Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą

Choć narkoza kojarzy się zazwyczaj z poważnym zabiegiem na sali operacyjnej, coraz częściej stosowana jest także w gabinetach dentystycznych. W znieczuleniu ogólnym można przeprowadzać zabiegi z zakresu chirurgii, implantologii, leczenia zachowawczego oraz endodontycznego pod mikroskopem, a także leczenia protetycznego. W zabiegach przeprowadzanych pod narkozą biorą udział dwa zespoły: anestezjologiczny oraz stomatologiczny.

Narkoza u dentysty – czy warto?

Narkoza u dentysty to rozwiązanie korzystne dla pacjentów z dentofobią – panicznym strachem przed stomatologami, osób, które nie chcą pamiętać czynności przeprowadzanych w trakcie zabiegu, niepełnosprawnych umysłowo czy dzieci. To tymczasowe i w pełni kontrolowane działanie znosi odruchy świadomości i czucia u pacjenta, dzięki czemu bezproblemowo można przeprowadzić go przez zabieg leczenia, bez obarczania przykrymi wspomnieniami lub doznaniami.

Zabieg stomatologiczny w narkozie odbywa się z udziałem dwóch zespołów:

 • anestezjologicznego – składającego się z lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej;
 • stomatologicznego – w którym najczęściej pracuje chirurg, ewentualnie lekarze innych specjalizacji, a także asysta stomatologiczna.

W trakcie zabiegu w znieczuleniu ogólnym można wyleczyć wiele zębów, co zazwyczaj zajmuje kilka godzin. Narkoza jest również wskazana w przypadku wielu chorób, które utrudniają kontakt z pacjentem.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać pod narkozą?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą przeprowadzane jest najczęściej w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie stomatologicznym. W każdym przypadku miejsce powinno być wyposażone w aparaturę do monitorowania parametrów życiowych pacjenta, a także zestaw antywstrząsowy w razie nagłych wypadków.

Leki podawane są w formie wziewnej, dożylnej lub przez połączenie obu tych metod. Lekarz dokonuje przed narkozą wywiadu anestezjologicznego, analizuje wykonane wcześniej badania dodatkowe i dokonuje wstępnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Wspólnie z nim ustala najlepszą metodę przeprowadzenia leczenia. W wypadku odczuwania przez pacjenta silnego lęku lub stresu, anestezjolog może podać mu leki uspokajające jeszcze przed wykonaniem znieczulenia ogólnego.

W trakcie narkozy można przeprowadzić następujące zabiegi stomatologiczne:

 • higienizacja
 • opracowanie ubytków i założenie wypełnień
 • leczenie kanałowe przeprowadzane pod mikroskopem
 • usuwanie zębów, a także inne zabiegi chirurgiczne
 • wszczepianie implantów
 • uzupełnienia protetyczne jak mosty, korony i licówki.

Na zabieg przeprowadzany pod narkozą należy udać się na czczo, a na 2 godziny przed planowaną operacją powstrzymać się od spożywania płynów. Niewskazane jest także picie alkoholu na kilka dni przed narkozą.

Po zakończeniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje przez kilka godzin pod obserwacją, a następnie powinien być odebrany przez opiekuna lub bliską osobę. Osoby dorosłe po narkozie nie powinny same prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych.

Narkoza z powodzeniem może być także stosowana u dzieci, które często nie współpracują z dentystą. W ich przypadku rozmowę kwalifikacyjną do zabiegu przeprowadza się z opiekunem. Dobrze jest zabrać dla dziecka jednorazową pieluchę i towarzyszyć mu przed podaniem środka znieczulającego oraz tuż po zabiegu, co znacznie zminimalizuje stres towarzyszący zabiegowi.

Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Kalkulacja leczenia w znieczuleniu ogólnym jest w każdym przypadku sporządzana indywidualnie, w zależności od:

 • planowanego zakresu prac stomatologicznych,
 • liczby i rodzaju ubytków,
 • wykorzystywanych materiałów,
 • czasu trwania całego zabiegu.

Przykładowe ceny znieczulenia za pierwszą godzinę operacji to ok. 1200zł. W przypadku konieczności przedłużenia zabiegu każde kolejne 30 minut kosztuje dodatkowe 450 zł. W koszty należy także wliczyć konsultację anestezjologiczną – ok. 200zł, opiekę anestezjologiczną po zabiegu – ok. 200 zł, a także koszty podstawowe leczenia stomatologicznego jak wypełnienia, leczenie kanałowe czy leczenie pod mikroskopem.

Komfort i bezpieczeństwo – zabiegi pod narkozą w Warsaw Dental Center

W Warsaw Dental Center możliwe jest przeprowadzenie zabiegów pod narkozą, co zapewnia pacjentom w pełni bezpieczną i komfortową opiekę stomatologiczną bez narażania pacjentów na stres i nieprzyjemne odczucia związane z leczeniem zębów.

Wpis gościnny