Recepta online – jakie ma zalety? Czy warto z niej korzystać?

Recepta na leki online

Recepta online to rozwiązanie, które zyskało na popularności w dobie pandemii. Aktualnie, mimo ułatwionego już dostępu do przychodni stacjonarnych, zyskuje kolejnych zwolenników, a to za sprawą licznych korzyści, jakie oferuje pacjentom. Jakie konkretnie są zalety elektronicznych recept wystawianych online? Czy warto się na nie zdecydować? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest e-recepta i recepta online?

Recepta elektroniczna (e-recepta) jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych recept wystawianych wcześniej w formie papierowej. Poza wszystkimi standardowymi elementami (dane lekarza, dane na temat leków, dane pacjenta), każda e-recepta ma przypisany unikalny kod – jest on niezbędny do realizacji recepty. Elektroniczna recepta jest traktowana na równi z papierową. Co więcej, od stycznia 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania w pierwszej kolejności recepty elektronicznej, zamiast w formie tradycyjnej.

E-receptę możemy obecnie uzyskać bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego – wystarczy skorzystać z e-wizyty u lekarza. Wówczas jest to tzw. recepta online. Recepta wystawiona zdalnie (podczas teleporady czy konsultacji on-line) jest tak samo legalna, jak recepta uzyskana stacjonarnie w gabinecie lekarskim. Po wystawieniu recepty, trafia ona automatycznie do systemu Ministerstwa Zdrowia, który jest dostępny dla większości aptek. W związku z tym nie ma problemu, aby zrealizować e-receptę – wystarczy podać swój numer PESEL i jej kod.

Jakie są najważniejsze zalety recepty online?

E-recepty online to recepty wystawiane przez lekarzy całkowicie zdalnie, bez fizycznego spotkania z pacjentem. Aby uzyskać tego rodzaju receptę, z reguły wystarczy odbyć konsultację medyczną online w postaci teleporady, wideoporady lub czatu z lekarzem. Niekiedy jest dodatkowo możliwość uzyskania recepty online tylko po wypełnieniu odpowiedniego formularza i opłaceniu go (w wybranych przypadkach – np. kontynuacji recepty). Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Jakie zalety niesie za sobą korzystanie z recept online?

  • Oszczędność czasu – konsultacje zdalne z lekarzem oraz możliwość uzyskania podczas nich e-recepty, to ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie musimy fizycznie pojawiać się w przychodni.

  • Elastyczne terminy konsultacji – korzystając z konsultacji online z lekarzem, mamy często możliwość wyboru odpowiadającej nam w 100% godziny e-wizyty, dzięki czemu nie musimy zwalniać się z pracy czy reorganizować swojego dnia; niekiedy nawet receptę online można uzyskać w godzinach nocnych.

  • Szybkie terminy – rejestrując się w przychodni stacjonarnej, zwykle trzeba ustalić termin wizyty z wyprzedzeniem. W przypadku wizyt online odbywanych w celu uzyskania recepty, mamy możliwość konsultacji nawet od ręki lub w niedługim odstępie czasu. To szczególnie korzystna opcja, kiedy pilnie potrzebujemy konkretnego leku.

  • Mniejsze ryzyko zakażeń – korzystając z recepty wystawianej online nie musimy obawiać się o ryzykowne kontakty społeczne, o które nietrudno w przychodni podczas okresu zwiększonego ryzyka zachorowań.

Gdzie zamówić receptę online?

Korzyści, jakie płyną z recepty online jest wiele, ale przed jej zamówieniem powinniśmy sprawdzić podmiot ją wystawiający pod kątem bezpieczeństwa i legalności. W jaki sposób? Najlepiej sprawdzić numer podmiotu medycznego oraz opinie na temat danej strony wśród pacjentów, którym już wystawiono za jej pośrednictwem receptę online. Pozytywne opinie zbiera np. platforma receptaulekarza.pl. Korzystając z niej, można otrzymać receptę online bez wychodzenia z domu, m.in. w następujących sytuacjach:

  • potrzebujemy nowej recepty na przyjmowane leki,

  • potrzebujemy przedłużenia terapii wcześniejszymi lekami,

  • chcemy uzyskać receptę na leki tabletki antykoncepcyjne lub antykoncepcję awaryjną.

Otrzymanie kodu recepty online zamówionej poprzez wspomnianą platformę zajmuje niewiele czasu – może być ona wystawiona nawet w ciągu kilku-kilkunastu minut, co jest kolejną zaletą korzystania z takiego rozwiązania. Po otrzymaniu recepty online wystarczy podać w aptece kod recepty i swój PESEL, aby móc wykupić odpowiednie leki (kod recepty otrzymujemy w wiadomości SMS; e-recepta jest także widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta).

Uwaga! Pamiętaj, że lekarz musi każdorazowo zdecydować o zasadności wystawienia recepty, nawet jeśli jest ona przepisywana online.

Artykuł powstał we współpracy z platformą Recepta u Lekarza.