Darmowy jadłospis na 14 dni w PDF! Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej - jadłospis, opinie, efekty

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej – tzw. dieta owocowo-warzywna – to HIT ostatniego sezonu w odchudzaniu! Poznaj jadłospis na 14 dni, przepisy, produkty, zasady, a także przeciwwskazania do stosowania i opinie o diecie Dąbrowskiej!

Jadłospis na 14 dni - darmowy! Dieta Dąbrowskiej w PDF

Na końcu artykułu znajduje się pełna rozpiska - jadłospis w diecie Dąbrowskiej na 14 dni. Jeśli się Wam spodoba, możecie go pobrać w PDF, całkowicie za darmo, na stronie: https://drive.google.com/file/d/1xyV6-IUnmZb2C79KzsOBH8ZPENrqZZ_i/view?usp=sharing. Warto skorzystać i pójść na zakupy spożywcze z pobranym pdf-em - dzięki temu nie zapomnicie o żadnym z zalecanych produktów na dietę 14 dni.

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Dr Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym i od lat zajmuje się leczeniem chorób wewnętrznych. W ostatnich latach zyskała niesamowitą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie, także wśród celebrytów i gwiazd show biznesu. Z jakiego powodu? Otóż opracowała fenomenalną dietę, którą od wielu już lat stosuje w niektórych ośrodkach leczenia otyłości – dietę o nazwie „Dieta owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej”. O jej zasadach, dozwolonych produktach i efektach piszemy w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury!

Dieta dr Dąbrowskiej – nie tylko odchudza, ale też leczy

Pomysł na dietę owocowo-warzywną zrodził się u dr Ewy Dąbrowskiej, w odpowiedzi na problem nieznajomości zasad zdrowego żywienia w społeczeństwie, a także w wyniku choroby pacjenta, którego dr Dąbrowska swojego czasu leczyła. Wówczas okazało się, że na jego schorzenie ostatnią szansą na wyleczenie mogła być głodówka 10-dniowa i następnie dieta surówkowa. Wyniki przeszły wszelkie oczekiwania pacjenta i samej lekarki. Po kilkudniowej głodówce ustąpiły np. bóle zamostkowe, a po 7 dniach pacjent mógł sam chodzić po schodach. Po 3 tygodniach znormalizowało się ciśnienie. Leki ograniczono, a pacjent opuścił szpital w dobrym stanie. Więcej o tej historii pisze dr Dąbrowska w swojej książce z 2002 roku o tytule: Przywracać zdrowie żywieniem. Następnie pacjent podczas 7-letniej obserwacji stosował dietę warzywno-owocową, na zmianę ze zdrowym żywieniem. Zrezygnował całkowicie z mięsa, ciast czy wszelkich tłuszczy zwierzęcych. Ta obserwacja kliniczna, stan początkowy pacjenta oraz obecny, sprowokował dr Dąbrowską do stworzenia całego programu leczniczego dostępnego dla wszystkich. Wprowadziła tę naturalną metodę leczenia do swojej codziennej praktyki lekarskiej, a żywienie stało się jej pasją! Od tego czasu wraz z pacjentami dr Dąbrowska dopracowuje przepisy i przeprowadza szereg badań. Owocem tego jest popularna od 2019 roku dieta warzywno-owocowa, którą nazywa się m.in. „post Dąbrowskiej”, „dieta Dąbrowskiej” czy też „post warzywno-owocowy”. O diecie dr Dąbrowskiej można też przeczytać na jej stronie ( https://ewadabrowska.pl/dieta-warzywno-owocowa/) oraz na Wikipedii pod hasłem głodówka lecznicza ( https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82od%C3%B3wka_lecznicza).

Jak powstają choroby i jak je leczyć dietą owocowo-warzywną? Posłuchaj!

Zachęcamy do posłuchania wykładu dr Ewy Dąbrowskiej na temat leczenia chorób dietą owocowo-warzywną.

Dieta dr Dąbrowskiej ma tyle samo zwolenników, co przeciwników?

Mimo, że clue diety jest „leczenie” chorób zdrowym żywieniem, a nie odchudzanie, wiele osób krytykuje dietę dr Dąbrowskiej. Przeciwnicy uważają, że dieta jest zbyt restrykcyjna, zbyt agresywna dla organizmu. W założeniu zaproponowana w diecie Dąbrowskiej detoksykacja, ma bowiem zmusić organizm do korzystania ze swoich zasobów, a przy tym wydalania toksyn, co będzie także skutkować lepszą kondycją naszego organizmu oraz utratą kilogramów. Dla przeciwników standardowego postu, o którym traktuje niniejszy artykuł, mamy propozycję nieco lżejszej wersji tej diety, którą również autorką jest dr Dąbrowska. Mowa o diecie Daniela, która uznawana jest za półgłodówkę. Post Daniela pozytywnie wpływa na trawienie i oczyszczenie organizmu z toksyn, ale nie gwarantuje tak rewelacyjnych efektów, jak podstawowa dieta Dąbrowskiej.

Interesujesz się nowoczesnymi dietami odchudzającymi lub leczniczymi? Przeczytaj o diecie ketogenicznej - TUTAJ.

Dieta Dąbrowskiej w skrócie

Mówiąc krótko, założeniem diety Dąbrowskiej jest spożywanie wyłącznie niskoskrobiowych warzyw oraz wybranych owoców (nie wszystkich!). Celem jest przede wszystkim oczyszczanie z toksyn, poprawa ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu, a także poprawienie witalne. Dieta zakłada także usuwanie chorych komórek – może więc zapobiegać powstawaniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych! Specjaliści uważają również, że dieta Dąbrowskiej może wydłużyć życie i znacznie poprawić jego jakość (np. poprawić jakość snu).

Sama autorka diety uważa także, że obecna ilość przyjmowanego jedzenia przetworzonego, które jest naładowane substancjami chemicznymi, sprawia, że nasz organizm przestaje odróżniać, co jest dla niego zagrożeniem. W efekcie nie rozpoznaje też rozwijających się chorób, głównie cukrzycy, miażdżycy czy problemów ze stawami.

Zasady diety dr Dąbrowskiej

Zasady diety dr Dąbrowskiej są restrykcyjne, ale też bardzo proste. Cała dieta podzielona jest na dwa etapy odchudzania/leczenia. Leczniczy post opiera się przede wszystkich na jedzeniu jedynie warzyw i owoców przez cały okres trwania diety – bez wyjątków! A po zakończeniu jej, powinniśmy ułożyć tak nasze menu, aby opierać posiłki na warzywa, owocach, orzechach i ziarnach – nie na mięsie. Poleca się nawet całkowitą rezygnację z mięsa i tłuszczy zwierzęcych. Jak długo trwa dieta dr Dąbrowskiej? Cały program powinien trwać ok. 6 tygodni. W tym czasie zjada się dziennie 3 główne posiłki oraz 2 małe przekąski (łączna kaloryczność od 400 do 600 kcal).

W naszym menu podczas stosowania diety dr Dąbrowskiej powinny znaleźć się takie grupy warzyw, jak: warzywa cebulowe (por, cebula, czosnek), liściaste (np. sałata), dyniowate (w tym także ogórki), kapustne, psiankowate (oprócz ziemniaków), korzeniowe (np. buraki czy rzodkiew). Natomiast wśród dopuszczalnych owoców znajdują się tylko jabłka, grejpfruty, jagody oraz cytryny – to więc bardzo ograniczony wybór.

Wskazówki do stosowania diety Dąbrowskiej

Poza powyższymi zasadami, bardzo ważne jest unikanie posiłków bardziej przetworzonych – obróbka powinna sprowadzać się maksymalnie do pieczenia czy gotowania na parze. Przy czym nie stosujcie soli! Można co najwyżej używać jako przypraw naturalnych ziół.

Co do napoi, absolutnie niedopuszczalne są napoje „kolorowe”. Zaleca się picie wody niegazowanej, herbat ziołowych i wywarów warzywnych. Należy więc zrezygnować z mocnej czarnej herbaty czy kawy.

Stosowanie się do powyższych zasad i wskazówek, ma na celu oczyszczenie organizmu, dzięki czemu przywrócicie mu zdolność do samoleczenia. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: warzywa i owoce to naturalne przeciwutleniacze, które regenerują organizm, oczyszczają go oraz odmładzają niemal wszystkie komórki. A co z odchudzaniem? Dieta jest niskokaloryczna i w związku z tym uruchamiamy procesy trawienne. W przypadku diety dr Dąbrowskiej, zalegające w ciele złogi czy zniszczone tkanki zostają wykorzystywane jako źródło energii. W normalnej diecie źródłem energii są natomiast węglowodany, tłuszcze i białka, które pochodzą z pożywienia.

Zalety diety dr Dąbrowskiej. Czy warto stosować? Opinie

Podstawową zaletą diety dr Dąbrowskiej jest łatwe przygotowywanie posiłków, co bardzo sobie chwalą osoby stosujące dietę. Często skomplikowane jadłospisy diet odchudzających sprawiają, że po kilku dniach rezygnujemy. Tutaj raczej takiego ryzyka nie będzie, ponieważ przepisy są bardzo proste. W większości posiłki wymagają od nas obrania czy pokrojenia warzyw, a jeśli chodzi o obiad – ugotowania ich lub włożenia do piekarnika. Dzięki temu praktycznie każdy posiłek przygotujemy maks. Do 15-20 minut.

Drugą zaletą, dzięki której dieta dr Dąbrowskiej stała się tak popularna, jest bardzo szybki spadek wagi, co potwierdzają opinie na wielu rozmaitych forach internetowych. Jak się okazuje, utrata kilogramów to właściwie pozytywny efekt uboczny diety, ponieważ jak już wspomnieliśmy, jej głównym celem jest oczyszczanie organizmu z toksyn i wzmocnienie jego zdolności do samoleczenia, poprawienie kondycji zdrowotnej, eliminacja niektórych chorób. Ponieważ dieta Dąbrowskiej niemal gwarantuje szybki spadek wagi, na jej zastosowanie decydują się osoby z nadwagą, a nawet otyłością, które dotąd nie mogły schudnąć na żadnej innej diecie. Najlepsze efekty – najbardziej widoczne – pojawiają się przede wszystkim na początku stosowania diety dr Dąbrowskiej – w pierwszych tygodniach, gdy pozbywamy się szkodliwych substancji zalegających w naszym organizmie. W wielu przypadkach rezygnacja z węglowodanów czy białka, prowadzi do wyraźnego poprawienia stanu cery, a skóra wygląda zdrowiej, ponieważ nie zatrzymujemy wody w tkankach.

Jakie są inne korzyści z zastosowania diety Dąbrowskiej? Dieta owocowo-warzywna wpływa pozytywnie nie tylko na oczyszczenie organizmu z toksyn czy poprawienie stanu cery, ale również może zahamować lub nawet cofnąć niektóre choroby, jak np. astma, migrena czy choroba Hashimoto. Wiele badań pokazuje także, że stosowanie diety dr Dąbrowskiej łagodzi dolegliwości związane z bólami miesiączkowymi.

Karolina Szostak schudła na diecie Dąbrowskiej. Źródło: Wizaż
Karolina Szostak schudła na diecie Dąbrowskiej. Źródło: Wizaż

Dla kogo dieta dr Dąbrowskiej? Wskazania lekarskie

Dieta dr Dąbrowskiej może być stosowana przez każdego, kto czuje się zmęczony, przejedzony czy ospały. Oczyszczenie organizmu sprawi, że poczujemy się lepiej, usuniemy z ciała toksyny, zgubimy kilka zbędnych kilogramów. Poprawimy także metabolizm i nawyki żywieniowe. Dieta dr Dąbrowskiej polecana jest także przez specjalistów osobom zmagającym się z nadwagą lub otyłością. Lekarze polecają ją także do stosowania w leczeniu niektórych chorób, np. w chorobie Hashimoto, osobom o obniżonej odporności (podatnym na infekcje wirusowe i bakteryjne), przy występowaniu astmy, alergii, nietolerancji pokarmowej; w początkach menopauzy; u osób z zaburzeniami tarczycowymi; w przypadku występowania mięśniaków lub torbieli w okolicach rodnych (jajniki, macica); w problemach neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, nerwica, padaczka, zaburzenia pamięci; w chorobach układu krwionośnego (miażdżyca, zakrzepica, nadciśnienie, cukrzyca). Przed rozpoczęciem leczenia dietą dr Dąbrowskiej, należy jednak zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu – to bardzo ważne, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej i plan żywieniowy należy dostosować indywidualnie.

Dieta dr Dąbrowskiej może być także stosowana przez osoby, które mają problemy z cerą: zmiany trądzikowe, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca. Zmiany te będą się nasilać, jeśli dieta jest niezbilansowana i składa się ze złych produktów. Zastosowanie diety dr Dąbrowskiej w celu poprawienia stanu ceru i leczenia problemów dermatologicznych, wielokrotnie potwierdzane jest w badaniach i na różnych forach internetowych.

Kto nie powinien stosować diety dr Dąbrowskiej? Przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej nie może być jednak stosowana przez wszystkich, ze względu na niskokaloryczność i jedzenie niewielu posiłków. Nie może być stosowana m.in. przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dieta owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej nie jest również wskazana dla chorych z cukrzycą typu pierwszego, osób z chorobami nerek, wątroby, niektórych chorób układu krążenia lub oddechowego, przy nadczynności tarczycy, a także osób zmagających się z chorobami nowotworowymi lub anemią. O zastosowaniu diety dr Dąbrowskiej powinien w tych przypadkach – jak i w innych – zdecydować lekarz prowadzący!

Jakie są wady diety dr Dąbrowskiej? Opinie

Wg opinii niektórych specjalistów oraz osób, które stosowały dietę (wypowiedzi – fora internetowe), dieta dr Dąbrowskiej ma swoje wady. Najczęściej zarzuca się jej spożywanie bardzo niewielu kalorii. Całodzienna dieta ma od 400 do zaledwie 600 kcal – to zdecydowanie za mało, jeśli funkcjonujemy normalnie: chodzimy do pracy, sprzątamy itd. To też bardzo mało, aby zapewnić organizmowi wszystkie składniki odżywcze. W diecie zakłada się też małą liczbę posiłków: w ciągu dnia zjada się tylko 3 podstawowe posiłki. Pierwszy z nich spożywa się rano najwcześniej 2 godziny po wstaniu z łóżka.

Drugi posiłek przewidziany jest na ok. godzinę 14 (jeśli wstajemy o 7), a kolacja – o 19. Zaledwie 3 posiłki przeczą komunikatom wielu ekspertów, którzy powtarzają, że w ciągu dnia powinno się zjadać ok. 5 posiłków, aby metabolizm pracował prawidłowo. Jednak dieta dr Dąbrowskiej – nie zapominajmy o tym – zakłada także 2 przekąski między posiłkami, więc teoretycznie zjadamy 5 posiłków – może sobie pozwolić na zjedzenie np. jabłka. Niestety, jak opisują niektórzy stosujący dietę, na różnych forach internetowych, zbyt mała liczba posiłków i to tak niskokalorycznych, często prowadziła do zawrotów głowy, migren, omdleń i osłabienia organizmu. U niektórych wystąpił również efekt jo-jo, a metabolizm zwolnił.

O ile krótkotrwałe stosowanie diety dr Dąbrowskiej bez wątpienia ma swoje zalety i pozwala w oczyszczeniu organizmu z toksyn, a także utratę kilku kilogramów, o tyle jej stosowanie na dłuższą metę będzie błędem. Sama dr Dąbrowska zresztą nie poleca stosowanie tej diety cały czas, tylko zamiennie ze zdrowym żywieniem!

Dieta dr Dąbrowskiej – ETAPY

Jakie są etapy diety i harmonogram? Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch części: odchudzania oraz wychodzenia z diety.

  • Etap odchudzania: trwa od 10 do 40 dni. W tym czasie przyjmuje się 400-600 kcal dziennie. To, jak długo będzie trwał ten etap – czy 10, czy 40 dni – zależy od naszych potrzeb i założonych celów. Na tym etapie jadłospis składa się jedynie z dozwolonych przez dr Dąbrowską warzyw i owoców. Nie stosuje się przypraw, jedynie świeże lub suszone zioła. Warzywa należy jak najmniej obrabiać: jeść je na surowo lub w postaci warzyw na parze bądź zupy. Ważne jest wypijanie podczas etapu odchudzania ok. 3 litrów wody dziennie (lub herbat ziołowych/owocowych).
  • Etap wychodzenia z diety: do menu zaczynamy wprowadzać nowe produkty, jednak nadal posiłki opieramy o warzywa i owoce dozwolone z pierwszego etapu. Posiłki wzbogacamy o orzechy, dodajemy produkty mleczne, kasze oraz ziarna.

Ile można schudnąć na diecie dr Dąbrowskiej? Efekty

Jak podaje w swojej książce dr Ewa Dąbrowska, podczas postu warzywno-owocowego można zrzucić po 2 tygodniach średnio 3-4 kilogramy (pacjenci szczupli) lub 4-6 kg (pacjenci otyli). Osoby z nadwagą chudną ok. 8 kg po 4 tygodniach stosowania (miesiąc), a po 6 tygodniach – aż 12 kg! Im większa jest początkowa waga, tym większa też jest jej utrata. U wszystkich zauważa się także większą utratę wagi na początku diety i wynosi ona ok. 0,48 kg na dobę. Po ok. 4 tygodniach utrata wagi na dobę spada do 0,4 kg, a po 6 tygodniach – zaledwie 0,28 kg na dobę.

Efekty zdrowotne na diecie Dąbrowskiej

We wspomnianej publikacji są również wyniki badań nad stosowaniem diety dr Dąbrowskiej, pod kątem leczenia różnych schorzeń. I tak np. zauważono pozytywny wpływ na poziom cholesterolu całkowitego, który obniża się po 6 tygodniach diety o 23%, cholesterol LDL o 13%, trójglicerydy obniżają się o 67%, a cholesterol HDL – na początku stosowania diety obniża się, jednak po 6 tygodniach wzrasta o 32%.

U pacjentów stosujących post owocowo-warzywny, zauważa się także obniżenie odczynu OB, jeśli był za wysoki.

Dieta Dąbrowskiej - przykładowy jadłospis na 14 dni!

Dzień I diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kapusta pekińska, 1/4 pomarańczy, cytryna
  • surówka: seler korzeń, marchew, jabłko, ocet jabłkowy
  • gotowane warzywa: marchew, koperek zielony
  • 1/2 grejpfrut

Obiad:

  • zupa: cebulowa
  • surówka: sałata zielona, pomidor, cebula
  • surówka: dynia, jabłko, czarna porzeczka, cytryna
  • gotowane warzywa: kalafior w ziołach
  • owoce: jabłko

Kolacja:

  • sok lub inny napój: jabłkowy
  • surówka: biała rzodkiew, jabłko, rodzynki
  • surówka: brokuł, ogórek kiszony, czosnek
  • gotowane warzywa: bigos ze świeżej kapusty
  • dodatek surowych jarzyn: pomidor

Dzień II diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: biała kapusta, marchew, jabłko, ocet jabłkowy
  • surówka: brukiew, jabłko, rodzynki, zielona pietruszka
  • gotowane warzywa: biała rzodkiew, zielona pietruszka
  • owoce: jabłko

Obiad:

  • zupa: jarzynowa
  • surówka: cukinia, jabłko, rodzynki
  • surówka: tarty kalafior, ogórek kiszony, czosnek
  • gotowane warzywa: buraki czerwone faszerowane
  • owoce: arbuz

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok pomidorowy
  • surówka: czarna rzepa, jabłko, marchew, zielona pietruszka
  • surówka: kapusta czerwona, 1/4 pomarańczy, cytryna
  • gotowane warzywa: jabłko pieczone faszerowane maliną
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony

Dzień III diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kabaczek, jabłko, rodzynki
  • surówka: pomidor, sałata zielona, seler stołowy, szczypiorek
  • gotowane warzywa: brokuł gotowany w ziołach
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad:

  • zupa: bogracz (jarzynowa zakwaszana ogórkiem kiszonym)
  • surówka: pietruszka korzeń, jabłko, marchew, cytryna
  • surówka : papryka, rzodkiewka, cebula, kiszony ogórek
  • gotowane warzywa : kapusta faszerowana warzywami z przecierem pomidorowym
  • owoce: jabłko

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok jabłkowy
  • surówka: por, truskawka, jabłko
  • surówka: czerwone buraki, kiszona kapusta
  • gotowane warzywa: leczo jarskie
  • dodatek surowych jarzyn: papryka

Dzień IV diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kiszona kapusta, marchew, jabłko, szczypiorek
  • surówka: brokuł tarty, jabłko, jagody, cytryna
  • gotowane warzywa: cebula, zielona pietruszka
  • owoce: jabłko

Obiad:

  • zupa: pomidorowa
  • surówka: seler korzeń, cebula czerwona, rzodkiewka, szczypiorek
  • surówka:biała rzodkiew, jabłko, koperek zielony
  • gotowane warzywa: szaszłyk warzywny
  • owoce: truskawki 

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok warzywny zakwaszany cytryną
  • surówka: kabaczek, jabłko, truskawki
  • surówka: biała kapusta, marchew, cebula, jabłko
  • gotowane warzywa: mus owocowy z mieszanych owoców
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony 

Dzień V diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kapusta pekińska, 1/4 pomarańczy, cytryna
  • surówka: kabaczek, marchewka, jabłko, ocet jabłkowy
  • gotowane warzywa: marchew, koperek zielony
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad: 

  • zupa: cebulowa
  • surówka: sałata zielona, pomidor, cebula
  • surówka: dynia, jabłko, czarna porzeczka, cytryna
  • gotowane warzywa : kalafior gotowany w ziołach
  • owoce: arbuz 

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok jabłkowy
  • surówka: czarna rzepa, jabłko, rodzynki,
  • surówka: kapusta czerwona, jabłko, truskawka, cytryna
  • gotowane warzywa: puree z korzenia pietruszki z jabłkiem, koperek
  • dodatek surowych jarzyn: kalarepa 

Dzień VI diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: cukinia, czarna porzeczka, jabłko
  • surówka: ogórek świeży, papryka czerwona
  • gotowane warzywa: seler korzeń z koperkiem
  • owoce: jabłko

Obiad: 

  • zupa: ogórkowa
  • surówka: buraki czerwone, cebula, ogórek kiszony
  • surówka: biała rzodkiew, jabłko, jagody
  • gotowane warzywa: gołąbki jarski
  • owoce: melon

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok pomidorowy
  • surówka: brukiew, cytryna,  1/4 mandarynki
  • surówka: brokuł tarty, rzodkiew, czosnek, kiszony ogórek
  • gotowane warzywa: jabłko pieczone faszerowane maliną lub truskawką
  • dodatek surowych jarzyn: pomidor 

Dzień VII diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: dynia, jabłko, rodzynki, sok z cytryny
  • surówka: marchew, jabłko, szczypiorek, koperek
  • gotowane warzywa: kiszona kapusta, zielona pietruszka
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad: 

  • zupa: kalafiorowa
  • surówka: papryka zielona, rzodkiewka, cebula
  • surówka: czerwona kapusta, jabłko, czarna porzeczka, cytryna
  • gotowane warzywa: kabaczek faszerowany warzywami
  • owoce: jabłko

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok z kapusty kiszonej
  • surówka: czarna rzepa, truskawka, jabłko
  • surówka: seler stołowy, jabłko, sok z cytryny
  • gotowane warzywa: cukinia duszona z jabłkiem, cytryna
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony 

Dzień VIII diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kabaczek, jabłko, rodzynki
  • surówka: kiszone ogórki, cebula
  • gotowane warzywa: pietruszka korzeń
  • owoce: jabłko

Obiad: 

  • zupa: z pora
  • surówka: sałata zielona, pomidor, szczypiorek
  • surówka: kapusta pekińska, jabłko, jagody
  • gotowane warzywa: brokuł
  • owoce: truskawki

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok warzywny zakwaszany kwasem mlekowym (Avit)
  • surówka: czerwone buraki, jabłko, rodzynki
  • surówka: kapusta biała, marchewka, szczypiorek
  • gotowane warzywa: mus jabłkowy
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony 

Dzień XIX diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: brukiew, jabłko, cytryna
  • surówka: tarty brokuł, kiszony ogórek, czosnek
  • gotowane warzywa: dynia z wiśniami
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad: 

  • zupa: marchwiowa
  • surówka: papryka, rzodkiewka, kiszony ogórek
  • surówka: czerwona kapusta, arbuz, sok z cytryny
  • gotowane warzywa: gołąbki warzywne
  • owoce: melon

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok jabłkowy
  • surówka: biała rzodkiew, jabłko, truskawka
  • surówka: kabaczek, jabłko, jagody
  • gotowane warzywa: puree z dyni
  • dodatek surowych jarzyn: kalarepa 

Dzień X diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: świeża kapusta, jabłko, cebula
  • surówka: marchew, jabłko, koperek
  • gotowane warzywa: por
  • owoce: jabłko

Obiad: 

  • zupa: koperkowa
  • surówka: pomidor, czerwona cebula, ogórek kiszony
  • surówka: dynia, rodzynki, cytryna
  • gotowane warzywa: kabaczek faszerowany warzywami
  • owoce: arbuz

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok wielowarzywny
  • surówka: czarna rzepa, jabłko, pietruszka zielona
  • surówka: seler korzeń, jabłko, czarne jagody
  • gotowane warzywa: jabłko pieczone
  • dodatek surowych jarzyn: rzodkiewki

Dzień XI diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kapusta pekińska, 1/4 mandarynki
  • surówka: marchew, jabłko, szczypiorek
  • gotowane warzywa: seler korzeń, koperek zielony
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad: 

  • zupa: cebulowa
  • surówka: sałatka z owoców (jabłko, grapefruit, kiwi)
  • surówka: ogórki małosolne, koperek
  • gotowane warzywa : kalafior gotowany w ziołach
  • owoce: jabłko

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok pomidorowy
  • surówka: czerwone buraki, cebula, ogórek kiszony
  • surówka: brukiew, marchew, czarna porzeczka
  • gotowane warzywa: bigos warzywny z kiszonej kapusty
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony

Dzień XII diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: cukinia, jabłko, malina
  • surówka: biała kapusta, marchew, cytryna
  • gotowane warzywa: biała rzodkiew, zielona pietruszka
  • owoce: jabłko

Obiad: 

  • zupa: z brukselki
  • surówka: sałata zielona, papryka, cebula
  • surówka: czerwona kapusta, 1/4 pomarańczy
  • gotowane warzywa: szaszłyk warzywny
  • owoce: mieszanka owocowa

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok grapefruitowy
  • surówka: kiszona kapusta, czerwone buraki
  • surówka: seler, jabłko, truskawki
  • owoce: kilka truskawek
  • dodatek surowych jarzyn: papryka 

Dzień XIII diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: kapusta pekińska, jabłko, marchew
  • surówka: kalafior tarty, ogórek kiszony, czosnek
  • gotowane warzywa: brukiew, koperek
  • owoce: 1/2 grapefruita

Obiad: 

  • zupa: kapuśniak ze słodkiej kapusty
  • surówka: dynia, jabłko, rodzynki
  • surówka: pomidory, rzodkiewka, szczypiorek
  • gotowane warzywa: puree z marchwi
  • owoce: truskawki

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok z kiszonej kapusty
  • surówka: brukiew, marchew, melon
  • surówka: czarna rzepa, jabłko, cytryna
  • gotowane warzywa: kabaczek duszony
  • dodatek surowych jarzyn: pomidor 

Dzień XIV diety Dąbrowskiej

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • zakwas buraczany
  • surówka: biała kapusta, jabłko, cebula, nać pietruszki
  • surówka: seler korzeń, marchewka, sok z cytryny
  • gotowane warzywa: marchew, koperek
  • owoce: jabłko

Obiad: 

  • zupa: selerowa
  • surówka: papryka, cebula, rzodkiewka, szczypiorek
  • surówka: kabaczek, jabłko, koperek
  • gotowane warzywa: brokuł
  • owoce: arbuz

Kolacja:

  • sok lub inny napój: sok pomidorowy
  • surówka: biała rzodkiew, jabłko, maliny
  • surówka: czerwone buraki, jabłko
  • gotowane warzywa: bigos ze słodkiej kapusty
  • dodatek surowych jarzyn: ogórek kiszony