Recepta online - co to jest?
Recepta online to prosty sposób na uzyskanie potrzebnego leku bez wychodzenia z domu. Taką receptę otrzymamy korzystając z usług przychodni lekarskich online, które na podstawie przeprowadzonego wywiadu lub odbytej porady online dobiorą odpowiedni lek lub wystawią receptę umożliwiającą kontynuację posiadanej terapii.
Uzyskanie recepty jest możliwe po weryfikacji wywiadu przez lekarza. W razie potrzeby posiada on możliwość skontaktowania się z pacjentem i zadania mu dodatkowych pytań. W niektórych przypadkach jest to konieczne, gdyż wystawianie recept to bardzo odpowiedzialne zajęcie i nie ma tutaj miejsca na błędy. Warto pamiętać, że zgłoszenie się do przychodni online nie oznacza, że możemy od ręki otrzymać dany lek. To lekarz decyduje czy powinniśmy otrzymać receptę.
Recepty online - dostępne na internetowym koncie pacjenta
Elektroniczna recepta to kod, który otrzymujemy SMS-em lub e-mailem po konsultacji online. Dane, takie jak numer telefonu oraz adres poczty, ustawiamy w Internetowym Koncie Pacjenta. Tylko po rejestracji w IKP mamy dostęp do tej wygodnej formy odbioru recepty. E receptę możemy zrealizować w każdej aptece. Internetowe konto pacjenta to miejsce, gdzie możemy zweryfikować wystawione na nasza dane recepty oraz sprawdzić czy zostały one zrealizowane oraz jak długo jeszcze będzie ważna nasza recepta.
Jak zamówić receptę online?
Warto pamiętać, że recepta, a w tym leki, które chcemy aby się na niej znalazły, to nie towar, który możemy sobie zamówić. Przychodnie online działają zgodnie z prawem i ponoszą pełną odpowiedzialność za wydawane leki, więc wystawianie recept odbywa się na podstawie konsultacji medycznej. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie wypełnienie formularza, w innych niezbędna będzie rozmowa online z lekarzem. W przypadku niektórych leków niezbędne będzie także przesłanie aktualnych wyników badań. W przypadku, gdy lekarz widzi przeciwskazania lub posiada jakiekolwiek wątpliwości, może odmówić wystawienia recepty. Każdy formularz jest weryfikowany, a odpowiedzi sprawdzane przez lekarza, nie przez automat. Warto pamiętać, że lekarze ponoszą odpowiedzialność za pacjenta oraz za leki, które zostały mu przepisane. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, więc w przypadku wątpliwości lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty.
Kto może wystawiać recepty online?
Recepty online niczym nie różnią się od tych wystawianych stacjonarnie. Uprawienia do ich wystawiania posiadają więc te same osoby co w przypadku papierowych recept. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są to:
-
lekarze
-
położne
-
lekarze dentyści
-
pielęgniarki
-
starsi felczerzy i felczerzy
Dlaczego warto skorzystać z recepty online?
Przede wszystkim: wygoda. W obecnej sytuacji często dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony lub zwyczajnie nie chcemy narażać siebie na kontakt z potencjalnymi wirusami, które krążą po przychodniach i szpitalach. Konsultacja online to świetny sposób, szczególnie, kiedy posiadamy plan leczenia i zależy nam jedynie na kontynuacji recepty. E-recepta to także świetne wyjście, kiedy nieoczekiwanie znajdziemy się na kwarantannie, a wyjście z domu nie będzie możliwe. Otrzymujemy ją prawie automatycznie na telefon. Lek może wykupić dla nas bliska osoba w dowolnej aptece, wystarczy, że podamy jej przesłany do nas kod oraz numer pesel.
To także świetne wyjście, kiedy posiadamy małe dziecko lub pracę w nieregularnych godzinach, a także kiedy zależy nam na szybkim przyjęciu leku, a oczekiwanie na konsultację z naszym lekarzem to perspektywa długich tygodni. Recepta wystawiona online jest ważna przeważnie przez 30 dni. W przypadku antybiotyków, czas ten skraca się do 7 dni od daty wystawienia recepty, a leki immunologiczne są ważne przez 120 dni.
Zwolnienie lekarskie online – jak uzyskać zwolnienie L4
Zwolnienie lekarskie jest dostępne online podobnie jak e recepta online. Jeszcze niedawno, było to niemożliwe, a wystawienie zwolnienia odbywało się jedynie poprzez odbycie stacjonarnej wizyty lekarskiej. Stanowiło to znaczne utrudnienie, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę sytuację epidemiologiczną oraz utrudniony dostęp do lekarzy. Teraz, zgodnie z prawem, możliwe jest otrzymanie zwolnienia przez Internet, po odbyciu konsultacji elektronicznej z lekarzem. Oczywiście, ostateczna decyzja, czy zwolnienie rzeczywiście jest niezbędne, należy do lekarza.
L4 bez wychodzenia z domu
Możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego poprzez konsultację online to przede wszystkim oszczędność czasu. Podczas choroby, wyprawa do lekarza i długie oczekiwanie w kolejce to ostania rzecz, na którą mamy ochotę. Często wybieramy się na wizytę jedynie z konieczności usprawiedliwienia w pracy naszej nieobecności. Rozwiązanie, jakie daje nam wizyta online, to naprawdę świetna opcja. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie narażamy siebie na dodatkowy kontakt z wirusami. Kolejnym atutem jest dyskrecja. Wiele osób zmaga się z chorobami, o których nie chce i wstydzi się mówić. Wizyta, którą pacjent może odbyć z domowego zacisza jest dużo dyskretniejszą formą i z pewnością bardziej komfortową.
Artykuł sponsorowany