Zdalne konsultacje lekarskie i e-recepty – świetna pomoc w nagłych sytuacjach!

osoba trzymająca kubek i blister leków

Zarówno podstawowa, jak i specjalistyczna opieka zdrowotna to obecnie nie tylko wizyty w stacjonarnych placówkach medycznych czy szpitalach. Jeśli potrzebujesz wsparcia medycznego, ale nie możesz wyjść z domu, masz też inną opcję. Możesz skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej połączonej z możliwością wystawienia elektronicznej recepty.

Zawsze wtedy, kiedy skończą Ci się leki albo nagle zachorujesz, możesz zdecydować się na umówienie wizyty do dowolnie wybranego specjalisty i to bez potrzeby wychodzenia z domu. Wykorzystaj w tym celu portal PlusRecepta.pl, gdzie skorzystasz ze wsparcia medycznego w wielu różnych sytuacjach. Zobacz, jak to działa w praktyce!

E-recepta, czyli jak działa system elektronicznych recept i zwolnień lekarskich?

Najnowocześniejszy system umożliwiający wystawianie i obsługę recept elektronicznych to baza danych zawierająca wszystkie informacje o przyznanych lekach dla konkretnego pacjenta. Na ten moment nie ma już konieczności drukowania recepty na leki. Dzięki temu możesz wszystko załatwić przez internet – wystarczy, że skonsultujesz się z lekarzem.

Zasada działania jest prosta. Kiedy lekarz wystawia e-receptę, ta informacja jest zapisywana w ogólnopolskiej bazie danych. Najważniejsze informacje zawarte w elektronicznej karcie pacjenta to:

  • jakie leki zostały przepisane,
  • który lekarz wystawił skierowanie na realizację e-recepty,
  • jak dawkować przepisane lekarstwa.

Dzięki takiej innowacji technologicznej zarówno osoby młode, starsze, jak i te schorowane mogą wygodnie otrzymać elektroniczną receptę.

Jak uzyskać e-receptę i zwolnienie lekarskie przez internet? Krok po korku

Jeśli chcesz dostać zwolnienie lekarskie albo e-receptę od lekarza, musisz w pierwszej kolejności wybrać serwis, poprzez który skontaktujesz się ze specjalistą. Następnie przejdź kilka kroków, a po spełnieniu wymogów Twoja e-recepta pojawi się na koncie pacjenta.

  1. Umów termin zdalnej konsultacji z lekarzem.
  2. Dołącz do rozmowy swoją dokumentację medyczną.
  3. Opisz problemy zdrowotne, z którymi nie możesz sobie poradzić.
  4. Poczekaj na rozmowę z lekarzem i przeprowadzenie diagnostyki z wywiadem.

Kiedy lekarz stwierdzi, że e-recepta albo zwolnienie lekarskie jest konieczne, wtedy możesz swobodnie otrzymać taki dokument w wersji elektronicznej – praktycznie od ręki tuż po zakończonej rozmowie.

Ile kosztują zdalne konsultacje lekarskie? Podsumowanie

Wbrew pozorom zdalna opieka zdrowotna wcale nie jest wysoce kosztowna. W kwocie około kilkudziesięciu złotych umówisz się na teleporadę lub wideoporadę z dowolnie wybranym specjalistą. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że bez wychodzenia z domu możesz otrzymać zwolnienie lekarskie albo e-receptę na leki.

Wystarczy, że wybierzesz rzetelną placówkę medyczną, która zajmuje się zdalną obsługą pacjentów. Potem nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić wizytę, opłacić usługę, a na koniec odbyć rozmowę z lekarzem, celem potwierdzenia przesłanek do wystawienia e-recepty albo zwolnienia.

Wpis gościnny