Jak dobrać idealną pastę do zębów dla siebie?

Pasta do zębów

Pasty remineralizujące, wybielające, odświeżające, ziołowe… W sklepach mamy do wyboru pełen wachlarz past do zębów o zróżnicowanych właściwościach. Którą z nich warto wybrać? Jaka pasta sprawdzi się najlepiej w przypadku nadwrażliwości zębów, a która zapewni świeży oddech na długo? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz szereg porad ułatwiających wybór odpowiedniej pasty do zębów dla siebie.

Rodzaje past do zębów 

Każdy rodzaj pasty do zębów, oprócz działania czyszczącego może się również pochwalić dodatkowymi właściwościami. Poszczególne pasty różnią się od siebie składnikami aktywnymi, które mają określone działanie. Dla przykładu, obecnie dużą popularnością cieszą się produkty zawierające węgiel aktywny, który jest ceniony ze względu na swoje właściwości wybielające. Niektóre rodzaje past są skierowane do osób zmagających się z różnymi dolegliwościami, np. nadwrażliwością zębów czy krwawieniem dziąseł. Dobór odpowiedniej pasty do zębów powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz problemów, z jakimi się zmaga. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najczęściej spotykanych rodzajów past do zębów. Wszystkie prezentowane rodzaje past są dostępne w sklepie internetowym www.domowystomatolog.pl .

Pasty do zębów remineralizujące

Szkliwo zębów w znacznej części składa się z minerałów, które zapewniają zębom ochronę przed szkodliwymi czynnikami, w tym przede wszystkim przed bakteriami, działaniem kwasów oraz ścieraniem. Niestety, szkliwo zębów może ulegać uszkodzeniom oraz osłabieniu, czego rezultatem często jest nadwrażliwość zębów. Przyczyną osłabienia szkliwa może być np. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zbyt silne szczotkowanie zębów, spożywanie dużej ilości słodkich i kwaśnych produktów spożywczych, palenie oraz spożywanie alkoholu. Pasty do zębów remineralizujące zawierają kompleks składników mineralnych, które wzmacniają osłabione szkliwo. W składzie tego rodzaju past możemy znaleźć między innymi fluor oraz hydroksyapatyt, które uzupełniają strukturę szkliwa i wypełniają mikroubytki i pęknięcia na jego powierzchni. 

Pasty do zębów wybielające

Biały uśmiech bez kosztownych zabiegów wybielających? Dzięki nowoczesnym pastom o starannie dobranych składnikach, każdy może wybielić zęby nawet o kilka odcieni w warunkach domowych. Skuteczność past wybielających opiera się na efektywnym usuwaniu przebarwień na powierzchni zębów, które są efektem np. picia kawy, czarnej herbaty i czerwonego wina, a także palenia papierosów. Pasty do zębów wybielające mogą zawierać enzymy które rozpuszczają przebarwienia, bądź składniki o działaniu polerującym lub ściernym. Jednym z najpopularniejszych składników past wybielających jest węgiel aktywny, który charakteryzuje się szerokim zakresem działania. Cząsteczki węgla z wysoką skutecznością wiążą zanieczyszczenia na powierzchni zębów, efektywnie usuwając przebarwienia i wybielając zęby. Dodatkowo węgiel aktywny posiada właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu pomaga zadbać o higienę jamy ustnej i świeży oddech. W wielu pastach do zębów można znaleźć naturalne enzymy roślinne – to bezpieczne składniki o delikatnym działaniu, które pomagają przywrócić naturalną biel zębów.

Pasty do zębów bez fluoru

Fluor jest cenionym w stomatologii pierwiastkiem, który wspiera mineralizację zębów i wzmacnia szkliwo. Nadmiar fluoru może być jednak bardzo szkodliwy, zwłaszcza u osób po 20 roku życia, kiedy zapotrzebowanie na ten składnik maleje. Zbilansowana dieta zwykle dostarcza organizmowi optymalną ilość fluoru, co kwestionuje jego zastosowanie w pastach do zębów. Zbyt wysoka dawka fluoru może być niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży, a także osób starszych. W tym przypadku bezpiecznym rozwiązaniem są specjalne pasty do zębów bez fluoru, które dzięki odpowiedniej kompozycji składników są równie skuteczne, jak pasty zawierające fluor. Takie substancje jak wapń, hydroksyapatyt, a także naturalne ekstrakty i olejki roślinne zapewniają zębom kompleksową pielęgnację.

Pasty do szczoteczek sonicznych

Wysoka efektywność czyszczenia i łatwość użycia sprawia, że po szczoteczki soniczne sięga coraz liczniejsze grono osób. Warto pamiętać, że przy myciu zębów szczoteczką soniczną, nie można korzystać ze zwykłej pasty, która ma wysoki współczynnik ścieralności. Bezpieczne używanie szczoteczek sonicznych jest możliwe dzięki specjalnym pastom charakteryzującym się niskim współczynnikiem ścieralności. W połączeniu z ruchami sonicznymi szczoteczki, pasty te zapewniają wysoce skuteczne czyszczenie zębów. 

Pasty do zębów na nadwrażliwość

Problem nadwrażliwości zębów dotyczy wielu osób. Najczęściej objawia się bólem przy spożywaniu zimnych lub wręcz przeciwnie – gorących napojów. Powodem jest odsłonięcie kanalików zębinowych, w których znajdują się zakończenia nerwowe. Do odsłonięcia kanalików może się przyczynić działanie kwasów zawartych w produktach spożywczych, jak również nieprawidłowe szczotkowanie zębów lub stosowanie pasty o właściwościach silnie ścierających szkliwo. Pasty do zębów na nadwrażliwość to specjalnie opracowane produkty, których składniki minimalizują uczucie nadwrażliwości. Produkty te mogą zawierać takie substancje jak żeń-szeń o właściwościach przeciwzapalnych, azotan potasu  który pomaga osłonić kanaliki zębinowe a także fluorki, które wzmacniają szkliwo zębów. Niektóre wyciągi roślinne, np. ekstrakt z rumianku, mają działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i antyseptyczne, co zostało wykorzystane w naturalnych pastach na nadwrażliwość zębów.

Pasty do zębów odświeżające oddech

Nieświeży oddech to wstydliwy i niestety, dość powszechny problem, który może mieć różne podłoże. Niekiedy przyczyną brzydkiego oddechu jest po prostu nieprawidłowa dieta, ale w wielu przypadkach problem jest bardziej złożony. Nieświeżość oddechu może być spowodowana np. nieleczoną próchnicą, stanem zapalnym bądź grzybicą w jamie ustnej. Pasty do zębów o działaniu odświeżającym nie tylko zapewniają długotrwale świeży oddech, ale dodatkowo pomagają zwalczyć bakterie, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Dla skutecznego działania, pasty te są wzbogacone o składniki aktywne o właściwościach antybakteryjnych oraz olejki eteryczne i naturalne ekstrakty, które pomagają pozbyć się nieświeżego zapachu i zapewniają przyjemny oddech na długi czas. Takimi składnikami są np. ekstrakt z rumianku, cytryny, mięty, a także olejek eteryczny z eukaliptusa.

Wpis gościnny