą odbudowy zębów. Polega na zastosowaniu kompozytu wykonanego z żywicy, do pokrycia płytki zęba. Metoda ta jest bardzo szybka i skuteczna w przywróceniu pięknego uśmiechu: dzięki niej możemy poprawić koloryt, kształt uzębienia, zlikwidować przerwy między zębami, a także odbudować część zęba.

Różnica w wyglądzie zębów przed i po bondingu jest widoczna od razu po jednej wizycie. Zabieg wykonuje się zwykle bez znieczulenia, a całość trwa około godziny.

Jak wygląda zabieg bondingu?

Odbudowa zęba kompozytem metodą bondingu, przebiega w kilku etapach. Często zabieg można w całości przeprowadzić na jednej wizycie. Czas trwania jest zależny od tego, jak duża ma być korekta uzębienia, a także jakie doświadczenie ma specjalista. Niekiedy już w ciągu godziny udaje się uzyskać zadowalający efekt.

A jak dokładnie przebiega odbudowa zęba kompozytem bond? Bond umieszczany jest na zębie, ale po uprzednim jego przygotowaniu. Lekarz najpierw wykonuje oczyszczanie powierzchni zębów oraz wytrawianie szkliwa z użyciem łagodnego kwasu. Kolejnym krokiem jest dobranie koloru kompozytu do pozostałego uzębienia. Następnie nakładana jest żywica kompozytowa i warstwa właściwego kompozytu. Ostatnim etapem jest naświetlanie zęba lampą stomatologiczną.

Cała odbudowa zęba jest bezbolesna i w większości przypadków nie wymaga znieczulenia – może więc być wykonywana u osób, które boją się bólu podczas wizyty stomatologicznej, jak i tych, którzy z różnych względów nie mogą mieć aplikowanego znieczulenia.

Efekty przed i po zabiegu bondingu

Bonding zębów – efekty przed i po

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z efektów przed i po zabiegu bondingu. Jak widać, do złudzenia przypominają one założenie licówek czy koron.

Bonding - efekty przed i po. Źródło: Wirtualna Klinika
Bonding - efekty przed i po. Źródło: Wirtualna Klinika
Bonding - przed i po. Źródło: unident Union Dental Spa
Bonding - przed i po. Źródło: unident Union Dental SPA
Bonding - zdjęcia. Źródło: Dorotowska Dental Clinic
Bonding - zdjęcia. Źródło: Dorotowska Dental Clinic

Założone bondy sprawiają, że uzębienie ma jednolity kolor, zlikwidowane są przebarwienia, a zęby są równe. Dzięki bondingowi zyskują również ładnego kształtu – ewentualne ukruszenia czy pęknięcia zębów są doskonale ukryte.

Wykorzystany do bondingu materiał jest dostosowany odcieniem do pozostałych zębów. Warto więc wcześniej wykonać wybielanie zębów, aby specjalista mógł dobrać jaśniejszy odcień.

Jak długo utrzymują się efekty bondingu?

Niestety efekt bondingu jest czasowy i utrzymuje się ok. 5-6 lat przy odpowiedniej higienie. Na ostateczną trwałość ma wpływ zarówno wytrzymałość kompozytów, ich jakość, żywienie pacjenta, a także higiena jamy ustnej. Przykładowo, nadmierne picie kawy, herbaty czy innych silnie barwiących napojów, może wpływać na pogorszenie estetyki zęba po bondingu. Podobnie spożywanie pokarmów słodzonych, picie wina czy napojów gazowanych – także może negatywnie wpłynąć na kolorystykę zęba. Powstawanie przebarwień na zębie może być wywołane ponadto paleniem papierosów.

Uwaga! Zęby, tworzywo, które jest wykorzystywane do bondingu, nie może być poddawane wybielaniu – zabieg ten nie zadziała, zarówno jeśli chodzi o metodę profesjonalną z zastosowaniem specjalnych lamp, jak i w przypadku past wybielających czy pasków. Bond, podobnie jak korony porcelanowe, nie poddaje się wybielaniu. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią dietę i higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do przebarwień.

Jakie są wskazania, co do higieny zębów po zabiegu bondingu? Przede wszystkim należy regularnie i dokładnie szczotkować zęby odpowiednią szczoteczką, nitkować je oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej. Zaleca się także cykliczne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Bonding – wskazania do wykonania

Kiedy można wykonać bonding? Zabieg ten jest polecany u osób, które mają niewielkie problemy z zębami. To bardzo dobra metoda w przypadku odbudowy kompozytowej, gdy doszło do zniekształcenia albo nawet złamania korony zęba. To także dobry sposób na wyrównanie zębów, gdy jeden jest dłuższy od drugiego. Bonding skutecznie maskuje ponadto wszelkie ukruszenia i pęknięcia.

Bond zalecany jest ponadto jako metoda do maskowania przebarwień zęba. Równie skutecznie maskuje diastemę – przerwę między zębami.

Czy są przeciwwskazania do wykonania bondingu?

Bonding można wykonywać wyłącznie na zdrowych zębach. Przeciwwskazaniem są zwłaszcza zmiany próchnicze oraz choroby przyzębia. Zanim więc lekarz wykona na Twoich zębach ten zabieg, wykona kompleksowe leczenie uzębienia, aby stan jamy ustnej był idealny i nadający się do bondingu.

Bonding jest przeciwwskazany osobom, które cierpią na zgrzytanie i ścieranie zębów, czyli bruksizm. Na szczęście schorzenie to jest możliwe do wyleczenia, poprzez odpowiednie ćwiczenia lub założenie szyny relaksacyjnej.

Zalety i wady bondingu

Metoda bondingu ma wiele zalet, w tym m.in. szybkość wykonania – łatwa metamorfoza podczas jednej wizyty, niskie koszty zabiegu (nie angażuje się do niego pracowni protetycznej i pracy protetyka, więc koszty są znacznie niższe od wykonania korony czy licówki), brak bólu i ingerencji w tkanki (tylko delikatnie zdzierana jest powierzchnia zęba, bez głębokiej ingerencji).

Istnieją jednak wady bondingu, takie jak efekt krótkotrwały, wręcz tymczasowy – ponieważ utrzymuje się średnio 5 lat i to przy zachowaniu odpowiedniej diety i higieny jamy ustnej. W porównaniu do koron porcelanowych czy licówek, jest zdecydowanie gorszym rozwiązaniem pod tym względem. Kompozyt po 5 latach może zacząć się kruszyć i przebarwiać – dlatego wymagany jest ponowny zabieg po tym czasie. Ponadto należy regularnie poddawać się zabiegom oczyszczania i polerowania zębów w gabinecie, aby cieszyć się efektem jak najdłużej, a nie np. zaledwie 2-3 lata.

Ile kosztuje bonding? Ceny zabiegu

Zabieg kompozytowej odbudowy zęba metodą bondingu jest o wiele tańszy od licówek i koron porcelanowych. Cena zależy głównie od lokalizacji i renomy stomatologa. Pojedynczy bond kosztuje w niektórych miastach od 200, do nawet 500 zł – ale to i tak taniej, niż założenie licówki. Poniżej zebraliśmy orientacyjne ceny wykonania bondingu na jednym zębie w różnych miastach:

  • Gdańsk – 400 zł
  • Warszawa – 400 zł
  • Kraków – 400 zł
  • Wrocław – 450 zł
  • Szczecin – 350 zł
  • Olsztyn – 250 zł
  • Bydgoszcz – 350 zł

Bonding – opinie o zabiegu

Poniżej zamieszczamy kilka opinii o bondingu umieszczonych na rozmaitych forach internetowych.

Bonding zębów - opinie z forum
Bonding zębów - opinie z forum

Jak widać, są one w przeważającej mierze pozytywne, a zabieg uznawany za wart wzięcia pod uwagę, gdy występują problemy z kolorytem czy kształtem uzębienia.

Lekarz stomatolog o bondingu

O bondingu możemy przeczytać wiele opinii, ale jeśli sami chcemy się na niego zdecydować, zapewne najcenniejsza będzie dla nas opinia stomatologa. A taką podzieliła się z portalem Wirtualne Media lek. dent. Sylwia Puchała z gabinetu stomatologicznego w Katowicach. Lek Puchała twierdzi, że zabiegi oparte na bondigu to bardzo częsty wybór jej pacjentów, którym zależy na szybkim efekcie estetycznym – a wynika to z faktu, że ząb można odbudować już na jednej wizycie w gabinecie. To idealne rozwiązanie dla osób szukających szybkiego sposobu na piękny uśmiech oraz o wiele tańszego od licówek czy koron. Z niską ceną bondingu wiąże się także fakt, że na zabieg decydujemy się praktycznie „z marszu” – nie jest to duże obciążenie dla portfela.

Według lek. dent. Puchały, bonding jest zabiegiem bardzo opłacalnym finansowo – jednak efekt nie jest długotrwały, co stanowi wadę. Sugeruje się, aby zęby z takim kompozytem odświeżać co ok. 4 lata (dla porównania, licówki wystarczają na co najmniej kilkanaście lat, a korony porcelanowe jeszcze dłużej), ponieważ mogą one ulegać przebarwieniom i zniszczeniu. Natomiast jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy mieć natychmiastowy efekt i nie ingerować w strukturę zęba – to bowiem zabieg nieinwazyjny – dodaje ekspertka.